2010’ların en akılda kalıcı performanslarından birini verdiği Joker ile hafızalarımızdaki yerini biraz daha kalıcılaştırmış olan ünlü oyuncu Joaquin Phoenix, 1990’lardan bu yana Paul Thomas Anderson’dan Gus Van Sant’e, Ridley Scott’tan M. Night Shyamalan’a birçok ünlü yönetmenle çalıştı. Adını telaffuz etmekte zorlanabilirsiniz, evet; ama onun filmlerini izleyip de oyunculuğundan etkilenmemek imkansız!

Johnny Cash’ten Joker’e: Joaquin Phoenix Filmleri

1974, Puerto Rico doğumlu olan Joaquin Phoenix, ablası Rain Phoenix ve çok genç yaşta aramızdan ayrılan abisi River Phoenix gibi oyunculuk kariyerine 1980’lerde televizyonda başlamış ve yine bu iki isim gibi 90’larda bir Gus van Sant filminde rol alarak önemli bir adım atmıştı. İşte 1995’teki To Die For’dan günümüze, izlemeniz gereken Joaquin Phoenix performansları…

En İyi Joaquin Phoenix Filmleri

Joker | 2019, Todd Phillips

DC evreninin en popüler, Batman filmleri ve çizgi romanlarının en tanınmış kötüsü Joker, 2019’da Venedik Film Festivali‘nde Altın Aslan’a uzanarak herkesi şaşırtan bir filmin hem adı hem de öznesi. The Hangover serisiyle tanındığı için yeterince ciddiye alınmayan Todd Phillips, Joker filmi ile karakteri olabildiğine dramatik ve ciddi bir şekilde ele alıyor. Joaquin Phoenix‘in en unutulmaz öncülleri Heath Ledger ve Jack Nicholson kadar akılda kalıcı bir performansla canlandırdığı Joker, psikolojisinin, emellerinin ve sebeplerinin özüne inebildiğimiz bir insana – daha doğrusu insan enkazına dönüşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.8/10

Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot | 2018, Gus van Sant

1995 yılında rol aldığı To Die For sebebiyle bir anlamda şöhretini borçlu olduğu Gus van Sant ile  yeniden bir araya gelen Joaquin Phoenix, bu biyografik filmde Amerikalı karikatürist John Callahan‘ı canlandırıyor. Hayatını değiştiren bir kazanın ardından alkol sorunuyla mücadele etmeye karar veren, yıllarca çizimleri ve karikatürleriyle kendine has mizah anlayışını dünyayla paylaşmış Callahan’ın, adını da kendisinin bir karikatüründeki konuşma balonunda yazanlardan alan hikayesi, aynı zamanda Jonah Hill, Rooney Mara ve Jack Black‘i de ağırlıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

You Were Never Really Here | 2017, Lynne Ramsay

Britanya sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden, geçtiğimiz yıllarda İstanbul Film Festivali’ndeki jüri başkanlığıyla da dikkat çekmiş Lynne Ramsay’in You Were Never Really Here filmi Cannes Film Festivali’nde hem En İyi Senaryo hem de En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin sahibi olmuştu. Şiddete bizzat tanık olduğu görev yıllarından sonraki yaşamında, kayıp çocukların izini sürerek ve bu kovalamacada şiddete ve hatta vahşete bulaşmaktan kendini alıkoymayan bir savaş gazisini anlatan filmde, başrolde Joaquin Phoenix‘i izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Inherent Vice | 2014, Paul Thomas Anderson

Boogie Nights, Magnolia, There Will Be Blood gibi filmleriyle hayranı olduğumuz yönetmen Paul Thomas Anderson‘ın Inherent Vice‘ı, 1970’lerin uyuşturucuya bulanmış Los Angeles’ında geçen bir dedektiflik hikayesi anlatıyor ve ünlü oyuncularla bezeli dev kadrosu ile birbirinden ilginç karakterleri çıkarıyor karşımıza. Bu oyuncular arasında Josh Brolin, Benicio del Toro, Owen Wilson, Jena Malone ve Reese Witherspoon gibi isimleri saymak mümkün; fakat yönetmenin bir önceki filmi The Master‘da da gözlerimizi kamaştıran Joaquin Phoenix, filmin başrol oyuncusu olarak hepsini gölgesinde bırakıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Her | 2013, Spike Jonze

2013 sinemasının yakın geleceğe ışık tutan ve teknoloji ile içli dışlı yaşamlarımızı sorgulamamıza neden olan filmi Her, oyuncu olarak neredeyse Joaquin Phoenix’in tek başına sırtlandığı bir film. Yalnız bir adamın, yalnız dünyasını renklendiren işletim sistemi Samantha ile olan ve duygusal bir ilişkiye dönüşen birlikteliğini anlatan bu çok özel film çağımızı en iyi yansıtan filmlerden. Joaquin Phoenix’e film boyunca sesiyle Scarlett Johansson eşlik ediyor, filmde aynı zamanda Amy Adams, Rooney Mara ve Chris Pratt rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

The Master | 2012, Paul Thomas Anderson

Donanma gazisi, psikolojik sorunları olduğu her halinden belli Freddie Quell, ordudan ayrılıp boşluğa düştükten sonra kendisini The Cause adlı bir tarikata gittikçe daha yakın hissetmeye ve tarikat lideri Lancaster Dodd’a sorgusuz sualsiz bağlanmaya başlıyor The Master’da. 2012’nin en etkileyici performanslarını bir araya getiren Paul Thomas Anderson filminde Joaquin Phoenix bu sorunlu gaziyi canlandırıyor, Philip Seymour Hoffman’ı ise tarikat liderine hayat veriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Walk the Line | 2005, James Mangold

Country müzik efsanesi Johnny Cash’in biyografisini işleyen Walk the Line, 2005’in müzikal ve dönemi yansıtma açısından en başarılı filmi. Arkansas’taki pamuk çiftliklerinden Elvis Presley, Jerry Lee Lewis ve Carl Perkins ile çalıştığı stüdyo ve sahnelere uzanan hikayesiyle Johnny Cash’in yaşamını anlatan filmde onu bu rolüyle ilk kez Oscar’a aday gösterilecek Joaquin Phoenix canlandırıyor, eşi June Carter rolünde ise bu rolüyle Oscar’a uzanacak Reese Witherspoon yıldızlaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

The Village | 2004, M. Night Shyamalan

Signs‘daki rolünün ardından Joaquin Phoenix, Shyamalan’ın bir sonraki filminin kadrosunda da yer alıyor. The Village, ormanda yaşayan bir az nüfuslu bir köyün ormandaki yaratıklarca tehdit edildiği bir mikro bir toplumu merkezine alıyor. Bryce Dallas Howard, Joaquin Phoenix, Adrien Brody, William Hurt, Sigourney Weaver ve Brendan Gleeson’dan oluşan zengin bir oyuncu kadrosuna sahip film, Shyamalan’ın alametifarikası sürpriz sonlardan da nasibini alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Signs | 2002, M. Night Shyamalan

İlk filmi The Sixth Sense ile çok iyi bir başlangıç yapmış olan M. Night Shyamalan’ın üçüncü filmi Signs’da gerilim uzaydan geliyor. Karısının ölümünün ardından inancını kaybetmiş bir rahip, çocukları ve erkek kardeşinin yaşadığı çiftliğin mısır tarlalarında gizemli işaretlerin ortaya çıkması, duyulmaya başlayan garip sesler ve daha birçok ‘işaret’ tüm dünyayı uzaylı tehlikesi karşısında paniğe sürüklüyor. Mel Gibson’ın başrolde olduğu filmde erkek kardeşi rolünde ise Joaquin Phoenix’i izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Buffalo Soldiers | 2001, Gregor Jordan

Berlin Duvarı’nın yıkılmak üzere olduğu 1989 yılında, Stuttgart’taki bir Amerikan askeri üssünde geçen film; duvarın yıkılmasına kıyasla çok daha kişisel bir hikayeye odaklanıyor: Üsteki askerlerden, komutanın kızına göz dikmiş, karaborsacı ve uyuşturucu kaçakçısı Ray Elwood’unkine. Joaquin Phoenix’in başrolde yer aldığı filmin oyuncuları arasında Ed Harris, Anna Paquin, Michael Peña ve Haluk Bilginer yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Quills | 2000, Philip Kaufman

Napolyon dönemi Fransası’nda Marquis de Sade adlı yazarın hikayesini anlatan bu dönem filmi, yazarın sırlarını ortaya döktüğü için hapsedilmekle cezalandırıldığı Charenton Akıl Hastanesi’nde geçiyor. Yazarın bir yandan hastanede yakınlaştığı bir kadınla olan ilişkisine, bir yandan da icraatlarını gizlice devam ettirdikçe artan cezalarının zalimliğine yoğunlaşan film, sanatsal dallardaki başarısıyla da dikkat çekiyor. Yazarı Geoffrey Rush canlandırırken, Joaquin Phoenix akıl hastanesinin yöneticilerinden Abbe du Coulmier rolünde.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Gladiator | 2000, Ridley Scott

90’lardan 2000’lere geçiş döneminin en önemli filmlerinden olan Ridley Scott imzalı Gladiator, dönemin en büyük yıldızlarından Russell Crowe’un performansıyla gelmiş geçmiş en iyi tarihi epikler arasındaki yerini alıyor. İmparatorluğun en parlak liderlerinden olmasına rağmen, imparatorun ölümünün ardından kötü kalpli oğlu tarafından ihanete uğrayan, ailesini kaybeden ve Roma’ya bir gladyatör olarak intikam için dönen Maximus’un hikayesini anlatan filmde, kötü kalpli genç imparatoru Joaquin Phoenix canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10, Top250: #42

To Die For | 1995, Gus van Sant

My Own Private Idaho, Even Cowgirls Get the Blues ve Good Will Hunting gibi filmlerle 90’ların en sevilen ve övülen bağımsız sinemacılarından biri olan Gus van Sant’ın 1995 yapımı To Die For’u, Joaquin Phoenix’in kariyerine ivme kazandıran film. Filmde Nicole Kidman’ın büyüleyici bir performansla hayat verdiği televizyon spikeri Suzanne Stone, büyük bir yıldız olmak için önündeki tüm engelleri kaldırmak istiyor. Bu engellerden biri olan kocasını öldürmeleri için üç genci görevlendiren Stone’un etkilediği bu genç adamlardan biri olan Jimmy’i Joaquin Phoenix canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri