Hayvan dostu olduğunu belirten yerlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ancak gerçekten köpeğiyle ziyaret eden müşteriler ile karşılaşıldığında, durum tam da öyle olmayabiliyor. Bu yüzden ben de köpekleriyle dolaşmak isteyenler için kendi deneyimlerimden yola çıkarak küçük/büyük köpek ayrımı yapmayan, köpeklerimle gittiğimde rahat ettiğim, hayvan dostu mekanlar için ufak bir liste yapmak istedim.

Hayvan Dostu Mekanlar
Hayvan Dostu Mekanlar | Fotoğraf: 10news.com

İstanbul’da Köpeklerinizle Gidebileceğiniz 14 Mekan

Cotto Gastro

Cotto Gastro | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Suadiye’de bulunan Cotto Gastro butik bir İtalyan restoranı. Buranın sık gelen  bir arkadaşımız sayesinde köpeklerle gidilebileceğini öğrendik, çünkü Moet’nin Bağdat Caddesi’ndeki favori mekanı burası. Köpeklerinizle gayet rahat bir şekilde gelip ister içeride ister dışarıda oturabilirsiniz. Gelmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın 🙂

Bistro 33

Bistro 33 | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Caddebostan’da yer alan Bistro 33 köpeklerle oldukça rahat vakit geçirebileceğiniz mekanlardan bir tanesi. Hatta birlikte gittiğimizde Pia bizimle birlikte sandalyede oturabiliyor 🙂 Buraya gelecekseniz aklınızda olsun, etrafta çok fazla kedi oluyor. Eğer kedilere fazla tepki gösteren bir köpeğiniz varsa rahatsız olabilir.

 Red Balloon

Red Balloon | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Yeniköy’ün yeni restoranlarından Red Balloon #evindesin mottosuyla yola çıkmış. Yemekler, kokteyller, müzikler, ortam her şey harika! En güzeli de bunları yanınızda köpeklerinizle deneyimleyebilmeniz. Burası minik bir restoran olduğu için köpeklerin çok hareket alanı olmayacağını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın.

Pero

Hayvan Dostu Mekanlar, Pia
Hayvan Dostu Mekanlar, Pia | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Yeniköy’de yer alan Pero, hem bir şeyler içmeye hem de yemeye gittiğimde köpeklerle çok rahat vakit geçirdiğim bir mekan. Aslında çok büyük bir yer değil, dolayısıyla köpeklerinizin rahatça dolaşabileceği bir alan yok. Ancak, eğer sizinle oturmaktan sıkılmayacak bir köpeğiniz varsa burayı tavsiye ederim. Tüm çalışanlar hayvanları çok seviyor. Ayrıca gelen müşteriler de genellikle hayvan dostu oluyor, o bakımdan da keyifli vakit geçiriyorsunuz.

Sanayi 313

Maslak Oto Sanayi’de yer alan Sanayi 313 benim çok sevdiğim mekanlardan bir tanesi. Hem tasarım ürünleri incelemek hem de leziz yemekler için çok keyifli bir alternatif. Ayrıca tam anlamıyla hayvan dostu! Gelen müşteriler ve çalışanlar hayvanları çok seviyor, bu da tabi sizin oradaki vaktinizi daha güzel geçirmenizi sağlıyor. 

Ayrıca köpekler için yeni bir marka olan St. Pia Goods ürünleri burada satılıyor. Giderseniz onlara da bir göz atmanızı tavsiye ederim, biz çok sevdik.

Sunday Cafe

Nişantaşı’ndaki Sunday Cafe benim köpeklerle en rahat ettiğim mekanlardan bir tanesi. Hatta onlar da bizimle birlikte koltuklarda oturuyorlar 🙂 Siz kahve içerken sizinle oturmaktan keyif alan bir köpeğiniz varsa gönül rahatlığıyla burayı tavsiye ederim.

Apartıman

Yeniköy’de yer alan Apartıman, benim köpeklerle her gittiğimde çok rahat ettiğim başka bir mekan. Ayrıca yemekleri de çok lezzetli! Apartıman’da köpeklerinizle ister içeride ister dışarıda rahat rahat oturabiliyorsunuz. Eğer çok hareketli bir köpeğiniz yoksa çok keyifli vakit geçirebilirsiniz diye düşünüyorum. Özellikle içeride oturduğunuz zaman çok geniş bir alan yok, ama tüm çalışanlar ve benim karşılaştığım kadarıyla tüm müşteriler köpekleri çok seviyor. 

Hidden House

Hidden House Bebek’te yer alan, adı gibi gizli bir mekan. Aynı zamanda da kelimenin anlamıyla hayvan dostu! Buraya köpeklerinizle çok rahat bir şekilde gelebilir, ister bahçede ister içeride gayet keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sadece gittiğiniz zaman orada baktıkları kedi ve köpeklerin olduğunu unutmayın. Eğer köpekleriniz sosyal değilse veya kedilerden rahatsız oluyorsa biraz zorlanabilirsiniz. Burası hakkında bir önemli nokta da gelirinin bir kısmını Yaşam Hakkına Saygı Derneği’ne bağışlayarak sokak hayvanlarına destek olması. 

Petra Roasting Coffee

Gayrettepe, Kanyon, Topağacı, Maslak ve Levent’te yer alan Petra, İstanbul’da bulabileceğiniz en iyi kahvecilerden bir tanesi! Ana merkezi olan Gayrettepe’de harika bir mutfak ve kolektif bir dükkan da var. Kahvelerinin yanı sıra yiyecekleri de bir o kadar başarılı. Tabi benim için en güzel yanı, tüm bunların keyfini yanlarınızda patili dostlarınızla çıkarabiliyor olmanız.

Cafe Ratatouille

Latte ve Ben | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Tarabya’da yer alan Cafe Ratatouille içeri girdiğiniz anda sizi sıcacık sohbetleriyle karşılayan sahipleri olan şirin mi şirin bir kafe. Tatlıları gerçekten harika ama dilerseniz kahvaltı ve yemek için menüleri de var. Burası da tam anlamıyla hayvan dostu diyebileceğim mekanlardan bir tanesi! Küçük bir mekan olmasına rağmen köpeklerinizle çok rahat vakit geçirebiliyorsunuz. Mesela biz çok uzun süre oturmamıza rağmen, Latte etrafta istediği gibi dolaşabildiği ve bolca sevildiği için hiç sıkılmadı.

Flan Bakery & Coffee

Bana sorarsanız İstanbul’un sayılı güzel kruvasan yapan yerlerinden biri olan Flan, aynı zamanda en hayvansever mekanlardan bir tanesi. Suadiye’deki şubesine ne zaman Pia ve Sophie’yle gitsem (hatta bazen Luca da geliyor, yani 3 köpekle gitmiş oluyorum) çok mutlu ayrılıyorum, kesinlikle tavsiye ederim, hem tüm ekip hem de gelen müşteriler hayvanları çok seviyor. Caddebostan’da da şubesi var. 

Sukha Coffee

Suadiye’de yer alan Sukha Coffee kendinizi evinizde hissedin mottosuyla yola çıkmış ve gittiğiniz zaman gerçekten de evinizdeymiş gibi rahat vakit geçiriyorsunuz. Biz gittiğimizde Pia ve Sophie benden de rahat vakit geçirdi, hatta tüm mekanı sahiplendi diyebilirim. Köpekler varken içeriye girmese de arada bir kedi geliyormuş, haberiniz olsun.

Sayo Books & Coffee

Burası hem bir kitapçı hem de kafe. Minicik bir dükkan ama öyle güzel dekore edilmiş, öyle keyifli bir yer ki! Ayrıca tam anlamıyla hayvan dostu. Ben Pia ve Sophie ile gittiğim zaman, bizimkilerin taşkınlıklarına rağmen çok rahat ediyorum. Burasıyla ilgili önemli noktalardan bir tanesi 4-5 kediye bakıyor olmaları. Dolayısıyla her an bir sürü kedi var, köpeklerinizle gitmeyi düşünüyorsanız aklınızda bulunsun. 

The Mia

Hayvan Dostu Mekanlar, The Mia | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Ev ve yaşam ürünleri dükkanı olan The Mia Suadiye’nin önündeki Spada Coffee köpeklerle rahatça gidebileceğiniz mekanlardan bir tanesi. Burada sadece dışarıda oturuluyor, bilginiz olsun. Benim favorim yola bakan masada oturup güzel bir kahve eşliğinde limonlu haşhaşlı kek yemek. Bizimkiler burada benimle oturup yoldan geçenleri izlemeyi çok seviyor.

Köpeklerinizle gidebileceğiniz daha fazla yer için MSA, Minval, Jack’s Dog Cafe yazılarıma veya Smile and Travel‘a göz atabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@ross_sokolovski