Evimizde, salonumuzda, elimizin hemen altında… Sehpa üzerine koyduğumuz kitapların, misafirlerimize kişisel zevklerimizi belli etmek, vakit öldürmek istediğimizde birkaç sayfasını karıştırarak bize ilgilendiğimiz konuda yeni bilgiler öğretmek ve görsel olarak salonumuzun dekorasyonunu tamamlamak gibi birçok işlevi var. İşte, hem içerik kalitesiyle hem de görsel tasarımıyla ilginizi çekebilecek 7 öneri…

Sanat kitapları listelerini inceleyin:
D&R | Idefix

The Temples of Knowledge | Ertuğ & Kocabıyık Yayınları

10230_buyuk_2
The Temples of Knowledge | Ertuğ & Kocabıyık Yayınları

Fotoğraf: travelbetweenthepages.wordpress.com

İlk önerimiz, Borusan Sanat altında faaliyetlerini sürdüren Ertuğ & Kocabıyık yayınlarının göz kamaştıran serisinden… Dünyanın dört bir yanındaki görkemli kütüphanelerin Ahmet Ertuğ tarafından fotoğraflandığı bu fotoğraf kitabını Friedrich Krinzinger ve Thierry Grillet gibi uzmanlar tarihi ve tematik makaleleriyle desteklemiş. Batı medeniyetinin tarihi kütüphanelerini Temples of Knowledge (Bilginin Tapınakları) başlığı altında toplayan 216 sayfalık ve yaklaşık 3,000 TL değerindeki bu kitabın bulunduğu serideki Palaces of Music (Müziğin Sarayları) ve Domes (Kubbeler) başlıklı yayınlara da göz atmayı unutmayın.

 

The Metropolitan Museum of Art: Masterpiece Paintings

MetStore_Collection_promo
The Metropolitan Museum of Art: Masterpiece Paintings

Eğer kahve masanız üzerinde tek bir sanat kitabı bulunacaksa bu, dünya üzerinde en çok beğendiğiniz, en büyük zevki alarak gezdiğiniz müzenin koleksiyonundan bir seçkiye yer veren bir kitap olabilir. Müzelerin kendisini gezmek kadar, çıkışa yönelmeden önce kitapçılarını ve hediyelik eşya mağazalarını dolaşmak da seyahatleri zenginleştiren bir kültürel etkinlik bize göre. Hele bu Metropolitan, Louvre, MoMA ya da Tate Modern gibi dünyanın en büyük müzelerinden biriyse, kitap rafları arasında saatlerinizi geçirmeniz olası. Biz bunlar arasından, The Metropolitan Museum of Art’ın koleksiyonunda yer alan başyapıtların bir araya toplandığı The Metropolitan Museum of Art: Masterpiece Paintings‘i seçtik. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi, dünya üzerinde sayısız destinasyon ve sayısız sanat müzesi var… Her an elinizin altında bulunmasını isteyeceğiniz eserlerin hangileri olacağı ve hangi müzeden olacağı size kalmış…

Art Now: Vol.4 | TASCHEN

page_co_art_now_vol4_1600_278_279_1306271240_id_706977_l
Art Now: Vol.4 | TASCHEN

Özellikle sanat ve tasarım alanında, ulaşılabilir, görsel anlamda kaliteli ve içerik anlamında zengin kahve masası kitapları sağlamak denince akla ilk gelen yayınevlerinden biri kuşkusuz TASCHEN. Çağdaş sanatla yakından ilgileniyor, dünyanın farklı noktalarında adını çok duymaya başladığınız sanatçıların hikâyelerini okumak ve eserlerini incelemek istiyorsanız TASCHEN’in birkaç yılda bir güncellediği Art Now serisine de kahve masanızın üzerinde ya da kütüphanenizin raflarında mutlaka yer vermelisiniz. Yalnızca birkaç sanatçı ekleyerek ya da değiştirerek baskısını güncellemektense yepyeni bir içerikle yeni bir sayı olarak seriye eklenmesi, Art Now‘ı değerli kılıyor. Serinin en son, 100 sanatçıdan oluşan Vol.4‘ü basıldı.  Now dizisinin, illüstrasyon, mimari, iç mimari, moda tasarımı versiyonları da bulunuyor.

Art That Changed the World | DK

9147R4qwg6L
Art That Changed the World | DK

Kişisel zevklerinize odaklanmış, sevdiğiniz sanatçı, dönem ya da müzelere özel konulardaki sanat kitaplarının yanı sıra, dünden bugüne sanatın yolculuğunu konu alan kitaplar da hem yeni bilgilerle sizi besleyebilecek iyi birer kaynak hem de rastgele anlarda karıştırarak vakit geçirmenizi kolaylaştıracak bir kurtarıcı olabiliyor. Belli başlı tüm sanatçıları ve önemli yapıtlarını içeren bu kitaplar, bir film, dizi ya da belgesel izlerken adı geçecek herhangi bir sanatsal referansa dair hızlı ve temel bilgileri edinmenizi de sağlayabiliyor. İşte bu kitaplar arasında hem aradığınız bilgiyi hızlıca bulmanızı kolaylaştıran tasarımıyla hem de zengin içeriğiyle dikkat çekenlerden biri Art That Changed the World. DK’ın görsel rehberleriyle seyahatten sanata, bilimden gastronomiye hemen hemen her alanda kütüphanenize bir şeyler katabilecek, ulaşılabilir ve başarılı bir yayınevi olduğunu da not düşeyim.

The Art of Walt Disney: From Mickey Mouse to the Magic Kingdoms and Beyond

The Art of Walt Disney
The Art of Walt Disney: From Mickey Mouse to the Magic Kingdoms and Beyond

The Art of Walt Disney, ilk baskısının gerçekleştiği 1973 yılından beri, popüler kültür üzerine ABD’de basılan en başarılı ve etkili sanat kitabı olmuş ve bu özelliğini tekrarlanan ve genişletilen baskılarıyla sürdürüyor. Kitap, günümüz popüler kültürüne ve animasyon ve illüstrasyon sanatına en çok etki eden isimlerden Walt Disney’in ve dünden bugüne The Walt Disney Company’nin çalışmalarına yer veriyor, hayal gücüyle özdeşleşmiş sanatçı ve şirketin dünyasının kapılarını aralamanızı sağlıyor. Kitabın en son 2011’de, Christopher Finch tarafından güncellenen baskısına Disney’in film, tiyatro ve tema parkı alanındaki yeni çalışmalarından örnekler, Pixar Animation Studios ve Walt Disney Animation’a dair bölümler, ve bu iki alt-şirketin yaratıcı ekip liderleri John Lasseter ve Ed Catmull’la röportajlar da eklenmiş.

Graffiti World: Street Art from Five Continents

Graffiti World – street art from five continents
Graffiti World: Street Art from Five Continents

Sokak sanatı ve graffiti de çağdaş sanatın önemli bir parçası olduğundan, en az müzelerde sergilenen tabloların ya da dünyaca ünlü sanatçıların bir araya geldiği kitaplar kadar kahve masalarında yer bulmayı hak ediyor bizce. Nicholas Ganz‘ın bu kitabı, dünya graffiti tarihini, merkezi New York kabul ederek mercek altına alıyor ve Amerika, Avrupa ve ‘Dünyanın Geri Kalanı’ olmak üzere üç bölümde, 5 kıtadan yüzlerce graffiti sanatçısını bir araya getiriyor. Dev duvar resimlerinden ufak imzalara kadar duvarlarda iz bırakmış birçok çalışmayı bir arada bulabileceğiniz bu kitap, kaliteli fotoğraflarıyla renkli ve bilgilendirici bir yolculuk vadediyor.

Chanel: Livre d’Artistes, Irma Boom

6458a6680a4d6b003ad475f51116fb57
Chanel: Livre d’Artistes, Irma Boom

Son önerimiz gerçekten çok özel bir kitap, sınırlı sayıda basılmış özel bir tasarım. Chanel markasının 2013’te Paris’teki Palais de Tokyo’da düzenlenen “Ndegree5 Culture Chanel” sergisine paralel olarak hazırlattığı Chanel No.5‘e özel bu kitap, dünyanın en önemli yayın tasarımcılarından Irma Boom‘un imzasını taşıyor. Kitap, tamamen monokrom beyaz sayfalar üzerine, görme engellilerin kullandığı Braille alfabesine benzeyen noktasal ve çizgisel kabartmalarla basılmış. Chanel No.5‘in duyulara hitap eden ve duyularla oynayan doğası düşünülerek, dokunma duyusuna da hitap etmesi düşünülmüş. Yalnızca 1,000 kopya olarak basılmış bu kitabın değeri 4,000$.