Esasında bu başlık “Bir Vapur, Üç Leziz Keşif” olmalıydı belki de! Akaretler’de enfes bir kahvaltı sonrası vapur ile Moda’ya gidip lezzetli bir kahve, üstüne de sahilden yürüyerek Bağdat Caddesi’ne geçip şirin bir atmosferde tatlı keyfi. Üç ayrı semtten üç yeni mekan radarımda!

Hungry, Akaretler                          Konum

Son günlerin önlenemez yükseleni avokado, ekşi mayalı ekmek ve yumurta çeşitleri başrolde. Özellikle denediğim Avokado Brioche, guacamole sosla lezzetlendirilmişti ve tek kelimeyle enfesti! Domates ve mozarellalı çılbır, farklı bir croque madam ve hot dogları menünün yıldızları diyebiliriz; ama yalnızca kahvaltı öğününü burada geçirebileceğinizi düşünmeyin. Öğlen ve akşam için de epey uygun ve leziz bir menü karşılıyor sizleri. Mekan 09.00-23.00 saatleri arasında açık. Gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum!

Instagram

Guten Morgen, Moda                Konum

Bir yer düşünün, Moda’nın tam ortasında olmanıza rağmen çok uzaklardaymışsınız gibi hissettiriyor size. Moda’da çalışan biri olarak, Guten Morgen hayatıma girdi gireli bunu hissettiriyor bana. Bir öğlen vakti kahvemi içmeye gidip de elimde kitabımla burada zaman geçirdiğimde sanki uzun yollar gitmişim de Berlin’in o sade ve huzurlu kahve dükkanlarından birindeymişim gibi bir his. Yarım saat sonra ofise dönünce hayaller yarıda kalıyor ama olsun, bu kısa süreye bile değer. Guten Morgen, gerçek anlamda huzur veren sade atmosferi, lezzetli kahveleri, tatlıları, ekşi mayalı ekmekleri (satın alabiliyorsunuz da) ve bu ekşi mayalı ekmeklerle hazırladıkları çeşit çeşit sandviçleri ile Moda Fırıldak Sokak’ta sizleri bekliyor! Mekan, “günaydın” anlamına gelen ismiyle de Moda kahvaltıcıları deyince akla gelen yerlerden biri olmaya aday. Moda mekanlarında keşfe çıkarsanız mutlaka bu yöne doğru döndürün rotanızı!

Instagram

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Rita Moda

Emilia İstanbul, Kadıköy             Konum

Şaşkınlıkla karşıladığım bir mekan daha! Geçtiğimiz günlerde yeni açılan Bağdat Caddesi mekanlarının kısa bir özetini yazmıştım burada ancak erken davranmışım. Her yeni gün yeni yerlerin açıldığını görüyorum ki, Emilia İstanbul da onlardan biri. Sanırım gittiğim gün üç veya dördüncü günüydü açılmasının ama öyle fotojenik bir mekan ki anında keşfedilmiş diyebilirim. Londra, Zurich ve Stockholm’de de bulunan mekanın son harikası Şaşkınbakkal’da! Çiçeklerle bezeli duvarlar, geniş bir alan, pembenin hakimiyeti içinde lezzetli ve sağlıklı kahvaltılıklar, bowl’lar ve enfes tatlılar. Eh, daha ne ister insan! Biraz kalabalık olması ile birlikte fiyatların yüksekliği haricinde sahiden hoş bir mekan yaratıldığını söyleyebilirim. Özellikle bowl çeşitleri, ekmek üstü yumurtalar; Raw Cake, Velvet Cake, Pink Baklava gibi tatlılar mekana yeniden gelme arzusu yaratıyor. Bir sonraki gidişimde menemen, kruvasan ve Rainbow Panna Cotta’yı deneyeceğim. Size de tavsiye ederim! 🙂

Instagram