Bir müzik türü hem eğlenceyi hem sakinliği aynı anda verebilir mi? Söz konusu İrlanda müziğiyse ikisi de mümkün. Yüzlerce yıl savaşlarla yorulan, kasvetli havalarla darlanan Keltler eğlenceyi de sakinliği de müzikte ve alkolde bulmuş. Kelt genleri taşıyan İrlandalılar’a baktığımızda yüzlerce yıl boyunca değişen pek bir şey olmadığını görebiliriz.

5711053021052_s4
Yeşil Çayırlardan Pub’lara: İrlanda Müziğine Giriş

U2, Cranberries gibi dünyaca ünlü rock müzik gruplarını yetiştiren İrlanda’da müzik kültürü kadim bir gelenek gibi. Kimi zaman ballad’lar ile sakinleşen, kimi zaman jig’ler ile kolkola girip dansa başlayan İrlandalılar bugün de müzikleri ile geleneklerini yaşatmaya devam ediyor. Viskileriniz hazırsa İrlanda folk müziği yapan en iyi beş grup ile İrlanda çayırları ve pub’lar arasında bir yolculuğa çıkma zamanı geldi.

The Dubliners

Grup fotoğrafına baktığınızda gruba dahil olmak için harika bir sakal ve 50+ yaş kuralı yeterliymiş gibi gözükebilir. Fakat The Dubliners’ta bundan çok daha fazlası var. İsmini İrlanda edebiyatının büyük ismi James Joyce’un kitabı The Dubliners’tan alan grup, 1960’lı yıllarda Dublin’de kurulmuş. Grup, ismiyle ve yaptığı müzik ile buram buram Dublin kokuyor. Sherlock Holmes filmi ile şöhreti artan The Rocky Road to Dublin ve onlarca yıldır birçok farklı müzisyen tarafından seslendirilen Whiskey in the Jar yorumları ise grubun en sevilen şarkıları arasında. Tarzları, aksanları ve müziği ile The Dubliners’ı en iyi yansıtan canlı performansı şöyle bırakıyorum.

Dropkick Murphys

Kıtlık, savaşlar gibi acı dolu olayların sonucu oluşan göçler, İrlanda kültürünün dünyanın farklı bölgelerine yayılmasını sağlamış. NBA’in başarılı takımlarından Boston Celtics de İrlanda’dan Amerika’ya göçün bir sonucu. Dropkick Murphys de Boston Celtic gibi Massachusetts’te kurulmuş ve İrlanda kültürünü müziği ile yaşatıyor. Drophick Murphys’i özellikle toplu taşımada, iş ortamında dinleyenleri uyarmakta fayda var. Grubun şarkıları insanda sürekli bir haykırma, koşma, zıplama etkisi uyandırıyor. Kelt ezgilerini punk ile birleştiren grubun en bilinen şarkıları arasında I’m Shipping up to Boston ve Rose Tattoo var. İşte hafif şiddet içeren klibi ve haykırışları ile Dropkick Murphys…

The Wolfe Tones

Sonunda zafer kazanılsa da İrlandalılar’ın özgürlük mücadelesi yüzlerce yıl sürmüş. Wolfe Tones da ismini 18. yüzyılda isyan eden İrlandalılar’ın lideri Theobald Wolfe Tone’dan alıyor. 1960’lı yıllardan bugüne müzik yapan grup İrlanda sorununun en ateşli olduğu yıllarda popülerliğini kazanmış. İrlanda Cumhuriyetçileri ile birlikte anılan grubun tüm şarkılarında politikayı hissetmek zor değil. IRA’ya olan sevgi ve İngiltere’ye olan nefret ise birçok şarkının temelini oluşturuyor. You’ll Never Beat The Irish, God Save the Ireland gibi marş haline gelmiş parçalar Wolfe Tones’un en bilinen parçaları arasında. Aksanları, siyasi duruşları ve müziği ile işte Wolfe Tones’u anlatan bir canlı performans.

Celtic Woman

İsyan etmek, yanındakinin koluna girip dans etmek, haykırarak koşmak gibi farklı duygular barındıran grupların ardından şimdi sırada dinleyene huzur veren beş mükemmel kadın sesi var. Celtic Woman’ın üyeleri geleneksel İrlanda şarkılarını klasik müzik ezgileri ile 21. yüzyıla taşıyor ve bu konuda gerçekten çok başarılılar. Celtic Woman’ın tüm şarkıları birkaç kadeh viski ile kapalı bir hava ve melankoli getiriyor. Kemanı sık duyacağınız Scarborough Fair bu havaya güzel bir örnek. Gelmiş geçmiş en iyi veda şarkısı olan Parting Glass’ın Celtic Woman yorumu ne demek istediğimi gayet iyi anlatıyor.

The Rumjacks

The Rumjacks tıpkı Dropkick Murphys gibi İrlanda dışında kurulan, Folk ve Punk’ı harmanlayan bir başka grup. Grubu Dropkick Murphys ile bağdaştırabileceğimiz bir başka özellik daha var. The Rumjacks’in şarkıları da insanda sürekli bir koşma ve bağırma hissi uyandırıyor. The Rumjacks’i özel kılan ise, 21. yüzyılda kurulan ve İrlanda müziğinden beslenen gruplar arasında belki de en iyi şarkılara sahip olmaları. Eliniz ve ayağınızla ister istemez ritim tutacağınız Saint Preserve Us yorumu ve aniden kalkıp koşmanıza neden olacak An Irish Pub Song grubun sevilen şarkıları arasında. Grubu daha iyi anlatması için bir de kliplerini paylaştım.

İlginizi çekebilir: John Jamie’den İrlanda Pub Kültürü