Şehrin hızına erişmek çok zor. Dün, kalabalıkları ağırlayan semtler, bugün ıssız. Böyle hızlı bir dönüşüm içerisinde iken, fark ettim ki Anadolu Yakası yeniden eski formuna kavuştu gibi. İstanbul’da yeni açılan mekanlar arasında özellikle Bağdat Caddesi mekanlar ve cafeleri son bir ayda çok arttı. Hepsinden kısa kısa bahsetmek istedim çünkü her biri ayrı özellikleriyle beni etkiledi diyebilirim!

Bağdat Caddesi Mekanları

The Townhouse

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Townhouse (@thetownhouse_) on

Bağdat Caddesi’ndeki hareketlenme sürerken Suadiye’de Zara’nın sokağında bir yeni mekanın açılacağına dair sinyaller verildi. Derken Townhouse kapılarını açtı ve çoğu kişinin çokça seveceği yepyeni bir durak oldu. Özellikle Anadolu yakasında yaşayanlar için kaliteli içecekler, İngiltere’deki şık pub’lara benzettiğim atmosfer ve bir hayli lezzetli yemekleri ile mükemmel bir alan oldu. Menüde özellikle fusuli ile servis edilen burrata, hamburger ve popcorn karidesler enfes. Kokteyllerine de diyecek söz yok! İyisi mi ben anlatmayı bırakayım, siz gelip deneyin. :)

Grön Coffee Company

 

View this post on Instagram

 

A post shared by GRŌN Coffee Company (@groncoffee) on

 

“Taze kahve, sağlıklı yiyecekler ve iyi müzik” sloganıyla hayatımıza giren Grön Coffee Co. Bağdat Caddesi’ne yepyeni bir soluk getireceğe benziyor. Kapıdan girmeden bizi karşılayan bahçe kısmı, gerçekten dışarıdan bile duyulan güzel müzikleri ve içeriye geçtiğiniz an karşınıza çıkan enfes atmosferi… Abartmıyorum, kendinizi bambaşka bir şehirde gibi hissedeceksiniz. Cadde’nin ortasında sahiden taze kahve kokusunun, pembe-beyaz şık dekorasyon ve bitkiler içinde vakit geçirmenin keyfi bambaşka oluyor. Hayvan dostu olduğunun da altını çizen mekana, küçük dostlarınızla gidip günün bir kısmını kahve ve tatlı ikilisi ile burada geçirebilirsiniz! Haftanın her günü 09.00-23.00 arasında açıklar :)

Instagram

Vana Cadde

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VANA CADDE (@vanacadde) on

Acıbadem’de bir şubeleri olduğunu, Instagram üzerinde bakınırken gördüm. Bağdat Caddesi’nde ise, en işlek sokaklardan biri olan Hamiyet Yüceses Sokak’ta bir köşeyi tutuyorlar. Kolay anlatımla Boyner’in sokağı da diyebilirim. Bağdat Caddesi’nde birkaç tane üçüncü dalga kahveci ve taze kahve içebileceğiniz mekan açılmıştı; ancak bence yeterli değildi. Vana, bu ihtiyaca ilaç gibi gelmiş! Hem ferah bir dış kısmı var, hem de keyifle vakit geçirilecek bir mini iç kısıma sahip. Kahveler bir yana, Red Velvet Cake’ten harika kurabiyeler ve kruvasanlara kadar hoş lezzetler sizleri bekliyor menüde. Tüm bunları barındıran Acıbadem şubesine de en yakın zamanda gideceğim; ama Şaşkınbakkal şubesinden yeterli huzur alındı diyebilirim, tavsiye olunur!

Instagram

Bottega Delicattezza

Bir yer düşünün, kocaman iki katlı bir villa. Dev bir bahçe. Bağdat Caddesi’nin bir arka sokağında, bambaşka bir dünyada gibi hissettirecek kadar bakir kalabilmiş bir alan ve lezzetli mi lezzetli yemekler. Abarttığım düşünülmesin, Sahiden ben buraya bayıldım! Geniş kahvaltı masasında enfes yumurta çeşitleri mi desem, Petra’dan gelen kahveler eşliğinde bahçeye karşı kitap keyfi mi? Veya akşam yemekleri ve şarap peynir saati mi? Her biri ayrı mutluluk verici ve hakikaten ziyaret edilesi. Ben daha anlatmayayım iyisi mi siz gelin:)

Websitesi

Alter Cadde

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alter Cadde (@altercadde) on

Suadiye Noter Sokak’taki hareketlenme hız kesmiyor. Dönerciler, kahveciler derken hali hazırda çok sevdiğim Nove Cadde’nin hemen yanında Alter’e rastladım. Hem mekanın içindeki siyah, beyaz ve bordo hakimiyeti, hem de sıcak ışıklar mutlaka girmeliyim dedirtti bana ve bir akşam iş çıkışımı burada geçirdim. Alter’de kahve ve çay çeşitleri fazlasıyla tatmin edici; ama sırf tatlıları için bile gelinir buraya!

Instagram

Şimdilik bu kadar ama birkaç yer daha var caddede, oraları da ziyaret edebilirsiniz. Suadiye’nin yenisi Ysabel’de akşam yemeği, Erenköy’deki Rise And Shine Coffee’de bir kahve molası, Fenerbahçe tarafında Sole Mio’da pizza akşamı (gerçekten harika tatlar) yapabilirsiniz. Son tatlı vuruş da Churro vs Lokma’da yapılabilir. Benden söylemesi!

İlginizi çekebilir: İstanbul’un Sokak Lezzetleri Mekanlar

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN