Maalesef savaşın damga vurduğu ekim ayında gündemden biraz uzaklaşıp, yeni çıkan albümlere, single’lara bir göz atalım.

Fotoğraf: The Telegraph

İlk olarak Roger Waters ile başlayalım. Pink Floyd’un efsane ismi, The Dark Side Of The Moon Redux ismi ile tüm sözlerini kendisinin yazdığı, 1973 tarihli Pink Floyd’un efsane albümü The Dark Side Of The Moon’u piyasaya çıkışının ellinci yılında yeniden yorumladı. Albüme Roger Waters dışında katkı veren başka Pink Floyd üyesi yok. Albümde gitar solo da yok. Konuşmalar var. Pink Floyd davulcusu Nick Mason albümün harika olduğunu ve orjinalini bozacak bir şey görmediğini söylemiş. Genel olarak orjinal versiyonun yanında bu albümü “Time” dışında beğenmedim. Hele “Money” yorumu, sanki biri Leonard Cohen’in vokalini taklit ederek parçayı yorumlamış gibi bence bayağı gereksiz olmuş. 

youtube play youtube play

Kanadalı indie grubu Metric, Formentera 2 isimli yeni albümlerini yayınladı. Bu albüm, grubun 2022 tarihli Formentera albümünün devamı niteliğinde. Albümde “Days Of Oblivion” gibi dream pop öğeleri taşıyan parçalar var. Grubun vokalisti Emily Haines, albümden çıkan ilk single olan “Just The Once”ı regret disco olarak tanımlamış. (Grubun Dead Disco isimli eski bir parçası vardı). 

youtube play youtube play

“Never Gonna Give You Up”, “Together Forever” gibi parçalarıyla hatırladığımız seksenlerin ünlü ismi Rick Astley, Are We There Yet? isimli bir albüm çıkardı. Glastonbury Festivali’nde İngiliz indie grubu Blossoms ile The Smith parçalarını çok güzel yorumlayan sanatçının yeni albümünün ilham kaynağı, Bill Withers, Al Green, Marvin Gaye gibi soul müziğin efsaneleri olmuş. Albümden benim sevdiğim parça ise, şarkıcının eski pop – dans pop türü hareketli parçalarının aksine piyano ağırlıklı slow parça “Blue Sky” oldu.

youtube play youtube play

Amerikalı pop punk grubu Blink-182’nin yeni albümü One More Time… yayınlandı. Bu albümde grubun kurucu üyesi ve vokalist – gitaristi Tom DeLonge’un geri dönüşünü görüyoruz. 17 parçadan oluşan uzun bir albüm olmuş. Favori parçalarım, nakarat kısmında geçen “Ole, ole” sözleriyle çok güzel bir tezahürat parçası olabilecek “Dance With Me” ve synth wave soslu “Blink Wave”.

youtube play youtube play

Amerikalı alternatif rock grubu Blue October, üç albümden oluşacak Spinning The Truth Around’un ikincisi olan Part 2’yi çıkardı. “Slow Down” isimli parça öne çıkıyor. 2024 yılında yayınlanacak Part 3 ise, Part 1 ve 2’de bulunan şarkıların remiks ve alternatif versiyonları ile, grubun önceki albümlerinde bulunan bazı parçaların remikslerinden oluşacak.

youtube play youtube play

Indie folk’un önemli ismi Amerikalı Sufjan Stevens, 10. Albümü olan Javelin’i yayınladı. Genel itibariyle diğer Sufjan Stevens albümleri gibi gayet sakin, dinlendirici olan albümde bir de “My Red Little Fox” isimli şeker gibi bir parça var. Rap dünyasında Drake’in yeni albümü For All The Dogs ve Bad Bunny’nin Nadie Sabe Lo Que Va A Pasar Mañana isimli albümünü görüyoruz. Bir başka yeni albüm ise, bu yazın sevilen şarkılarından “Rush”ı içinde barındıran Troye Sivan’ın son albümü Something To Give Each Other. 

youtube play youtube play

Hollandalı senfonik metal grubu Within Temptation, Bleed Out isimli yeni albümünü bu ay yayınladı. Albümün 2020 yılında çıkan ilk single’ı ile beraber beş single, albümden bağımsız olarak yayınlandı. Albüm duyurusu 2023 yılında yapılırken, grup daha sonra iki single daha çıkardı. Bence albümün öne çıkan parçası ise “Unbroken”.

youtube play youtube play

Bu ayın en önemli albümü ise, 60 seneden fazla süredir müzik dünyasında yer alan, gelmiş geçmiş en önemli gruplardan biri olan The Rolling Stones’un yeni albümü Hackney Diamonds. Bu albümle ile ilgili önümüzdeki ay ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum. 

youtube play youtube play

New wave’in önemli gruplarından OMD, Bauhaus Staircase isimli yeni bir albüm çıkardı. 2010’ların sonu ve 2020’lerin ilk dönemlerindeki politikacılardan ilham alan albümde Kraftwerk parçalarını çağrıştıran “Anthropocene” isimli parça dikkate değer. Seksenlerin önemli metal gruplarından Dokken’ın içinde “Lost In You” gibi güzel parçalar bulunduran yeni albümünün ismi ise Heaven Come Down.

youtube play youtube play

Yeni çıkan single’lardan örnekler verirsek, albüm fabrikası King Gizzard And The Lizard, “Theia”, “Silver Cord” ve “Set” adlı üç single yayınlarken, metalcore grubu Bring Me The Horizon, DArkSide isimli bir single çıkardı. Ringo Starr ise Rewind Forward adlı bir EP yayınladı. 

Eylül: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler

Bu ayın yenilerine, elektronik müziğin ünlü grubu The Chemical Brothers ile başlıyoruz. İngiliz ikilinin yeni albümü For That Beautiful Feeling bu ay yayınlandı. Albüme 26 Ekim’de çıkacak Paused In Cosmic Reflection isimli retrospektif kitap eşlik edecek. Kitapta, grup üyeleriyle ve de grubun daha önceden çalıştığı Beck, Beth Orton, Noel Gallagher gibi isimlerle yapılan röportajlar yer alıyor. Bu albüme katkıda bulunan isimlerse Beck ve Halo Maud isimli Fransız vokalist. Progresif house, dans gibi türleri içine alan albümdeki parçalardan “The Weight” gaza getirici dolu dolu bir parça. Alakasız türler de olsa bana Beastie Boys’un “Sabotage”ını hatırlatıyor. Öne çıkaracağım diğer parça ise, girişini pek beğenmesem de sonradan güzelleşen ve dans pistlerinin aranan parçalarından biri olmaya aday “Live Again”.

youtube play youtube play

Sırada üç progresif metal grubunun yeni albümleri var. İngiliz grup Tesseract, War Of Being isimli yeni bir albüm çıkardı. Grup, aynı zamanda albüme dayanan aynı isimde bir video oyunu çıkardı. Hem VR hem de masaüstü platformlarda oynanabilen oyunun tasarımcısı grubun vokalisti Daniel Tompkins. Amerikalı sludge – progresif metal grubu Baroness ise Stone isimli altıncı albümünü yayınladı. Ülkemizde oldukça sevilen ve sık sık konser vermeye gelen İsveçli grup Soen, Memorial adlı yeni bir albüm yayınladı. Benim de çok sevdiğim ve daha önce hakkında ayrı bir yazı yazığım grubun bu albümünden aklımda sadece “Hollowed” isimli ballad kaldı. Elisa isimli kadın bir vokalistin eşlik ettiği parça gayet güzel olmuş. Onun dışında albüm beklentilerimin altında kaldı.

youtube play youtube play

İngiliz indie grubu The Coral iki yeni konsept albümle bu ayın gözüme çarpanlarından biri. 2000’li yılların başında, “Dreaming Of You” isimli eğlenceli parçalarıyla tanıdığım grup (bu parçayı mutlaka dinleyin), Sea Of Mirrors ve Holy Joe’s Coral Island Medicine isimli iki albüm yayınladı. Sea Of Mirrors, bir western filminin hayali soundtrack’i. Yaptığı albümlerde folk öğelerini sıkça kullanan grup, bu albümde de country rock, folk gibi türlere yer vermiş. En sevdiğim parça, Edward Sharpe & Magnetic Zeros parçalarına benzettiğim “Wild Bird” oldu. Albüme, grubun eski kurucu üyesi Bill Ryder-Jones ve Love grubunun gitaristi Johnny Echols konuk olmuş. Ayrıca 28 Days Later filminden tanıdığımız İrlandalı aktör Cillian Murphy’yi, albümün son parçası olan “Oceans Apart”da duyuyoruz. Sadece fiziksel olarak basılan Holy Joe’s Coral Island Medicine’da ise, “Leave This Town” ve “Down By The Riverside” isimli güzel parçalar var.

youtube play youtube play

İsveçli elektro pop ikilisi Icona Pop, Club Romantech isimli üçüncü albümünü yayınladı. Amerikalı house grubu Sofi Tukker ile yaptıkları, 2020 yılında single olarak yayınlanan “Spa” isimli parça, Chemical Brothers’ın yeni parçası “Live Again” gibi insanda dans etme isteği uyandıran bir şarkı. Sıradaki durağımız Kanada. Eğlenceli parçalar yapan Kanadalı alternatif rock grubu Barenaked Ladies, yeni albümleri In Flight’ı yayınladı. Albümde “Lovin’ Life” ve “One Night” isimli iki güzel parça var.

youtube play youtube play

“One Of Us” parçasıyla doksanların simgelerinden biri olan Joan Osborne, Nobody Owns You adlı yeni bir albüm çıkardı. Bence doksanların en güzel albümlerinden biri olan, 1995 tarihli, içinde “One Of Us” dışında, “St. Teresa”, “Pensacola” gibi süper parçalar barındıran Relish albümünden sonra bir daha aynı başarıyı yakalayamayan sanatçının bu albümünde sesinin de artık baya bir değişmiş olması beni biraz hüzünlendirdi. Eski Joan Osborne’nün sesi olmasa da albümde “The Smallest Trees”, “Time Of The Gun” gibi güzel parçalar var. Diğer yeni çıkanlardan örnekler verirsek,  Avustralyalı şarkıcı Kylie Minogue’un Tension isimli yeni albümünü görüyoruz. Black metal severler içinse İsveçli grup Marduk’un Memento Mori isimli yeni bir albümü olduğunu duyuralım.

youtube play youtube play

Single’lara baktığımızda Sia, 2024 yılında çıkacak Reasonable Woman albümünün ilk single’ı olan “Gimme Love”ı yayınladı. Usta müzisyen Steven Wilson ise bu ay sonu çıkacak The Harmony Codex albümünden “Impossible Tightrope”, “Rock Bottom” ve “What Life Brings” isimli üç yeni single yayınladı. Gelelim en önemli single’a. 60 seneden fazla süredir etkin olan rock müziğin efsane grubu The Rolling Stones, gelecek ay çıkacak yeni albümleri “Hackney Diamonds”dan “Angry” isimli çok güzel bir parça yayınladı.

Ağustos: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler

Birdy
Birdy | Fotoğraf: NME

İlk olarak gerçek adı Andrew John Hozier Byrne olan İrlandalı müzisyen Hozier’in yeni albümü Unreal Earth ile başlayalım. Albümün ilham kaynağı Dante’nin İlahi Komedyası’nın Cehennem bölümü. Hozier, albümü pandemi zamanı yazmış. Albümdeki parçalarda İrlanda dilinden örnekler var. Hozier bir röportajında başka dillerle ifade edilemeyen bazı şeyler olduğunu söylemiş. Albümdeki favori parçam ise “Abstract (Psychopomp)”.

youtube play youtube play

Sıradaki albümümüz İngiliz elektronik müzik grubu Jungle’ın Volcano isimli albümü. Neo soul – dans karışımı bir sounda sahip olan grubun dördüncü albümüne Channel Tres, Roots Manuva gibi rapçiler katkıda bulunmuş. Grup üyesi Josh Lloyd, bu albümün şimdiye kadar yaptıkları en samimi albüm olduğunu belirtmiş ve soul müziğe olan sevgilerini yinelemiş. Gerçekten de albümde soul müzik bayağı baskın. Albümün enerjisi oldukça yüksek. Özellikle “Back On 74” parçası dinledikten sonra hemen aklınıza takılıyor. Bu arada grubun ilk albümünde bulunan “Lucky I Got What I Want” isimli harika bir parçayı da dinlemenizi tavsiye ederim.

youtube play youtube play

Henüz 14 yaşındayken Bon Iver’ın “Skinny Love” coverı ile üne kavuşan İngiliz müzisyen Birdy’nin yeni albümü Portraits’de bu ayın yenilerinden. Bu albümde bulunan “Raincatchers” parçasının mart ayında çıkan en sevdiğim single olduğunu yazmıştım. Seksenler pop esintili, yer yer Kate Bush’u hatırlatan parçaların olduğu bu albümden sevdiğim bir diğer parça “Ruin 1” oldu. Bazı yerlerde Birdy’nin sesini Tori Amos’a da benzettim bu albümde.

youtube play youtube play

Kanadalı efsane müzisyen Neil Young’un rafa kaldırdığı bir başka albüm daha gün yüzüne çıktı. 1977 yılında yayınlanması planlanan ama sonradan yayınlanmayan Chrome Dreams albümü bu ayın yeni albümlerinden biri oldu. Albümde bulunan 12 şarkı, çeşitli albümlerde daha önce yayınlandı. Albüm, parçaların farklı versiyonlarını bekleyenler için pek bir şey ifade etmeyebilir. Çok fazla değişiklik yok. “Sedan Delivery” ve “Hold Back To Tears” parçalarında daha sonra yayınlanan versiyonlarda olmayan bazı sözler var. En sevdiğim Neil Young parçalarından biri olan “Like A Hurricane”de bu albümde bulunuyor ama American Stars ‘N Bars albümdeki versiyonun aynısı. Neil Young 2007 senesinde, daha orjinali yayınlanmadan bu albümün devamı niteliğinde olan Chrome Dreams 2’yi yayınlamıştı.

youtube play youtube play

Gerçek adı Will Oldham olan indie – folk sanatçısı Bonnie “Prince” Billy, Keeping Secrets Will Destroy You isimli yeni bir albüm çıkardı. Aynı zamanda aktör olan sanatçı, 2006 yılında Amerikan post rock grubu Tortoise ile birlikte Bruce Springsteen’in “Thunder Road” parçasını yorumlamıştı. Orjinalinden güzel olan coverların en iyi örneklerinden biri olan bu yoruma bir bakmanızı tavsiye ederim. Bu albümde ise “Behold! Be Held!” gitar, keyboard ve saksafon karışımlı dingin havası ile öne çıkıyor.

youtube play youtube play

Haziran ayında Hollywood Vampires grubuyla ülkemizde konser veren glam rock’ın usta ismi Alice Cooper, Road isimli yeni bir albüm çıkardı. Albümde bulunan “Rules Of The Road” parçasının girişi Golden Earring grubunun “Radar Love” parçasını anımsatıyor. Albümü çok beğenmesem de 75 yaşındaki usta müzisyenin, enerjisinden bir şey kaybetmeden eski usul bir hard rock albümü ortaya çıkarmış olması takdire değer.

youtube play youtube play

İngiliz post punk grubu Public Image Ltd. yeni albümü End Of World’ü yayınladı. Sex Pistols grubundan hatırlayacağımız vokalist John Lydon, albümdeki “Hawaii” parçasını nisan ayında kaybettiği eşi Nora Forster’a adamış. Bence albümün öne çıkan parçası ise “Car Chase”.

youtube play youtube play

The Last Shadow Puppets’dan tanıdığımız Miles Kane, One Man Band isimli beşinci albümünü yayınlarken, metalcore grubu Asking Alexandria ise Where Do We Go From Here isimli yeni bir albüm çıkardı. Single’lara geldiğimizde Guns N’ Roses’ın “Perhaps” isimli parçasını görüyoruz. Bir başka yeni single ise, progresif metal grubu Tesseract’ın eylül ayında çıkacak olan War Of Being albümünde yer alacak olan “The Grey” isimli parça. Alternatif rock ve indie türlerinde ise Slowdive grubunun “The Slab” isimli single’ını, Amerikalı grup The National’ın “Space Invader” ve “Alphabet City” isimli iki yeni parçasını, Wilco grubunun eylül ayında çıkacak Cousin albümünün ilk single’ı olan “Evicted”’ı görüyoruz. İskoç synth pop grubu Chvrches ise ilk albümleri The Bones Of What You Believe’in ekim ayında çıkacak 10. Yıl özel baskısından “Manhattan” isimli bir single yayınladı. Albümde, bu parça gibi 2013 yılında kaydedilmiş ancak yayınlanmamış üç tane daha parça olacak.

Temmuz: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler

İlk olarak rap dünyası ile başlayalım. Raple pek aram olmasa da sevdiğim bazı gruplar – sanatçılar var. Onlardan biri de Amerikalı rapçi Nas. Sanatçının yeni albümü Magic 2 yayımlandı. 2021 tarihli Magic albümünün devamı niteliğinde olan albümde, 50 Cent ve 21 Savage’ın konuk olduğu parçalar var. 50 Cent’ in yer aldığı ve 50 – 60’ların ünlü R&B grubu The Dells’in “I Can Sing A Rainbow / Love Is Blue” parçasının sample olarak kullanıldığı “Office Hours” ve girişi Nilüfer’in “Dönsen Bile” şarkısını anımsatan “Motion” albümden seçtiğim parçalar. Rap dünyasının bir başka ismi Post Malone da Austin isimli yeni bir albüm çıkardı. Ancak bir rap albümü değil. Baya baya akustik gitarın önde olduğu bir pop albüm ortaya çıkmış. “Something Real” albümün öne çıkan parçası. Sanatçı eskiden Guitar Hero oyunu sayesinde gitara merak sarmış. Youtube’da AC/DC, Metallica videoları seyrederek gitar çalmayı öğrenmiş. Üzerindeki Bob Dylan dövmesinden Nirvana parçalarını coverlamasına, rock’a olan ilgisi bilinen bir isim Post Malone.

youtube play youtube play

PJ Harvey’in yeni albümü I Inside Old Year Dying bu ayın yeni çıkanlarından biri. Tekli olarak yayımlanan ve albüme ismini veren “I Inside Old Year Dying” parçası geçen ayın en beğendiğim teklisi olmuştu. PJ Harvey’in kendi yazdığı şiir kitabı Orlam’dan uyarladığı 12 parçadan oluşan albümde çocukluğunun geçtiği Dorset bölgesinin kaybolmaya yüz tutmuş lehçesinden örnekler var. “Prayer At The Gate” albümdeki hoş parçalardan bir diğeri.

youtube play youtube play

Gelecek yıl kuruluşunun 60. yılını kutlayacak ünlü funk – R&B grubu Kool And The Gang, People Just Wanna Have Fun isimli yeni bir albüm yayımladı. 2020 ve 2021 yılında üst üste kurucu üyelerinden ikisini kaybeden grubun diğer kurucu üyesi ve basçısı Robert “Kool” Bell yaptığı açıklamada albümde funktan caza, pek çok türden örnekler olduğunu, yeni ve eskinin bir araya geldiğini söyledi. İşte o caz esintisi taşıyan parçalarından biri olan “99 Miles To JC” dinlerken sizi rahatlatma potansiyeline sahip güzel bir şarkı olmuş.

youtube play youtube play

İngiliz grup Blur, sekiz senelik bir aradan sonra The Ballad Of Darren isimli bir albüm çıkardı. Albümü oluşturan parçaları grubun vokalisti Damon Albarn, bir Gorillaz turnesi sırasında yazmış. Albümün kapak fotoğrafı ise ünlü İngiliz fotoğrafçı Martin Parr’a ait. Melankolik yapıda sakin bir albüm ortaya çıkmış. Ben çok ısınamadım.

youtube play youtube play

Amerikalı indie grubu Local Natives’in yeni albümü Time Will Wait For No One da bu ayın yenilerinden biri. Bu albüm ben de Tame Impalaya’yı andırdı biraz. Yeni albüm yayımlayan bir başka indie grubu ise Grouplove. “Tongue Tied” ve “Ways To Go” gibi parçalarıyla tanınan grubun yeni albümünün ismi, “I Want It All Right Now”. Gayet enerjik bir elektro pop parçası olan “Climb” ve yavaş başlayıp sonradan güzel bir gitar solonun da katkısıyla sizi zirvelere taşıyan “Wall” albümdeki favori şarkılarım. Punk dünyasına bakarsak, geçtiğimiz sene tekrar birleşen, “Oceans Avenue” parçalarıyla sevdiğim pop punk grubu Yellowcard’ın, Childhood Eyes isimli bir EP yayımladığını görüyoruz. 

youtube play youtube play

Bu ayın en güzel albümlerinden birinde sıra. Antony Hegarty, Anohni ismine geçtikten sonra Antony And The Johnsons grubuyla ilk albümü olan My Back Was A Bridge For You To Cross isimli ilk albümünü bu ay yayımladı. Grubun adı da artık Anohni and the Johnsons. Yaptığı şarkılarla her zaman dinleyicilerin içine işlemeyi başaran Anhoni, yine harika bir iş çıkarmış. Ölümünden kısa bir süre önce Lou Reed ile yaptığı konuşmada, Lou Reed’in bir buz kalıbının ağzında erimesi gibi çok basit şeylerin güzelliğini fark etmesini anlattığı “Sliver Of Ice”, “Rest” ve “Scapegoat” gibi harika parçalar bu albümde yer alıyor.

youtube play youtube play

Son olarak yeni çıkan teklilerden birkaç örnek verelim. Kanadalı indie grubu Metric, yeni çıkacak olan Formentera 2 albümünün ilk teklisi olan “Just The Once” parçasını yayımladı. İsveçli rock grubu The Hives “Rigor Mortis Radio” isimli bir single çıkardı. İngiliz ikili Royal Blood’ın son teklisinin ismi ise “Pull Me Through”. Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Sinead O’Connor’ı buradan anarak yazımı noktalıyorum.

Haziran: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler

Haziran’ı geride bırakırken, bu ay yeni çıkan albüm ve single’lardan gözüme çarpanlara birlikte göz atalım.

Bob Dylan | Fotoğraf: BBC

Haziran: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler,

Amerikalı metal grubu Avenged Sevenfold’un yeni albümü Life Is But A Dream ile başlayalım. Grup, baya deneysel bir albüme imza atmış. Progresif metal türünde olan albümde, System Of A Down’dan, Daft Punk’a çeşitli gruplardan esintiler duyuyorsunuz. Açılış parçası “Game Over”ı dinlerken acaba SOAD mı dinliyorum diyebilirsiniz. “(O)rdinary” parçası, iki önceki şarkı olan “Easier”da fragmanını gösterdikleri Daft Punk’a verilen selamın doruğa çıktığı şarkı. “(D)eath” parçasında ise yetmişler film müziklerine bir gönderme var bence. Hatta Arctic Monkeys’in son albümü olan The Car’a konulabilecek bir parça.

youtube play youtube play

İzlandalı efsane post rock grubu Sigur Ros, on senelik bir aradan sonra Atta isimli yeni albümleriyle döndü. Bu albümde 2012 yılında gruptan ayrılan klavyeci Kjartan Sveinsson’un dönüşünü de görüyoruz. Grup, albümle beraber 41 kişilik bir orkestra eşliğinde turneye çıktı. Temmuz ayında ülkemize de uğrayacak olan grubun Türkiye konseri maalesef orkestranın eşlik etmediği konserlerden biri olacak. Albümün Robert Ames önderliğinde London Contemporary Orkestra ile olan kayıtları Londra Abbey Road stüdyolarında yapılmış. Yeni albümde grup bildiğimiz Sigur Ros soundunu korumuş. İlk dinleyişimde çok öne çıkan parça bulamasam da “Fall” dikkatimi çekti. Post rock demişken, bu türün yakın sularında gezen Balmorhea’nın da Pendant World isimli yeni bir albüm çıkardığını ve temmuz ayında ülkemize konuk olacağını hatırlatalım.

youtube play youtube play

Geçtiğimiz ay, “Gila Monster” isimli single’ını duyurduğum King Gizzard & The Lizard Wizard’ın yeni albümü yayınlandı. Albümün tam adı: Petrodragonic Apocalypse; Or, Dawn Of Eternal Night: An Annihilation Of Planet Earth And The Beginning Of Merciless Damnation. Bu albüm 2019 tarihli Infest The Rats’ Nest isimli albümün devamı niteliğinde bir metal hatta trash albümü olmuş. “Gila Monster” favori parçam. Açılış parçası “Motor Spirit”de dikkate değer parçalardan. Grup tam bir albüm fabrikası gibi çalışıyor. 2022 yılında beş albüm çıkardılar.

youtube play youtube play

Yaşayan efsane Bob Dylan, Shadow Kingdom: The Early Songs Of Bob Dylan isimli, Alma Har’el tarafından yönetilen konser filmini albüm formatinda yayınladı. Albüm sanatçının kariyerinin ilk yarısındaki 13 şarkının yeni kaydı ve bir tane yeni enstrümantal parçadan oluşuyor. “What Was It You Wanted”, “Forever Young” ve de yeni parça “Sierra’s Theme” albümün öne çıkanları.

youtube play youtube play

Groovejet (If This Ain’t Love) parçasıyla hafızalara kazınan İngiliz şarkıcı Sophie Ellis-Bextor, Hana isimli bir albüm yayınladı. Sanatçının Covid öncesi yaptığı Japonya gezisi albümün ilham kaynağı olmuş. Albümün ismi Hana, Japoncada çiçek demek. Albüm güzel bir synth – dance pop örneği olmuş. “Reflections” ve uzaylıların dünyadaki insanları kurtarmaları ile ilgili son parça “We’ve Been Watching You” dikkate değer şarkılar.

youtube play youtube play

Foo Fighters, davulcuları Taylor Hawkins’in ölümünden sonra ilk albümleri olan But Here We Are’ı yayınladı. Grubun vokalisti Dave Grohl, bu albümde davulları da üstlenmiş. Taylor Hawkins dışında, Dave Grohl’un annesinin de ölümü albümdeki duygu yoğunluğunu arttırmış. Albüme ismini veren “But Here We Are” favori parçam. Alternatif rock dünyasından bir başka albüm haberi Queens Of Stone Age’den geldi. Grup, In Times New Roman isimli yeni bir albüm yayınladı. Bence albümün öne çıkan parçası ise “Paper Machete”. Punk dünyasında ise Rancid grubu Tomorrow Never Comes adlı bir albüm çıkardı. Çok kısa parçalardan oluşan albümün uzunluğu yarım saati bulmuyor. Caz’a baktığımızda ise Pat Metheny’nin yeni çıkan Dream Box albümü gözüme çarpıyor. 

youtube play youtube play

Blues, southern rock sevenler için iki yeni albüm haberim var. Bir tanesi, Allman Brothers Band grubunun gitaristi Warren Hayes ve basçısı Allen Woody tarafından doksanlarda kurulan Gov’t Mule grubunun yeni albümü Peace…Like A River. Diğeri ise rock and roll ve blues rock türlerinin günümüzdeki önemli temsilcilerinden Rival Sons’ın Darkfighter albümü. Özellikle soundunu çok sevdiğim Gov’t Mule grubunun son albümünde de “After The Storm” isimli dikkate değer bir parça var.

youtube play youtube play

Son olarak single’lara bir göz atalım. Radiohead’den Thom Yorke ve Jonny Greenwood’un kurduğu The Smile “Bending Hectic” adlı bir single yayınladı. Amerikalı şarkıcı Dolly Parton’ın sene sonu çıkacak olan Rockstar albümünden ikinci single olan “Magic Man” yayınlandı. Heart coveri olan parçada sanatçıya Heart’ın vokalisti Ann Wilson da eşlik ediyor. İngiliz indie grubu Bloc Party’nin Amerikalı müzisyen KennyHoopla ile birlikte yaptığı “Keep It Rolling” parçası bu ayın yenilerinden bir başkası. İngiliz dream pop grubu Slowdive’ın eylül ayında çıkacak Everything Is Alive albümünden çıkan ilk single ise  “Kisses” adını taşıyor. Bu ayın en sevdiğim single’ı ise PJ Harvey’in temmuz ayında çıkacak albümünden çıkan ikinci parça” I Inside The Old Dying”. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Mayıs: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler

Amerikalı şarkıcı Kesha, Gag Order isimli yeni bir albüm çıkardı. Önceki albümlerinde “Take It Off”, “Die Young” gibi dans pop türünün güzel parçalarına sahip olan sanatçı, bu albümde daha deneysel, saykodelik takılmış. Zaten albümdeki şarkıların sözlerine baktığımızda ölüm, depresyon gibi karanlık konuları görüyoruz. Albüme katkıda bulunanlar arasında sanatçının annesi Pebe Sebert ve  “Only Love Reprise” şarkısındaki vokali ile sekiz yaşındakı yeğeni Luna Rose Sebert Sampayo’da yer alıyor.

youtube play youtube play

Amerikalı pop rock grubu Jonas Brothers, altıncı albümü olan The Album’ü yayınladı. Jon Bellion’ın katkılarıyla hazırlanan albüm çoğunlukla iki – üç dakika aralığında olan kısa parçalardan oluşuyor. Funk esintilerini pek çok yerde gördüğünüz albümde, Bruno Mars, Earth Wind And Fire, Doobie Brothers gibi sanatçı ve grupların şarkılarına benzer parçalar var. Albümdeki şarkıların içerikleri ise daha çok aşk ve grup üyelerinin aile hayatlarıyla ile ilgili.

youtube play youtube play

Lana Del Rey, mart ayında çıkardığı Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd albümünden çok kısa bir süre sonra “Say Yes To Heaven” isimli bir single yayınladı. Bu parça aslında 2012 yılında yazılmış ve sanatçının 3. albümü olan Ultraviolence’a konulması planlanmışken albüm dışı bırakılmış. Daha sonra bu parçanın farklı versiyonları Tiktok’ta viral oldu ve mayıs ayında da hiç yayınlanmamış bu versiyonu single olarak piyasaya sürüldü.

youtube play youtube play

Sırada Fransız ikili Daft Punk’tan bir albüm haberi var. İkili tekrar bir araya geldi zannedip hemen heyecanlanmayın. (Ben yakın gelecekte tekrar yola devam edeceklerine inanıyorum) Grup, 2013 tarihli, bence tüm zamanların en iyi albümlerinden biri olan Random Access Memories’in onuncu yılı dolayısıyla albümün genişletilmiş bir versiyonunu yayınladı. Albümde toplam süresi 35 dakika olan dokuz şarkılık yeni materyal var. Kimisi albümdeki parçaların demo ya da farklı versiyonları, bazıları ise albüme konmamış parçalar. Yeni şarkılara bakarsak, 2013 tarihli albümün Japonya baskısında olan “Horizon” isimli harika parça bu albüme gelmiş, “Give Life Back To Music”in “GLBTM (Studio Outtake)” isimli, bana Santa Esmeralda’nın Don’t Let Me Be Misunderstood” yorumunu hatırlatan süper bir versiyonu yine bu albümde mevcut. Albümün diğer öne çıkanlarına bakarsak, grubun 2013 tarihli albümde yer vermediği “Prime” isimli bir parça var ki, başka bir grup yapsa senelerce hit olabilecek bir potansiyeli var bu şarkının. Son olarak, “Touch” parçasının son kısmı bu albüme ayrı bir parça olarak konmuş ki bence de şarkının en güzel bölümü burasıdır. İlerleyen günlerde sadece albüm hakkında belki bir yazı da yazarım.

youtube play youtube play

Bu ayın bence en güzel albümlerinden biri Amerikalı rock grubu Dave Matthews Band’in yeni albümü Walk Around The Moon. Kemancı Boyd Tinsley gruptan kovulduğu için bu albümde yer almadı. Klavyeci Buddy Strong ise grubun daimi üyesi oldu. Albümde bulunan, “Madman’s Eyes”, “Walk Around The Moon”, bence Cowboy Junkies’in “Blue Moon” yorumunu çağrıştıran “The Ocean and The Butterfly” ve “Something To Tell My Baby” parçaları benim favorilerim.

youtube play youtube play

Progresif rock’ın efsane grubu Yes, 23. Albümü olan Mirror To The Sky’ı yayınladı. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden davulcu Alan White’a adanan albümde davulda Jay Schellen’ı görüyoruz. Albümden ilk gözüme çarpan parçalar, “Luminosity” ve albüme ismini veren “Mirror To The Sky”. Her iki parçada çok uzun olduğu için tam yorum yapabilmem için biraz daha dinlemeye ihtiyacım var.

youtube play youtube play

Amerikalı Celtic punk grubu Dropkick Murphys, Okemah Rising isimli yeni bir albüm çıkardı. “I’m Shipping Up To Boston” isimli parçasıyla tanınan grup, gayda, banjo, mandolin gibi çok sevdiğim enstrümanları kullanıyor. Dinleyeni lunaparka gitmiş gibi eğlendirebilen grubun bu albümünde de “My Eyes Are Gonna Shine”, “I Know How It Feels” ve “I’m Shipping Up To Boston (Tulsa Version)” gibi güzel parçalar var.

youtube play youtube play

Kuzey İrlandalı alternatif rock grubu Therapy? Hard Cold Fire isimli yeni albümünü yayınladı. Doksanlı yıllarda bir Hüsker Dü parçası olan “Diane” yorumuyla büyük başarıya ulaşan grubun son albümü de dikkate değer. Özellikle “They Shoot The Terrible Master” ve “Ugly” parçalarını oldukça beğendim. Bir başka yeni albüm, İngiliz pop grubu Simply Red’den geldi. Time isimli albümde, “Hey Mister” ve “Just Like You, Pt.2” sevdiğim parçalar. 

youtube play youtube play

Son olarak yeni çıkan single’lardan örnekler verelim. İngiliz rock grubu Blur, temmuz ayında çıkacak The Ballad Of Darren albümünün ilk single’ı “The Narcissist”i yayınlarken, Amerikalı alternatif rock grubu Queens Of Stone Age ise “Emotion Sickness” isimli bir single çıkardı. Rap dünyasında ise Post Malone’un haziran ayında çıkacak Austin albümünün ikinci single’ı olan “Mourning”i görüyoruz. Bu ayın en sevdiğim single’ı ise Avustralyalı psych rock grubu King Gizzard & The Lizard Wizard’ın “Gila Monster” isimli parçası oldu. Parça, metal, hatta thrash türüne göz kırpıyor diyerek yazımı noktalıyorum.

Nisan: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler

İlk durağımız, 24 senelik bir aradan sonra yeni bir albüm çıkaran İngiliz elektronik müzik ikilisi Everything But The Girl’in yeni albümü Fuse. Ben Watt ve Tracey Thorn’dan oluşan ikili, “Missing” parçasıyla doksanlarda büyük ses getirmişti. Röportajlarında 2023 senesine uygun, modern bir sound amaçladıklarını söyleyen grubun son albümündeki beğendiğim şarkılar “Forever” ve “No One Knows We’re Dancing”.

youtube play youtube play

Sırada progresif rock’ın en önemli temsilcilerinden İngiliz grup Jethro Tull var. Grup, geçen sene çıkardıkları The Zealot Genes albümünden bir sene sonra RökFlöte isimli yeni bir albümle karşımızda. İskandinav paganizmini konu edinen albümü progresif rock sevenlere tavsiye ediyorum. Tamamı güzel olan albümde “Voluspo” ve “Wolf Unchained” parçaları biraz daha öne çıkıyor.

youtube play youtube play

Nisan ayı thrash severler için bereketli bir ay oluyor. Metallica’dan sonra thrash metal’in önemli gruplarından biri olan Overkill de Scorched isimli yeni albümlerini yayımladı. Güzel bir riffle başlayan, albüme ismini veren açılış parçası “Scorched” albüm hakkında hem fikir veriyor, hem de grubun kırk senedir kendi çizgisini koruduğunu gösteriyor. Sırada grunge dünyasından bir albüm haberi var. Seattle’lı grup Mudhoney, Plastic Eternity isimli bir albüm çıkardı. “Almost Everything” bence albümün en güzel parçası. “Cascades Of Crap”, içindeki synthesizer ile bana Alman progresif rock grubu Eloy’u hatırlatan enteresan bir şarkı olmuş.

youtube play youtube play

Caz dünyasına baktığımızda İngiliz grup GoGo Penguin’in yeni albümü Everything Is Going To Be Ok’i görüyoruz.  Albümlerinde elektronik öğeleri de sıkça gördüğümüz grubun yeni albümü zor bir dönemde gerçekleşmiş. Piyanist Chris Illingsworth büyük annesini kaybederken, basçı Nick Blaska ise hem anne hem kardeşini kanser yüzünden kaybetmiş.

youtube play youtube play

Ünlü İngiliz synth pop ikilisi Pet Shop Boys Lost isimli bir EP yayımladı. Pet Shop Boys Annually kitabının 2023 versiyonuna eşlik eden EP’yi oluşturan parçalar, 2016 tarihli Super albümü için 2015 yılında Londra ve Berlin’de kaydedilmiş. Neil Tennant, bu parçaları albüme koymama nedeninin parçaları beğenmediklerinden değil, albüme uymamaları yüzünden olduğunu söylemiş. Açıkçası ben pek beğenmedim bu EP’yi.

youtube play youtube play

Yine İngiltere’den devam ediyoruz. Indie grubu The Heavy, Amen isimli yeni bir albüm yayımladı. Önceki albümlerinde pek çok güzel parçası olan ve çeşitli dizilerde şarkıları kullanılan grubun “Nobody’s Hero” isimli pek bilinmeyen harika bir parçası vardır. Dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Amen albümüne gelirsek bence başarılı bir çalışma olmuş. “Just Like Summer” ve ”Feels Like Rain” parçaları favorilerim.

youtube play youtube play

İsveçli power metal grubu Sabaton, Echoes Of The Great War isimli EP üçlemesinin sonuncusu olan Stories From The Western Front’u yayımladı. Daha önce bu seriden Weapons Of The Modern Age ve Heroes Of The Great War EP’lerini yayımlayan grup, bu sefer 1. Dünya Savaşı’nın en çok kayıp yaşanan cephelerinden biri olan Batı Cephesi’ni konu edinmiş. Grup, albümde bir Motorhead parçası olan “1916”yı yorumlamış. 

Hollandalı Dj Tiesto’nun yedinci albümü Drive da bu ayın yenilerinden. Albüme katkı verenlere baktığımızda Black Eyed Peas, Charli XCX, Tate McRae, Ava Max gibi isimleri görüyoruz. Bence albümün en güzel parçası, 2020 yılında piyasaya çıkan ve albümün ilk single’ı olan “The Business”. Onun dışında “Lay Low” dikkat çekici bir başka parça. İngiliz şarkıcı Ellie Goulding, Higher Than Heaven isimli yeni albümünü yayımladı. Açılış parçası “Midnight Dreams” modunuzu yükseltebilecek bir parça.

youtube play youtube play

Son olarak bu ayın yeni çıkan single’larına bir göz atalım. Kelly Clarkson, haziran ayında çıkacak yeni albümü Chemistry’den “Mine” ve “Me” isimli iki tekli yayımladı. Amerikalı pop rock grubu Jonas Brothers, “Waffle House” isimli bir single yayımladı. Grubun yeni albümü The Album mayıs ayında çıkacak. PJ Harvey, “A Child’s Question, August” isimli bir tekli yayımladı. Amerikalı rock grubu Greta Van Fleet’in son teklisinin ismi ise “Meeting The Master”. Sonraki yazıda görüşmek üzere.

Mart: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler

Ocak ayının yeni çıkanları yazımda “Flowers” isimli single’ından bahsettiğim Miley Cyrus’un yeni albümü Endless Summer Vacation yayınlandı. Spotify’da bir haftada en çok dinlenen parça rekorunu kıran “Flowers” bence albümün en güzel şarkısı. Albümdeki “Thousand Miles” parçasına Brandi Carlile, “Muddy Feet” parçasına ise Sia vokal katkısında bulunmuş.

youtube play youtube play

Fransız elektronik müzik grubu M83, geçen ay ilk altı parçasını yayınladıkları Fantasy isimli yeni albümlerinin tamamını bu ay dinleyiciler ile buluşturdu. Bu albümde “Midnight City” tarzı hit parçalar arayanlar hayal kırıklığına uğramaya hazır olsunlar, çünkü gayet deneysel bir albüm olmuş. Elektronik dünyasından bir diğer albüm Fever Ray’den geliyor. Kardeşi Olof Dreijer ile birlikte kurdukları The Knife grubundan tanıdığımız Karin Dreijer’ın solo projesi Fever Ray, üçüncü albümü Radical Romantics’i çıkardı. Albüme kardeşi Olof Dışında, Nine Inch Nails’den Trent Reznor katkıda bulunmuş.

youtube play youtube play

Amerikalı power metal grubu Kamelot, Awakening isimli yeni bir albüm çıkardı. Grubun yeni davulcuları Alex Landenburg’la yaptığı ilk albüme bazı parçalarda konuk olan vokalistler ise Epica’nın vokalisti Simone Simons ve Melissa Bonny. Albümdeki parçalardan, girişinde oryantal tınılar bulunan “Bloodmoon” güzel bir çalışma olmuş.

youtube play youtube play

Bu ayın en beğendiğim çalışması, İngiliz indie grubu The Veils’ın yeni albümü … And Out Of The Void Came Love oldu. Önceki albümlerinde “Lavinia”, “Through The Deep, Dark Wood” gibi çok güzel parçaları olan grubun bu albümünde de “No Limit Of Stars”, “The World Of Invisible Things”, “Epoch”, “The Pearl (Part 2)”, “Someday My Love Will Come” isimli öne çıkan şarkılar var. Albümün yapımı da kolay olmamış. Vokalist Finn Andrews bir konser sırasında el bileğini kırmış. Bir eli alçıda olduğu için yeni albüm çalışmalarını yaparken yazdığı şarkıların önce sağ el piyano bölümlerini kaydetmiş sonra da sol el piyano bölümlerini.  Finn’in eli tam eli iyileştiği sırada grup bu sefer kendini yeni bir plak şirketi arayışında bulmuş. Kayıtlar aralıklarla devam ederken bu kez Finn’in bir kızı olmuş. Uzun süren zor bir süreç sonunda bu albüm tamamlanmış.

youtube play youtube play

İngiliz progresif metal grubu Haken, Fauna isimli yeni bir albüm yayınladı. Klavyeci Diego Tejeida’nın ayrılması sonrası çıkan ilk albüm olan Fauna’da klavyeyi eski üye Peter Jones devralmış. Her ne kadar konsept bir albüm olmasa da, albümün dayandığı bir tema var. Her şarkı hayvanlarla ilgili. Bazı şarkılar hayvanların insanlarla olan ilişkileri hakkında, bazılarında ise hayvanlar metaforik olarak işlenmiş. Örneğin açılış parçası “Taurus”da Afrika antiloplarının göçü, bir metafor olarak kullanılıp, Rusya Ukrayna savaşının etkileri yüzünden evlerinden ayrılmak zorunda kalanları anlatıyor.

youtube play youtube play

Daha önce çıkardığı iki single’ı beğendiğim Fall Out Boy’un yeni albümü So Much (For) Stardust yayınlandı. “Love From The Other Side” ve “Heartbreak Feels So Good” favori parçalarım. Amerikalı aktör Ethan Hawke’da albümde yer alıyor. “The Pink Seashell” parçasında Ethan Hawke’nin 1994 tarihli Reality Bites filmindeki diyaloğu kullanılmış. 

youtube play youtube play

Lana Del Rey’in yeni albümü Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd albümü de bu ayın yenilerinden. Ağızda dağılan tam yağlı beyaz peynir gibi yumuşacık bir albüm olmuş. Baştan sona dinlendirici, sakinleştirici bir etkisi var. Sadece Eminem’in “Love Yourself” şarkısı gibi başlayan “Peppers” parçası tarz olarak bence albümün geneline uymamış. Favori parçalarım ise, “Paris, Texas”, “Let The Light In”, “Taco Track x VB.”

youtube play youtube play

Depeche Mode’un Memento Mori albümü de bu ayın en önemli çalışmalarından biri. Andy Fletcher’ın ölümünden sonra çıkan ilk albüm. Yayınlanan ilk single olan “Ghost Again” parçasını çok beğenmiştim. Tüm albümü dinledikten sonra bence albümün en güzel parçası ve ilerde Depeche Mode klasikleri arasına girebilecek bir potansiyeli var. Albümün diğer güzel parçalarına gelirsek, Kraftwerk sound’lu, hatta Kraftwerk’in “Showroom Dummies” parçasına bayağı benzeyen “People Are Good” ve “Always You” diğer favorilerim.

youtube play youtube play

Ayın yeni çıkan single’larına da bir göz atalım. Amerikalı metal grubu Avenged Sevenfold’un haziran ayında çıkacak Life Is But A Dream albümünün ilk single’ı “Nobody” yayınlandı. Bu parça grubun 2018 tarihli “Mad Hatter” parçasından sonra çıkan ilk yeni parça. İngiliz elektronik müzik ikilisi The Chemical Brothers, “No Reason” isimli yeni bir single çıkardı. Metallica’nın nisanda yayınlanacak 72 Seasons albümünden üçüncü single olan “If Darkness Had A Son” bu ayın yenilerinden bir diğeri. Amerikalı şarkıcı Angel Olsen, nisan ayında yayınlayacağı Forever Means isimli EP’den “Nothing’s Free” isimli vokal caz’a göz kırpan bir single çıkardı. “Feel It Still” parçasıyla tanınan Amerikalı alternatif rock grubu Portugal The Man’in yeni single’ının ismi ise “Dummy”. Bu eğlenceli parça yer yer Gnarls Barkley’in “Crazy” şarkısına benziyor. Ve son olarak geldik benim için bu ayın favori single’ına. İngiliz şarkıcı Birdy, temmuz ayında yayınlayacağı Portraits albümünün ilk single’ı olan “Raincatchers” isimli parçayı yayınladı. İlk dinleyişte sizi içine çeken şarkıyı şiddetle tavsiye ediyorum. Sevgiler…

Şubat: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler

İlk olarak Red Hot Chilli Peppers gitaristi John Frusciante ile başlayalım. Ünlü gitarist 1 And 2 isimli iki ambient tarzı albüm yayınladı. Deneysel çalışmalara her zaman açık biri olmama rağmen bu albüm için pek iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Ben bunu “ses albümü” olarak adlandırdım. John, synth ile elde edilen seslerden bir albüm oluşturmuş. 1 isimli albüm sadece plak olarak basılırken, 2 ise dijital ve cd olarak çıkarıldı. Frusciante, bu albümde analog aletlerden yararlanmış. Solo albümlerinde “Carvel”, “Central” gibi harika parçalara sahip olan sanatçıdan böyle bir albüm görmek bende açıkçası hayal kırıklığı yarattı.

Sırada senfonik rock yapan kadın vokalli iki grubun yeni albümleri var. Bunlardan biri Hollandalı grup Delain. Grup, yeni vokalisti Diana Leah ile ilk albümleri olan Dark Waters’i yayınladı. Bu albümde ayrıca eski gitarist Ronald Landa ve davulcu Sander Zoer’in gruba geri dönüşünü görüyoruz. Basçı Ludovico Cioffi ise diğer yeni üye. Bir başka kadın vokalli senfonik rock grubu ise Alman Xendria. The Wonders Still Awaiting isimli yeni bir albüm çıkaran grup, Delain’de olduğu gibi geniş çaplı bir kadro değişikliğine gitmiş. Yeni vokalistlerinin ismi Ambre Vourvahis.

youtube play youtube play

Gerçek adı Elena Alexandra Apostoleanu olan Inna, Just Dance #DQH1 isimli bir EP yayınladı. Inna, ülkemizde çok popüler olan ve Türkiye’nin pek çok yerinde konserler vermiş bir isim. Amerikalı müzisyen Beck, yakın dönem bazı konserlerinde çaldığı “Thinking About You” isimli parçayı single olarak yayınladı. Bu parça sanatçının geçtiğimiz yıl cover’ını yaptığı Neil Young’ın “Old Man” parçasından sonraki ilk çalışması. Beck ayrıca bu yaz Phoenix grubu ile Amerika turnesine çıkacak.

youtube play youtube play

Bir sonraki durağımız Kanada. Yüz milyon üzeri satış rakamı ile tüm zamanların en çok satan kadın country müzik sanatçısı olan Shania Twain, Queen Of Me isimli altıncı albümünü yayınladı. Bu albüm sanatçının İngiltere listelerinde bir numaraya yükselen üçüncü çalışması oldu. 1997 yılında çıkardığı, içinde “You’re Still The One”, “That Don’t Impress Me Much” gibi parçaları barındıran Come On Over Me isimli albümünü çok sevdiğim sanatçının bu albümüne kendimi pek yakın hissetmesemde, pop ve country sevenlerin bir göz atmasında fayda var. 

youtube play youtube play

Elektronik müziğe göz attığımızda İngiliz ikili Orbital’ın Optical Delusion isimli yeni albümünü ve Fransız grup M83’ün mart ayında çıkacak Fantasy albümünün ilk altı parçasından oluşan Fantasy Chapter 1 EP’sini görüyoruz. Depeche Mode ise mart ayında yayınlayacağı Memento Mori isimli albümün ilk single’ı olan “Ghosts Again” isimli parçayı yayınladı. Bu güzel parça albüm için beklentimi arttırdı.

youtube play youtube play

Amerikalı rock grubu Linkin Park “Lost” isimli bir single çıkardı. Bu parça, yirmi sene önceki grubun ikinci albümü Meteora zamanında kaydedilmiş. Amerikalı şarkıcı Pink ise dokuzuncu albümü Trustfall ile karşımıza çıkıyor. Albümdeki bazı parçalara vokal katkısı veren isimler ise The Lumineers, First Aid Kit ve Chris Stapleton. Albüme ismine veren “Trustfall” ve “Runaway” parçaları dikkate değer. “Runaway” parçası Bruno Mars’ın “Locked Out Of Heaven” şarkısını andırıyor.

youtube play youtube play

İsveçli metal grubu In flames, Foregone albümünü yayınladı. Gitarist Chris Broderick’in ilk albümü olurken, davulcu Tanner Wayne’nin ise tüm şarkılarda çaldığı ilk albüm oldu. Daha önce single olarak çıktığında bahsettiğim “Foregone Pt.2” parçası dışında “Cynosure”da albümdeki favori parçalarımdan biri oldu. 

youtube play youtube play

Daha önce single’lar çıktıkça bahsettiğim Gorillaz’ın Cracker Island albümü de bu ay yayınlandı. Amerikalı rock grubu Paramore’un This Is Why isimli albümü yine bu ayın yenilerinden. Diğer yeni çıkanlara hızlıca bakarsak, alternatif rock grubu Pierce The Veils’In The Jaws Of Life ve Indie grubu Yo La Tengo’nun This Stupid World albümlerini görüyoruz. Ve son olarak Amerikalı grup Godsmack’in muhtemelen çıkaracakları son albüm olan Lightning Up The Sky’ın yayınlandığını sizlere duyuralım.

Ocak: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler

Bu ayın yeni çıkanlarına göz atmaya daha önceki yazımda bahsettiğim iki albümle başlayalım. Bunlardan biri Maneskin’in geçtiğimiz hafta çıkan Rush albümü. Albümden çıkan single’lardan “The Loneliest” favorimdi. Albümün tamamını dinledikten sonra “Baby Said” isimli parça da öne çıkan şarkılardan diğeri oldu. Grup bu albümün yapım aşamasında Radiohead’den ilham aldığını açıklamış. Diğer albüm ise yaşlı kurt Iggy Pop’un merakla beklediğim albümü Every Loser. Albümden çıkan “Frenzy” ve “Strung Out Johnny” zaten albümün güzel olacağının sinyallerini vermişti. Tamamını dinledikten sonra gerçekten güzel bir albüm olmuş. Chad Smith, Duff McKagan, Taylor Hawkins gibi isimlerin albüme katkıda bulunduğunu başka bir yazımda belirtmiştim. Bunlar harici Jane’s Addiction grubu üyeleri, Pearl Jam gitaristi Stone Gossard ve Blink-182 davulcusu Travis Barker’da katkı veren diğer isimler. Albümde “Morning Show” isimli bence biraz da ticari kaygılarla yapılmış, albümün genelinden biraz farklı, slow bir parça var. Ticari kaygılar düşünüldüyse de iyi ki düşünülmüş ve ortaya böyle güzel bir parça çıkmış. 

youtube play youtube play

Sırada sürpriz bir albüm çıkartan İskoç indie grubu Belle And Sebastian var. En son albümleri A Bit Of Previous’ı 2022 mayısında yayınlayan grup, bu ayın başında yeni albüm duyurusu yaptı. 9 Ocak’ta “I Don’t Know What You See In Me” isimli single’ı yayınladıktan sonra 13 Ocak’ta da Late Developers isimli yeni bir albüm çıkardı. Bence çok güzel bir albüm olmuş. “Do You Follow”, “When The Cynics Stare Back From The Wall” ve “Late Developers” isimli harika parçalar var albümde. “When The Cynics Stare Back From The Wall” grubun kurulmasından önce yazılmış ancak yayınlanmamış bir parça. Bu parçada vokalde Camera Obscura grubundan Tracyanne Campbell’ı da görüyoruz.

youtube play youtube play

Amerikalı şarkıcı Miley Cyrus, Mart ayında çıkacak Endless Summer Vacation’ın ilk single’nı yayınladı. “Flowers” isimli parça disko altyapısı ile dikkat çekiyor. Bence Modern Talking “You’re My Heart, You’re My Soul” ve Gloria Gaynor “I Will Survive” karışımı bir parça ortaya çıkmış ve de güzel olmuş. Şimdi biraz “Gürkan Sonat Magazin Servisi”ne bağlanıp son dedikoduları alalım. Efendim parça iddialara göre Miley Cyrus’un kendisini aldatan eski eşi Liam Hemsworth hakkındaymış. Parça ayrıca Liam Hemsworth’un Miley’e ithaf ettiği Bruno Mars’ın “When I Was Your Man” şarkısının sözlerine gönderme yapıyormuş. “Flowers”In yayın tarihi de Liam Hemsworth’un doğum günüymüş. Bu kadar magazin yeter diyerek gerçek dünyaya döndüğümüzde, parçanın Spotify’da bir haftada 101 milyon kez dinlenerek rekor kırdığını görüyoruz.

youtube play youtube play

Sırada The Velvet Underground’ın kurucu üyesi John Cale var. 80 yaşındaki Galli ulu çınar Mercy isimli yeni bir albüm çıkardı. Aynı zamanda iyi bir müzik yapımcısı olan sanatçı, müzik kariyeri boyunca çeşitli türlerde albümler yayınladı. Son çalışmasında da dark wave, elektronik gibi türlere göz kırpan sanatçıya bu albümünde Sylvan Esso, Panda Bear, Animal Collective’den Avey Tare gibi isimler eşlik etmiş. Özellikle albümün son şarkısı olan “Out Your Window” gerek piyanosu gerekse John Cale’in öne çıkan vokali ile harika bir parça olmuş. 

youtube play youtube play

Elektronik türlerine geldiğimizde İngiliz grup Ladyronu’un Time’s Arrow isimli yeni bir albüm çıkardığını görüyoruz. “Seventeen” isimli eski parçaları geçen sene TikTok’da viral olan grubun yeni albümünde, synth pop, dream pop gibi türlerden esintiler dinleyebiliyorsunuz. “Misery Remember Me” isimli şarkı favorim. Elektronik müziğin en önemli temsilcilerinden Moby, Ambient23 isimli iki buçuk saatlik bir ambient albümü çıkardı. Fransız grup M83 ise, mart ayında çıkacak Fantasy isimli albümden “Oceans Niagara” adlı bir single yayınladı.

youtube play youtube play

İngiliz punk – garage rock grubu The Subways, Uncertain Joys isimli bir albüm yayınladı. Albümdeki “The Devil And Me” parçası bence albümün en iyisi. Kanadalı indie sanatçısı Mac DeMarco, Five Easy Hot Dogs isimli enstrümantal bir albüm çıkardı. Albüm Los Angeles’dan New York’a yapılan bir araba gezisi sırasında kaydedilmiş. Sanatçının “Chamber Of Reflections” gibi harika parçalarından sonra ben bu albüme ben pek ısınamadım. 

youtube play youtube play

Biraz da yeni çıkan single’lara göz atalım. Metallica, nisan ayında müzikseverlerle buluşacak 72 Seasons albümünün ikinci single’ı olan Screaming Suicide’ı yayınladı. James Hetfield’in yaşlandığının artık sesinden de belli olmaya başlaması bende biraz hayal kırıklığı yarattı. Fall Out Boy mart ayında gelecek olan yeni albümleri So Much For Stardust’tan “Love From The Otherside” ve “Heartbreak Feels So Good” isimli iki tane çok beğendiğim single yayınladı. Yazıyı yazdığım şu dakikalarda yayınlanan ikinci single’ın tanıtımında Nicole Kidman yer almış. 1960’ların başında kurulan ünlü İngiliz rock grubu The Zombies, “Dropped Reeling And Stupid” isimli bir single çıkardı. Steely Dan sound’una benzettiğim bu güzel parçayla mart sonunda çıkacak Different Game isimli albümü merakla bekliyorum. In Flames, şubatta yayınlanacak yeni albümlerinden 5. Single olan “Meet Your Maker”ı yayınlarken, Amerikalı indie grubu Yo La Tengo “Aselestine” isimli bir single çıkardı. Son olarak da tüm dünyada popülaritesini arttırmaya devam eden iki Türk vokalist ve Hollandalı müzisyenlerden oluşan Altın Gün grubu mart ayında çıkacak Aşk albümünden “Rakıya Su Katamam” isimli ikinci single’ı yayınladı. İlerde bu grup hakkında bir yazı yazmayı planladığımı belirtererek yazımı burada bitiriyorum. Görüşmek üzere…

youtube play youtube play

Aralık: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler

Latin müzik severler için bir albümle başlıyoruz. Brezilyalı sanatçı Daniela Mercury Baina isimli bir albüm çıkardı. 1999 yılında ülkemizde verdiği konsere katılma şansını yakaladığım şarkıcının Eletrica isimli konser albümünde bulunan “Trio Metal” isimli parçayı dinlemenizi tavsiye ederim. Başarılı sanatçı 2007 yılında Bale Mulato – Ao vivo konser albümüyle de Latin Grammy Ödülü kazandı

youtube play youtube play

Amerikalı şarkıcı Lana Del Rey Mart 2023’de yayınlanacak 9. Albümü olan Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd albümüyle aynı ismi taşıyan ilk single’ını yayınladı. Albüme katkı verenler arasında Father John Misty, Bleachers gibi isimler var.

youtube play youtube play

Hollandalı doom – death metal grubu celestial Season, Mysterium isimli üçlemenin ikinci albümü olan Mysterium 2’yi yayınladı. Doksanlarda “Above Azure Oceans” parçasıyla tanıdığım grubun müziğini Anathema’ının ilk zamanlarına ve My Dying Bride’a benzetebilirim. Keman, çello, piyano gibi enstrümanlara sıkça yer veren grubun bu albümünde de “Our Nocturnal Love” isimli öne çıkan bir parça var.

youtube play youtube play

Elektronik müziğe baktığımızda, Neil Barnes ve Paul Daley ikilisinden oluşan İngiliz grup Leftfield’in This Is What We Do isimli bir albüm çıkardığını görüyoruz. Geçmişte “Original” isimli çok güzel bir parçaya sahip olan grubun bu albümünde bence çok öne çıkan bir parça yok. Weeknd’in ise, ikinci Avatar filmi olan Avatar: The Way Of Water filmi için hazırladığı “Nothing Is Lost” isimli parçası yayınlandı.

youtube play youtube play

Alternatif rock, indie türlerine baktığımızda çeşitli single’ları görüyoruz. Bunlardan biri Avustralyalı alternatif rock grubu The Church’un 2023 şubatında çıkacak The Hypnogogue albümünden “C’est La Vie” isimli single’ı. Londra’lı grup Wolf Alice, İngiliz şair Christina Rosetti’nin bir şiirine dayanan Christmas şarkısı “In The Bleak Midwinter”ı single olarak yayınlarken, Amerikalı grup Paramore’da şubat ayında çıkacak altıncı albümleri This Is Why’dan ikinci single “The News”u yayınladı

youtube play youtube play

Gorillaz, 2023 yılında çıkacak olan Cracker Island albümünün dördüncü single’ı olan “Skinny ape” isimli parçayı New York Times Square ve Londra Piccadilly Circus’da gerçekleşen iki güzel sanal gösteri ile yayınladı. Bu albümden şu ana kadar çıkan single’lar içinde “Cracker Island” ile birlikte benim favorim.

youtube play youtube play

Rock efsanelerinden Iggy Pop 2023 Ocak’ta yayınlanacak yirminci albümü olan Every Loser’dan “Strong Out Johnny” isimli bir single daha yayınladı. Daha önce yayınladığı “Frenzy”den sonra bu single’da gelecek albüm için bende baya bir beklenti oluşturuyor. Albüme katkı veren isimlere bakarsak Guns N’ Roses’dan Duff McKagan, Red Hot Chilli Peppers’dan Chad Smith ve mart ayında vefat eden Foo Fighters’ın davulcusu Taylor Hawkins var.

youtube play youtube play

Weezer dört Ep’den oluşan serinin sonuncusu olan SZNZ: Winter’i kış gündönümü olan 21 Aralık’ta yayınladı. Vivaldi’inin “The Four Seasons”ını ilham alan grup her mevsimi şarkılarla karşılıyor. Daha önce 20 Mart’ta SZNZ: Spring, yaz gündönümü olan 21 Haziran’da SZNZ: Summer ve 22 Eylül’de SZNZ: Autumn’ı yayınladı. 

youtube play youtube play

Diğer yeni çıkan Single ve albümlere hızlıca bir göz atalım, İtalyan grup Maneskin Ocak’ta görücüye çıkacak albümü Rush’dan “La fina” isimli yeni bir single çıkarırken, İngiliz DJ Carl Cox 11 sene sonra Electronic Generations isimli bir albüm yayınladı. İskoç şarkıcı Lewis Capaldi ise “Pointless” isimli single’ını çıkardı. Birleşik Krallık’da pop dünyasından albüm çıkaran bir diğer isim ise Marry Me isimli albümünü piyasaya süren İngiliz şarkıcı Olly Murs oldu. Rap dünyasında ise Asap Rocky’nin “Shittin’ Me”, Juice Wrld’nin “Face 2 Face” isimli single’ını ve Lil Pump’un “She Know” adlı Ep’sini görüyoruz.

Kasım: Yeni Çıkan Albümler ve Tekliler

Kanada doğumlu Fransız sanatçı Mylene Farmer’ın 12. Albümü olan L’emprise yayınlandı. Mylene Farmer’in bu albümüne katkıda bulunan isimler arasında Fransız indie ikilisi Aaron, Woodkid, Moby, Archive gibi gruplar ve sanatçılar var. Albümdeki yedi şarkıda gerçek adı Yoann Lemoine olan Fransız şarkıcı, yönetmen Woodkid’in imzası var. “Rallumer Les Etoiles” parçasında Moby, “Do You Know Who I Am” ve “Ne Plus Renaitre” parçalarında ise Archive grubundan Darius Keeler’in katkılarını görüyoruz. Albümün öne çıkan parçaları ise Mylene farmer’in Aaron’la beraber seslendirdiği “Rayon Vert” ve albüme ismini veren “L’emprise”. Aaron ve Archive’dan  bahsetmişken, grupları merak edenler için Aaron’un “ U-Turn (Lily)” Archive’in ise “Again” isimli parçalarını dinlemelerini tavsiye ederim.

youtube play youtube play

2016 yılında hayatını kaybeden efsanevi sanatçı David Bowie’nin dört cd, bir blue ray’den oluşan Divine Symmetry isimli bir box seti yayınlandı. Albümde sanatçının yayınlanmamış demoları, Honky Dory albümündeki parçaların alternatif miksleri, BBC radio session’ları ve canlı kayıtlar bulunuyor. Sette ayrıca iki tane de kitap mevcut.

youtube play youtube play

Enstrümantal müzik yapan İngiliz dörtlü Los Bitchos, Los Chrismos isimli iki parçalık bir Ep çıkardı. Yaptıkları müzikte Türk müziği, özellikle Türk saykodelik rock tınıları duymak mümkün. Annesi Türk olan grubun gitaristi Serra Petale, bir röportajında Türk usulü Van Halen ve Cocteau Twins sounduna sahip olmak istediklerini belirtmiş.

youtube play youtube play

The Doors’un kayıp şarkısı “Paris Blues”’un da içinde olduğu aynı ismi taşıyan albüm yayınlandı. Albüm, daha önce yayınlanmamış “Paris Blues” dışında The Doors’un stüdyo ve canlı blues kayıtlarından oluşuyor. “Paris Blues”’un hikayesine gelirsek, Parça The Soft Parade ya da L.A. Woman albüm çalışmaları sırasında kaydedilmiş. Grup üyeleri dahil kimse tam olarak bilmiyor. Parçanın master bandı kaybolmuş ve sağlam tek kopyası grubun klavyecisi Ray Manzarek’deymiş. O kopyanın üzerine de Manzarek’in o zamanlar küçük olan oğlu Pablo bazı şeyler kaydetmiş ve böylece kopya zarar görmüş ancak bir takım düzenlemelerle kopya kullanılır hale getirilmiş.

youtube play youtube play

Geçen haftanının diğer yeni çıkanlarına hızlıca bir göz atarsak, Norveçli progresif metal grubu In The Woods…, Diversum isimli bir albüm çıkarırken, İngiliz rapçi Stormyz’nin yeni albümü This Is What I Mean yayınlandı. Amerikalı doom metal grubu Elder’in yeni çıkan albümünün ismi ise Innate Passage.

youtube play youtube play

Kasım ayının genel değerlendirmesine geçmeden önce yaklaşık iki hafta önce çıkıp gözümden kaçan Antimatter’in yeni albümü A Profusion Of Thought’a bir parantez açmak istiyorum. Mick Moss ve depresif müzik denince akla ilk gelen gruplardan Anathema’dan tanıdığımız Duncan Patterson tarafından kurulan grubun son albümünde de “Fold” isimli yine klasik Antimatter’in insanın içine işleyen parçalarından birinin olduğunu belirtmek isterim.

youtube play youtube play

Tüm kasım ayında benim öne çıkardığım çalışmalara gelirsek, öncelikle iki tane efsane isim bu ay yeni albüm yayınladı. Bu isimler Neil Young ve Bruce springsteen. Bruce Springsteen Only The Strong Survive isimli bir cover albüm yayınlarken, Neil Young da Crazy Horse grubuyla World Record isimli yeni albümünü çıkardı. Her ne kadar iki ismin albümü de beklentimin altında kaldıysa da bazı oyuncuları kamera önünde hareket etmeden sadece dursa izleyeceğim gibi, bazı müzisyenleri de ıslak çalsa dinlerim. Bunlar da o isimlerden. 

Gelelim benim en sevdiklerime, Soul sanatçısı Lee Fields’in Sentimental Fool albümü bu ayın benim için en iyilerinden. Tom Odell’in sadece piyano ve kendi vokalinden oluşan minimalist albümü Best Of My Day çok güzel bir albüm olmuş. Rock – metal türlerine geldiğimizde bu yazımda bahsettiğim Antimatter’in A Profusion Of Thought albümü dışında, Therion’un Leviathan 2, ve Devin Townsend’in Lightwork albümleri ile In Flames’in Foregone Pt.2 single’ı benim beğendiklerim. Caz da Bill Frisel’in Four albümü, pop da ise Mylene Farmer’in L’emprise albümü favorim. Kasım ayından seçtiğim parçalardan oluşan listeyi de sizlerle paylaşıyorum. Görüşmek üzere.

Kapak Fotoğrafı: People Magazine

İlginizi çekebilir: Harun Karaburç’tan 2022’nin Müzik Keşifleri