Karnınızı değil ama gözünüzü doyuracak, size mutfakta harikalar yaratmak için biraz heves, hayallerinizi gerçekleştirmek için biraz ilham verecek yemek belgesellerini bu yazıda bir araya getirdim… İşte ekrana yansıttığı lezzetler ve tabaklarla ağzınızı sulandırdığı kadar anlattığı hikâyelerle ruhunuzu doyuracak yemek belgeselleri:

En İyi Yemek Belgeselleri

Chef's Table
Chef’s Table

Chef’s Table

Bu yıl 3. sezonu yayınlanan, hatta Chef’s Table France adıyla ikinci bir versiyonu da ayrıca hazırlanan, fenomene dönüşmüş belgesel dizi Chef’s Table… Dizi, her bir bölümünde sizi dünyanın farklı bir köşesinden ünlü bir şef, mutfağı, teknikleri ve menüsüyle tanıştırıyor. Ağzınızı sulandırdığı ve bir an önce telefona sarılıp bir yıl sonrasına rezervasyon yaptırmaya ittiği kadar, şeflerin ilham verici hikâyeleri aracılığıyla tutkunuzun ve hayallerinizin peşini bırakmamanız gerektiğini de öğütlüyor.

IMDb Puanı: 8.7/10

İlginizi Çekebilir: Emre Eminoğlu’ndan Chef’s Table Netflix incelemesi 

Cooked
Cooked

Cooked

Bu dört bölümlük Netflix belgesel dizisinin bölümleri adlarını doğanın dört elementinden alıyor; ateş, su, hava ve toprak. Mutfak kültürünün insanlık için ne demek olduğunu, tarih boyunca pişirme tekniklerinin, kullanılan malzemelerin ve yeme-içme alışkanlıklarının nasıl değiştiğini ve yemeğin insanları nasıl bir araya getirdiğini anlatıyor Cooked. Bu yolculuk sırasındaki rehberimiz ise ünlü yeme-içme yazarı Michael Pollan.

IMDb Puanı: 8.2/10

Finding Gaston / Buscando a Gastón
Finding Gaston / Buscando a Gastón

Finding Gaston / Buscando a Gastón

Perulu şef Gaston Acurio’nun ilham verici hikâyesini anlatan bu belgesel, onun yalnızca dünyaca ünlü bir şef değil aynı zamanda ulusal bir kahraman oluşunu da ön plana çıkarıyor. Mutfak kültürünü mutfağın dışına taşıyan, ülkesini gastronominin güzelliklerini kullanarak değiştirmeyi görev edinen Acurio’nun yolculuğu sırasında Peru mutfağıyla tanışacaksınız.

IMDb Puanı: 7.0/10

For Grace
For Grace

For Grace

ABD’nin en ünlü şeflerinden, iki Michelin yıldızlı Curtis Duffy’nin mutfağa olan tutkusu ve bağını, bu belgeselde Chicago’daki Grace adlı restoran aracılığıyla anlıyoruz. Restoranın dört duvar halinden açılış gecesine kadar izlediğimiz Duffy, aynı zamanda tutkusunun ona kazandırdıkları kadar kaybettirdikleri de olduğundan bahsediyor, tüm zorlukları, başarıları ve duygularıyla hikâyesini anlatıyor.

IMDb Puanı: 7.4/10

In Search of Israeli Cuisine
In Search of Israeli Cuisine

In Search of Israeli Cuisine

Tel Aviv ve Kudüs’teki bazı restoranlarda yer bulmanın en az New York ve San Francisco’daki ünlü restoranlar kadar zor olduğunu biliyor muydunuz? 70’ten fazla kültürden izler taşıyan İsrail mutfağını her yönüyle anlatan belgesel, sadece bu ünlü restoranlara değil evlerin ve sokak satıcılarının mutfaklarına da konuk oluyor.

IMDb Puanı: 6.1/10

Jiro Dreams of Sushi
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

Dünyanın en ünlü, en lezzetli ve aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gereken o sushi restoranı, Tokyo’da bir metro istasyonun bir köşesindeki küçücük bir restoran. 85 yaşındaki Jiro Ono’nun sahibi olduğu restoranın hikâyesini, Jiro’nun lezzet sırlarını ve yanında yetişen oğullarıyla olan ilişkisini anlatan belgesel, sushiye olan aşkınızı kabartacak. Belgeselin yönetmeni David Gelb’in Chef’s Table dizisinin yaratıcısı olduğunu da ekleyelim.

IMDb Puanı: 7.9/10

Sedart, unutulmaz yemek belgeselleri arasında yer alan Jiro Dreams of Sushi hakkında theMagger’da yazmıştı, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

A Matter of Taste: Serving Up Paul Liebrandt
A Matter of Taste: Serving Up Paul Liebrandt

A Matter of Taste: Serving Up Paul Liebrandt

24 yaşındayken NY Times yazarlarından üç yıldız alarak bunu başaran en genç şef olmayı başaran Paul Liebrandt’ın rehberliğinde mutfağa konuk ediyor sizi bu belgesel. Harikalar yaratılan mutfakların perde arkasında yaşananları, ünlü bir şef olmanın gerektirdiği ve getirdiği zorlukları anlatan filmde sanat eserine benzeyen tabaklarla karşılaşacağınızı söylemeye gerek yok.

IMDb Puanı: 7.1/10

Pressure Cooker
Pressure Cooker

Pressure Cooker

Adı sizi yanıltmasın, bu düdüklü tencerelerle ilgili bir belgesel değil tabii ki… Pressure Cooker izleyenleri, sözünü sakınmayan, sert, katı ve öğrencilerine adeta askeri disiplinli sıkı bir mutfak eğitimi vermesiyle tanınan şef Wilma Stephenson ve Frankford High mutfak sanatları okulundaki öğrencilerinin mutfağına konuk ediyor. Stresli bir eğitimle öğrencilerini iyi, yetkin ve disiplinli birer şefe dönüştürmeyi amaçlayan Stephenson’ın derslerini izlerken elbet siz de bir şeyler kapabilirsiniz!

IMDb Puanı: 7.6/10

Somm
Somm

Somm

Dünyanın geçer not alma ihtimali en düşük sınavının Master Sommelier adlı, prestijli bir sommelier’lik sınavı olduğunu biliyor muydunuz? Bu belgesel sayesinde sadece bu bilgiyi öğrenmekle kalmayacak, bunun nedenlerini kendi gözlerinizle göreceksiniz. Bu prestijli sınavı geçmeye çalışan dört sommelier eşliğinde, şarap ve lezzet dolu bir sınav hazırlığı sizi bekliyor!

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: En İyi Şarap Filmleri

Steak (R)evolution
Steak (R)evolution

Steak (R)evolution

Etçil bir insansanız bayılacağınız bu belgesel, dünyanın en iyi bifteğini arama misyonuyla yola çıkıyor. Fransa, İtalya, İspanya, İsveç, Belçika, İngiltere, ABD, Kanada, Japonya, Arjantin ve Brezilya’dan geçen yol hikâyesi boyunca çiftçilerden kasaplara, şeflerden tarihçilere birçok uzman isim de fikirlerini belirtiyor.

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri