fbpx
theMagger Banner
Advertisement
theMagger: Keşfedin ve Paylaşın. Nasıl mı?
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Haberler

Post image Blend: Yapay Zeka Destekli Moda 'App'lerine Giriş
Blend: Yapay Zeka Destekli Moda 'App'lerine Giriş

MODA

Calendar 29 Eyl, 2023

Yapay zekanın alışverişin bir parçası haline geleceğinin uzun zamandır farkındayız. Kozmetik markalarının cilt alt tonları keşfi ve ürünlerin denenmesi için yarattıkları app’lerin yanı sıra moda dünyası da giysilerin tüketicilerin kişisel özelliklerini taşıyan kendi modelleri üzerinde denenebilmesi için pek çok atılım yapıyor. Öte yandan Bundle gibi uygulamalar da birçok farklı ürün ve marka üzerinden kişinin hem stiline hem de bütçesine uygun ürünler bulmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Bundle, kullanıcılara çeşitli farklı perakendecilerden ve e-Ticaret markalarından alınan görseller ve açıklamalarla dolu bir akış sağlamak için AI teknolojisinden yararlanıyor. Uygulama, daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak amacıyla kullanıcının uygulamayla nasıl etkileşim kurduğuna dayalı olarak neyi beğendiği, neyi kaydettiği, neyi paylaştığı ve daha fazlasını içeren verileri topluyor. Yani bir bakıma Instagram’ın irademiz dışında yaptığı önerileri daha profesyonel ve bilinçli bir şekilde yapıyor gibi düşünmek mümkün. ‘App’e dair ilgi çekici olan konu ,htiyaçlar ve bütçe gibi önemli faktörleri de dikkate alan bir yapay zeka modeline öncelik veriyor olması.

preloader
Post image
"Stan": Eminem'den "Süper Hayran" Fenomenine Bir Bakış

SİNEMA & TV

Calendar 16 Şub, 2024

Eğer bu yıl Taylor Swift’in Eras turunu ve Beyonce’nin Reneissance turunu takip ettiyseniz müzik dünyasında “süper fan”lığın ne demek olduğuna hakim olmuşsunuz demektir. 2020’li yıllara geldiğimizde daha kontrollü bir hal alan süper fan’lığın erken 2000’lerdeki karşılığıysa bugünkünden çok daha farklıydı. Yine de konu esasen halen güncel çünkü sosyal medyanın yarattığı ulaşılabilirlik kişilerin...

Eğer bu yıl Taylor Swift’in Eras turunu ve Beyonce’nin Reneissance turunu takip ettiyseniz müzik dünyasında “süper fan”lığın ne demek olduğuna hakim olmuşsunuz demektir. 2020’li yıllara geldiğimizde daha kontrollü bir hal alan süper fan’lığın erken 2000’lerdeki karşılığıysa bugünkünden çok daha farklıydı. Yine de konu esasen halen güncel çünkü sosyal medyanın yarattığı ulaşılabilirlik kişilerin ünlülerle olan ilişkilerine dair algılarını etkileyebiliyor. İşte “Stan” adlı şarkısını bu konu üzerine kurgulayan Eminem’de bu fenomeni ele almak üzere aynı isimli bir belgesel üzerinde çalışıyor.

Yönetmenliğini Steven Leckart’ın, yapımcılığını ise Eminem’in kendi şirketi Shady Films’in üstleneceği belgesel, fanatik ve bazen de hayalperest süper hayranları merkeze alıyor ve ilk tanıtımlarda şöyle özetleniyor: “Dünyanın en ikonik ve kalıcı sanatçılarından biri olan Eminem ve ona tapan hayranlarının merceğinden anlatılan, süper hayranlık dünyasına yapılan açıklayıcı, kişisel bir yolculuk”. Eminem’in uzun süredir menajeri olan ve Sahady Films ekinimde yer alan Stuart Parr ise projeye ilişkin şunları söylüyor: “Stans’ kamerayı çevirip izleyicilere hayranlık hakkında sorular sormamız için bir fırsat oldu. Bu, Eminem’in en büyüleyici şarkılarından birinin ve dünyanın en önemli şovmenlerinden birinin merceğinden hayran kitlesi ve sanatçı arasındaki ilişkiye dair bir çalışma.”

Post image Kafka İlk Kitap Ödülü: Taze Yazarlar İçin Yeni Bir Ödül
Kafka İlk Kitap Ödülü: Taze Yazarlar İçin Yeni Bir Ödül

KİTAP & EDEBİYAT

Calendar 09 Şub, 2024

“Kafka İlk Kitap Ödülü” yeni yazarlar keşfedip edebiyatımıza katkıda bulunmak amacıyla Kafka Kitap tarafından düzenleniyor.

2024 yılında Latife Tekin, Ayfer Tunç, Sema Kaygusuz, Deniz Yüce Başarır ve Mahir Ünsal Eriş’in jüri üyeliğini üstlendiği organizasyonda bu yılın ödülü roman dalında sunuluyor ve 18 yaşından büyük, daha önce yayımlanmış bir edebi eseri bulunmayan herkesin katılımına...

“Kafka İlk Kitap Ödülü” yeni yazarlar keşfedip edebiyatımıza katkıda bulunmak amacıyla Kafka Kitap tarafından düzenleniyor.

2024 yılında Latife Tekin, Ayfer Tunç, Sema Kaygusuz, Deniz Yüce Başarır ve Mahir Ünsal Eriş’in jüri üyeliğini üstlendiği organizasyonda bu yılın ödülü roman dalında sunuluyor ve 18 yaşından büyük, daha önce yayımlanmış bir edebi eseri bulunmayan herkesin katılımına açık! 15 Mayıs 2024’e kadar başvuru yapılabilecek olan Kafka İlk Kitap Ödülü için yalnızca daha önce yayımlanmamış eserler değerlendiriliyor. Eylül 2024’te sonucun açıklanacağı organizasyonun, takip eden aylarda yapılacak törenle kazananı ödülüyle buluşturması ve eser aynı yıl içinde Kafka Kitap’tan yayımlanarak edebiyat severlerin beğenisine sunulması planlanıyor. “Kafka İlk Kitap Ödülü”ne dair daha çok bilgiyi buraya tıklayarak edinebilirsiniz.

Post image TikTok Danslarının Sonu mu Geliyor?: Universal Music Gergin
TikTok Danslarının Sonu mu Geliyor?: Universal Music Gergin

MÜZİK

Calendar 02 Şub, 2024

TikTok ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren müzikle her zaman iç içe bir platform oldu. Öyle ki, platform, sadece garip danslardan ibaret olduğunu zannedenler ve anlaşmalı oldukları şirketlerinin kendilerini burada içerik üretmeye zorladığını söyleyen müzisyenler tarafından bolca eleştiri aldı. Günümüze geldiğimizde platform yalnızca danslardan ibaret olmadığı bilinse de müzik halen tüm trendlerin önemli bir...

TikTok ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren müzikle her zaman iç içe bir platform oldu. Öyle ki, platform, sadece garip danslardan ibaret olduğunu zannedenler ve anlaşmalı oldukları şirketlerinin kendilerini burada içerik üretmeye zorladığını söyleyen müzisyenler tarafından bolca eleştiri aldı. Günümüze geldiğimizde platform yalnızca danslardan ibaret olmadığı bilinse de müzik halen tüm trendlerin önemli bir parçası. Universal Music Group’un yeni kararı da tam bu yüzden büyük önem taşıyor.

Haberlere göre; dünyanın en büyük müzik şirketlerinden biri olan Universal Music TikTok’a içerik lisansı vermeyeceğini açıkladı. Bunun nedenleriniyse sanatçı tazminatı ve yapay zeka gibi konularda anlaşamamaları ve TikTok’un kendilerini önceki anlaşmasından daha düşük bir anlaşmaya “zorlamaya” çalışması şeklinde özetledi. Bu dansçılar başta olmak üzere tüm içerik üreticilerini ilgilendiren bir karar çünkü şirketin birlikte çalıştığı isimler arasında;  Taylor Swift, Bad Bunny, Sting, The Weeknd, Alicia Keys, SZA, Steve Lacy, Drake, Billie Eilish, Kendrick Lamar, Rosalía, Harry Styles, Ariana Grande, Justin Bieber, Adele, U2, Elton John, J Balvin, Brandi Carlile, Coldplay, Pearl Jam, Bob Dylan ve Post Malone yer alıyor.

TikTok’un iddiaları ise “Universal Music Group’un kendi açgözlülüğünü sanatçılarının ve söz yazarlarının çıkarlarının üstünde tuttuğu” yönünde ve platformdan yapılan açıklamada “Universal’ın yanlış anlatısına ve söylemine rağmen, gerçek şu ki, yetenekleri için ücretsiz bir tanıtım ve keşif aracı olarak hizmet veren bir milyardan fazla kullanıcısı olan bir platformun güçlü desteğinden uzaklaşmayı seçtiler.” ifadeleri kullanılıyor.

Post image Nightshade: Sanat Eserlerini Yapay Zekadan Koruyan Program
Nightshade: Sanat Eserlerini Yapay Zekadan Koruyan Program

HABERLER - SLIDER

Calendar 23 Oca, 2024

Yapay zeka araçlarının yaratımları için var olan eserleri kullanmalarının yarattığı fikri-sınai haklara dair sorunlar uzun süredir gündemde. Öyle ki yakın zamanda ortaya çıkan bir veri tabanı Midjourney’nin, Frida Kahlo’dan Yayoi Kusama, Banksy ve Andy Warhol’a kadar sanat üretimi araçlarını eğitmek için kullandığı iddia edilen 16.000’e kadar sanatçıyı listeledi. Durum böyleyken sanatçıların dijital...

Yapay zeka araçlarının yaratımları için var olan eserleri kullanmalarının yarattığı fikri-sınai haklara dair sorunlar uzun süredir gündemde. Öyle ki yakın zamanda ortaya çıkan bir veri tabanı Midjourney’nin, Frida Kahlo’dan Yayoi Kusama, Banksy ve Andy Warhol’a kadar sanat üretimi araçlarını eğitmek için kullandığı iddia edilen 16.000’e kadar sanatçıyı listeledi. Durum böyleyken sanatçıların dijital çağda güvende hissetmeleri çok da kolay görünmüyordu. İşte Nightshade de bu güncel soruna çözüm sunmayı hedefleyen ilk programlardan bir tanesi.

Herkesin kullanımına açık olan Nightshade, dijital sanat eserlerini korumak için görüntüleri bir anlamda “zehirliyor” yani onları yapay zekâ eğitimi için uygunsuz hale getiriyor. Bunun için de makine öğrenimi modellerine, belirli istemlere yanıt olarak ilgisiz görüntülerin üretilmesine neden olabilecek bir düzeyde öngörülemezlik katıyor. Bunlar insan gözünün algılayamayacağı ancak büyük yapay zekâ modelleri için önemli olacak değişiklikler ve program böylelikle eserlerinin izinsiz olarak kullanılmasından endişe duyan  sanatçılar için bir güvenlik bariyeri yaratmış oluyor. Nightshade’in edebiyattaki karşılığı olarak ChatGPT’ye karşı geliştirilecek güvenli programlarını göreceğimiz günler de çok uzakta değil gibi görünüyor.

Post image Tanıklık: Alışılmışın Dışında Bir Sanat Prensibinden Doğan Sergi
Tanıklık: Alışılmışın Dışında Bir Sanat Prensibinden Doğan Sergi

GÜNDEM

Calendar 19 Oca, 2024

ALİKEV’in Genç Sanatçı Fonu Programı yararlanıcılarının işlerine ev sahipliği yapan “Tanıklık” sergisi Sena Tural ve Deniz Zeybek küratörlüğünde Karşı Sanat Çalışmaları’nda açılıyor.

Tanıklık sergisiyle beraber 4. dönemini tamamlamış olan Genç Sanatçı Fonu Programı, piyasa kaygılarından ötürü çoğu zaman sanat piyasasının önemli bir bölümünü oluşturan galerilerin...

ALİKEV’in Genç Sanatçı Fonu Programı yararlanıcılarının işlerine ev sahipliği yapan “Tanıklık” sergisi Sena Tural ve Deniz Zeybek küratörlüğünde Karşı Sanat Çalışmaları’nda açılıyor.

Tanıklık sergisiyle beraber 4. dönemini tamamlamış olan Genç Sanatçı Fonu Programı, piyasa kaygılarından ötürü çoğu zaman sanat piyasasının önemli bir bölümünü oluşturan galerilerin dışında kalan sanatçılara alan tanıyor. Açık çağrı ile toplanan başvurular arasından seçilen sanatçıların bitmiş işlerini sergilemek yerine süreç içerisinde sanatçıların üreteceği çalışmalar destekleniyor. Sergi steril ve öngörülebilir bir süreç yerine sanatçılara alan açan, birbirlerinden öğrenmelerine imkan sağlayan bir ortam oluşturuyor. ArtDog‘ a göre: “ALİKEV ve GSF ise kendine has bir örnek olarak dikkat çekiyor ve bir model olabilme iddiasını taşıyor. Öncelikle kariyerinin başındaki sanatçılara güvenmek ve onlarla ortada sergilemeye hazır bir işleri olmadan uzun süreçlere girebilmek feyz alınması gereken bir yaklaşım.

Tanıklık sergisi de genç sanatçıları tanıklık kavramı üzerine düşünmeye ve çalışmaya davet ediyor ve dilin yetersiz kaldığı, duyguların, düşüncelerin ve politikanın sıkıştığı anlarda, bir araya gelmek ve birlikte üretmek kavramlarının önemini hatırlatıyor.

Post image Yazar-Editör Sohbetleri: Murathan Mungan ile 955 km Üzerine
Yazar-Editör Sohbetleri: Murathan Mungan ile 955 km Üzerine

ANA SAYFA - SLIDER

Calendar 19 Oca, 2024

Pera Müzesi ve kitap yayıncılığı ve dijital yayıncılık alanında etkili ve dinamik bir topluluk oluşturmak, birlikte üretmek ve yeni üretim yolları araştırmak misyonunu benimseyen Atlas Publishing Lab iş birliğiyle düzenlenen “Yazar-Editör Sohbetleri” tanınır yazarları konuk ediyor.

Daha önce Gündüz Vassaf ile Berrak Göçer’i konuk eden serinin 25 Ocak akşamı konuğu yazar...

Pera Müzesi ve kitap yayıncılığı ve dijital yayıncılık alanında etkili ve dinamik bir topluluk oluşturmak, birlikte üretmek ve yeni üretim yolları araştırmak misyonunu benimseyen Atlas Publishing Lab iş birliğiyle düzenlenen “Yazar-Editör Sohbetleri” tanınır yazarları konuk ediyor.

Daha önce Gündüz Vassaf ile Berrak Göçer’i konuk eden serinin 25 Ocak akşamı konuğu yazar Murathan Mungan ile Müge Gürsoy Sökmen. Mungan’ın kara polisiye olarak kaleme aldığı 995 km’yi yayıma hazırlık sürecinde birlikte çalıştığı editör Müge Gürsoy Sökmen ile konuşacağı etkinlik Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz ve herkesin katılımına açık gerçekleşiyor. Kitaba dönersek; Mungan, 995 km’de beklenmedik bir başkahramanın peşinde, ülkenin yakın geçmişinden tanıdık gelebilecek karmaşık ağların izini sürüyor. Türkiye’nin yakın siyasi tarihine damga vuran olaylar eşliğinde okurları nefes nefese bir yolculuğa davet ediyor. Etkinliği ve konulara dair daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Post image New York Halk Kütüphanesi: 870.000 Tarihi Kitabı ve Fotoğrafı Erişime Açtı
New York Halk Kütüphanesi: 870.000 Tarihi Kitabı ve Fotoğrafı Erişime Açtı

HABERLER - SLIDER

Calendar 12 Oca, 2024

Kütüphanelerin dijital dünyaya uyumlanması konusunda atılımların yaşandığı bir 2023 geçirdik; öyle ki bazı kütüphaneler BookTok kitaplarını dahi seçkilerine katarak genç kuşakların ilgisini yeniden kendilerinde toplamak üzere çalıştılar. İnternet öncesi dünyanın en büyük bilgi depolarından biri olarak kabul edilen New York Halk Kütüphanesi de benzer bir atılım yapıyor ve 870.000’i aşkın parçadan oluşan...

Kütüphanelerin dijital dünyaya uyumlanması konusunda atılımların yaşandığı bir 2023 geçirdik; öyle ki bazı kütüphaneler BookTok kitaplarını dahi seçkilerine katarak genç kuşakların ilgisini yeniden kendilerinde toplamak üzere çalıştılar. İnternet öncesi dünyanın en büyük bilgi depolarından biri olarak kabul edilen New York Halk Kütüphanesi de benzer bir atılım yapıyor ve 870.000’i aşkın parçadan oluşan koleksiyonunu internetten erişilebilir hale getiriyor.

870.000’in üzerinde kitap, belge ve fotoğraftan oluşan tarihi arşive Türkiye’den ve dünyadan görüntülere ücretsiz olarak erişmek ve bunları indirmek mümkün! Son derece geniş seçkide; moda tasarımcılarının çizimleri, bilimsel ve tıbbi illüstrasyonlar, çocuk kitapları, klasik müzik dökümanları, Avrupa sanatı, Da Vinci’nin eserleri ve hatta boyama kitapları koleksiyonları yer alıyor. Ayrıca arşivden parçalar için art print butonunu kullanarak görüntünün sanatsal baskısını sipariş etmek de mümkün. Bu geniş kayanakta gezinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Post image Selam Selam: Deniz Göktaş Letterboxd'ın İlk Onunda
Selam Selam: Deniz Göktaş Letterboxd'ın İlk Onunda

HABERLER - SLIDER

Calendar 12 Oca, 2024

Son yıllarda yerli stand-up dendiğinde aklınıza ilk kim geliyor? Eğer komediyle ilgiliyseniz yanıtınız muhtemelen Deniz Göktaş olacaktır. Zira Letterbox verileri de öyle gösteriyor. 2023’ün en çok beğenilen stand up special’larını listeleyen Letterboxd’ın ilk 10’da Deniz Göktaş yer alıyor!

Spotify, Goodreads ve diğer tüm sosyal-sanat app’leri birbiri ardından 2023...

Son yıllarda yerli stand-up dendiğinde aklınıza ilk kim geliyor? Eğer komediyle ilgiliyseniz yanıtınız muhtemelen Deniz Göktaş olacaktır. Zira Letterbox verileri de öyle gösteriyor. 2023’ün en çok beğenilen stand up special’larını listeleyen Letterboxd’ın ilk 10’da Deniz Göktaş yer alıyor!

Spotify, Goodreads ve diğer tüm sosyal-sanat app’leri birbiri ardından 2023 yılının favorilerini açıklarken Letterboxd da izleyenler tarafından aldığı yüksek puanlara göre sıraladığı stand up listesini paylaştı. Bir stand up komedyeninin artık sahnede sergilemeyeceği gösterisini emekli etmek için bir platformda yayınlamasını ifade eden ‘stand-up special’ların yer aldığı listede Deniz Göktaş, yıllardır geliştirdiği seti de “Selam Selam” adıyla dokuzuncu sırada. Youtube’da 3.6 milyon kişi tarafından tıklanan “Selam Selam”, Letterboxd’ta ise 5 yıldız üzerinden 3.7 gibi yüksek bir puanın sahibi. Göktaş’ın “Gösteriye dair biraz duygusal konuşmak gerekirse, çocukluğumdan beri acı-tatlı karşılaşmalar yaşadığım Türkiye’ye ilk mektubumdur ve belki de son. Ama bence gerek yok duygusal konuşmaya, 28 yaşında bir komedyenin çeşitli konular hakkında komik bulduğu cümleleri.” şeklinde anlattığı special’ı Louis C.K., Joe Pera gibi isimlerin special’larıyla birlikte ilk onda yer alıyor.

Post image Restoran Playlistleri: Pantobaguette'ten Gucci Giardino 25'a
Restoran Playlistleri: Pantobaguette'ten Gucci Giardino 25'a

GASTRONOMİ

Calendar 12 Oca, 2024

Herhangi bir restorana gittiğinizde tercih edilen müzikler mekanla ilişkinizi etkiler mi? Müzik, günlük hayatımızın temellerinden ve aynı şey restoran için de geçerli: bir akşamın ruh halini, atmosferini ve heyecanını yaratmaya katkıda bulunan müzik faktörü özellikle Michelin yıldızlı restoranlar için üzerine zaman harcanan önemli detaylar arasında.

Konu müzik seçimi...

Herhangi bir restorana gittiğinizde tercih edilen müzikler mekanla ilişkinizi etkiler mi? Müzik, günlük hayatımızın temellerinden ve aynı şey restoran için de geçerli: bir akşamın ruh halini, atmosferini ve heyecanını yaratmaya katkıda bulunan müzik faktörü özellikle Michelin yıldızlı restoranlar için üzerine zaman harcanan önemli detaylar arasında.

Konu müzik seçimi olduğunda restoranların bazıları rastgele şarkı seçimine güveniyor, belki bir stil veya tema seçiyor, bazıları ise sadece geçici listeler arıyor. Bununla birlikte özenle seçilmiş aynı zamanda kişiselleştirilmiş çalma listeleri oluşturanlar, gastronomi deneyimi sırasında misafirlere eşlik edecek şarkıları ve sesleri özenle seçenler de var. Örneğin; İtalya’nın Modena kentinden genç şef Tommaso Zoboli’nin restoranı Patrizia’da Dargen D’Amico’nun yarattığı Patrizia 1/3 2023/2024 isimli çalma listesi yemeklere eşlik ediyor. Hatta Illario Luigi Filippo tarafından resimlenen, her sezon değişecek olan 75 sayfalık bir dergi niteliğindeki menü, Spotify’daki çalma listesine doğrudan erişmeyi sağlayan QR kodunu içeriyor! Spotify’daki Pantobaguette kanalı “Yeni nesil bistronomi nasıl bir ses çıkarıyor?” sorusunu yanıtlıyor. Gucci Giardino 25 yani Floransa’nın kalbinde, Michelin yıldızlı Gucci Osteria’nın yanında, Gucci mutfağı sunan kokteyl barı, Sabato De Sarno’nun Mark Ronson tarafından yaratılan ilk defilesini kutlamak için oluşturulmuş bir çalma listesini kullanıyor.

Post image Midjourney Kendini Nasıl Eğitti?: Kullanıldığı İddia Edilen Sanatçılar
Midjourney Kendini Nasıl Eğitti?: Kullanıldığı İddia Edilen Sanatçılar

KÜLTÜR - SANAT

Calendar 05 Oca, 2024

Yeni ortaya çıkan bir veri tabanı, Midjourney’nin, Frida Kahlo’dan Yayoi Kusama, Banksy ve Andy Warhol’a kadar sanat üretimi araçlarını eğitmek için kullandığı iddia edilen 16.000’e kadar sanatçıyı listeliyor.

Yapay zeka araçlarının yaratımları için var olan eserleri kullanmalarının yarattığı fikri-sınai haklara dair sorunlar geçen yılın tartışmalı konuları arasındaydı....

Yeni ortaya çıkan bir veri tabanı, Midjourney’nin, Frida Kahlo’dan Yayoi Kusama, Banksy ve Andy Warhol’a kadar sanat üretimi araçlarını eğitmek için kullandığı iddia edilen 16.000’e kadar sanatçıyı listeliyor.

Yapay zeka araçlarının yaratımları için var olan eserleri kullanmalarının yarattığı fikri-sınai haklara dair sorunlar geçen yılın tartışmalı konuları arasındaydı. Yeni yıla girerken internette yayılmaya başlayan Google Spreadsheet şeklinde düzenlenmiş bir dokümansa işleri daha da karıştırdı. Midjourney, Stability AI ve DeviantArt’a karşı ilk kez Ocak 2023’te sunulan toplu dava şikayetinde yapılan değişikliğin parçası olarak eklenen 24 sayfalık bir belgeden alıntılanan listede, ticari illüstratörler, oyun sistemleri ve dijital sanatçıların yanı sıra modern ve çağdaş sanatçılar da yer alıyor. Listede yer alan ünlü isimler arasında; Yayoi Kusama, Frida Kahlo, Banksy, Guerrilla Girls, HR Giger, Harmony Korine, Anish Kapoor, David Hockney, Damien Hirst, Cy Twombly, Walt Disney, Picasso, Egon Schiele, Mark Rothko, Francis Bacon ve Andy Warhol var.

Yapay zeka kullanarak yaratılan eserlerin telif haklarına ilişkin yasal süreçler yavaş yavaş sonuçlanmaya ve emsal olmaya başlıyor. Örneğin; sanatçı Jason Allen, ödüllü, yapay zeka tarafından oluşturulan sanat eseri Théâtre d’Opéra Spatial’in telif hakkını alması talebine dair süreç Eylül 2023’te sonlandı ve talep “insan yazarlığından yoksun” olması nedeniyle reddedildi.

preloader Lütfen bekleyin...
theMagger Banner
preloader
loading
icon icon icon icon icon
warning

Adblock'unuzu Kapatmaya Ne Dersiniz?

theMagger, sponsorluk ve reklamlarla gelişen bir platform.

AdBlock'unuzu kapatarak beraber büyüdüğümüz markaların yaratıcı reklamlarını görebilir; siz de bizlere dolaylı olarak katkıda bulunabilirsiniz.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement