Anadolu Rock efsanelerinden Erkin Koray ve dünyada ismini duymamış insan bulunması zor olan John Lennon’ın 70’li yıllarda görüştüğünü biliyor muydunuz? Anadolu’da yayılacak olan psychedelic rock akımı için büyük bir öneme sahip olan Erkin Koray ve John Lennon görüşmesi, Lennon’ın kaldığı otelde gerçekleşiyor ve Lennon, Erkin Koray’ın müziğine hayran kaldığını söylüyor. Gelin, ayrıntılara bakalım!

John Lennon, Yoko Ono, Arda Uskan
John Lennon, Yoko Ono, Arda Uskan | Twitter / @deryabengi

İkilinin Bir Araya Gelmesi 

John Lennon, 1971 yılında Cannes Film Festivali nedeniyle bulunduğu Fransa’da Cannes yakınlarında bir otelde kalıyor. O dönemde de Türk müziğinin gelişimi için Avrupa’da arayışa çıkan Erkin Koray, yanında John Lennon ile röportaj yapmak isteyen genç gazeteci Arda Uskan ile Cannes’da bulunuyor. Amaçları John Lennon’ın ilk kez gösterilecek kısa filmi “Fly”ı izlemek ve onunla röportaj yapmak.

Film gösterisi John Lennon için pek de beklediği gibi geçmiyor; film beğenilmiyor, John Lennon ve eşi Yoko Ono’ya karşı protestolar yapılıyor. Erkin Koray ise film gösterisinden sonra John Lennon’ın yanına gidip kulağına bir şeyler söylüyor ve ertesi gün için Cannes’da kaldığı otelde John Lennon’ı ziyaret etmek için randevu alıyor. Kulağına fısıldadığı cümleler bugün hala bilinmiyor ama Türkiye’den gelen bir müzisyen olduğu, Avrupa’ya psychedelic rock ve hippi akımı üzerinde arayışlarda olduğu için geldiğini söylediği üzerine tahminler yürütülüyor.

O Dönemlere Ait Bir Gazete Küpürü
O Dönemlere Ait Bir Gazete Küpürü | Fotoğraf: uludagsozluk

Bana Şarkılarından Birini Çalar Mısın?

İkili, dünya barışı ve hippi akımı hakkında uzun bir sohbet ediyor. Ardından Erkin Koray, John Lennon’a Anadolu müziğini underground müzikle birleştirmek istediğini söylüyor. John Lennon ise kendi gitarını ona verip “Bana şarkılarından bir tanesini çalar mısın?” diyor. Erkin Koray ise henüz plağı çıkmamış olan “Mesafeler” i John Lennon için çalıp söylüyor. Şarkıda psychedelic rock’ın doğu ezgilerini bulan John Lennon, şarkıya hayran kalıyor. Bu şarkının sözlerini İngilizce’ye çevirip Avrupa’da plağının çıkarılmasını istiyor. Avrupa’ya müziği yapmak için geldiğinde, gerekli yardımları yapacağını da Erkin Koray’a iletiyor.

Ancak Erkin Koray’ın amacı dünyaca tanınmış bir rock yıldızı olmak olmadığı için Türkiye’ye döndükten iki yıl sonra “Mesafeler” albümünü Türkçe sözleriyle birlikte piyasaya çıkarıyor. Albümü çıkarırken psychedelic rock akımını Türkiye’ye yaymayı amaçlıyor ve bunu başarıyor.

youtube play youtube play

Kapak fotoğrafı: pinterest.co.uk / @nikitakomen16