Bir kısmımızın korkuya kapıldığı, bir kısmımızın ise durumun önemini henüz anlamayı reddettiği şu günlerde gündemimizin başında tabii ki “Sosyal Uzaklaşma” var. Hem korkuya kapılanların kafasını meşgul edecek hem de sosyal uzaklaşmayı evde hapis kalmak olarak nitelendirip morali bozulanları kendine getirecek öneriler artık internette her yerde… Sizlere bu yazı dizisinde evde yapabilecekleriniz ile kendinizi nasıl keşfedebileceğiniz hakkında birkaç öneri vereceğim. Farklı kategoriler sizi şaşırtabilir, baştan söylüyorum. 🙂

Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler
Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler | Fotoğraf: Unsplash / Hutomo Abrianto

Belgesel izleyin.

The Story of God with Morgan Freeman
The Story of God with Morgan Freeman | Fotoğraf: IMDb

17 Mart tarihinden itibaren ben de sosyal uzaklaşma kavramına uyum sağlamaya başladım. Sizleri bilmem ama normalde ben sitcom izlemeyi çok severim. Madem önümüzdeki 3 hafta evdeyim, o zaman neden sadece sitcom izleyeyim diye düşünerek izlemeyi inatla ertelediğim dizi ve filmlere bir şans vermek istedim. Bu şansı sadece dram ve aksiyona türündekilere değil, hep duyup kesinlikle ilgilenmediğim kategorilere vermeye karar verdim. Bu nedenle bugünden itibaren her gün bir tane belgesel ve absürt komedi kategorisinde film izlemeye karar verdim. Örneğin bugün “Sen Aydınlatırsın Geceyi” ve “Morgan Freeman ile İnancın Hikayesi“nin birinci bölümünü izledim. Kendinize tamamen başka bir türde içerik izleyerek ilgi alanlarınızı ve ufkunuzu genişletebilir, farklı konuları da sevdiğinizi keşfedebilirsiniz! Kendinize uygun belgeseli bulabilmek için de Netflix Belgesel Önerileri yazısına göz atabilirsiniz.

İçinizdeki MasterChef’i keşfedin!

Ekşi Maya
Ekşi Maya | Fotoğraf: hadipisir

Yemek yapamıyorum demeyin! Ne kadar zor olabilir ki? Instagram ve birçok internet sitesinde evinizde her zaman bulunan malzemeler ile hiç denemediğiniz tariflere kucak açabilirsiniz. Kuru fasülyeli brownie gibi farklı lezzetler deneyebilir, yoğrulmayan kolay ekmek yapımı ile aşçılık deneyiminize ilk adımı atabilirsiniz! Ben yemek yapmayı çok severim, ekmek de yaparım ama bir türlü ekşi maya yapmayı göze alamamıştım. Dün mayamın ilk adımını attım ve bu akşam ilk kez mayamı besleyeceğim. Bir hafta sonra, gelsin ekşi mayalı ekmekler! Ben ekşi maya tarifini buradan öğrendim, siz de araştırıp ekşi mayanızı başlatabilirsiniz.

Bahar temizliği yapın.

Bahar Temizliği
Bahar Temizliği | Fotoğraf: Unsplash / Volha Flaxeco

Mart ayının ortasına gelmek bahara göz kırpmak demektir! Baharın olmazsa olmazıysa kalın kıyafetleri ayırıp inceleri yerleştirmek; evin kış mevsiminden kalan kasvetini ortadan kaldırmaktır. Önce kıyafetlerinizle başlamak her zaman daha kolaydır bence; dolabınızı yere dökün ve hemen başlayın! Eşyalar toplanmaya başlandıkça sizin de gözünüzün gönlünüzün açılacağına eminim. 🙂 

Kıyafetler demişken; diyelim vakumlu hurçlar da bitti, zaten elinizdeki birçok kıyafeti de giymiyorsunuz. O zaman iki seçeneğiniz var: Küçük gelirler elde etmek isterseniz kıyafetlerinizi Dolap gibi uygulamlardan satabilir; bana fazla gelenler hiç olmayanlara gitsin demek isterseniz farklı derneklere kıyafetlerinizi gönderebilirsiniz.

Bahar temizliği kıyafetlerle bitmez; mutfak temizliğinin yeri başka olur! Baklagilleri stokluyoruz ama taze kalması için gerekenleri yapıyor muyuz? Haydi şimdi bez poşetler edinin veya elinizdeki bezleri dikin ve bakliyatlarınızı çürüklerden arındırdıktan sonra içlerine bir-iki kuru defne yaprağı koyarak dolaplarınıza yerleştirin. İleride bunun için kendinize teşekkür edeceksiniz. Bunlar bittikten sonra tabii elinize kuvvet, bir de evin tamamını elden geçirirsiniz belki kim bilir?

Ve çok daha fazlası!

Berlin Filarmoni Orkestrası
Berlin Filarmoni Orkestrası | Fotoğraf: ntv

Konserler de iptal olunca, gelsin müzik uygulamaları, gitsin podcastler… Farklı bir deneyim için neden orkestraları evinize getirmeyesiniz? Berlin Filarmoni Orkestrası‘nı evinize davet edebilir; normalde ücretli olan bu deneyimi 1 ay boyunca ücretsiz yaşayabilirsiniz.

The Metropolitan Museum
The Metropolitan Museum | Fotoğraf: vanityfair

Eğer siz de müze gezmekten kendinizi alamayanlardansanız, müzelerin internet sitelerinden ya da Google Arts & Culture online müze turlarına katılabilir yeni eserler keşfetmeye evinizden de devam edebilirsiniz.

Evde Yoga Yapmak
Evde Yoga Yapmak | Fotoğraf: Unsplash / Form

Son olarak, son yıllarda popüler olan yoga deneyimine kendinizi henüz açamadıysanız, evinizde başlamaktan daha iyi ne olabilir? Down Dog Yoga uygulaması da kısa bir süre için ücretsiz olan uygulamalardan biri. Uygulama ile farklı seviyelerde yogaya başlayabilir, kendinizi bu günlerde rahatlatabilirsiniz. Her gün kendinize yoga için ayıracağınız 15 dakikanın bile farkettiğini söylüyorlar. Benim neyim eksik deyip ben de hemen uygulamayı indirdim tabii. 🙂

Sözün özü; yaşadığımız son sıkıntılar sebebiyle kendimizi evde izole etmeyi sadece kötü yönden değerlendirmeyerek hem çevremize hem kendimize yardımcı olabiliriz. Kendimizi keşfetmek için bir adaya gidemiyor olabiliriz ama bir yerden de başlamak gerekmez mi?

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Dane Deaner

İlginizi çekebilir: YogiMagger’dan Evden Çalışma Önerileri