Doğa yürüyüşlerini sever misiniz? Özellikle kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalıştığımız, doğanın içinde olmanın bize iyi geldiği bu dönemde doğa yürüyüşü ve doğanın içine yolculuklar belki de en büyük ihtiyacımız. Hele ki sonbahar aylarında devreye doğanın büründüğü yüzlerce renk ve bu renklerin oluşturduğu muhteşem manzaralar girince, doğa bizi çağırıyor!

İrlanda Doğa Yürüyüşü Rotaları

Fotoğraf: Gregory Dalleau

Yurt dışı seyahatlerinin bir süre daha birer hayalden ibaret olduğunun farkındayım. Ama hayal kurmak serbest! Sonbahar ve doğa yürüyüşlerinin özlemiyle yaşarken, aklıma Dublin’in yanı başındaki birkaç rota geldi. Sonra da kendimi The Irish Spirit‘in etkisinde, İrlanda’nın meşhur, her biri etkileyici manzaralar sunan doğa yürüşü rotalarında çekilmiş fotoğraflara bakarken buldum. Kimi her seviyeden kişinin çıkabileceği, kimiyse biraz deneyim ve kondisyon gerektiren bu yürüyüş rotalarını sizinle paylaşmak istedim.

Dublin’e Yakın Doğa Yürüyüşü Rotaları

Howth Cliff Walk | Fotoğraf: Adam Markon

Dublin’in parkları ve sokakları, şehirde yaşayanlara doğayla baş başa kalmak için bir çok seçenek sunuyor, daima keşfedecek yeni bir şey vadediyor. Fakat insan bazen şehirden tamamen uzaklaşmak istiyor. Böyle anlarda devreye, Dublin’in çevresindeki iki yürüyüş rotası giriyor. İrlanda sahillerinin karakteristik özelliği olan sarp kayalıklarla kaplı bu doğal alanlar, erken kalkabiliyorsanız gündoğumunu izlemek için de ideal. Bunlardan biri, Dublin’den trenle 25 dakikada ulaşılan, şehrin kuzeyindeki bir yarımada olan Howth. Yeşil Rota olarak da bilinen Howth Cliff Walk yürüyüş rotasını tamamlamak için, tüm yarımadayı çevreleyen, 12 kilometrelik bir yürüyüş yapmanızı gerektiriyor. Diğeri ise 7 kilometrelik, tamamen sarp kayalıklar üzerinde yürüyerek denizi izleyebileceğiniz bir sahil rotası: Bray Cliff Walk, Dublin’in 25-30 km güneyindeki Bray ve Greystone kasabaları arasında uzanıyor.

Uzun Doğa Yürüyüşleri İçin İrlanda Rotaları

Ballycotton Cliff Walk | Fotoğraf: John Finn

Doğa yürüyüşleri sizin için tamamen doğa odaklı bir seyahat planlayacak kadar büyük bir tutkuysa, Dublin’in dışındaki bazı rotalardan da özellikle bahsetmek isterim. Güney İrlanda’da, Cork‘taki Ballycotton Cliff Walk rotası yeni başlayanların da zorlanmadan tamamlayabileceği, 12 kilometrelik bir rota. Yürüyüşe Ballycotton köyünden yürüyüşe başlayıp, kırları ve tepeleri aşarak Atlas Okyanusu’na, Ballyandreen sahiline ulaşacaksınız. Yürüyüşünüz sırasında bölgeye has şahinlerle karşılaşabilir, sahile vardığınızda ise yunus ve balinaları görebilirsiniz. Waterford‘daki Coumshingaun Loop Walk rotası da yeni başlayanlara uygun, 4 saatte tamamlanabilen 7.5 kilometrelik bir rota. Nefes kesici manzara, özellikle sonbahar aylarında hem hafızanız hem de Instagram’ınız için muhteşem görüntüler sağlıyor!

Carrauntoohil Hike | Fotoğraf: Daniel Born

İrlanda’nın en ünlü doğa yürüyüşü rotalarından biri, güneybatıdaki Kerry bölgesindeki Dun Chaoin Loop Walk rotası. Her seviyeye uygun bu 4.5 kilometrelik, her köşesinden farklı bir manzaranın çıktığı bu rotada, vahşi doğanın ortasında yürüyebilir, kayalıkların tepesinde oturup rüzgara karşı oturup okyanusu seyrebilirsiniz. Yine Kerry’de bulunan bir diğer yürüyüş rotası Carrauntoohil Hike ise, daha deneyimli doğa yürüyüşçüleri için. İrlanda’nın en yüksek sıradağları arasında 13 kilometrelik bir tırmanış ve yürüyüş gerektiren bu rotayı tamamlamak dört ila altı saat sürerken, inanın ki sunduğu manzaralarla bu eforun ve sürenin karşılığını sonuna dek veriyor.

Achill Island | Fotoğraf: Rizby Mazumder

Kuzey İrlanda’ya yaklaştıkça, engebe de, yükselik de, doğa yürüyüşleri zorluk dereceleri de artıyor. Mayo bölgesindeki Achill Island rotası, orta seviyede, 4.5 kilometrelik bir yürüyüş rotası. Ana karaya 1880’lerde inşa edilmiş bir köprüyle bağlı bu küçük ada, neredeyse yüzyıllar önceki halini koruyor. Terk edilmiş bir köyün kalıntılarına rastlayabileceğiniz, okyanusu izleyebileceğiniz ve yeşilin yüzlerce tonunu bir arada görebileceğiniz bu rota Slievemore dağlarının eteklerinden başlıyor. Galway‘deki Diamond Hill rotası ise ileri düzeydeki doğa yürüyüşçülerini çağırıyor. Ağır ağır, 450 metre yüksekliğe tırmanacağınız bu engebeli yürüyüşün sonunda Connemara dağları üzerinden göl, sahil ve ada manzaralarını görebilecek, doğanın güzelliği karşısında bir kez daha büyüleneceksiniz.

Diamond Hill | Fotoğraf: Sean Kuriyan

Hayallere dalarak çıktığımız bir yürüyüş olsa bile bu, uzun bir doğa yürüyüşünün ardından hem yorgunluğunuzu giderecek hem de içinizi ısıtacak bir içeceğe ihtiyacınız olacağına eminim. Daha önce kış aylarında tarihini, hikâyesini ve kış gecelerine uygun bir tarifini paylaştığım Irish Coffee bunun için ideal aslında. Ama gelin, yeni bir tarif ve ufak bir dokunuşla Irish Coffee’yi sonbahar günlerine uyarlayalım!

Baharatlı Irish Coffee Tarifi

Sonbaharı Irish Spirit ile doldurmak için önerilerimi paylaştığım The Irish Spirit’le Sonbahara Hazırlık yazımda Balkabaklı Viskili Kokteyl tarifi için özel bir baharat karışımı hazırlamıştık; hatta artacak kısmını kuru bir yerde, cam baharat kavanozunda saklayabileceğinizi, mutlaka işinize yarayacağını söylemiştim. O an geldi:

Baharatlı Irish Coffee | Fotoğraf: thespicetrain.com

Malzemeler (2 kişi için): Baharat Karışımı için: 4 ölçek tarçın, 1½ ölçek zencefil, ¾ ölçek öğütülmüş karanfil, ¾ ölçek muskat, bir tutam kakule. İçecek kreması için: ½ su bardağı krema, 1½ çay kaşığı şeker, 1 çay kaşığı baharat karışımı İçecek için: 1½ su bardağı taze hazırlanmış, sıcak filtre kahve, 1 çorba kaşığı şeker, 4 çorba kaşığı İrlanda viskisi

Hazırlanışı: 1. Baharat karışımını hazırlayın. (Artacak kısmını kuru bir yerde, cam baharat kavanozunda saklayabilirsiniz.) 2. İçecek kreması için gereken tüm malzemeleri iyice çırpın. 3. İçecek için gereken tüm malzemeleri iki bardağa bölüştürün. 4. Çırpılmış kremayı ekleyin. 5. Üzerine baharat karışımından serpiştirerek süsleyin.

Sláinte!