Çeşme’den haber veriyorum “Alaçatı Out, Hacımemiş Mahallesi İn!” Evet iddalı bir girişle başlıyorum bu yazıya; ama inanın doğruyu söylüyorum. Ben ki senelerdir Alaçatı aşığıyım -yanlış anlaşılmasın hala öyleyim- geçen haftalarda kalabalıktan insan trafiğine takıldığımdan, Alaçatı’da istediğim kadar vakit geçirmedim ve ortamın böyle olmasından biraz yoruldum diyebilirim. Neyse ki, son 2 yıldır revaçta olan Hacımemiş Mahallesi imdadımıza yetişti. Hem de harika butikler, butik oteller, antika dükkanları, tasarım mağazaları, lavantacıları, café ve restoranları ile…

Peki… Hacı Memiş’te Neler Yapılır? Hacı Memiş günlüğümüze hızlıca bir göz atalım:

Pop Hacımemiş, Alaçatı

Pop – Hacımemiş Alaçatı

Hacımemiş Mahallesi’nde en sevdiğim dükkanlardan beri kesinlikle Pop. Pop, bir antika ve ikinci el şeya dükkanı, içeride eski radyolardan buzdolaplarına, plaklardan Coca-Cola şişelerine, klasik araba modellerine antika plakalara kadar binlerce çeşit ürün var. Pop’a girdiğiniz zaman çocukluğunuza dönüp her şeyle oynamak, hepsini alıp evinize götürmek istiyorsunuz.

Pop – Hacımemiş

Hacımemiş’te bulunan Pop’u ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum; aslında etmesem de çok değişmeyecek çünkü renkli girişi ile siz otomatik olarak içeri girecek ve bu eğlenceli mağazada uzun vakitler geçirmek isteyeceksiniz.

Camergan Hacımemiş, Alaçatı

Camergan – Hacımemiş

Hacımemiş Mahallesi’nde bulunan Camergan adlı antika dükkanı ise; daha çok cam ve porselen ürünler satıyor. Senelerdir anneannemin halasından, teyzesinden kalan fincan-bardak takımlarımının -benim ceyizim için saklıyor :)- çok benzerlerine burada rastladım. Hepsi en az 30 senelik olan kadehlerin, kahve fincalarının, küllüklerin, tabakların, sürahi ve çaydanlıkların hikayelerini Camergan’ı gezerken hayal edebiliyorsunuz. Hacımemiş’e gelmişken uğrayacağınız bir antika mağazasaı da burası olsun; Camergan’ı seveceğinize, sizi anneanne ve babaannelerinizin eski evlerine götüreceğine eminim…

Lavantacı Hacıemiş, Alaçatı

Lisya at Lavantacı Hacımemiş – Alaçatı

Alaçatı’dan Hacımemiş Mahallesi’nde geldiğinizde renkli kapılarla sık sık karşılaşacaksınız. Lavantacı’nın kapısı ise benim ve beraber gezdiğimiz arkadaşlarımın hemen ilgisini çekti. Yastıklar, renkli kumaş keseler gibi birbirinden yaratıcılık üretilmiş ürünlerin içerisine koyulan lavantalar satılıyor minicik dükkanda. Lavanta seviyorsanız, Lavantacı’ya kesin uğrayın derim!

Eflatun Otel & Restoran Hacımemiş, Alaçatı

Eflatun – Hacımemiş

Hacımemiş’te bulunan Eflatun’a bir tanıdığımızın tavsiyesi ile gittik. Eflatun’un güleryüzlü sahipleri ve garsonları sayesinde tüm gece pozitif bir yemek geçiriyorsunuz. İçeride 8-10 adet ev yemeği (mezesi) bulunuyor; onlardan seçip masanıza istiyorsunuz, sonrasında da şarap eşliğinde afiyetle yiyorsunuz! Biz gittiğimizde öncesinde favadan humusa, tavuklu kuskustan mücvere birçok meze istedik. Hepsi çok lezzetliydi. Ana yemek olarak da dil balığı sipariş ettik; dil balığı uzun zamandır yediklerimin en iyisiydi diyebilirim…

Su’dan Hacımemiş, Alaçatı

Su’dan Hacımemiş – Alaçatı

Su’dan, Hacımemiş’te bulunan tatlı mı tatlı bir otel. Su’dan da kalmıyorsanız, yemek yiyor, bir şeyler içebiliyorsunuz. Su’dan da kahvaltı etmeniz tavsiye olunur. Eğer yemek isterseniz Su’dan Hacımemiş’in menüsünde peynir çeşitleri, marine somon, deniz börülcesi, karides gibi çeşitler yer alıyor. Yanına bir şarap da açtırsanız, oh mis! Bu arada Su’dan’da kalan bir kez daha kalmak istiyor; Hacımemiş’te kalmak istiyorsanız, doğru bir alternatif olabilir.

Hacı Memiş’te Başka Neler Var? Asma Yaprağı’ndan Sakula Home’a birçok yeri bu galeride topladım. Göz atmanızı tavsiye ederim: (Önemli not: Galeriden sonra yazıya geri dönmeyi unutmayın, aşağıda okuyabileceğiniz yazılar var!)