Geçtiğimiz hafta Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Ai Weiwei sergisini ziyaret ettik, hazır oraya kadar gitmişken de Müzedechanga’nın yerine açılan MSA’nın Restoranı’nı keşfetmemek olmazdı.

msa
MSA’nın Restoranı: Geleceğin Şeflerinden Bir Lezzet Şöleni

O gün sergiye odaklandığım, yeni bir yeri keşfetme motivasyonuyla evden çıkmadığım bir gündü; ancak arkadaşlarım sayesinde MSA’nın Restoranı’nda buldum kendimi. Öncelikle şunu söyleyeyim, yıllardır mutlaka MSA’nın yemek pişirme etkinliklerine katılmışsınızdır ve lezzetleri tatma fırsatını bulmuşsunuzdur; ama burası epey farklı. Bir profesyonel aşçılık kursu olan Mutfak Sanatları Akademisi’nin eğitim restoranı burası. MSA’da eğitim almış olan, hatta eğitimlerine devam eden, kısacası oradan eğitim anlamında yolu geçmiş kişiler, bu restoranın mutfağında ve serviste çalışıyor. Bir bakıma bugüne kadar MSA’da öğrendikleri her şeyi burada pekiştirmiş oluyorlar.

Menüde de öğrencilerin ve eğitimcilerin en çok sevdikleri, müfredatlarına uygun yiyecekler bulunuyor. Bu mutfakta her şey mevsimine uygun ve taze malzemelerle yapıldığı gibi, şeflerin kendi yorumlarını kattıkları yemekler de bir harika. Her şeyden önce bir müze restoranı olarak inanılmaz şık bir atmosfer oluşturulmuş. Sakıp Sabancı Müzesi’nin size huzur verecek manzarası bir yana, sırf bu sade ve şık atmosfer için bile MSA’nın Restoranı’na gidilir. E hazır gitmişken de o harika lezzetler bir bir tadılır elbet.

msa manzara
MSA’nın Restoranı: Geleceğin Şeflerinden Bir Lezzet Şöleni

Menü kısa, net ve orijinal. Her yerde bulabileceğimiz yemekler yerine, şeflerin yorumları eşliğinde farklı seçenekleri bizimle buluşturuyorlar. İştah açıcılar; taco, bun, tartar gibi çeşitlerin yanı sıra salata, makarna et ve balıklar da menünün kareasları. Ben MSA Burger’i denedim ve rahatlıkla söyleyebilirim ki çok farklı bir burger deneyimiydi. Üç kez pişirilen ev yapımı patates ve yanındaki sos enfesti. Bir sonraki gidişimde mutlaka pancar ravioli, dana yanak taco ve ılık domates sos, dil peyniriyle yapılan ıslak hamburgeri deneyeceğim. Bu arada yalnızca yemek için değil; geniş dış kısmında, manzaraya karşı Harika MSA tatlıları ve kahveleri eşliğinde keyif yapmak için de burayı ziyaret edebilirsiniz, özellikle kakao ve tahinli raw tart denemeye değer!

MSA’nın Restoranı Adres: Emirgan Mah., Sakıp Sabancı Cad. No:42  Sarıyer/İstanbul

msaninrestorani.com/

İlginizi çekebilir: Gizem Dereci’den “Boğaz Manzarasına Karşı: MSA’nın Restoranı’nda Kahvaltı”