Karlı, soğuk günler devam ederken, evden pek de uzağa gitmek istemediğimi hissettiğim, bir yandan da kar ve temiz havanın keyfini çıkarmak istediğim bir gündü. Tüm bu isteklerime en uygun adres Bağdat Caddesi’ydi. Gitmişken de yepyeni yerler keşfettim: İşte; Voi Cadde, Jezebel Greek Bistro ve Ox Wine & Burger Bar…

Voi Cadde

voi cadde

Voi Cadde, Bağdat Caddesi’nde küçük Zara’nın sokağından girdiğinizde hemen solda. Sessiz, ıssız sokağı şenlendirmiş bu şirin yer belli bir zaman sonra çoğu kişinin uğrak mekanı olacak gibi gözüküyor. Ufak bir dükkan; ancak çok sıcak ve şık bir dekorasyona sahip. Özellikle bar kısmı ve üzerindeki yazı tahtasına çizilen formüller bana oldukça orjinal geldi. Buraya günün her saati rahatlıkla gelebilirsiniz. Sabah saatlerinde geldiğinizde, hoş sunum ve taze malzemelerden oluşan, içerisinde peynir-reçel çeşitleri, zeytin, nutella, söğüş gibi kahvaltılıkların bulunduğu serpme kahvaltısını, taze demleme çay eşliğinde tercih edebilir, öğlen ya da akşam geldiğinizdeyse günün menüsünden seçeceğiniz yemekleri ve leziz tatlıları tadabilir, kahve-kitap keyfi yapabilirsiniz. Özellikle, özel olarak demlenerek hazırlanan filtre kahvesi chemex oldukça lezzetli, sunumu da başarılıydı. Bunun dışında da birçok içecek çeşidi mevcut. Ayrıca mekan öyle samimi ki, özel bir etkinlik veya kutlama yapmak istediğinizde de burayı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz, ben öyle yapacağım :) Bu taze mekanı denemenizi kesinlikle öneririm…

Jezebel Greek Bistro  Voi Cadde'nin kapı komşusu Jezebel, küçücük bi' yunan restaurantı. Yunan mutfağının güzel örneklerini sergileyen yepyeni bir mekan. İki sene evvel Kavala'ya gidip Yunan mutfağının, Türk mutfağını da anımsatan o müthiş lezzetlerinden tadan biri olarak burası benim için hoş bir durak olacak gibi gözüküyor. Biz o gün gittiğimizde özel yunan kahvesi ve filtre kahveyi denedik, yunan müzikleri eşliğinde bu sıcak ortamda zaman geçirmek ve bu kahveleri denemek oldukça mutluluk vericiydi

Voi Cadde Adres: Bağdat Cad. Mücahit Sok. No:5 Suadiye, Kadıköy / İstanbul

Jezebel Greek Bistro

Voi Cadde’nin kapı komşusu Jezebel, küçücük bir Yunan restoranı. Yunan mutfağının güzel örneklerini sergileyen yepyeni bir mekan. İki sene evvel Kavala’ya gidip Yunan mutfağının, Türk mutfağını da anımsatan o müthiş lezzetlerinden tadan biri olarak burası benim için hoş bir durak olacak gibi gözüküyor. Biz o gün gittiğimizde özel Yunan kahvesi ve filtre kahveyi denedik, Yunan müzikleri eşliğinde bu sıcak ortamda zaman geçirmek ve bu kahveleri denemek oldukça mutluluk vericiydi.

jezebel greek bistro

Peki buraya yemek yemeye geldiğimizde ilk olarak neleri deneyebiliriz? Öncelikle başlangıç olarak Girit böreği, beyaz peynir-domates-salatalık gibi çeşitlerden oluşan meşhur Yunan salatası ve pek tabii ki incecik kabak kızartmasını tadabilir, ev yapımı karidesli makarnasını deneyebilirsiniz. Yunan mutfağının özel leziz örneklerini, taze deniz ürünlerini de burada bulabilmeniz mümkün. Demin de söylediğim gibi yalnızca yemeye değil, Bağdat Caddesi yürüyüşlerinden sonra soluklanmak ve kahve içmek için de uğrayabilirsiniz Jezebel’e.

Jezebel Greek Bistro Adres: Bağdat Cad. Mücahit Sok. No:7 Suadiye, Kadıköy / İstanbul

jezebel greek bistro 2

Ox Wine & Burger Bar

Gün geçmiyor ki şehre yeni bir burger dükkanı açılmasın. Joint, Burger Lab, Mano, Virginia Angus ve son olarak ikinci şubesiyle Göztepe’ye yerleşen Baltazar… Ve sayamadıklarım… Hamburgerleri, etleri özel pişirme teknikleri ve sunumlarıyla leziz bir seçenek haline getiren bu yerlere bir yenisi daha eklendi. İlk şubesi Bodrum’da olan ve oralardan şehrimize gelen, Ox Wine&Burger Bar’dan bahsediyorum. Bağdat Caddesi’nde Suadiye sapağından bir önceki sokakta sağ tarafta, Ox Burger. Oldukça geniş bir alana kurulmuş, şık bir italyan restoranını anımsatıyor. Karolu yerler, büyük bir bar kısmı, duvarda resimler ve konforlu koltuklarıyla rahat bir ortam karşılıyor bizi.

Bodrum'da bulunan şubesinden tanıyanı, seveni çok bu güzel yerin. Lezzetlerinden şüphe duymuyoruz bu yüzden. Fıstıklı Burger, farklı bir peynirle lezzetlendirilmiş Ox Burger ve mantarlı burgeri en çok tercih edilenler arasında. Bunların dışında da birçok çeşit burger, atıştırmalıklar ve salatalar mevcut. Çeşitler arasında seçim yapmakta zorlanmanız olası.

Bodrum’da bulunan şubesinden tanıyanı, seveni çok bu güzel yerin. Lezzetlerinden şüphe duymuyoruz bu yüzden. Fıstıklı Burger, farklı bir peynirle lezzetlendirilmiş Ox Burger ve mantarlı burgeri en çok tercih edilenler arasında. Bunların dışında da birçok çeşit burger, atıştırmalıklar ve salatalar mevcut. Çeşitler arasında seçim yapmakta zorlanmanız olası.

ox burger

Ben Cafe De Paris sos aşığı olduğumdan menüde gördüğüm an Cafe De Paris Burger’i seçiyorum. Cafe De Paris sos, orta pişmiş leziz eti aslında sevmediğim ancak bu hamburgerin içerisinde yiyince hakkındaki fikrimi değiştirdiğim cheddar peynir ve soğan halkalarıyla, bu hamburger bir harikaydı! Yanında çıtır patates ve turşuyla servis edilen bu burgeri bitirdiğimizde yayılan nefis tat eşliğinde mutlulukla oradan ayrıldık. Fiyatlar diğer burger dükkanları kadar uygun değil; fakat verdiğiniz her kuruşu hak eden bir mekan. Gelin tadın!

Ox Wine & Burger Bar Adres: Bağdat Cad. Öncü Sok. No:3 Suadiye, Kadıköy / İstanbul

caddebostan

Bugün de çok yedik, öyleyse atkımıza şapkamıza sıkı sıkı sarılıp Caddebostan’da yürüyüş yapma vakti!

Yorulduğunuzda Cafe Zanzibarda sahlep molası verebilir, Karaköy'den sonra ikinci şubesi ve lounge haliyle Caddebostan'a gelen Fosil Lounge'ın tatlılarından deneyebilir, kokteylleri eşliğinde müzik dinleyebilir, Ckm'de güzel bir film seyredebilirsiniz.  Güzel bir gün olsun!

Yorulduğunuzda Cafe Zanzibar’da karlı günlerin olmazsa olmaz içeceği sahlep içmek için mola verebilir, Karaköy’den sonra ikinci şubesi ve lounge haliyle Caddebostan’a gelen Fosil Lounge’ın tatlılarından deneyebilir, kokteylleri eşliğinde müzik dinleyebilir, CKM’de güzel bir film seyredebilirsiniz.

Güzel bir gün olsun!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN