Filmekimi geri dönüyor! İstanbul’a sonbaharı getiren film haftası, 13-22 Ekim tarihleri arasında 2’si Avrupa, 2’si Anadolu yakasındaki dört salondaki gösterimlerle gerçekleşiyor. Üstelik programdaki, Cannes, Venedik ve Toronto başta olmak üzere günümüz sinemasına yön veren festivallerde ödüller almış ya da gösterilmiş 47 filmle… Bu yazıda, 5’i ilk bakışta öne çıkan, baş döndüren, olmazsa olmaz; 5’i de keşif niteliğindeki Filmekimi önerileri var… Filmekimi’nin 20-22 Ekim tarihleri arasında İzmir’e de uğrayacağını da hatırlatalım.

Filmekimi 2023

Filmekimi 2023 Önerileri: Hit Filmler

Poor Things | Yorgos Lanthimos

youtube play youtube play

Yunan Yeni Dalgası ile özdeşleşmiş Yorgos Lanthimos, The Lobster ile başlayıp The Killing of a Sacred Deer ve The Favourite ile devam eden İngilizce film yolculuğunun yeni durağında bir Frankenstein hikâyesi anlatıyor. Victoria döneminde geçen filmde Emma Stone’un canlandırdığı, ölüyken diriltilmiş Bella Baxter, dünyayı kendi gözleriyle görmeye başlayınca dönemin önyargılarından ve baskıcı düzeninden azade bir şekilde eşitlik ve özgürlüğün savunucusu oluyor. Poor Things, Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan’a uzandı.

IMDb

Poor Things’i 22 Ekim Pazar 21.30’da Atlas 1948 ve Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz.

Anatomy of a Fall | Justine Triet

youtube play youtube play

Cannes Film Festivali’nin prestijli ödülü Altın Palmiye’nin bu seneki sahibi Justine Triet’nin filmi, Fransız Alpleri’ndeki evlerinde eşi ve görme engelli oğluyla izole bir yaşam süren yazar Sandra’nın, eşinin gizemli ölümünün ardından cinayetle suçlanmasını ve suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışmasını konu alıyor. Sandra’nın sorgulandığı mahkeme süreci, çiftin çalkantılı ilişkilerinin de derinine inen rahatsız edici ve tatsız bir psikolojik yolculuğa dönüşüyor.

IMDb

Anatomy of a Fall’u 18 Ekim Çarşamba 21.30’da Atlas 1948, 19 Ekim Perşembe 21.30’da Kadıköy Sineması, 20 Ekim Cuma 16.00’da Cinewam City’s ve 21 Ekim Cumartesi 16.00’da Sinematek/Sinema Evi’nde izleyebilirsiniz

Priscilla | Sofia Coppola

youtube play youtube play

Filmekimi’nin açılış filmi olarak gösterilen Sofia Coppola imzalı Priscilla, geçtiğimiz yılki Elvis’in ardından bu kez farklı bir bakış açısı benimseyerek Elvis ve Priscilla Presley çiftinin ilişkisine diğer taraftan bakıyor. Coppola, Priscilla Presley’nin otobiyografik romanından uyarladığı filmin ardından öznesi için Marie Antoinette benzetmesi yapıyor. Filmde Priscilla rolünü Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu seçilen Cailee Spaeny üstlenirken, ona Elvis Presley rolünde Jacob Elordi eşlik ediyor.

Priscilla’yı 13 Ekim Cuma 21.30’da Atlas 1948 ve Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz.

IMDb

All of Us Strangers | Andrew Haigh

youtube play youtube play

Paul Mescal ve Andrew Scott’ı bir araya getiren bu kuir hayalet hikâyesi, bağımsız kuir sinemanın önemli isimlerinden Andrew Haigh’in imzasını taşıyor. Adam, Londra’da oturduğu neredeyse bomboş binada, bir gece tesadüfen gizemli komşusu Harry ile karşılaşıyor ve tekdüze yaşamı bir anda altüst oluyor. 30 yıl önce ölen ailesi ve çocukluğunu geçirdiği evin düşünceleri Adam’ı yalnız bırakmıyor.

All of Us Strangers’ı 15 Ekim Pazar 21.30’da Atlas 1948, 17 Ekim Salı 21.30’da Kadıköy Sineması, 20 Ekim Cuma 11.00’de Sinematek/ Sinema Evi, 21 Ekim Cumartesi 19.00’da Cinewam City’s’de izleyebilirsiniz.

IMDb

Boy and the Heron | Hayao Miyazaki

youtube play youtube play

Anime dünyasının tartışmasız efsanesi Hayao Miyazaki, on yıl aradan sonra geri dönüyor. Toronto Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen bu yeni anime II. Dünya Savaşı sırasında, annesini kaybettikten sonra babasının yanına taşınan küçük Mahito’nun hikâyesini anlatıyor. Küçük çocuk, taşradaki yeni evinin civarındaki terk edilmiş bir kulede karşılaştığı gri balıkçıl kuşu sayesinde hiçbir şeyin aslında göründüğü gibi olmadığını anlıyor.

Boy and the Heron’u 20 Ekim Cuma 19.00’da Kadıköy Sineması ve 21 Ekim Cumartesi 16.00’da Atlas 1948’de izleyebilirsiniz.

IMDb

Filmekimi 2023 Önerileri: Keşifler

How to Have Sex | Molly Manning Walker

youtube play youtube play

Cannes Film Festivali’nin yeni yönetmenlere ayrılmış bölümü Belirli Bir Bakış’ta En İyi Film seçilen bu Britanya bağımsızı, üniversite sınavı sonrasında kafalarını dağıtmak için yaz tatiline çıkan ve tüm amaçları partilemek, eğlenmek, içmek ve seks yapmak olan üç genç kadının yaşadıklarını konu alıyor. Film, kayıp denilebilecek bir gençliğin portresini çizerken, cinsellik ve rıza konularına psikolojiyi zorlamadan değiniyor.

How to Have Sex’i 14 Ekim Cumartesi 19.00’da Kadıköy Sineması, 17 Ekim Salı 13.30’da Sinematek/Sinema Evi, 19 Ekim Perşembe 11.00’de Atlas 1948 ve 22 Ekim Pazar 16.00’da Cinewam City’s’de izleyebilirsiniz.

IMDb

Animal Kingdom | Thomas Cailley

youtube play youtube play

Animal Kingdom, anlaşılamayan bir mutasyon sonucu bazı insanların hayvana dönüştüğü yakın bir gelecekte geçiyor. Bu “yaratık”lardan bazıları yetkililer tarafından ele geçirilmeden ormana kaçmayı başardığında, bir baba oğlunu da yanına alarak, ormana kaçan eşinin peşine düşüyor. Makyaj tasarımıyla göz kamaştıran ve başrolünde Romain Duris’nin yer aldığı filmdeki hayvan türleri çizgi romancı Frédérik Peeters tarafından tasarlanmış.

Animal Kingdom’ı 15 Ekim Pazar 13.30’da Sinematek/Sinema Evi, 16 Ekim Pazartesi 21.30’da Cinewam City’s, 17 Ekim Salı 11.00’de Kadıköy Sinemasıv ve 20 Ekim Cuma 11.00’de Atlas 1948’de izleyebilirsiniz.

IMDb

Four Daughters | Kaouther Ben Hanna

youtube play youtube play

Kurmaca ve trajik gerçeklerin iç içe geçtiği bu belgeselde hikâyesi anlatılan dört kız kardeş ve anneleri hem kendileri hem de profesyonel oyuncular tarafından canlandırılıyor ve geçmişten günümüze yaşananlar bir terapi seansı gibi perdeye yansıyor. Film, büyük kızlarını “kurdun kaptığı” Olfa ve geride kalan iki kızının yaşadıkları aracılığıyla hafıza, travmaların kuşaktan kuşağa aktarımı, kadın dayanışması, umut ve şiddet gibi kavramlara değiniyor ve toplumsal yapıyı sorguluyor. 

Four Daughters’ı 14 Ekim Cumartesi 11.00’de Sinematek/Sinema Evi, 15 Ekim Pazar 19.00’da Atlas 1948, 16 Ekim Pazartesi 16.00’da Cinewam City’s, 17 Ekim Salı 19.00’da Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz.

IMDb

Blaga’s Lessons | Stephan Komandarev

youtube play youtube play

Bulgaristan yapımı bu dramın hikâyesi, emekli maaşıyla kıt kanaat geçinen ve hâlen özel Bulgarca dersleri veren yaşlı bir öğretmenin tüm birikimini telefon dolandırıcılarına kaptırmasıyla başlıyor. Blaga, parasını asla geri alamayacağını kabulleniyor ve kaderine razı olup köşesine çekilmek yerine aynı ahlaksızlık kuyusunu kendi kazmaya kalkışıyor. Avrupa’nın önemli festivallerinden Karlovy Vary’de En İyi Film seçilen bu TRT ortak yapımı, başrol oyuncusu Eli Skorcheva’nın performansıyla dikkat çekiyor.

Blaga’s Lessons’ı 19 Ekim Perşembe 13.30 ve 22 Ekim Pazar 19.00’da Sinematek/Sinema Evi, 20 Ekim Cuma 11.00’de Kadıköy Sineması ve 21 Ekim Cumartesi 21.30’da Cinewam City’s’ve 22 Ekim Pazar 19.00’da Sinematek ‘de izleyebilirsiniz.

IMDb

Inshallah a Boy | Amjad Al Rasheed

youtube play youtube play

Filmin başkahramanı Nawal, kocası aniden ölünce mirasını talep ediyor ancak Ürdün’deki şeriat mahkemelerinin uyguladığı miras hukukuna göre, kadınların ölen yakınlarından kalan hakları erkek akrabalara devretmesi bekleniyor. Kızıyla beraber evsiz kalma tehlikesiyle karşılaşan ve bir erkek çocuğuna hamile olduğu yalanını söyleyen bir kadının dramı, Orta Doğu’da kadın olmaya dair acıklı ve gergin bir hikâye anlatıyor.

Inshallah a Boy’u 14 Ekim Cumartesi 19.00’da Sinematek /Sinema Evi, 15 EKim Pazar 16.00’da Cinewam City’s, 16 Ekim Pazartesi 11.00’de Atlas 1948 ve 19 Ekim Perşembe 13.30’da Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz.

IMDb