Tanıştığım günden beri severek takip ettiğim, gezdikleri yerler hakkında en güzel detayları paylaşan ve seyahat tutkunu bir çift: Ayfer ve Onur…

Gezgin Çift: Ayfer Onur Seyahatnamesi
Gezgin Çift: Ayfer Onur Seyahatnamesi

“Yolculuk bizi kendimize geri getirir.” – Albert Camus

Gerçekten de öyle değil mi?

Buneos Aires, Rio de Janeiro, Peru, Uruguay, Hong Kong, Tayland, Karayipler, Kuzey Amerika’nın çok büyük bir kısmı ve sayamadığım daha pek çok yer… Ve yolda olmayı seven bir çift: Ayfer ve Onur.

Merhaba, nasılsınız? Sizi tanımayanlar için biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba Selin, teşekkürler iyiyiz ve konuğun olmaktan da çok mutlu olduk. Hem hayat hem de yol arkadaşı olmuş, hayallerimizin peşinden giden bir çiftiz. Onur telekom sektöründe çalışmakta ve işi dolayısı ile geldiğimiz ABD’de 2001 yılından beri yaşamaktayız. New Jersey, Porto Riko, Los Angeles’ta yaşadıktan sonra Atlanta’da hayatımızı devam ettiriyoruz. Spor, okumak, yazmak, seyahat etmek ve gezip gördüğümüz yerleri fotoğraflamak öncelikli zevklerimiz arasında.

Ayfer Onur Seyahatnamesi
Gezgin Çift: Ayfer Onur Seyahatnamesi

ABD’de Atlanta’da yaşıdığınızı söylediniz, bize biraz yaşadığınız yer hakkında bilgi verebilir misiniz?

Georgia eyaletinin başkenti olup güneyin hızla büyüyen şehirlerinin başında gelmektedir. Mayıs 2016 yılından itibaren THY’nin İstanbul’dan Atlanta’ya direkt uçuşları başlayacak. Bunun, Atlanta’nın Türkiye’den ABD’ye gelecekler için daha popüler bir destinasyon olmasında etkili olacağını düşünüyoruz. Şehrin en büyük eksikliği bizim açımızdan deniz kenarı olmaması, ama doğası muhteşem. Konum açısından da çok avantajlı, Kuzey ve Güney Carolina, Tennessee, Alabama ve Florida eyaletlerine komşu olması, bu bölgelerde gezilecek yerlerin çeşitliliği Atlanta’yı daha da değerli hale getiriyor. Atlanta’yı anlat anlat bitmez herhalde, bu sorunun cevabına detayları ile web sitemizdeki Atlanta yazımızda değindik.

Klasik soru; gezme aşkı tam olarak ne zaman başladı?

Klasik cevap: çocukluğumuzdan beri var 🙂 Açıkcası özel bir hikâyemiz yok. Her ikimizin de ailesi gezmeyi sevdiğinden çocukluğumuz yollarda geçti diyebiliriz. Gençlik yıllarımızda da gezi aşkımız devam etti ve ilk tanışmamız da zaten Ayfer’in bir gezisi sırasında olmuştu. Seyahat etme tutkumuz beraberliğimizin ilk gününden itibaren ön planda oldu ve bütün planlarımızı neredeyse bunun üzerine kurduk. Yolda olmaktan müthiş keyif alıyoruz.

Gezdiğiniz yerler arasında unutamadığınız ülke veya şehir hangisiydi?

Gittiğimiz yerler arasında ayrım yapmak inan çok zor. Her biri ayrı keyifliydi, kendine özgü güzellikleri var. Özellikle gezilerimizden döndükten sonra ve fotoğraflarımıza bakarken gözümüze her yer muhteşem geliyor ve bizde yeniden yollara düşme hissi uyandırıyor. Machu Picchu – Peru, Angkor Wat – Kamboçya unutulmazların arasında…

Ayfer Onur Seyahatnamesi
Gezgin Çift: Ayfer Onur Seyahatnamesi

Gezeceğiniz yerleri planlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Fırsat buldukça seyahat kitapları, dergiler, gezginlerin blog yazılarını okuyup ilgimizi çeken yerlerle ilgili notlar alıyoruz ve topladığımız bilgileri dosyalıyoruz. Özellikle kültürel, tarihsel, doğal güzellikleri ön planda olan, huzur bulabileceğimiz yerler bizi cezbediyor.

Gezip görülecek yerlerin yanında, ulaşım, güvenlik, konaklama için en uygun bölge, hava durumu, sağlıkla ilgili alınması gereken bir tedbir veya zorunlu olunması gereken aşılar var mı gibi konuları gitmeden önce araştırıyoruz. Şimdiye kadarki gezilerimizin baştan süresi belli olduğundan kalacağımız zamanı en verimli şekilde değerlendirebilmek için planlı hareket etmeye çalıştık. Gezi sırasında ufak değişiklikler yapsak da genel olarak baştan her şeyi planlamış oluyoruz. Motosiklet gezilerimizde ise daha esnek davranıyoruz.

Aslında birçok yeri motosiklet ile gezmişsiniz. Motosiklet ile seyahatin olumlu ve olumsuz yönleri neler oldu?

Motosiklet gezilerimizin çoğunu ABD içinde yaptık. Yolda olmaktan her şekilde büyük keyif alıyoruz, ama motosiklet ile gezerken kendimizi daha özgür hissediyoruz. Yol ile bütünleşip bir parçası oluyoruz. Doğanın içinde motosikletle yol almak ise ayrı keyif veriyor, yolculuk boyunca resmen gözlerimiz bayram ediyor.

Dezavantajı hava şartları olabiliyor. Eşya bakımından daha kısıtlı olmanız gerekiyor. Uzun yol seyahatleri konsantrasyonu bozmadan daha fazla dikkat gerektiriyor. Ama her şartta motosikletle seyahat etmeye değer. Kısa da olsa motosiklet ile bir gezi yapmanızı tavsiye ederiz…

Karavan ile yaptığınız yolculuklar oldu mu peki?

Karavanla henüz bir yolculuğumuz olmadı, ama istiyoruz. Özellikle ABD, Kanada ve Alaska’yı kapsayan karavan gezisi ileriki yıllarda planlarımızın arasında var.

Peki şu an için uzun soluklu bir gezi planınız var mı? Motorsiklet ile dünya turu mesela 🙂

Motosikletle dünya turu, kulağa nasıl da hoş geliyor! Evet, uzun soluklu motosikletle Kuzey, Orta ve Güney Amerika gezi planımız var. Gezinin akışına göre bu bir dünya turuna dönüşür mü onun için şimdiden bir şey söyleyemiyoruz ama her an sürpriz olabilir, takipte kalın…

Ayfer Onur Seyahatnamesi
Gezgin Çift: Ayfer Onur Seyahatnamesi

Son olarak yola çıkacak olanlara önerileriniz neler peki?

Gezmeye gönül vermiş arkadaşlar keşke dememek için imkanınız elverdiğince seyahat edin. Yollarda hem kendinizi daha yakından tanıyıp keşfedeceksiniz hem de inanılmaz bir hayat tecrübeniz olacak. İlk yaşadığınız yerden başlayıp gidebildiğiniz kadar uzağa gidin. Gittiğiniz ülkenin insanları ile iletişim kurabilecek kadar az da olsa birkaç farklı dil öğrenmeye çalışın. Yola çıkmak istiyorsanız önünüze engeller koymayın. Özellikle gezilerin maddi kısmı en büyük sorun olarak görülür. “Ekonomik yoldan nasıl seyahat edilir?” hakkında gezginler tarafından o kadar çok paylaşım yapıldı ki gezi bloglarındaki yazılardan faydalanabilirsiniz.

Hepimizin yolu açık olsun!

Ayfer Onur Seyahatnamesi’ni bloglarında yazdıkları ile Facebook’ta takip edebilirsiniz.

“Güle güle diyebilecek kadar cesursan, hayat seni, yepyeni bir merhaba ile ödüllendirir.” – Paulo Coelho

İlginizi çekebilir: MagPorter’dan Gezgin Çiftlerle Röportajlar: Çağdaş ve Nevin Çoban