İş çıkışı kendinizi kanepenizin konforuyla ve kitapların vadettiği sonsuz ihtimallerle ödüllendirmeye ne dersiniz? Yorgunuzluğunuzu atmak için hayatın içinden anları tatlı sözcüklerle tasvir eden öyküler, hayal gücünün sınırlarını genişleten ve dünyadan uzaklaşmanızı sağlayan bilim kurgu romanlar, kendinizi ya da yaşadığınız dünyayı geliştirmek için tavsiyeler veren bilgelik dolu satırlar okuyabilir ya da salonunuzun baş köşesini süslemesinden mutuluk duyacağınız, özenle ve muhteşem fotoğraflarla hazırlanmış kitapları karıştırabilirsiniz. Schweppes’li mocktail’inizi hazırlayın, kanepedeki yerinizi alın ve dışarıdaki havaya aldırmadan sayfaların arasındaki dünyalarda kaybolun. #NeİstediğiniBilenlere, farklı türlerden kitap önerilerimiz, bu yazıda!

Kitap Önerileri

Kitap Önerileri

Havana Blues, Pamela Ruiz

kitap önerileri - havana blues
Havana Blues

Pastel renklerdeki bina cepheleri, müziğin susmadığı, klasik otomobillerle dolu capcanlı sokaklarıyla Havana, dünyanın en büyüleyici kentlerinden biri. Tarihin farklı dönemlerinde farklı kültürlerin etkisi altına girmiş ve Afrika, Fransız, Ispanyol ve Kuzey Amerika kültürlerinin etkisinin hissedildiği Havana’da sanat da, mutfak da eğlence anlayışı da bambaşka. Havana’nın sokaklarını, mimarisini, insanlarını ve renklerini, kısacası dünyasını muhteşem fotoğraflarla belgeleyen bu kitap, size mutluluk vereceklerden.

CHANEL

kitap önerileri - chanel
CHANEL

Size kimler ve neler ilham veriyor? Sanatçılar, sanat eserleri, müzisyenler, şarkılar, yönetmenler, filmler… Peki ya modacılar ve moda? İlham ve moda deyince bizim aklımıza gelen ilk kişi ve markalardan biri Chanel oluyor. Salonunuzun baş köşesinden ayırmayacağınız, yorgun bir iş gününün ardından eve geldiğinizde kanepenizde sayfalarını karıştırmaya doyamayacağınız bu kitap seti de Chanel’in dünyasının kapılarını açıyor.  Üç kitaptan biri Chanel’in kıyafet tasarımlarına, biri mücevher ve saat tasarımlarını büyüleyici görsellerle sunarken diğeri de parfüm ve güzellik ürünlerine odaklanıyor, bu ürünlerin ikonik hale gelmiş ambalaj tasarımlarını öne çıkarıyor.

Capitol Records, Barney Hoskyns

Capitol Records

Plak koleksiyonunuza bir kitap eklemeye ne dersiniz? Geçtiğimiz yüzyılın en ikonik plak şirketlerinden Capitol Records‘un hikâyesini anlatan ve on yıllar boyunca dünyaca ünlü isimlerin geçtiği koridorlarında, stüdyolarında ve odalarında çekilmiş fotoğrafları arşivleyen bu kitapta Miles Davis‘ten Frank Sinatra‘ya, Beach Boys‘dan The Beatles‘a, Duran Duran‘dan Radiohead‘e, Katy Perry‘den Sam Smith‘e kimler yok ki… Müzik eleştirmeni Barney Hoskyns‘in hazırladığı Capitol Records, eğer bir plak koleksiyonunuz yoksa bile size başlamanız için ilham verecek güçte – eğer plak önerilerine ihtiyacınız varsa, #NeİstediğiniBilenlere plak önerileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Art Record Covers, Francesco Spampinato

Art Record Covers

Müzik dinlerken, çalan parçalar ya da duyduğunuz şarkı sözleri kadar albüm kapakları da ilginizi çekiyor mu? Müzik kayıt altına alınmaya başladığından bu yana grafik tasarım, fotoğrafçılık gibi birçok alanından faydalanan albüm kapağı tasarımları, sanatçı ve tasarımcılar için özgür bir alan açıyor. İlk kez 40 yıl önce basılmış bu kitap, son 40 yıldan eklemelerle zenginleşen yeni edisyonuyla geçmişten günümüze bu alanın en iyilerini bir araya getiriyor. Hem müzikten, hem sanattan hem de tasarımdan zevk alan, yaratıcı insanlar için…

Dune, Frank Herbert

kitap önerileri - dune
Dune

Ünlü bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke, bilim kurgu edebiyatının kült eserlerinden Dune için “Yüzüklerin Efendisi dışında bu eserle kıyaslanacak başka bir kitap yok.” demiş. Bugünlerde vizyondaki dev bütçeli sinema uyarlamasıyla gündemde olan eser, genç asilzade Paul Atreides’in ailesini ve evrenin geleceğini kurtarmak için benzersiz bir enerji kaynağı olan “baharat” peşinde verdiği gezegenler arası mücadeleyi anlatıyor. Çöl gezegeni Dune adıyla bilinen Arrakis gezegeninde geçen bu sürükleyici roman, sizi ve heyecan verici bir evrenle tanıştıracak. 

Doğum Lekesi Gibi Bir Gülümseme, Barış Bıçakçı

kitap önerileri - doğum lekesi gibi bir gülümseme
Doğum Lekesi Gibi Bir Gülümseme

Bizim Büyük Çaresizliğimiz ve Sinek Isırıklarının Müellifi gibi kısa roman ve öykü kitaplarının yazarı Barış Bıçakçı, Ankara’nın kasvetini mutluluğa dönüştürdüğü hikayeleriyle sevdiğimiz yazarlardan biri. Bıçakçı’nın en yeni kitabı Doğum Lekesi Gibi Bir Gülümseme, zor duyguları usulca yoklayan birkaç öyküden oluşuyor. Hüznün, hatıraların, yalnızlığın gölgesinde yaşayan karakterlerinin yürek ısıtan anlarını konu alan öyküleri bir an önce okumalısınız.

Kokteyl Kitapları

Kokteyl Kitapları

Kurmaca dünyalarda kaybolmak, kendinizi geliştirmek ya da etkileyici görsellerle süslenmiş ilham verici hikayeler okumanın yanında, hobilerinizi de kitaplarla geliştirmek mümkün. Hobisi miksoloji olanlar, gün sonunda kendini türlü mocktail ve kokteyllerle ödüllendirenler de buna dahil: yüzyıllara meydan okuyan klasik kokteyl tariflerinden sinema ya da edebiyata göz kırpan yaratıcı tariflere, Schweppes’le iyi gidecek mocktail tariflerine kadar birçok seçeneği Kokteyl Kitapları yazımızda bulabilirsiniz.