Bugün sizlere mart ayında üçüncü albümlerini çıkaran, henüz pek keşfedilmemiş bir müzisyenden bahsedeceğim. Gitkin, Brian J. adlı pek çok enstrüman çalan bir müzisyenin projesi. Brooklyn, New York merkezli müzisyen, daha önce Pimps Of Joytime isimli bir grubun vokalist ve gitaristliğini yapmış, ayrıca Grammy adaylığı olan blues gitaristi ve şarkıcı Cedric Burnside’in Benton County Relic albümüne yapımcı ve müzisyen olarak katkıda bulunmuş.

Gitkin | Fotoğraf: Brian J

Gitkin’in müziği büyük ölçüde enstrümantal, az sayıda parçada vokal var. Tür olarak tanımlamak da zor. Genel bir funk havası üzerine kurulu yoğun surf rock ve psychedelic öğeler ve dünyanın çeşitli yörelerinin müziklerinden etkiler var. Bakkal Amca şarkısında helva yapmak için kullanılan yağ, un, şeker gibi bilindik malzemeler yerine, çok değişik malzemelerden harika bir helva ortaya çıkarmış. 

youtube play youtube play

Gitkin, surf rock – psychedelic – funk gibi yine geniş yelpazede müzik yapan Teksas’lı üçlü Khruangbin grubuna benzetiliyor. Gitkin biraz daha sert bir sounda sahip. Ülkemizde de popüler olan Khruangbin grubunu tanımayanlar ona da bir göz atsın derim. Toplamda üç tane olan Gitkin’in albümleri adeta soundtrack olmak için yaratılmış gibi. Bir yol filmine hatta bazı parçalarda Western’e kadar çeşitli türlerde filmler için müzikler canlanıyor kafanızda.

youtube play youtube play

Sanatçının ilk albümü 2018 tarihinde yayınlanan Five Star Motel. Müzisyenin hiç tanışmadığı, taklit gitarlar satan bir amcası var. Yetmişli yılların sonunda Amerika’da sürekli gezerek dünyanın dört bir yanından gelen göçmenlere satış yapıyor. İşte amcasının yol boyunca karşılaştığı uluslararası değişik kültürler, geceleri kaldığı otellerdeki farklı ülkelerden insanlar albüme ilham kaynağı olmuş. En azından Gitkin’in albüm hakkındaki hikayesi böyle. Albümde dünya müziklerinden örnekler görüyoruz. Mesela “Canción Del Rey”, Peru’nun Cumbia müziği türünde bir parça. Banjolu “Grand Street Feast” parçası, Tuareg’lerin müziklerinden esintiler taşıyor. “Yama” parçasında ise, Orta Doğu ezgilerini duyuyoruz. Benim albümdeki favori parçamsa, açılış parçası olan ve benim grupla tanışmamı sağlayan “Tail Chaser”. Arabesk – surf rock diye bir tür olsa bu şarkı en güzel örneklerinden biri olurdu. Diğer öne çıkardığım parça ise “El Millionario”. Albümün vokalli tek parçası ise (o da belli belirsiz) son şarkı olan “Ohm Rider (When You Die You’ll Meet God)”

youtube play youtube play

İkinci albüm Safe Passage 2020 yılında yayınlandı. Sanatçının New Orleans’da kendi evinde kaydettiği albüme konuk olan bazı isimler var. Bunlar, tumbada Chauncey Yearwood, suzafonda Clifton “Spug” Smith ve vokalde New York’lu elektronik grubu Si*Se’nin vokalisti Carol C. Bu albümde de Yunan müzğinden Orta Doğu’ya pek çok kültürün müziğinden örnekler görüyoruz. Suzafonlu parça “Spug Life” bu parçalara bir örnek. “Hold On” ise blues etkileri hissedilen bir şarkı. Benim sevdiğim parçalar ise “Cat Nip” ve “Footsteps”. “Cat Nip” mükemmel bir surf rock örneği. Adeta Günümüzün bir Dick Dale, The Chantays parçası gibi. “Footsteps” ise vokalde Carol C’nin olduğu bir şarkı. Bana biraz Loreena McKennitt’in “The Mystic Dreams”ini hatırlatıyor.

youtube play youtube play

Son albüm olan Nowhere To Go But Everywhere ise mart ayında yayınlanan taptaze bir albüm. Sanatçının yirmili yaşlarda otostopla yaptığı geziler, meditasyonları, macera ve kutsal bir şeyler arayışı bu albüme ilham kaynağı olmuş. Albümün ismi ise Jack Kerouac’ın “On The Road” romanından bir alıntı. Gitkin’in müzik çeşitliliği bu albümde de sürüyor. “Tesoro” parçası Carol C’nin İspanyolca vokali ile dinleyenlere Küba havası aldırıyor. Açılış parçası “East Middle Dub”ın bazı yerleri ben de Altın Gün grubunu çağrıştırıyor. En sevdiğim parça ise Santana soslu bir western müziğine benzeyen “Mares Agitados”. Bir başka güzel şarkı ise vokalli parçalardan biri olan “We Will Meet Again”.

youtube play youtube play

Üçüncü albümünde de çizgisini bozmadan devam eden sanatçı bakalım daha yüksek bir bilinirliğe ulaşacak mı? Yoksa saklı bir cennet olarak mı kalacak? Veya ülkemizde popüler olan Anathema, Midlake, Brazzaville, Helldorado gibi grupların arasına mı girecek? Bunları zaman gösterecek. 

Kapak Fotoğrafı: Gitkin

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Ayın Yeni Çıkanları