Hayvan dostu olduğunu savunan yerlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ancak gerçekten köpeğiyle ziyaret eden müşteriler ile karşılaşıldığında, durum tam da öyle olmayabiliyor. Köpekleriyle dolaşmak isteyen birçok insan var. Ben de bu şekilde düşünenler için küçük/büyük köpek ayrımı yapmayan, köpeklerle rahat ettiğim hayvan dostu mekanlar ve deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.

Hayvan Dostu Mekanlar
Hayvan Dostu Mekanlar | Fotoğraf: 10news.com

İstanbul’da Köpeklerinizle Gidebileceğiniz 10 Mekan

Wuufbox

Arnavutköy’de köpeklerinizle gidebileceğiniz hatta köpekler için yaratılmış bir kafe olan Wuufbox, özellikle sosyal bir köpeğiniz varsa harika bir seçenek olacaktır. Burada köpekleriniz oynarken kahve içebilir, bir şeyler atıştırabilirsiniz. Ayrıca köpekler için de atıştırmalıklar bulabilirsiniz. Öte yandan burada köpeğiniz/kediniz için oyuncak, kıyafet, yatak, mama gibi ürünler de yer alıyor. 

Arnavutköy’e ek olarak Wuufbox’un Etiler’de Daycare & Spa ve Maslak’ta Hotel & Spa seçenekleri de var. Özellikle daycare köpeklerin gün içinde siz olmadan keyifli vakit geçirmesi ve sosyalleşmesi için çok faydalı oluyor.

Pero

Hayvan Dostu Mekanlar, Pia
Hayvan Dostu Mekanlar, Pia | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Yeniköy’de yer alan Pero, hem bir şeyler içmeye hem de yemeye gittiğimde köpeklerle çok rahat vakit geçirdiğim bir mekan. Aslında çok büyük bir yer değil, dolayısıyla köpeklerinizin rahatça dolaşabileceği bir alan yok. Ancak, eğer sizinle oturmaktan sıkılmayacak bir köpeğiniz varsa burayı tavsiye ederim. Tüm çalışanlar hayvanları çok seviyor. Ayrıca gelen müşteriler de genellikle hayvan dostu oluyor, o bakımdan da keyifli vakit geçiriyorsunuz.

Sanayi 313

Maslak’taki Sanayi 313 benim çok sevdiğim bir yer. Hem tasarım bir şeyler almak hem de leziz bir şeyler yemek için çok keyifli bir alternatif. Ayrıca tam anlamıyla hayvan dostu! Gelen müşteriler ve çalışanlar hayvanları çok seviyor. O yüzden siz de kimsenin kötü bakışlarına maruz kalmadan köpeklerinizle vakit geçirebiliyorsunuz.

Ayrıca köpekler için yeni bir marka olan St. Pia Goods ürünleri burada satılıyor. Giderseniz onlara da bir göz atmanızı tavsiye ederim, biz çok sevdik.

Read & Rest Cafe

Göktürk’te yer alan Read & Rest Cafe, özellikle kitapseverlerin çok beğeneceği bir kafe. Buraya giderseniz mutlaka Karen’in günlük hazırladığı çatallardan yiyin, benim favorim o! En güzeli de buraya köpeklerinizle gidebiliyorsunuz ve gayet rahat bir şekilde vakit geçirebiliyorsunuz. Ama sizinle oturmaktan sıkılmayan bir köpeğiniz varsa daha rahat edersiniz diye düşünüyorum.

Sunday Cafe

Nişantaşı’ndaki Sunday Cafe benim en sevdiğim yerlerden bir tanesi. Özellikle havalar güzel olduğunda yer bulmak biraz zor olabiliyor ama bulduktan sonrası çok keyifli. Neredeyse her seferinde buraya köpeklerle geliyorum ve şu ana kadar hiçbir problem yaşamadım. Hatta çocuklar da gittiğimizde koltuklarda bizimle oturuyor 🙂 O yüzden burayı da gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Apartıman

Yeniköy’de yer alan Apartıman, benim köpeklerle her gittiğimde çok rahat ettiğim başka bir mekan. Ayrıca yemekleri de çok lezzetli! Apartıman’da köpeklerinizle ister içeride ister dışarıda rahat rahat oturabiliyorsunuz. Eğer çok hareketli bir köpeğiniz yoksa çok keyifli vakit geçirebilirsiniz diye düşünüyorum. Özellikle içeride oturduğunuz zaman çok geniş bir alan yok, ama tüm çalışanlar ve benim karşılaştığım kadarıyla tüm müşteriler köpekleri çok seviyor. 

Gabfoods

Arnavutköy’de bulunan Gabfoods, Türkiye’nin ilk glütensiz yemek yapan restoranı. Sağlıklı bir şeyler yemek için çok doğru bir adres olmasının yanı sıra köpeklerinizle de gittiğinizde çok güzel vakit geçirebileceğiniz bir adres. Siz organik, sağlıklı yiyeceklerin tadını çıkarırken, köpeğiniz de sizin yanınızda rahat vakit geçirdiği için mutlu olacaktır. Hele öncesinde ya da sonrasında sahilde bir yürüyüş yaparsanız keyfiniz katlanacaktır diye düşünüyorum, en azından benim için öyle oluyor 😊

Hidden House

Hidden House Bebek’te yer alan, adı gibi gizli bir mekan. Aynı zamanda da kelimenin anlamıyla hayvan dostu! Buraya köpeklerinizle çok rahat bir şekilde gelebilir, ister bahçede ister içeride gayet keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sadece gittiğiniz zaman orada baktıkları kedi ve köpeklerin olduğunu unutmayın. Eğer köpekleriniz sosyal değilse veya kedilerden rahatsız oluyorsa biraz zorlanabilirsiniz. Burası hakkında bir önemli nokta da gelirinin bir kısmını Yaşam Hakkına Saygı Derneği’ne bağışlayarak sokak hayvanlarına destek olması. 

Petra Roasting Coffee

Gayrettepe, Kanyon, Topağacı, Maslak ve Levent’te yer alan Petra, İstanbul’da bulabileceğiniz en iyi kahvecilerden bir tanesi! Ana merkezi olan Gayrettepe’de harika bir mutfak ve kolektif bir dükkan da var. Kahvelerinin yanı sıra yiyecekleri de bir o kadar başarılı. Tabi benim için en güzel yanı, tüm bunların keyfini yanlarınızda patili dostlarınızla çıkarabiliyor olmanız. Gayrettepe’deki kafenin içerisinde zaten su kapları var, köpekleriniz de sizlerle birlikte oturabiliyor. Geniş bir alan olduğu için rahat vakit geçirebiliyorsunuz. Ayrıca çalışanlar ve misafirlerin de genellikle köpek dostu olması da büyük bir artı. Köpekler için Pia ve Sophie’nin çok sevdiği St. Pia Goods ürünlerini burada da bulabilirsiniz.

Cafe Ratatouille

Latte ve Ben | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Tarabya’da yer alan Cafe Ratatouille içeri girdiğiniz anda sizi sıcacık sohbetleriyle karşılayan sahipleri olan şirin mi şirin bir kafe. Tatlıları gerçekten harika ama dilerseniz kahvaltı ve yemek için menüleri de var. Burası da tam anlamıyla hayvan dostu diyebileceğim mekanlardan bir tanesi! Küçük bir mekan olmasına rağmen köpeklerinizle çok rahat vakit geçirebiliyorsunuz. Mesela biz çok uzun süre oturmamıza rağmen, Latte etrafta dolaştığı ve bolca sevildiği için hiç sıkılmamıştı.

Köpeklerinizle gidebileceğiniz daha fazla yer için MSA, Minval, Jack’s Dog Cafe yazılarıma veya Smile and Travel‘a göz atabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@ross_sokolovski