“Koreli bir ev hanımı sıradan yaşamı ile nasıl 1,5 milyon takipçili bir YouTuber oldu?” Bu kelimeler bana değil, an itibariyle 1,64 milyon takipçisi olan ve YouTube’da Hamimommy adıyla tanınan, Koreli bir ev hanımına ait. Gelin, her hafta yeni videosunun yayınlamasını hevesle beklediğim, günlük yaşamın ardındaki güzelliğe odaklanan ve bana ev işleriyle ilgilenmeye dair yepyeni bir perspektif kazandıran bu kanal hakkında konuşalım.

hamimommy-5
Hamimommy Vlog | Fotoğraf: Youtube

Hamimommy Kimdir?

34 yaşındaki Sue Yun, iki yıl önce açtığı kanalına küçük kızı “Hami”den ilham alarak “Hamimommy” ismini vermiş ve şu anda ailesiyle birlikte Güney Kore’nin başkenti Seul’da yaşıyor. Kızı doğmadan önce 7 yıl boyunca bir havayolu şirketinde çalışıyorken, kendisinin yaşamı şimdi bambaşka bir yönde ilerliyor ve “sıradan” bulduğu yaşamının bizlerle paylaşıyor.

youtube play youtube play

Vlog olarak tarif ettiği videolarının formatına bakacak olursak, öncelikle hafif bir müzik ile başlayan bu videolarda sesli bir konuşma yok; Hamimommy anlatmak istediklerini altyazı aracılığıyla bizlerle paylaşıyor. Bu videoları Türkçe dahil pek çok dilde altyazılı olarak izleyebiliyorsunuz. Konuşma sesi olmadığı gibi videoların hiçbirinde kendisinin yüzünü de göremiyoruz. Kamerasını ya onu arkası dönük olarak çekecek ya da yüzünden aşağısını çekecek şekilde ayarlıyor. Son videolarından birinde eşiyle olan fotoğraflarını görüyor ancak yüzünü yine kamerada tam olarak göremiyoruz.

Peki Neler Paylaşıyor?

hamimommy
Sıradan Anların Güzelliği | Fotoğraf: Youtube

Hamimommy, kanalında aslında hepimizin yaptığı şeyleri paylaşıyor. Kahvaltı hazırlıyor, evini temizliyor, alışverişe çıkıyor, bitkileriyle ilgileniyor, sevdiği konularda kitaplar okuyor, kızıyla vakit geçiriyor… Sue, yemek yaparken radyo dinlemeyi, online olarak sulu boya dersleri almayı, arada bir piyano çalmayı çok seviyor. Herkes gibi kızıyla yeterince vakit geçirememekten, bir sonraki adımının ne olacağından, bir gün hayal ettiği evde yaşayıp yaşayamayacağından endişe ediyor. Günlük yaşamını paylaşırken aynı zamanda hayata dair iç görülerini, kendiyle ilgili keşfettiklerini ve hayallerini de paylaşıyor. Hamimommy’nin, her zaman evine gitmekten mutluluk duyacağınız bir ev sahibesi olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz!

Hamimommy, belirlediği konuları anlatırken bir anda yemek tarifi vermeye başlayıp sonra anlattığı konuya geri dönüyor, çünkü aslında yaşam da bir anlamda böyle seyrediyor. Kahvenin suyunu koyarken anlatmaya başlarsın, bir anda denemek istediğin yeni kahve çekirdeğinden bahsederken ilk anlattığın konuyu hatırlayıp ona geri dönersin; bir akıştasındır ve sohbet kendi doğallığında akar…

Yaşamın akışkanlığını ve yaptığın şeyden keyif almayı hatırlamak, bence yaşamımızda kendimize yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri. Çünkü Hamimommy’nin günde bir kere içtiği kahvesinden aldığı keyfi, biz bazen dünyanın bir diğer ucuna da gitsek alamayabiliyoruz. Aklımız fikrimiz hep bir başka anda olabiliyor veya endişelenecek bir şey bulabiliyoruz.

hamimommy-4
Hamimommy ile Resim ve Müzik Listesi  | Fotoğraf: Youtube

Tam da bu nedenle en beğendiğim videolarından bir tanesi kurgu dahi olmayan, resim yaparken kendisini gerçek zamanlı çektiği ve aynı zamanda sevdiği şarkılardan oluşan dinleme listesini bize dinlettiği video oluyor. Dikkat edin, siz de benim gibi kendinizi bir anda elinizde kağıt ve kalemle bir şeyler çizip boyamaya çalışırken bulabilirsiniz!

Sue Yun, hayatının kimseye göstermeye değmeyecek “sıradan” anlardan oluştuğunu düşünürken, bugün dünyanın her yerinden ne kadar çok insana “anlamlı” anlar yaşatacağını hiç düşünmemiş olsa gerek. Her ne yapıyorsak yapalım, onu kendimizi mutlu edecek şekilde yapabileceğimizi gösteren Hamimmomy’nin tarzını severseniz, ona benzer şu içeriklere de göz atabilirsiniz: Haegreendal, Sueddu ve Nyangsoop.

Son olarak, videolarında verdiği yemek tariflerine benim gibi özenir de malzeme bulmakta zorlanırsanız, theMagger’da karşıma çıkan “İstanbul’un Kore Restoranları: Güney Kore Lezzetleri Rehberi” başlıklı yazıyı benim gibi kaydederek bir lezzet turuna çıkabilirsiniz. 🙂

Kapak Fotoğrafı: Youtube