Firuze Beyoğlu, son zamanlarda yaptığım favori keşiflerimden oldu. Haliç manzarasını izleyerek bir duble rakı eşliğinde keyifli bir yemek yemek isteyenlere kesinlikle bir şans vermelerini öneririm.

Konum

IMG_7419
Firuze Beyoğlu

Özellikle Instagram’daki fotoğraflardan ve çevremizden duyduğumuz tavsiyelerden, her gün yeni bir mekan keşfeder olduk! Firuze Beyoğlu da benim için bunlardan biri oldu. O müthiş İstanbul manzarasının fotoğraflarını görünce gitmeden edemedim. İyi ki gitmişim, çünkü yemeklerinin lezzeti bir yana, uzun zamandır böyle harika bir manzarada yemek yememiştim diyebilirim. Firuze birkaç ay önce İKSV’nin en üst katında açılmış. Güzel havalarda herkesin oturmak için sıraya gireceği harika bir teras ve göz alıcı İstanbul manzarasıyla yetinmemişler, içeride oturanlar için de mekanın iç kısmını çok güzel bir şekilde tasarlamışlar. Giderseniz detaylara bir bakın derim; çiçekler, altın tepsiler, kısacası her detay mekana bir hava katmış.

IMG_7412
Firuze Beyoğlu

Son zamanlarda rakı-meze konseptli çok fazla restoran açıldı, ben de sık sık gitmeye çalışıyorum. Ama hala her yeni gittiğim mekanda farklı tatlar bulabiliyor olmak çok güzel. Firuze menüdeki seçenekler konusunda sizi fazlasıyla doyuracak bir restoran, özellikle bazı klasik lezzetlerin yeni dokunuşlarla yeniden şekillendirildiği seçenekler mutlaka gözünüze çarpacaktır. Senelerdir aile yemeklerimizin vazgeçilmezi olan çerkez tavuğu aklıma öylesine kazınmış ki, menüde ‘levrekli çerkez balığı’nı görünce çok şaşırdım ve denemek istedim. Onun dışında mezelerden kurutulmuş domatesli levrek marin, labne peynirle hazırlanmış patlıcanlı ve tahinli mutabbal, Lübnan usulü muhammara ve ahtapot salatasını şipariş ettik. Hepsi çok lezzetliydi, ama favorilerim kesinlikle mutabbal ve muhammara oldu. Firuze ziyaretinizde siz de bu mezelere mutlaka şans verin. E tabi bu mezelerin yanına birer duble rakı ve İstanbul manzarası da eklerseniz, Firuze sizin de benim gibi kısa sürede favorileriniz arasına girecektir!

IMG_7445
Firuze Beyoğlu

Menü, ara sıcaklar ve sıcaklar konusunda da oldukça zengin. Ama bu kadar çok meze söyleyince sıcaklarla doymak yerine tercihimizi ara sıcaklardan yana kullandık. Firuze’nin Instagram hesabında gördüğüm içli köfteyi denemesem olmazdı! Bu yüzden ara sıcaklardan yaprak ciğer, jumbo karidesle hazırlanmış karides güveç ve Hatay usulü mini içli köfteleri sipariş ettik. Ara sıcaklarda da favorim sarımsaklı yoğurtlu sos ve bol kıymayla hazırlanmış mini içli köftelerdi.

IMG_7510
Firuze Beyoğlu

Tatlı olarak da daha önce hiçbir yerde rastlamadığım ‘enginar tatlısı’nın spesiyalleri olduğunu öğrendik, büyük bir heyecanla sipariş etsek de maalesef kalmamıştı. Ama Firuze’ye bir daha gitmek için bir tane daha sebep eklendi böylece. 😉 Yemeklerin hepsi çok lezzetli olsa da, ben manzaradan defalarca bahsetmeden edemiyorum! Bana sorarsanız dışarıda oturmak için hafta içi bir gün erken saatlerde gidin. Havanın da açık olmasına dikkat edin. Biz o konuda çok şanslıydık doğrusu, güneşi batırmak harikaydı! Son olarak Firuze’nin Pazar günleri kapalı olduğunu da ekleyeyim. Giderseniz manzaranın keyfini benim için de çıkarın. 🙂

Firuze Beyoğlu: Instagram –  Konum

Firuze Adres: Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No: 5, Şişhane Kat:6 Beyoğlu/İstanbul

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Yeniden Meze Festivali