Nostaljik bir tat bizi küçüklüğümüzdeki bir anıya götürebilir, alışılmadık bir tat ise yepyeni bir anı yaratabilir. Etkilendikleri, tutkuları ve teknikleri ile her şef, bütün duyularımıza ithaf etmeyi başaran tabaklarıyla bize alışık olduğumuz tüm sanat dallarından farklı bir deneyim yaşatırlar. Michelin, gurmelere bu deneyimi sürekli yaşayabilmeleri için sunduğu rehbere yeni bir şehir ekledi. Uzun zamandır beklediğimiz ve çok heyecanlandığımız bu yeni gurme şehir: İSTANBUL!

Kaynak: Anadolu Ajansı- Arife Karakum

Yeni bir gurme şehir olarak tanımlamaktan heyecanlandığımız İstanbul; bizim uzun süredir farkında olduğumuz hem geleneksel hem de çeşitli olan mutfağı ile artık Michelin’in ve uluslararası gurmelerin de radarında.

İstanbul’un Michelin Yıldızlı Restoranları

İki MICHELIN yıldızı: TURK Fatih Tutak, Bomonti

Dünyanın birçok farklı noktasında, en iyi restoran listelerine giren mutfaklarda ve saygı duyulan şeflerin yanında çalışan Şef Fatih Tutak’ın restoranı TURK Fatih Tutak, Rehber’deki tek iki yıldız sahibi restoran olarak en dikkat çeken mekan. Fatih Tutak’ın Türk topraklarına olan sevgisini ve doğanın sunduklarına saygısını yansıttığı tabaklarında kendisine özgün hafif asidik ve dumanlı tatlar ön plana çıkıyor.

Annesine ithaf ettiği mantısı, restoranın en ikonik tabağı iken bize bir kez daha bir yemeğin kökleri ve şimdiyi nasıl yansıtabileceğine göz kırpıyor.

Bir Michelin Yıldızı: 4 Restoranlı Seçki

Yerel ürünlere ve toprağın sunduklarına bağlı kalırken İstanbul’un çeşitliğini de tabağına yansıtabilen dört farklı restoran, Rehber’in takipçilerine yüksek kalitede yemekleri ile uğranmaya vadeden anlamına gelen bir Michelin Yıldızı ile tanıtıldı.

Araka, Yeniköy

Michelin Rehberi tarafından İstanbul metropolünde olduğunuzu unutturacak şeklinde anlatılmaya başlanan Araka’nın kurucu şefi Zeynep Pınar Taşdemir. Gurmeleri heyecanlandıracak yaratıcılığını sebze ve otlar ile ifade eden şef Zeynep Pınar Taşdemir; ustalığını baharatlı, tuzlu tatları keskin aromalarla dengelemesiyle gösteriyor.

Mikla, Pera

Daha önce Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesine giren Mikla, tabii ki Michelin müffetişleri tarafından hemen fark edildi. Yeni Anadolu Mutfağı geleneğine saygı duyularak yaratılan tabaklarda; işçilik ve toprağın sunduğu ürün çeşitliliği ön plana çıkıyor. Şef Mehmet Gürs’ün tabaklarını lezzetlerin derinliği etrafında dönen şeklinde tanımlayan müfettişlerin en çok dikkatini çeken yemeklerden biri haffiçe haşlanmış ve ardından ızgara yapılmış ahtapot oldu.

Neolokal, Galata

Tamamen Türkiye topraklarında yetişen kaynakların kullanıldığı neolokal’de şef Maksut Aşkar ve ekibinin en önem verdikleri misyonu; tüketilmediği için unutulma riski olan gelenekleri korumak. Bulunduğumuz toprağın sunduğu kaynakları adil ve dürüst bir yemeğe dönüştürmeye dikkat eden şef Maksut Aşkar, geçmiş ve gelecek arasındaki köprüyü tabakları üzerinden kuruyor. Bu devamlı toprağa dokunan başarılı neolokal ekibine müffetişler bir yıldız verirken; neolokal’in sürdürülebilir mutfağı ve gelenekleri koruyan misyonu MICHELIN yeşil yıldız ile ödüllendirildi.

Nicole, Tomtom

Tomtom’da tarihi bir binanın en üst katında yer alan Nicole, sunduğu tabaklarda da bu tarihi kokuyu korumaya devam ediyor. Türk tariflerinin Orta Doğu baharatlarıyla buluştuğu Nicole’un mutfağında; ürünlerin kökenine dönen şef Serkan Aksoy bulunuyor. Bilinen tatlara yeni soluk getiren Nicole’da geleneksel sebze dolması yemeğine eklenen füme yoğurt Michelin müfettişlerini en etkileyen tabaklardan biri oldu.

MICHELIN Genç Şef ve Servisi Ödülü: Mevlüt Özkaya

Mürver Restoran’ın baş şefi olan Mevlüt Özkaya, Michelin’in MICHELIN Genç Şef Ödülünü kazanan ismi oldu. Yarattıklarının en büyük mimarı olarak babaannesi Neslihan’ı gördüğünü söyleyen şef  Mevlüt Özkaya’nın tabaklarındaki tutkusu, geçmişle bağ kurup yeni yemekler ve teknikler araştırmasından geliyor.

MICHELIN Rehberi İstanbul 2023’te, mükemmel fiyat-performans dengesine sahip oldukları için Bib Gourmand ile ödüllendirilen 10 restoran ve ayrıca Michelin tarafından tavsiye edilen 38 restoran daha bulunuyor. Rehberin tamamına ulaşmak için MICHELIN Rehberi İstanbul’a göz atabilirsiniz.

Michelin’in tarihini, kriterlerini daha detaylı öğrenmek için: Gastro Magger’dan Michelin Yıldızı

Kapak Fotoğrafı: TURK Fatih Tutak