Elektronik müzik artık hiç tahmin etmediğimiz kadar hayatımızda! Dinlediğimiz DJ’leri tanımak, bilmediklerimizle tanışmak, yeni parçalar ve başarılı remix’ler keşfetmek bizim elimizde. Size yardımcı olmak amacıyla en popüler elektronik müzik ikililerini yani duo’larını mercek altına aldık. Keyifli okumalar ve tabii ki dinlemeler!

Disclosure

Tarzları: Garage House

Disclosure

Disclosure’ın 1991’li ve 1994’lü iki kardeşten oluştuğunu biliyor muydunuz? Surrey Kökenli Guy ve Howard, 2010 yılında son zamanların en popüler elektronik müzik duo’larından birini oluşturdular. (Not: Guy ve Howard’ın Disclosure olarak facebook’ta 1 milyonu aşkın hayranı olduğu söylemeden de geçemeyeceğim!) Settle adlı son stüdyo albümlerinde yer alan tüm şarkıları beğeneceğinize eminim; ancak benim en sevdiğim You & Me. Sizinle aşağıda favori parçamı paylaşıyorum: (You & Me’nin özellikle Flume remix’i çok güzel!)

Klangkarussell

Tarzları: Jazz House

Klangkarussell

Klangkarussell’i bilmiyorsanız tanıştıralım. Kendisi 2011’de Tobias Reiser ve Adrian Held tarafından kurulmuş bir elektronik müzik duo’sudur. Bu zamana kadar en sevdiğim ve en sevilen şarkıları ise Sonnentanz! Sonnentanz, çıktığı ilk günden beri Belçika, Almanya, İngiltere, Avusturya gibi ülkelerde uzun zaman boyunca Top 10’daydı. Sonnentanz’i bir de Kellerkind remix’iyle dinlemenizi tavsiye ederim:

Simian Mobile Disco

Tarzları: Tech House/Nu Disco

SMD

Simian Mobile Disco, Londra’dan James Ford ve Jas Shaw’un 2005 yılında elektronik müzik tutkularını birleştirmeleriyle oluşmuş bir grup. Kendileri elektronik müzik camiasında en sevilen ikililerdendir. İlk albümleri Attack Decay Sustain Release’i 2007’e çıkaran grup o zamanlardan İngiltere’de çok beğenilmişlerdi.

W&W

Tarzları: Progressive/Electro House

w&w

Yine genç bir ikili! Biri 87 biri 88’li olan Willem Van Hanegem Jr. ve Wardt van der Harst, 2007’de ilk single’ları olan Mustang ile yüksek bir başarı elde etmişlerdi. 2013 yılının en iyi DJ’leri arasında 14’ü sırada yer alan W&W’un son single’ı olan Bigfoot, geçtiğimiz aylarda çıktı ve ilk günden beri tüm elektronik müzik kulüplerinin vazgeçilmez parçalarından:

Geçtiğimiz sene yine dünyanın en iyi DJ’lerinden Hardwell’le yaptıkları Jumper adlı remix de çok konuşulmuştu:

Showtek

Tarzları: Techno/Electro House

Showtek

Showtek, elektronik dans müziğe adeta hayatını adamış olan Wouter and Sjoer Janssen kardeşlerden oluşuyor. Yaratıcılığı hayli yüksek ikili hem prodüksiyonda, hem de sahnede enerjileri ve performanslarıyla tüm beklentileri karşılıyorlar. Showtek dünyanın dört bir yanında “sold out” olan birçok etkinliğe imza atmaya devam ediyor. Showtek, 15 Haziran’da Tonight It’s Your Time sponsorluğunda gerçekleşen Electropol İstanbul’da da sahne almıştı.

Showtek’in David Guetta ile birlikte yaptığı Bad adlı parça, Nisan 2014’te resmi olarak yayınlandı. Dinlemenizi tavsiye ederim:

Daft Punk

Tarzları: Techno/Electro House

Guy-Manuel de Homem-Christo, left, and Thomas Bangalter of the French duo Daft Punk in Los Angeles.

Guy Manuel de Homem Christo ve babası da bir müzisyen olan Thomas Bangalte adlı iki arkadaştan oluşuyor. 1966 yılından beri yüzlerinin fotoğraflanmasına izin vermeyen ikili, maske takmaya başlamalarının nedenini röportajlarında açıkça söylüyorlar: “Çünkü utanıyorduk.” Robot olarak bilinen tüm kostümlerinin tasarımcısı Hedi Slimane; bu kostümlerle çok ilgi çekiyorlar. Son albümleri Random Access Memories 74 dakika uzunluğunda ve bu albümde müziğin tüm parçalarını makinelerle birleştirdiklerini söylüyorlar. 6 Grammy sahibi olan Daft Punk’un en sevdiğim şarkılarından biri: