Yaz aylarında su sporları, macera sporları ve doğa sporları sayesinde yıl boyunca biriktirdiğimiz enerjiyi keyifle harcamak mümkün. Yeni keşifler yapmak, adrenalin salgılamak ve yaşadığımızı gerçekten hissetmek de… The Irish Spirit’in en çok da o enerjik ve maceracı yanını taşıyanlardansanız size iyi bir haberimiz var: İrlanda seyahatinizde, ülkenin farklı köşelerinde bulabileceğiniz birçok seçenek var. Zirvedeki manzaraların tadını çıkarabileceğiniz doğa yürüyüşlerinden, kendinizi rüzgara ya da dalgalara teslim edebileceğiniz sörf lokasyonlarına, beş önerimizi bir araya getirdik.

İrlanda’da Doğa ve Macera Sporları

Doğa Yürüyüşü: Lugnaquilla, Wicklow

Lugnaquilla | Görsel: ourlittlehiker.com

Daha önce İrlanda’da seçebileceğiniz, manzaralarıyla büyüleyen doğa yürüyüşü rotaları hakkında yazmıştık. Doğa yürüyüşleri için ideal mevsimi daha serin olan bahar ayları olsa da, İrlanda’nın zirvesinde olunca yaz sıcağı da yerini tatlı bir serinliğe bırakıyor. Bu zirvelerden biri, ülkenin Kerry dışındaki en yüksek dağı olan, Wicklow’daki Lugnaquilla – ya da kısaca Lug. Bu zorlu yürüyüşün sizi muhteşem manzaralarla ödüllendireceğine emin olabilirsiniz. Çünkü şanslıysanız ve hava açıksa; yürüyüş sırasında Sugar Loaf, Dublin, Wicklow Dağları’nın geniş bir bölümü ve İrlanda Denizi kıyısı boyunca uzanan altın renkli kumsalları görülebiliyor. Lugnaquilla rotası, hemen hemen 5 ila 8 saat sürüyor ve 10 ila 16km’lik bir yürüyüş gerektiriyor. 

Kaya Tırmanışı: Dalkey Quarry, Dublin

Dalkey Quarry | Görsel: xtremespots.com

Aradığınız sadece yürüyüş ve tırmanış değil, çok daha fazla adrenalin ve maceraysa, rotanızı Dublin yakınlarındaki Dalkey Quarry’e çevirebilirsiniz. Yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki dikey uçurumlardan inecek kadar cesur ve maceracı ruhları bekleyen, 19. ve 20. yüzyılda granit çıkarmak için kullanılmış ve terk edilmiş bu alan, kaya tırmanışı sırasında Wicklow Dağları ve Dublin Körfezi manzaralarıyla da büyülüyor. Dalkey istasyonuna yürüme mesafesindeki Dalkey Quarry’de farklı yaş grupları için kaya tırmanışı kursları da düzenleniyor.

Uçurtma Sörfü: Achill Island, Mayo

Achill Island | Görsel: kiterr.com

Daha önce İrlanda’nın Adaları yazısında da yer verdiğimiz Achill Adası, aslında tam da uçurtma sörfü tutkunları için yaratılmış. İster bir profesyonel ister ilk adımı atmak isteyen bir uçurtma sörfçüsü olun, ada size doğru yerde olduğunuzu hissettiriyor. En popüler nokta ise Croagh Patrick dağının gölgesindeki, hemen hemen her rüzgar yönü için bir plaja sahip olan Louisburgh. Uçurtma sörfü öğrenmek ya da sadece ekipman kiralamak için adadaki birçok farklı şirketten faydalanılabiliyor. Öte yandan İrlanda’nın farklı bir bölgesinde, Wexford’daki Duncannon Beach’te de uçurtma sörfü için ideal noktalar olduğunu unutmayın.

Sörf: Fanors, Clare

Fanore | Görsel: oldgroundhotelennis.com

Kendinizi rüzgara değil okyanus dalgalarına bırakmak isterseniz, İrlanda’nın kuzeybatısındaki Fanore, İrlanda’nın sörf cennetlerinden biri. Fanore, Galce’de “altın yüzük” anlamına gelen “fainne oir”den geliyor; bu da kasabanın altın rengi, güzel kumsallarına atıfta bulunuyor. Muhteşem manzaralar, güvenilir dalgalar ve yunusların eşlik ettiği için bir sörf keyfi için rotanızı gönül rahatlığıyla batı sahillerine çevirebilirsiniz.

Kano: Copper Coast, Waterford

Copper Coast | Görsel: The Irish Times

İrlanda’nın güneydoğu kıyılarında, doğudan Kilfarrasy’den batıda Stradbally’e kadar yaklaşık 25 km boyunca uzanan Copper Coast, 2015’te UNESCO tescilli bir jeolojik park olarak İrlanda’nın en büyüleyici doğal alanlarından biri olduğunu kanıtlamış. Copper Coast’u keşfetmenin; jeoloji, mitoloji ve vahşi yaşamı en iyi şekilde keşfetmekse kürek çekerek mümkün oluyor: Kanoyla. Kıyı boyunca uçurumları denizden izleyerek, mağaralara ve koylara girip çıkarak kristal sularda süzülebiliyorsunuz. Tepenizde uçan deniz kuşları da tabii ki size eşlik ediyor.