Aksiyonu ve sürprizi bol, dinamik filmlerle tanıdığımız İngiliz yönetmen Guy Ritchie’nin nefes kesen sinemasına doğru bir yolculuğa çıkmak ister misiniz? İşte, Lock, Stock and Two Smoking Barrels’dan Snatch.’e The Man from U.N.C.L.E.’dan Sherlock Holmes’a Guy Ritchie filmleri…

guy ritchie - snatch
Snatch | 2000, Guy Ritchie

Aksiyon ya da casus filmleri, dönem filmleri hatta Disney müzikalleri… Hangi türe el atarsa atsın kendi sinemasının karakteristik özelliklerini, hareket ve dinamizmini, bir şekilde kesişen dolambaçlı ve çok katmanlı hikayelerini ve sürprizli, entrikalı, şaşırtıcı olay örgülerini filmlerine dahil eden Guy Ritchie ile en son 2019’da iki filmle birden buluştuk: Aladdin‘in canlı aksiyon filmi olarak yeniden çevrimi ve ünlü oyuncuları bir araya getiren ‘klasik’ bir Guy Ritchie filmi olan The Gentlemen. Ritchie‘nin sıradaki projesi, Fransız aksiyon filmi Le Convoyeur‘ün yeniden çevrimi, Jason Statham, Josh Hartnett ve Scott Eastwood‘un başrollerinde yer alacağı Cash Truck ile 2021’de buluşacağız.

Guy Ritchie Filmleri

The Gentlemen | 2019

Farklı türlerde filmlere kendine has tarzını yansıttığı bir dönemden sonra Guy Ritchie, ilk filmlerindeki dolambaçlı, sürprizli, kara mizahla harmanlanmış aksiyon ve suç komedilerine geri dönüyor. Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Colin Farrell, Hugh Grant, Jeremy Strong, Henry Golding ve Michelle Dockery gibi isimlerin rol aldığı The Gentlemen, Londra’da bir esrar üretim ve satış imparatorluğu kuran kıvrak zekalı girişimci Amerikalı Mickey Pearson’ın yüksek kârlı işini ve ağını satmaya karar vermesiyle başlayan entrikalı, karmaşık ve kimin kimi dolandırdığı belli olmayan bir olayları anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Aladdin | 2019

Animasyon klasiklerini birer birer canlı aksiyon filmi olarak karşımıza çıkaran Disney yeniden çevrimleri arasındaki en sevilen örneklerden Aladdin, 1992 yapımı müzikal 1001 gece masalını yeniden yorumluyor. A Whole New World, One Jump Ahead, Prince Ali ve Friend Like Me gibi sevilen şarkılara orijinal bir şarkıyı, Speechless‘ı da ekleyen müzikal, Disney’in kalıplarına ve yeniden çevrimin kısıtlayıcılığına rağmen yönetmen Guy Ritchie’nin dinamik tarzını, yansıtıyor. Filmde Mena Massoud ve Naomi Scott‘a, animasyonda Robin Williams‘ın seslendirmesiyle özdeşleşmiş Cin karakteri rolünde Will Smith eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

King Arthur: Legend of the Sword | 2017

Guy Ritchie‘nin İngiliz mitolojisinin en ünlü hikayelerinden Kral Arthur efsanesini konu aldığı King Arthur: Legend of the Sword, hikayeye aksiyonu ve kovalamacası bol, müzikleri progresif ve kurgusu nefes kesen bir yorum katıyor. Kralın oğlu olmasına rağmen yıllarca kimliğinden habersiz ve tahtta hakkı olduğundan habersiz bir yetim olarak büyüyen Arthur, sadece gerçek kralın yerinden oynatabileceği kılıcı kolayca yerinden çıkarınca kaderiyle yüzleşiyor. Charlie Hunnam ve Jude Law‘u karşı karşıya getiren film, Daniel Pemberton‘ın muhteşem müzikleriyle yerinizde durmanıza engel olacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

The Man from U.N.C.L.E. | 2015

1960’larda, Soğuk Savaş’ın rekabet ve entrika dolu ortamında geçen casus filmleri içinde bir diğeri, belki de en eğlencelisi ve en mizah dolu olanı The Man from U.N.C.L.E., Guy Ritchie‘nin üslubunu döneme taşıyor. Henry Cavill‘in bir Amerikan, Armie Hammer‘ın bir Rus ajanını canlandırdığı ve olası nükleer bir felaketi önlemek için kimi zaman güçlerini birleştirip kimi zaman çekiştiği filmde, ikilinin ve onlara eşlik eden Alicia Vikander‘in üçlü dinamiği yüzünüzü güldürecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Sherlock Holmes | 2009

İngiliz edebiyatının en önemli kahramanlarından Sherlock Holmes ve sevgili ortağı Dr. John Watson’ının sinemadaki son temsili de Guy Ritchie imzası taşıyor. Sherlock Holmes ve 2011’de gelen devam filmi Sherlock Holmes: A Game of Shadows‘un öncüllerinden farkı ise, önceki yüzyılda geçen bir süperkahraman filmi gibi çekilmiş, aksiyonu bol bir uyarlama olması. Filmde Guy Ritchie‘nin yönetmenlik becerilerine başta Hans Zimmer‘in müzikleri başta olmak üzere çok başarılı bir teknik ekip eşlik ediyor. Holmes rolünde Robert Downey Jr.‘ı, Watson rolünde Jude Law‘u izlediğimiz serinin üçüncü filminin 2021’de bu kez Dexter Fletcher yönetmenliğinde izleyiciyle buluşacağını da hatırlatalım.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

RocknRolla | 2008

RocknRolla, çok kötü eleştiriler almış iki film olan Madonna‘lı Swept Away (2002) ve Revolver‘in (2005) ardından Guy Ritchie‘nin eski formuna kavuşmasını müjdeliyor. RocknRolla, Londra’da en az uyuşturucu piyasası kadar alengirli hale gelen emlak piyasasını merkezine alıyor. Yeraltı dünyasının kuralları değişirken, herkesin hesap verdiği bir gangster olan Lenny Cole, Guy Ritchie sinemasının en sevilen özelliği olan iç içe geçmiş suç hikayelerinde, tüm okların gösterdiği isim oluyor. Gerard Butler, Tom Wilkinson, Thandie Newton, Mark Strong, Idris Elba ve Tom Hardy gibi isimleri buluşturan RocknRolla, az bilinen bir Ritchie hazinesi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Snatch. | 2000

Guy Ritchie, Lock, Stock and Two Smoking Barrels‘ın 90’lardaki başarısının hemen ardından ikinci uzun metrajlı filmi olan Snatch. ile 2000’lerin hemen başında yine bizi soluk soluğa bırakıyor. Boks dünyası, bahisçiler, gangsterler, hırsızlar… Herkesin peşinde olduğu paha biçilmez bir elmas, birbirinden ilginç karakterler, ortaya son zamanların en sevilen filmlerinden birini çıkarıyor. Brad Pitt, filmde ailesine düşkün, gezgin dövüşçü Mickey O’Neil’i canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10, Top250: #100

Lock, Stock and Two Smoking Barrels | 1998

Guy Ritchie’nin ilk ve birçokları tarafından en sevilen filmi Lock, Stock and Two Smoking Barrels, Londra’nın East End bölgesinin yeraltı dünyasından birçok karakteri bir araya getiriyor. Ters giden bir poker oyunu, ters giden bir antika silah soygunu, ters giden bir baskın… Her şeyin ters gittiği ve tüm bu tersliklerin tuhaf şekillerde birbiriyle kesiştiği sürükleyici film, Guy Ritchie sinemasında bugün halen izlerini gördüğümüz birçok öğeyi barındırıyor. Filmde Guy Ritchie‘nin favori oyuncularından Jason Statham‘ın yanı sıra Jason Flemyng, Nick Moran, Steven Mackintosh ve artık bir yönetmen olarak görmeye alıştığımız Dexter Fletcher da rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #144