İrlanda’da sanatın her alanı, The Irish Spirit‘ten beslenen sanatçılarla zenginleşiyor. İrlanda doğası, yeme-içme kültürü ve mitolojisi, İrlandalı müzik grupları, İrlandalı yazarlar ve İrlandalı yönetmenleri beslemeye, müzik, edebiyat ve sinemayı güzelleştirmeye yüz yıllardır devam ediyor. Görsel sanatlar alanında da birçok İrlandalı sanatçı, yağlı boyadan çizime, sokak sanatından video sanatına sadece Dublin’de ya da İrlanda’da değil, tüm kültür ve sanat dünyasında izler bırakmaya devam ediyor. Bu yazıda, yirminci yüzyılın başından günümüze İrlanda sanatına yön vermiş yedi sanatçıyla tanışacaksınız. İşte görsel sanatlar alanında, popüler İrlandalı sanatçılar…

İrlandalı Sanatçılar

Jack Butler Yeats | 1871-1957

İrlandalı sanatçılar - jack butler yeats
Jack Butler Yeats, Tent with Whiskey for the Officials, 1889 | Sotheby’s

Yirminci yüzyılın en ünlü İrlandalı ressamı olan Jack Butler Yeats, kariyerine bir çizer olarak başlasa da 1905’ten itibaren yağlı boya tablolarıyla dikkat çekmeye başlamış. Önceleri Fransız izlenimciliğinden etkilenen sanatsal stili, ilerleyen yıllardan dışavurumculuğa yaklaşmış. Jack Butler Yeats‘in ilk dönem çizimlerinin biri “yetkililer için viski çadırı” ismini taşıyor – ressamın ilham kaynakları arasında The Irish Spirit’in olduğuna şüphe yok!

İrlandalı sanatçılar - jack butler yeats
Jack Butler Yeats, The Liffey Swim, 1923 | © National Gallery of Ireland

Yirminci yüzyılın ilk yarısında artan İrlanda milliyetçiliği ve bağımsızlık mücadelesinin ayak seslerinin etkisiyle tablolarında sıklıkla İrlanda’daki günlük yaşamdan anları ve insanları, Kelt mitolojisinden öğeleri ve İrlanda manzaralarını eserlerine taşımış. Bunlar arasında Liffey Nehri kıyısında toplanmış yüzme yarışlarını izleyenler bile var. İrlandalı sanatçılar arasında belki de en ünlüsü Jack Butler Yeats, ölümünden yarım yüzyıl sonra dahi halen ününü koruyan İrlandalı sanatçılardan. 2019’da sanatçının Reverie (1945) ve Evening in Spring (1937) eserleri sırasıyla 1.4 ve 1.3 milyon euroya alıcı bulmuş.

Paul Henry | 1877-1958

İrlandalı sanatçılar - paul henry
Paul Henry, In Connemara, 1940

Kuzey İrlanda’da doğan, sanat eğitimini Paris’te alan ve 1920’de Dublin’e yerleşen Paul Henry, dönemin on yetenekli sanatçısını bir araya getiren Dublin Ressamlar Topluluğu‘nun kurucularından biri. 1920’ler ve 1930’larda İrlanda’nın en tanınmış sanatçısı olan ve özellikle bulutlarla dağların görkemli bir fon oluşturduğu Batı İrlanda manzaralarını tuvallerine taşımasıyla bilinen sanatçı, bir dönem demiryolu afişleri de tasarlamış.

Norah McGuinness | 1901-1988

İrlandalı sanatçılar - norah mcguinness
Norah McGuinness, The Little Harvest, Mayo, 1959

Derry doğumlu sanatçı ve çizer Norah McGuinness, yaşamını ve sanat kariyerini Londra, Paris, New York ve Dublin arasında sürdürmüş. Kendine özgü grafik stiliyle kolayca tanınan sanatçı, 1950 yılında Norah Allison‘la birlikte Venedik Bienali’ne seçilerek, sanat dünyasının bu önemli etkinliğinde ülkelerini temsil eden ilk İrlandalı sanatçılar olmuşlar. Çizimlerinde daha çok manzaralara yer veren, kübizme yatkın işleriyle dikkat çeken McGuinness, aynı zamanda kitap çizerliği ve sahne tasarımı alanlarında da birçok eser vermiş.

Louis le Brocquy | 1916-2012

İrlandalı sanatçılar - louise le brocquy
Louis le Brocquy, A Family, 1951 | © National Gallery of Ireland

70 yıllık sanat kariyeri boyunca daima başarıdan başarıyla koşan Louis le Brocquy‘un işleri bugün New York’taki Guggenheim Müzesi’nden Londra’daki Tate Modern’e dünyaca ünlü birçok müzede sergileniyor ve kendisi sanat piyasasında işleri 1 milyon poundun üzerinde satılan sayılı Britanyalı ve İrlandalı sanatçı arasında yer alıyor. Sanatçı özellikle kübist stiliyle ve “Portrait Heads” adlı, edebi figürleri resmettiği ikonik serisiyle tanınıyor.

Duncan Campbell | 1972 – …

İrlandalı sanatçılar - duncan campbell
Duncan Campbell, The Welfare of Tomás Ó Hallissy, 2016

2014’te Britanya’nın en büyük çağdaş sanat ödülü Turner Prize’ı kazanan Duncan Campbell, bir video sanatçısı ve belgesel sinemacı. Dublin’de doğan ve saat pratiğine Glasgow’da devam eden sanatçı, ödülü “It for Others” adlı, Afrika sanatından beslenen ve Karl Marx’tan ilham alan dans sahneleriyle bezeli, Venedik Bienali’nde İskoçya’yı temsil eden bir video işiyle kazanmıştı. Campbell, video ve filmlerinde arşiv malzemelerini bilginin “gerçeği” veya olgusal kanıtları üzerinde düşünmek için bir araç olarak kullanıyor, arşiv malzemelerini ve yeni malzemeyi karıştırarak belgesel biçimini sorgulayarak meydan okuyor.

Maser | 1981 – …

İrlandalı sanatçılar - maser
Maser, Bram Stoker Festival için 3D yerleştirme, Dublin, 2015

Sadece İrlanda kentlerinin sokaklarında değil, uluslararası etkinliklerde ve farklı şehirlerdeki mekan ve sokaklarda da karşınıza çıkabilecek popüler bir graffiti sanatçısına dönüşmüş olan Maser, günümüzde İrlandalı sanatçılar arasında öne çıkanlardan, görsel sanatının yönünü belirleyenlerden biri. Üretimine 1995 yılında başlayan Maser, bir yandan cesur renkler, desenler, metinler kullanırken bir yandan da izleyicisini hipnotik bir sahnenin içine sokmayı başarıyor. Son yıllarda uluslararası etkinlikler için 3D yerleştirmelere imza atan sanatçının Dublin’de bir yaratıcı stüdyo ve galerisi de bulunuyor.

Anna Doran | 1982 – …

İrlandalı sanatçılar - anna doran
Anna Doran, Love Lane, 2014

Dublin sokakları birçok rengini ona borçlu! Mural sanatçısı Anna Doran, Dublin’de The Irish Spirit’in en yoğun hissedildiği Temple Bar bölgesindeki arka sokakların duvarlarını kaplayan rengarenk Love Lane projesi başta olmak üzere Dublin ve farklı kentlerin birçok noktasındaki işleriyle karşınıza çıkabiliyor: Electric Picnic’teki Bombay Sapphire Gin Bar, Waterford şehrinin sokakları ve Intel ve Facebook gibi şirketlerin Dublin merkez binalarının duvarları bunlardan sadece birkaçı…