fbpx
theMagger Banner
theMagger: Keşfedin ve Paylaşın. Nasıl mı?
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Haberler

Post image Sürrealist Estetik: Gen-Z'nin Çoklu Krizden Kaçışı
Sürrealist Estetik: Gen-Z'nin Çoklu Krizden Kaçışı

HABERLER - SLIDER

Calendar 24 Ağu, 2023

En son moda trendlerine ve kampanyalara baktığınızda gördükleriniz size garip geliyor mu? Sandığınızın aksine, bunun nedeni yaşlanmış olmanız değil. Gen-Z’yi hedefleyen kampanyaların önemli bir kısmı bilerek bu şekilde hazırlanıyor. Amaçsa kasıtlı olarak gülünç veya tuhaf olan dijital içeriği benimseyen genç tüketicilerin sürrealizme olan ilgisine hitap etmek!

Pandemide başlayan ve çeşitli sebeplerle uzayan online eğitim süreci, ekonomik gerileme, çevre krizine dair tartışmalar ve dünyanın dört bir yanından gelen yıkım haberleri… Bu global çoklu krizin içinde yetişkinliğe adım atan Gen-Z’nin absürd içerikler, maksimalizm ve sürrealizm eğiliminin altında bir kaçış arayışı yatıyor. Günlük yaşamın stresinden uzaklaşabilmek adına garip ve sıra dışı olan kreatif üretimlere ilgi gösteren kitlenin bu eğilimi elbette modayı da etkiliyor. Sessiz lüks ve minimalizmin tam karşısında duran #WeirdGirlcore ve #Clowncore gibi moda trendleri bu durumun göstergesi niteliğinde. Elbette markalar da ilgi görebilmek adına kendi kampanyalarını buna göre şekillendiriyor. Örneğin; Collina Strada modelleri podyumlarında protez hayvan maskeleri takarken, Kim Kardashian’ın markası SKIMS son kampanyasında ‘uzaylı modeller’e yer veriyor. Trend analizi şirketi WGSN’e göre: “Tüketicilerin dikkatini çekmenin ve odakta tutmanın gittikçe zorlaştığı bir dikkat durgunluk dönemini yaşıyoruz; bu nedenle markalar, yalnızca onların dikkatini çekmekle kalmayıp aynı zamanda etkileşimlerini de sağlamak için bu saçma, çarpıcı estetiğe hitap etmek zorunda kalıyor.”

preloader
Post image Kafka İlk Kitap Ödülü: Taze Yazarlar İçin Yeni Bir Ödül
Kafka İlk Kitap Ödülü: Taze Yazarlar İçin Yeni Bir Ödül

KİTAP & EDEBİYAT

Calendar 09 Şub, 2024

“Kafka İlk Kitap Ödülü” yeni yazarlar keşfedip edebiyatımıza katkıda bulunmak amacıyla Kafka Kitap tarafından düzenleniyor.

2024 yılında Latife Tekin, Ayfer Tunç, Sema Kaygusuz, Deniz Yüce Başarır ve Mahir Ünsal Eriş’in jüri üyeliğini üstlendiği organizasyonda bu yılın ödülü roman dalında sunuluyor ve 18 yaşından büyük, daha önce yayımlanmış bir edebi eseri bulunmayan herkesin katılımına...

“Kafka İlk Kitap Ödülü” yeni yazarlar keşfedip edebiyatımıza katkıda bulunmak amacıyla Kafka Kitap tarafından düzenleniyor.

2024 yılında Latife Tekin, Ayfer Tunç, Sema Kaygusuz, Deniz Yüce Başarır ve Mahir Ünsal Eriş’in jüri üyeliğini üstlendiği organizasyonda bu yılın ödülü roman dalında sunuluyor ve 18 yaşından büyük, daha önce yayımlanmış bir edebi eseri bulunmayan herkesin katılımına açık! 15 Mayıs 2024’e kadar başvuru yapılabilecek olan Kafka İlk Kitap Ödülü için yalnızca daha önce yayımlanmamış eserler değerlendiriliyor. Eylül 2024’te sonucun açıklanacağı organizasyonun, takip eden aylarda yapılacak törenle kazananı ödülüyle buluşturması ve eser aynı yıl içinde Kafka Kitap’tan yayımlanarak edebiyat severlerin beğenisine sunulması planlanıyor. “Kafka İlk Kitap Ödülü”ne dair daha çok bilgiyi buraya tıklayarak edinebilirsiniz.

Post image New York Halk Kütüphanesi: 870.000 Tarihi Kitabı ve Fotoğrafı Erişime Açtı
New York Halk Kütüphanesi: 870.000 Tarihi Kitabı ve Fotoğrafı Erişime Açtı

HABERLER - SLIDER

Calendar 12 Oca, 2024

Kütüphanelerin dijital dünyaya uyumlanması konusunda atılımların yaşandığı bir 2023 geçirdik; öyle ki bazı kütüphaneler BookTok kitaplarını dahi seçkilerine katarak genç kuşakların ilgisini yeniden kendilerinde toplamak üzere çalıştılar. İnternet öncesi dünyanın en büyük bilgi depolarından biri olarak kabul edilen New York Halk Kütüphanesi de benzer bir atılım yapıyor ve 870.000’i aşkın parçadan oluşan...

Kütüphanelerin dijital dünyaya uyumlanması konusunda atılımların yaşandığı bir 2023 geçirdik; öyle ki bazı kütüphaneler BookTok kitaplarını dahi seçkilerine katarak genç kuşakların ilgisini yeniden kendilerinde toplamak üzere çalıştılar. İnternet öncesi dünyanın en büyük bilgi depolarından biri olarak kabul edilen New York Halk Kütüphanesi de benzer bir atılım yapıyor ve 870.000’i aşkın parçadan oluşan koleksiyonunu internetten erişilebilir hale getiriyor.

870.000’in üzerinde kitap, belge ve fotoğraftan oluşan tarihi arşive Türkiye’den ve dünyadan görüntülere ücretsiz olarak erişmek ve bunları indirmek mümkün! Son derece geniş seçkide; moda tasarımcılarının çizimleri, bilimsel ve tıbbi illüstrasyonlar, çocuk kitapları, klasik müzik dökümanları, Avrupa sanatı, Da Vinci’nin eserleri ve hatta boyama kitapları koleksiyonları yer alıyor. Ayrıca arşivden parçalar için art print butonunu kullanarak görüntünün sanatsal baskısını sipariş etmek de mümkün. Bu geniş kayanakta gezinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Post image 2024'ün Beklenen Kitapları: Ru Paul'dan Gabriel García Márquez'e!
2024'ün Beklenen Kitapları: Ru Paul'dan Gabriel García Márquez'e!

KİTAP & EDEBİYAT

Calendar 05 Oca, 2024

Geçtiğimiz yıl okuduğunuz en etkileyici kitap hangisiydi? Murakami sözlüğünden Britney Spears biyografisini 2023 pek çok sansasyonel kitabı ağırladı. Time’a göreyse 2024 yılının en çok beklenen kitapları arasında şunlar yer alıyor:

Come and Get It, Kiley Reid (30 Ocak): Kiley Reid’in 2019’da Booker Ödülü için uzun listeye alınan ilk romanı Such a Fun Age, bir bebek bakıcısı ile zengin...

Geçtiğimiz yıl okuduğunuz en etkileyici kitap hangisiydi? Murakami sözlüğünden Britney Spears biyografisini 2023 pek çok sansasyonel kitabı ağırladı. Time’a göreyse 2024 yılının en çok beklenen kitapları arasında şunlar yer alıyor:

Come and Get It, Kiley Reid (30 Ocak): Kiley Reid’in 2019’da Booker Ödülü için uzun listeye alınan ilk romanı Such a Fun Age, bir bebek bakıcısı ile zengin işvereni arasındaki ilişkiye odaklanıyordu. Yeni kitabında da benzer bir tema işleniyor. Geçimini sağlamaya çalışan ve daha fazla kaynağa sahip yaşlı bir kadına güvenen genç bir kadının hikayesini anlatan “Come and Get It” sınıf ve güçle ilgili gözlemlerle dolu bir anlatı içeriyor.

Supercommunicators, Charles Duhigg (20 Şubat): Alışkanlığın Gücü kitabının Pulitzer ödüllü yazarı Charles Duhigg, derinlemesine raporlama ve bilimsel araştırma yoluyla, herhangi bir senaryoda etkili bir şekilde iletişim kurma becerisine sahip, diğer bir deyişle “süper iletişimci” olarak bilinen biri olmak için gerekli araçları ayrıntılarıyla anlatıyor.

The House of Hidden Meanings, RuPaul (5 Mart): Popüler reality şovu RuPaul’s Drag Race’in yıldızı RuPaul, dördüncü otobiyografik kitabında siyahi ve eşcinsel bir babayla büyümenin zorluklarını ve kocası George LeBar’la aşkı ve aileyi nasıl bulduğunu ayrıntılarıyla anlatıyor.

Until August, Gabriel García Márquez (12 Mart): Nobel Ödülü sahibi Gabriel García Márquez’in ölümünden neredeyse on yıl sonra ortaya çıkan, yakın zamanda yeniden keşfedilen romanı 27 yıllık evli bir kadının, annesinin mezarını her ziyaretinde yeni bir sevgili edindiği Karayipler’de geçiyor.

Knife, Salman Rushdie (16 Nisan): Ağustos 2022’de bir gözünün görme yetisini kaybettiği bir bıçaklanma olayından sağ kurtulan Booker Ödülü sahibi Salman Rushdie, son kitabında travmatik saldırının ardından kendi iyileşme deneyiminden yararlanıyor.

Post image Jon Fosse: 2023 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Sahibi 
Jon Fosse: 2023 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Sahibi 

HABERLER - SLIDER

Calendar 06 Eki, 2023

Geçtiğimiz yılın ödülü kazanarak büyük ses getiren Annie Ernaux’nun ardından bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Norveçli yazar Jon Olav Fosse oldu.

Ülkesinin en çok sahnelenen tiyatro yazarlarından biri olan 64 yaşındaki Fosse, 40’a yakın oyunun yanı sıra romanlar, kısa öyküler, çocuk kitapları ve denemelerin yanı sıra, şiirleriyle de tanınan Jon Fosse’nin seçilme sebebi Akademi...

Geçtiğimiz yılın ödülü kazanarak büyük ses getiren Annie Ernaux’nun ardından bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Norveçli yazar Jon Olav Fosse oldu.

Ülkesinin en çok sahnelenen tiyatro yazarlarından biri olan 64 yaşındaki Fosse, 40’a yakın oyunun yanı sıra romanlar, kısa öyküler, çocuk kitapları ve denemelerin yanı sıra, şiirleriyle de tanınan Jon Fosse’nin seçilme sebebi Akademi tarafından “söylenemez olana ses veren yenilikçi oyunları ve düzyazıları” şeklinde açıklandı. Nobel Edebiyat Komitesi üyesi Anders Olsson, Fosse’nin eserinin “Norveç kökeninin diline ve doğasına” dayandığına vurgu yaptı. Bjørnstjerne Bjørnson, Knut Hamsun ve Sigrid Undset’in ardından Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan dördüncü Norveçli yazar olan Fosse “Şaşkınım ve biraz da korkuyorum. Bunu, her şeyden önce edebiyat olmayı amaçlayan edebiyata verilen bir ödül olarak görüyorum.” açıklamasında bulundu. Bu yılın adayları arasında Japon yazar Haruki Murakami, Kanadalı yazar Margaret Atwood ve İranlı yazar Salman Rüşdi gibi Fosse’ya kıyasla daha popüler isimler de bulunuyordu.

Post image Haruki Murakami Sözlüğü: Murakami Edebiyatını Anlamak
Haruki Murakami Sözlüğü: Murakami Edebiyatını Anlamak

KİTAP & EDEBİYAT

Calendar 28 Tem, 2023

Kitapları elliden fazla dile çevrilen üretken, şahsına münhasır bir yazar… Haruki Murakami ismini duymamış okur bulunmasa da 1Q84 yalnızca uzunluğu ve kullanılan bolca metaforla pek çok kişi için göz korkutucu olabiliyor. Eğer onlardan biriyseniz belki de yazarla kaynaşmaya Hiroko Dozen ve Kunio Namakura’nın hazırladığı Haruki Murakami Sözlüğü ile başlayabilirsiniz.

Sadece çok iyi bir yazar değil, çok üretken bir...

Kitapları elliden fazla dile çevrilen üretken, şahsına münhasır bir yazar… Haruki Murakami ismini duymamış okur bulunmasa da 1Q84 yalnızca uzunluğu ve kullanılan bolca metaforla pek çok kişi için göz korkutucu olabiliyor. Eğer onlardan biriyseniz belki de yazarla kaynaşmaya Hiroko Dozen ve Kunio Namakura’nın hazırladığı Haruki Murakami Sözlüğü ile başlayabilirsiniz.

Sadece çok iyi bir yazar değil, çok üretken bir çevirmen oluşu, sinefil ve plak koleksiyoneri oluşu, güzel lahana sarması yapabildiği, gözleri yaşarmadan soğan doğrayabildiği, en çok dişi ve yaşlı kedileri sevdiği gibi bir çok kişisel bilgiye de yer veren sözlük Murakami Harikalar Diyarı’na bir yolculuk vadediyor. Haruki Murakami Sözlüğü, zengin bir hayal gücünün ürünü, anlam ve derinlik peşindeki Murakami edebiyatına giriş için müzikten filmlere, yazarlara, yönetmenlere, farklı coğrafyalara doğru birlikte bir yolculuğa çıkarıyor; eserlerinin hayranı ‘Murakamik’lerden yazarla ilk kez tanışacaklara herkese hitap eden bir koleksiyon kitabı olmayı hedefliyor.

Post image The Woman in Me: Britney Spears'ın Yaşam Öyküsü Yolda
The Woman in Me: Britney Spears'ın Yaşam Öyküsü Yolda

KİTAP & EDEBİYAT

Calendar 13 Tem, 2023

Üzücü nedenlerle bir pop ikonu olmasının yanı sıra travmalarıyla anılan Britney Spears’ın yaşam öyküsü Ekim ayında “I’m Not a Girl Not Yet a Woman” şarkısından alınan bir söz “The Woman in Me” başlığıyla yayında olacak.

Britney’nin yaşadıklarını ilk kez kendi ağzından anlatabildiği bir kaynak olmayı vadeden kitap, yayıncısı Gallery tarafından “özgürlük,...

Üzücü nedenlerle bir pop ikonu olmasının yanı sıra travmalarıyla anılan Britney Spears’ın yaşam öyküsü Ekim ayında “I’m Not a Girl Not Yet a Woman” şarkısından alınan bir söz “The Woman in Me” başlığıyla yayında olacak.

Britney’nin yaşadıklarını ilk kez kendi ağzından anlatabildiği bir kaynak olmayı vadeden kitap, yayıncısı Gallery tarafından “özgürlük, şöhret, annelik, hayatta kalma, inanç ve umut hakkında cesur ve şaşırtıcı derecede dokunaklı bir hikaye” olarak tanımlanıyor. Özellikle babasıyla arasındaki yıllar süren vesayet davasına ilişkin detaylara dair söyleyecekleri merak edilen sanatçını kitabı Time dergisinin eski editörlerinden ve ‘ghost writer’ Sam Lanksy ile birlikte yazdığı söyleniyor. 2021’deki bir mahkeme duruşmasından basına sızan ses kaydındaysa Spears, yasal düzenlemeyi “taciz edici” ve “travmatik” olarak nitelendirdiği ve “Ben de hikayemi dünyayla paylaşabilmeyi isterim” dediği biliniyor. The Woman in Me’nin kar elde etme amacıyla tasarlanmış diğer “dürüst” yaşam öyküleri gibi yetersiz kalıp kalmayacağı ise merak konusu.

Post image Kütüphaneler: TikTok ile Dijital Zeitgeist'a Uyum Sağlıyor
Kütüphaneler: TikTok ile Dijital Zeitgeist'a Uyum Sağlıyor

KİTAP & EDEBİYAT

Calendar 15 May, 2023

Kütüphane denince aklınıza ne geliyor? Sessiz olmanızı öğütleyen sorumlular? Eski kitaplar? Sıkıcı ya da karanlık mekanlar? Kütüphaneler durumun böyle olmadığını anlatmak için TikTok’u kullanıyor.

Etkileyici bir merkez, arama motoru veya topluluk tarafından oluşturulan eğitim yeri olarak TikTok, mevcut dijital kültürün ve aktif katılımcılarının yaratıcısı, toplayıcısı ve...

Kütüphane denince aklınıza ne geliyor? Sessiz olmanızı öğütleyen sorumlular? Eski kitaplar? Sıkıcı ya da karanlık mekanlar? Kütüphaneler durumun böyle olmadığını anlatmak için TikTok’u kullanıyor.

Etkileyici bir merkez, arama motoru veya topluluk tarafından oluşturulan eğitim yeri olarak TikTok, mevcut dijital kültürün ve aktif katılımcılarının yaratıcısı, toplayıcısı ve destekçisi konumunda. Durum böyleyken #BookTok janrası altında popüler içerikler üreten kütüphaneler, ulaşılması zor topluluklarla bağlantı kurmayı, onların bir kamu malına ilgi duymalarını sağlamayı ve topluluk oluşturmalarına ve neredeyse her alanda kendilerini zenginleştirmelerine yardımcı olmayı başarabiliyorlar. Eğlenceli hatta bir kütüphane için “yeterince ciddi olmayan” içerikler kütüphanelerin popülaritesini arttırmak ve genç kuşaklara kütüphanelerin müze gibi tek seferlik bir ziyaret mekanından fazlası olabileceklerini göstermek adına önem taşıyor. Üçüncü mekanların geri döndüğü bir evrende kütüphaneleri ilgi noktası haline getirebilir miyiz? Bir örneğini görmek isterseniz İngiltere’deki Brentwood Kütüphanesi’nin içeriklerine göz atabilirsiniz.

Post image Amy Winehouse: In Her Words: Günlüklerinden Kesitler
Amy Winehouse: In Her Words: Günlüklerinden Kesitler

HABERLER - SLIDER

Calendar 05 May, 2023

Hayatta olsaydı bu yıl 40. yaş gününü kutlayacak olan Amy Winehouse’un günlük yazıları, kendi el yazısıyla yazılmış şarkı sözleri ve daha evvel görülmemiş fotoğraflarının yer alacağı Amy Winehouse: In Her Words isimli kitap 29 Ağustos’ta okuyucularla buluşacak.

Önsözünü Winehouse’un ebeveynlerinin üstleneceği 288 sayfalık kitaptan elde edilen gelirler ise dezavantajlı...

Hayatta olsaydı bu yıl 40. yaş gününü kutlayacak olan Amy Winehouse’un günlük yazıları, kendi el yazısıyla yazılmış şarkı sözleri ve daha evvel görülmemiş fotoğraflarının yer alacağı Amy Winehouse: In Her Words isimli kitap 29 Ağustos’ta okuyucularla buluşacak.

Önsözünü Winehouse’un ebeveynlerinin üstleneceği 288 sayfalık kitaptan elde edilen gelirler ise dezavantajlı gençlere destek veren Amy Winehouse Foundation’a bağışlanacak. Kitabı yayınlayacak yayınevi HarperCollins’den Lisa Sharkey kitaba ilişkin olarak: “Amy Winehouse’u kırkıncı yaş gününde tam olarak anlamak için, onun özel düşünceleri ve duygularıyla dolu bu son derece kişisel ve açıklayıcı kitap, büyük hayaller kuran ve derinden önemseyen sanatçının kalbini ortaya çıkarıyor. Bu değerli hatırayı yayınlamaktan daha fazla gurur duyamazdık ve kızlarını bu hassas güzel kitapta paylaştıkları için ebeveynleri Janis ve Mitch’e minnettarız.”

Post image Yeni Çıkanlar: Okuma Listenize Ekleyebilecekleriniz
Yeni Çıkanlar: Okuma Listenize Ekleyebilecekleriniz

HABERLER - SLIDER

Calendar 23 Mar, 2023

Yılın kitap okuma konusunda en verimli olduğunuz dönemleri hangileri? Bahar yaklaşırken evde kalma ve battaniye altında uzun saatler kitap okuma sezonunun da yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Bu dönemde okuma listelerinizi güncellemek ve yeni çıkan kitaplara göz atmak isterseniz birkaçını sizin için listeledik.

Yakınlıklar: “Bütün İnsanlar Ahlaksız ve Kötüymüş” öyküsüyle...

Yılın kitap okuma konusunda en verimli olduğunuz dönemleri hangileri? Bahar yaklaşırken evde kalma ve battaniye altında uzun saatler kitap okuma sezonunun da yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Bu dönemde okuma listelerinizi güncellemek ve yeni çıkan kitaplara göz atmak isterseniz birkaçını sizin için listeledik.

Yakınlıklar: “Bütün İnsanlar Ahlaksız ve Kötüymüş” öyküsüyle 2021 BBC Ulusal Öykü Ödülü’ne layık görülen, Lucy Caldwell’in hikayelerine yer veren “Yakınlıklar” farklı yaşlardaki kadınların deneyimlerinden kadınlık, doğum kontrol hakkı, kürtaj yasakları, aile gibi güncel meselelere odaklanıyor.

Çorba Dayanışması: Ben Davis’in ilhamını gerçek bir olaydan aldığı, daha yaşanabilir bir dünya için toplumsal duyarlılığın arttırılması gerektiğini savunduğu romanı “Çorba Dayanışması”, evsizlik, savaş, eşitsizlik, hastalık gibi hassas konuları okuruna, mizahla iç içe, çift yönlü bir kurgu içinde aktarıyor.

Yüzücüler: Tavan Arasındaki Buda kitabıyla ünlenen yazar Julie Otsuka’nın yeni romanı “Yüzücüler”, bir annenin demansı ve kızının ona sevgisi üzerine güçlü bir hikâye sunuyor.

Dünyalılardan: Uluslararası çoksatan romanı Kasiyer ile tanıdığımız Sayaka Murata, yeni kitabı “Dünyalılar”da, çocukluğunda cadı ya da uzaylı olduğuna inanan Natsuki’nin yetişkin yaşamı, beklentiler ve aseksüel eşiyle birlikte tetiklenen travmalarıyla mücadelesini konu ediniyor.

Yumuşaklığın Gücü: Riske Övgü’nün yazarı Anne Dufourmantelle, kırılganlığa adadığı kitabı “Yumuşaklığın Gücü”nde sorguluyor: “Yumuşaklık bir muamma… Karşılamak ile vermekten müteşekkil bir ikili harekete eklenmiş, ölümle doğumun imzaladığı geçişlerin eşiğinde beliriyor. Kendi yoğunluk derecelerini taşıdığı, sembolik bir kuvvet olduğu ve şeyler ile varlıklar üzerinde dönüştürücü bir kabiliyeti bulunduğu için de bir güç.”

preloader Lütfen bekleyin...
theMagger Banner
Advertisement
preloader
loading
icon icon icon icon icon
warning

Adblock'unuzu Kapatmaya Ne Dersiniz?

theMagger, sponsorluk ve reklamlarla gelişen bir platform.

AdBlock'unuzu kapatarak beraber büyüdüğümüz markaların yaratıcı reklamlarını görebilir; siz de bizlere dolaylı olarak katkıda bulunabilirsiniz.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement