2019 müzik dünyası açısından oldukça zengin bir yıldı. Billie Eilish’ten James Blake’e, Beyonce’den Daniel Ceaser’a çeşitli türlerde müzik yapan birçok sanatçı çıkardıkları yeni albümleriyle sene boyunca kulaklarımızın pasını silip attı. Sizin için, 2019’da yayınlanan en iyi albümler diyebileceğimiz, 8 albümden oluşan bir liste hazırladık. Sizin için bu yıl en iyi albümler hangileriydi?

2019'un En İyi Albümleri | Fotoğraf: Unsplash / Marius Masalar
2019’un En İyi Albümleri | Fotoğraf: Unsplash / Marius Masalar

When I Get Home | Solange

youtube play youtube play

Bir zamanlar Destiny’s Child üyeleri Kelly Rowland ve Michele Williams için şarkı sözleri yazan, Beyonce’un küçük kız kardeşi, Amerkalı öz yazarı ve sarkıcı: Solange Piaget Knowles! Küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladığını bildiğimiz Solange, ilk stüdyo albümü henüz küçük bir çocukken, 16 yaşında (2002’de) çıkarmış. Sonra 2008’de bir albüm daha, 2012’de bir albüm daha derken 2016’da çıkardığı albümüyle ABD’deki müzik listelerinin zirvesinden inmez oldu. Tabii bizim gönlümüzü çoktan kazanmıştı. 2019’da çıkardığı ‘’When I Get Home’’ albümündeki şarkılarında duyduğumuz özgün notlarıyla bizi yine şaşırtmadı, kendine hayran bıraktı. Pop, R&B, elektronik gibi çeşitli tarzlardaki büyüleyici müziğiyle ruhunuzun derinliklerine ulaşacağına eminiz.

Spotify

Assume From | James Blake

youtube play youtube play

İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve plak yapımcısı James Blake, ilk albümünü kendi isminde 2011 yılında çıkardı. İkinci albümü Overgrrown ile Mercury Ödülü’nü alan Blake, kariyer basamaklarını tırmanışını izlemek bizim için çok keyifli oldu. Kendrick Lamar, Bon Iver, Beyonce, Frank Ocean, Travis Scott gibi hayranı olduğumuz çeşitli sanatçılarla yaptığı iş birliklerini de düşünürsek James Blake müzik dünyası için de bizim içn de oldukça önemli. “Dupstep sonrası’’ olarak nitelendirilen müzik türüyle geleneksel şarkı yapılarını giderek daha farklı hale getiren ve müziğe ruh, ortam katan James Blake’in şarkılarında minimalizm ve sessizlik de oldukça belirgin şekilde karşımıza çıkıyor. Ocak 2019’da yayınladığı, 5 şarkıdan oluşan son albümü romantik ve iyimser “Assume Form’’ ile Grammy Ödülleri’nde “En İyi Alternatif Müzik Albümü’’ne aday gösterildi. Onlardan bu ödülü alamasa da bizim ”En İyi Albümler” listemize girdi. Müzik kulağına sağlık James Blake!

Spotify

Homecoming | Beyonce

youtube play youtube play

Müziğiyle, dansıyla ve sanatıyla her zaman kendinden söz ettiren, kimimiz için Queen kimimiz için Destiny’s Child’ın unutulmaz solisti olarak akıllarımızda yer eden Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve şimdilerde oyuncu: Beyoncé Giselle Knowles – Carter! Destiny’s Child’ın hepimizi üzen dağılışı sonrası müzik hayatına yalnız başına ama oldukça güçlü devam eden Beyonce’un o kadar çok single’ı ve albümü var ki hangisini öve öve bitiremesek bilmiyoruz. Hepimizin aklında kalan, ezbere bildiğimiz Halo, Run the World (Girls), Sorry gibi şarkılarının yanı sıra ‘’Homecoming: The Live Albüm’’ ile sıra dışı bir işe imza attı Beyonce. Nisan 2019’da yayınlanan canlı albümü, California, Indio’daki Coachella Festivali’nde birtakım müzik eleştirmeni tarafından ‘’tarihi’’ olarak tanımlanan konserinin tamamını içeriyor. Müziği genelde R&B ve hip-hop olmakla birlikte aslında birçok ruha hitap ediyor diyebiliriz. Michael Jackson’dan ilham alarak müziğe başladığını söyleyen Beyonce’un sahne şovlarının en az Michael Jason kadar iyi olduğunu da söylemeden geçemeyiz. Albümün belgesel versiyonunu Netflix’te izleyebilirsiniz.

Spotify

i, i | Bon Iver

youtube play youtube play

2006 yılında şarkıcı ve söz yazarı Justin Vernon tarafından kurulan Bon Iver, Indie-folk türünde müzik yapan Amerikalı bir müzik grubu. ‘’For Emma Forever Ago’’ albümüyle beğeni toplamaya başlayan grup, dördüncü albümü ‘’i,i’’ ile bu senenin en beğendiğimiz albümler listesine en tepelerden giriş yaptı. Bon Iver şarkılarını, uzun yolculukların hemen öncesinde yaptığınız müzik listelerine mutlaka eklemenizi öneriyoruz. Hem tüylerimizi diken diken eden hem de müziğin evrenselliğini kanıtlayan notalarıyla Bon Iver’in her daim müzik yapmasını diliyoruz. Bu albümde bizim en çok sevdiğimiz şarkılar, Naeem, We ve Marion oldu.

Spotify

Magdalene | FKA Twigs

youtube play youtube play

Bizim tanıdığımız adıyla FKA Twings, tam adıyla Tahliah Debrett Barnett, yenilikçi ve etkileyici bir İngiliz söz ve şarkı yazarı. İlk albümünü 2014’te çıkaran ve müzik dünyasını sarsıntıya uğratan Tahliah Debrett Barnett ilk albümünden tam 4 yıl sonra, yani geçtiğimiz aylarda Magdalene isimli albümünü çıkardı. İddialı ve her dinlediğinizde kulağa daha iyi gelen müziklerin yaratıcısı FKA Twings’i dinlemeye doyamıyoruz desek abartmış olmayız. R&B, avant-garde, trip hop gibi türlerde müzik yapan FKA Twings hala müzik listelerinizde yerinizi almıyorsa, bir şans verin deriz!

Spotify

İlginizi çekebilir: MeloMagger’dan Müzik Belgeselleri

Case Study 01 | Daniel Ceaser

youtube play youtube play

Profesyonel müzik kariyerinde Daniel Caesar olarak bilinen şarkıcı ve söz yazarı Ashton D. Simmonds, 2014’te tanıştırdı bizi kadife sesiyle. ‘’Get You’’, ‘’Blessed’’ ve ‘’We Find Love’’ single’larının da dahil olduğu kusursuz albümü ‘’Case Study 101’’ ile 90’ların R&B ruhunu tekrardan canlandırdı diyebiliriz. Maneviyat, ölüm ve yoksunluk fikirlerinin metaforik olarak şarkılarına işleyen Caesar’ın müziği, ışıltılı çanlar ve gitarlarla duygularını yansıtıyor.

Spotify

IGOR | Tyler, The Creator

youtube play youtube play

Yeraltı rock grubunun tanınan isimlerinden Tyler the Creator olarak bilinen Tyler Gregory Okonma, hem kurduğu markası Golf Wang ile hem de nihilist ve karanlık müziğiyle oldukça başarılı bir sanatçı. Old Future grubunun kurucusu ve lideri ve aynı zamanda grubun tüm ürünlerinin de tasarımcısı olan Tyler’ın disiplinler arası yeteneklerini gördükçe hayran oluyoruz. Uzun sarı saçları, renkli elbisesi ve siyah güneş gözlükleriyle klibini çektiği albümüyle ABD’de 1 numara olan Tyler, bizim için de bu senenin unutulmaz albümleri arasında, en iyi albümler listemizde yerini aldı. Earfquake, Entropy, Open Up şarkılarını tekrar ve tekrar dinlediğimiz albüme yıl bitmeden bir şans vermenizi öneririz!

Spotify

When We All Fall Asleep, Where Do We Go | Billie Eilish

youtube play youtube play

Henüz 11 yaşındayken şarkı sözleri yazmaya başlayan Billie Eilish’in kariyeri, 14 yaşında yayınladığı ‘’Ocean Eyes’’ albümüyle başlamış. 2019’da çıkardığı ‘’Bad Guy’’ albümüyle aşina olduğumuz Billie Eilish, son zamanların en çok konuşulan isimlerinden biri. Müziği ve tarzıyla tebrik etmek istediğimiz 2001 doğumlu, tam adıyla Billie Eilish Pirate Baird O’Connell, 2019’da çıkardığı, bizim de çok beğendiğimiz Albümü ‘’When We All Hall Asleep, Where Do We Go?’’ İle tam 15 ülkede 1 numaralı albüm oldu. Kendine özgü sesi ve müzik tarzıyla fark yarattığını düşündüğümüz şarkıcı, Fingers Crossed şarkısını yazarken The Walking Dead dizisinden, yan, zombilerden ilham almış. Forbes’un 2018’de yayımladığı 30 Yaş Altında İlham Veren 30 Müzisyen listesinde de adı yer almış Eilish’in şimdilerde de Eilish’in hayatının belgeseli yapılacağı söyleniyor. Bakalım bizi neler bekliyor!

Spotify

Norman Fucking Rockwell | Lana Del Rey

youtube play youtube play

Sahne ismiyle Lana Del Rey olarak tanıdığımız Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Elizabeth Woolridge Grant, ilk andan beri keyifle takip ettiğimiz sanatçılardan biri. Hip-hop tarzından ve indie tarzına kadar çeşitli melodilerde sesini duyduğumuz Lana Del Rey, 2011’de ilk single’ı ‘’Video Games’’ ile kült bir sanatçı oldu diyebiliriz. Ondan bir yıl sonra yayınladığı ‘’Born To Die’’ ile de artık uluslararası bir ün elde etmiş oldu. Bu sırada, yine hayranı olduğumuz bir film olan 1920’lerde geçen The Great Gatsby‘nin soundtrack’leri için de Lana Del Rey ve Jay Z ile anlaşıldığını biliyoruz. Filmi izlerseniz hem filme olan hem de Lana Del Rey’e olan hayranlığımızı biraz daha iyi anlayabilirsiniz. 2014’te ‘’Ultroviolence’’, 2015’te ‘’Honeymoon’’, 2017’de ‘’Lust For Life’’ albümleriyle bizi duygusallığa sürüklerken çeşitli ödüllerin de sahibi oldu. ABD müzik listelerinde zirveye çıktı, En İyi Pop Vokal Albümü Grammy Ödülü’ne aday oldu… Derken 2019’da ‘’Norman Fuckin Rockwell’’ albümünü yayınladı ve dünya çapında 16 milyon albüm satan bir fenomen haline geldi. Sesindeki kadifelik, sözlerindeki anlam ve sahne imajıyla hayranı olduğumuz Lana del Rey, bu yılın en iyi albümlerinden biriyle buluşturdu bizi. En kalın kadın sesi olarak bilinen Contralto sesine sahip olsa da bazı şarkılarında tizleştiğine de şahit oluyoruz. 1950’li yılların kadın sesini yansıtan, güzellik kraliçesi, gençliğimizin unutulmaz şarkılarının sahibi Lana Del Rey’in müzikle olan ilgisinin hiç bitmemesini diliyoruz.

Spotify

Africa Speaks | Santana ft. Buika 

youtube play youtube play

Africa Speaks, ilhamını Afrika müziğinden alan, rock, Latin ve jazz birleşiminden oluşan ve American rock grubu Santana’nın 25. stüdyo albümü olan bir müzik. Concord Records ve Suretone Records tarafından yayınlanan albüme, 10 günlük bir sürede 49 şarkı kaydedilmiş. Santana’nın gitarı, Buika’nın sesi… Bu albümü dinlediğinizde içinizde Afrika kabile dansı etme isteği oluşabilir, The Lion King’i anımsayabilir ve bu doğal müziğin ritmine kapılıp Afrika’ya bilet almak isteyebilirsiniz. Elektro gitar ve Afrika melodileri bir arada olur mu hiç demeden önce bu albümü dinlemenizi öneririz. Top Latin Albümleri listesine zirveden giriş yapan Africa Speaks, çeşitli melodilerin harmanıyla bu senenin en iyi albümlerinden biri oldu bizim için.

Spotify

All Encores | Nils Frahm

youtube play youtube play

Sadeliğin güzelliğini melankoliyle harmanlayan Nils Frahm, klasik müzik ve elektronik müziği bir araya getiren bir neo-klasik müzisyen. Klasik piyanistlerin ve çağdaş bestecilerin stillerini öğrenip sahneye taşıyan Frahm, ilk albümünü 2011 yılında yayınlıyor. Dünyanın en uzun piyanosu Klavins M370 ile kaydettiğisolo albümünün kayıtların ahala devam eden Frahm,  2015’te dünyadaki çeşitli yenilikçi insanlarla bir araya gelip “Piyano Günü”nü başlatıyor ve artık 28 Mart “Piyano Günü” olarak kutlanıyor. Geçtiğimiz eylül ayında 10. albümü All Encores ile en yüksek seviyelere taşıdığı performansıyla bu yılın bizim için unutulmaz albümler listesine girdi.

Spotify

Kapak fotoğrafı: theundefeated

İlginizi çekebilir: MeloMagger’dan Müzik Uygulamaları