İstanbul’u ve klasikleşmiş rutinlerimizi geride bırakarak, hafta sonu için doğayla iç içe güzel bir plan yapmaya ne dersiniz? Üstelik artık havalar iyice ısınmışken beton yapıların arasında kalmak yerine şehirden uzaklaşıp, yeşil ve maviyle buluşmak oldukça yerinde bir tercih olacak. Çünkü tabiatla bütünleşmek hem bedeni hem zihni dinlendirerek bizi tazeliyor ve yeni haftaya enerjik bir başlangıç yapmamızı sağlıyor. Doğayla kavuşmak, ruhu beslemek aslında sandığımızdan çok daha kolay; tam da bu yüzden, İstanbul pek yakınlarında doğanın tadını çıkartabileceğimiz çok özel noktaları belirledik. Keyifli okumalar!

Çamlıköy Tabiat Parkı, Tekirdağ

maxresdefault
Çamlıköy Tabiat Parkı, Tekirdağ

Altın rengi Bahçeköy Deresi’nin usul usul akarak Karadeniz’in sularıyla buluştuğu, geniş plajı ve plajın hemen arkasındaki ormanlık kamp alanıyla Çamlıköy, hafta sonu kaçamağı yapmak için mükemmel bir alan. İstanbul’a yaklaşık 2 saatlik uzaklıktaki, Saray ilçesine bağlı, eski ismiyle “Kastro” olarak da bilinen tabiat parkı, Istranca Dağları’nın eteklerinde yeşil ve mavi renklerin kesişim noktasında yer alıyor. Yazın ortasında dolup taşan bu alana gitmek için ideal zamanın tam da içerisindeyiz. Şimdi biraz hayal kuralım… Çamlıköy’e giriş yaptığınız andan itibaren orman ve deniz havasıyla kendinizi çok iyi hissetmeye başlayacağınız garanti. Havalar da ısınmışken parkın plajda güneşlenip yorgunluğunuzu atıp, ardından denize girebilirsiniz. Ancak yalnızca doğanın içerisinde olmak yetmez; kano ve deniz bisikleti kiralayarak hafif hareket etmeyi unutmayın. Günün en keyifli anlarından biri de ormanda piknik yaptıktan sonra hamakta sallanıp kitap okumak olacak. Akşam burada uyumak isteyenler çadır kurup gecenin keyfini çıkarabilirler. Sabah gün doğumunu böyle bir parkta seyretmek kadar güzeli var mı?

Yuvacık, Kocaeli

img_0727
Yuvacık, Kocaeli

Doğayla baş başa keyif dolu bir hafta sonu geçirelim fakat yolda çok fazla vakit kaybetmeyelim diye düşünenlere tavsiyemiz, İstanbul’dan yaklaşık 1,5 saatlik bir sürede ulaşılabilen Yuvacık. Burası, ormanlarla çevrili müthiş doğası ve baraj gölüyle stres atmak için çok uygun bir alan. Yuvacık’ta ağaçların arasından akan gürül gürül serin suyla birlikte yemek yiyebileceğiniz, eğer isterseniz de bungalovlarda konaklayabileceğiniz çeşitli tesisler bulunuyor. Burada Karaaslan Kamping Tesisleri’nde kalmayı tercih edip, vadiyi bir halata bağlı olarak aşmanıza sağlayan bir etkinlik olan “zipline”ı mutlaka deneyin. Böyle bir deneyim ile şehre dönmek ruhunuza çok iyi gelecek. Yuvacık’a gelmişken göl kenarına mutlaka inin. Göl kenarında  çimenlere uzanıp bir şeyler okuyun. Yuvacık, trekking rotalarının vazgeçilmez noktası olarak doğa yürüyüşü yapmak ya da biraz koşmak için de oldukça müsait bir yer. Bunların haricinde çevrede paintball oynamanıza ve ATV safari yapmanıza olanak sağlayacak işletmeler bulunuyor. İster derenin üzerinde salıncakta sallanıp dinginliği hissedin ister arazide ATV ile koşulları zorlayarak ortama biraz heyecan katın!

Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Bolu

bati-karadenizin-sakli-cenneti-suluklu-gol-20141027123704
Sülüklü Göl, Bolu

Dağlık, engebeli ve ormanlarla çevrili bir manzarayı daha güzel gösterecek şey bir göl ise, Mudurnu ilçesinin Tavşansuyu köyünde ve İstanbul’a yaklaşık 3 saat uzaklıkta konumlanmış Sülüklü Göl’dür. Göle Adapazarı üzerinden tamamı asfalt bir yolla ulaşılabiliyor. Park, tektonik hareketlerin yarattığı heyelan sonucu oluşan Sülüklü Göl etrafına kurulu ve yazı ayrı kışı ayrı olan doğal güzellikleriyle biz doğaseverleri büyüleyen bir tabiat harikası olarak karşımıza çıkıyor. Genelde günübirlik turlarla gelen konuklara sahip olsa da kamp ve spor amacıyla gelmiş birçok kişinin de tercihi. Gölün etrafında yürümek ya da çadır kurup ateş yakmak için harika bir alanı var. Geziniz sırasında yakınlarda bulunan küçük şelaleyi de muhakkak görün. Doğa, ağaçlarla çevrili ve yüksek rakımlı parkurda fotoğrafla ilgilenenler için müthiş görseller oluşturuyor. Gölün çevresinde dolaşarak fotoğraf çekmek harika olmaz mı? Ya da suyun hemen yanına kurulu çadırda bir gece geçirmek? Günün ilk ışıklarıyla uyanıp, bir ağaca yaslanıp manzaraya karşı hayal kurmak sizi günlük hayatın tüm stresinden uzaklaştıracak. Daha sonra Sülüklü Göl’de trekking rotanızı oluşturabilir ya da koşuya çıkabilirsiniz. İşte burada doğayla baş başa kalacaksınız!

Erikli Yaylası, Yalova

5-erikli-selalesi-kampyerleri
Erikli Şelaleleri

Erikli Yaylası aklınıza tek başına geniş bir düzlüğü getirebilir fakat yayla, etrafını çevreleyen ormanlar, patika yollar, kamp alanları, şelaleler, dereler ve göllerle birlikte mükemmel bir tabiatı barındırıyor. İstanbul’dan yola çıktığınız zaman yaklaşık 2 saat içerisinde orada olabilirsiniz. Çınarcık üzerinden Erikli Yaylası’nın yanındaki Teşvikiye Köyü’ne ulaşmak mümkün. Hafta sonları daha çok piknik yapmaya ve trekking turlarına gelenleri barındırsa bile akşam saatlerinde ortam amacı kamp olanlara kalıyor. Yoğun bir kalabalığın olmaması burayı daha da çekici yapıyor. Çimenlerin üzerine uzanıp temiz havanın tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Mangalda etlerin pişmesini beklerken sevdiklerinizle yanınızda getirdiğiniz oyunları oynayarak vakit geçirebilirsiniz. Çünkü burada telefonla ilgilenme imkanınız, hattın iyi çekmemesinden dolayı kısıtlı olacak. Erikli Yaylası’nda kalmayı düşünüyorsanız derenin kenarında çadır kurarak konaklayabilir, gece olunca kamp ateşinin etrafında keyif yapabilirsiniz. Fakat alana gelirken tüm gerekli ekipmanlarınızın ve yiyecek-içeceklerinizin yanınızda hazır olduğundan emin olun çünkü burada market bulunmuyor. Yalova Kent Ormanı’nda yer alan Çifte Şelaleler ve yaylanın içerisindeki Erikli Şelaleleri ile etrafta bolca akarsu bulunuyor. Buralarda fotoğraf çekildikten sonra buz gibi serin suların tadına bakabilir, mataranızı suyla doldurup doğa gezinize devam edebilirsiniz.

Doğayla iç içe olmanın keyfini çıkarırken, enerjinizi korumak da oldukça önemli. Bunun için ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda Tadım’ın “Kendine İyi Bak” serisiden çiğ cevizi ve serinin yeni üyesi hurmayı yanınızda ayırmayın!