ENKA Sanat, yine bizi şaşırtmıyor, yeni dönem programıyla biz sanatseverlerin yüzünü güldürüyor. 15 Şubat ile 23 Nisan tarihleri arasında isminden söz ettiren oyunlar, özel konserler ve kutlamalarla baharı sahnelere taşıyor. ENKA Sanat, ‘yeni dönemde de anlatacak #çokşeyvar’ diyerek oyunlar ve konserlerle izlemeye değer bir programa imza atıyor. Gelin bu programın detaylarına hep birlikte göz atalım.

ENKA Sanat, 15 Şubat’ta çok sevdiğim Sesin Resmi’yle yeni sezonun açılışını yapıyor ve programını 23 Nisan’da çocuklarla bayram havasında sonlandırıyor. İzlediğim andan itibaren şiddetle önerdiğim oyunların yanı sıra, Dünya Tiyatro Günü’nü kutlayacağımız özel bir konser, daha iyi bir gelecek için sanat anlayışından yola çıkarak gençlerle sevgili Şarık Tara’yı anacağımız anlamlı bir proje, nefesimizi tutarak izleyeceğimiz Gökhan Aybulus ve Borusan Quartet ile bizi dolu dolu bir seyir keyfi bekliyor. Böyle bir program olunca, iki ayı aşkın süre boyunca ENKA oditoryumunu ikinci adresimiz ilan edeceğimiz kesin. İşte, Şubat’ı karşılamamızla birlikte geri sayıma başlamamıza sebep ENKA Sanat’ın programı:  

Sesin Resmi, DOT Tiyatro

15 Şubat Salı, 20.30

ses
Esra Bezen Bilgin, Yağız Can Konyalı  | Fotoğraf: ENKA Kültür Sanat

Pandemiden hemen önce seyrettiğim ve hatta o sezonun en iyisi ilan ettiğim Sesin Resmi’ni ENKA sahnesinde izlemek yine güzel olacak. Esra Bezen Bilgin ve Yağız Can Konyalı’nın başarılı oyunculuğuyla bir şehir, iki insan karşımızda. Oyun içinde oyunla “başkasının sesi olmak, başkasının hikâyesini anlatmak, sizi hikâyenin sahibi yapar mı?” sorusu gündeme taşınıyor. Kieran Hurley’in yazdığı ve Mert Öner’in yönetmen koltuğuna oturduğu Sesin Resmi, yeni programın açılışına çok yakışacak. 

İki Kişilik Hırgür, Elf Yapım

22 Şubat Salı, 20.30

Bu sezonun en yenisi ve en merak ettiklerimden İki Kişilik Hırgür, Işıl Kasapoğlu rejisiyle bizi Eugène Ionesco’nun absürd oyunuyla tanıştırıyor. Tanışmaktan bence memnun olacağız çünkü sahnede iki usta isim Ayşenil Şamlıoğlu ve Reha Özcan var. Kendi küçük dünyalarında 2. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan toplumsal travmaları ve umutsuzluğu iliklerine kadar hisseden bu iki insan, bize hiç yabancı gelmeyecek.

Yüz Yılın Evi, Galata Perform

1 Mart Salı, 20.30

Yarı otobiyografik, gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği Yüz Yılın Evi’nde, eşyalar dile gelecek ve konağın her köşesine sinen bir asırlık hikaye anlatılacak. Oyunun yazarı, yönetmeni ve oyuncusu Yeşim Özsoy, eşyalara bürünerek, geçmişin penceresini açıp, belgesel tadında konağın nostaljik hüznünü sahneye taşıyacak. Eski bir konağa giirdiğinizde ‘ah şu duvarların, eşyaların dili olsa da konuşsa’ deriz ya, işte oyun da bu isteğimize böylece cevap vermiş olacak.    

Istırap Korosu, BAM Tiyatro

15 Mart Salı, 20.30

yeni-5
Istırap Korosu | Fotoğraf: salom.com.tr

Istırap Korosu ile ilgili yorumlarımı bilenler bilmeyenlere anlatmalı. Yine yeniden özet geçmek gerekirse; her katında ayrı bir roman konusu komşuların, üst üste çekilecek dertlerle dolu ailelerin ve hiç sönmeyecek umutların olduğu bir apartmana konuk olacaksınız. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun başarılı kalemi, Seda Türkmen ve Deniz Karaoğlu’nun eğlenceli oyunculuklarıyla, gülerek, eğlenerek, düşünerek ve “sonuçta herkesin ıstırabı kendine diyerek” oyundan ayrılacaksınız.

Hiçbir Şey Yerinde Değil, Çıplak Ayaklar Kumpanyası

22 Mart Salı, 20.30

ciplak1-2
Çıplak Ayaklar Kumpanyası | Fotoğraf: ciplakayaklar.com

Hiçbir Şey Yerinde Değil‘de dört dansçı ve bir müzisyen eşliğinde, görsel ve işitsel bir evrene doğru yolculuğa çıkacağız. Bu oyunda dans dile gelerek, yerinden edilme ve göç kavramlarını tartışmaya açıyor. Birbirine dönüşen, dokunan ve birbirinden kopan bedenler, Ahmet Kenan Bilgiç’in canlı müziğiyle eş zamanlı ilerlerken kumpanya üyeleri, gündemden düşmeyen göç kavramını, kişisel tarihlerinden yola çıkarak dansla, teorik bağlamdan performans üretimine dönüştürüyor.

Zuhal Olcay & Çiğdem Erken ile Dünya Tiyatro Günü Özel Konseri

28 Mart Pazartesi, 20.30

Zuhal Olcay ve Çiğdem Erken | Fotoğraf: ENKA Sanat

Yılın benim için en özel gününe, işte böylesine özel insanlarla bir konser yakışır! Dünya Tiyatro Günü, sahnede iki güzel ismin Zuhal Olcay ile Çiğdem Erken’in buluşmasına şahit olacak. Deneyimli tiyatro müzisyeni Çiğdem Erken ve orkestrası, bu kez sesi ile sevenlerini büyüleyen Zuhal Olcay ile bir araya gelecek, ülkemizden ve dünyadan sahneye taşınmış değerli eserlerin müziklerini seslendirecek. Tiyatro ve müziğin eğlenceli birlikteliğine eşlik etmek üzere, şahsen kemerlerimi şimdiden bağladım, uçuşa geçmeye hazırım.

Cello Paradiso Konseri

4 Nisan Pazartesi 20.30

youtube play youtube play

Her yıl Nisan ayında ENKA’nın kurucusu ve sanatın daimi destekçisi Şarık Tara sanatla anılıyor. Bu anmaların ilki, dört çellist arkadaşın (Şafak Erişkin, Didem Erken, Gülyar Balcı, Dilbağ Tokay) kurduğu Cello Paradiso grubuyla gerçekleşecek. Kendi deneyimlerini müzik ve çello aracılığıyla dinleyenlere anlatacak, sahneden farklı coğrafya ve dönemlerin müziklerinden oluşan bir repertuar çıkacak.

Borusan Quartet & Gökhan Aybulus

8 Nisan Cuma, 20.30

Kaliteli bir müzik şölenine hepimiz davetliyiz. Türk bestecilerinin önemli bir yer aldığı, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuvara sahip Borusan Quartet ve piyano virtüözü Gökhan Aybulus ile ruhumuz beslenecek. Klasik müziği hepimiz çok severiz, bu eşsiz gecede, Schubert’ten Rosamunde’yi ve Schumann’dan Piano Quintet’i dinlemeyi ise daha çok seveceğiz.

ENKA Sahne Gala Konseri

17 Nisan Pazar, 16.00

Şarık Tara’yı anma etkinliklerinin sonuncusunda, ENKA Sahne Gala Konserinde, klasik müziğin genç yetenekleriyle bir araya geleceğiz. ENKA Sanat’ın, “Daha iyi bir gelecek için gençlerle sanat” söyleminden ilhamla oluşturduğu proje ikinci yılında, danışma kurulunun önerdiği yeni genç yetenekleri hep birlikte alkışlayacağız.

Aridu – Galaktik DJ

23 Nisan Cumartesi, 11.00

23 Nisan’da, Çocuk Bayramında Aridu – Galaktik DJ‘den daha güzel bir etkinlik olamazdı. Farklılıkları, yaratıcılıkla sorun çözmeyi, sözsüz iletişimi ve arkadaşlığı ele alan Aridu – Galaktik DJ, çocuklar için tasarlanmış harika bir interaktif performans. Beden müziği, sihir, çağdaş dans, sirk ve soundprinting gibi gösteri sanatlarının bileşiminden oluşan bu benzersiz oyun, çocukları aynı zamanda hikâyenin bir parçası haline getirecek. Sadece çocuklar mı, biz yetişkinlerin de severek izleyeceğine eminim.

ENKA Sanat’ın yeni programında 7‘den 70’e herkese göre bir etkinlik var. Oyunlar, konserler ve kutlamalarda seçim sizin. Hangisini, daha doğrusu hangilerini seçerseniz seçin, iyi ki sahnenin karşısındayım, diyeceksiniz. Programının tamamına buradan ulaşabilirsiniz, şimdiden iyi seyirler, iyi eğlenceler!

Kapak Fotoğrafı: Instagram @celloparadiso

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan İstanbul Sergi Takvimi