Üçüncü dalga dedik, İstanbul ve Ankara dedik öyleyse ‘bir çıt’ daha uzağa, okyanusun ötesine doğru gidelim. Bakalım oralarda neler var?

Okyanus Ötesi Kahve Önerileri

Hayat bu, belli olmaz. Bir bakmışız karşımızda Amasra Kaymakamlığı, bir de bakmışız ki havada 10 saatlik bir yolculuğun göbeğindeyiz ve girdiğimiz her türbülansın acısını kulağımızda çalan müziğin sesini bir kademe daha yükselterek alıyoruz. Bu sebeptendir ki, olur da yolunuz Amerika’ya düşerse bu devasa kıtayı keşfederken mola vermeniz adına üç farklı yerden kahveci önerilerim var. Buyrun başlayalım!

Okyanus Ötesi Kahve Önerileri

İlk durak: Ithaca – Gimme! Coffee

‘Upstate NY’ bölgesinde olan bu küçük kasabada mimari eğitimiyle ve devasa kampüsüyle ünlü Cornell Üniversitesi bulunuyor. Yollar Ithaca’ya düşerse, bu arada kendileri yalnızca Ithaca’da değil Manhattan ve Brooklyn’de de mevcut, gitmeniz gereken kahveci oldukça belli: Gimme Coffee!

IMG_7697

Sanırım şu ana kadar içtiğim en güzel latte’yi burada içmiş olabilirim. İnanılmaz mütevazı bir tasarıma ve baristalara sahip olan Gimme Coffee benim için resmen tüm zamanların favorisi oldu. Küçücük Ithaca’da biri Cornell kampüsünde olmak üzere 4 ayrı şubesinin olması da yüzleri güldürüyor gibi, ne dersiniz? Yaşasın Gimme!

Okyanus Ötesi Kahve Önerileri

Downtown Ithaca’da bulunan Gimme’den bir kare, sanki ‘Masayı sandalyeyi boşverin de, hadi gelin şu kahvenin tadına bir bakın’ der gibi değil mi?

Okyanus Ötesi Kahve Önerileri

İkinci durak: Rochester – Joe Bean Coffee

Niagara Falls’a gitmek üzere yola çıktığımızda tam orta noktada bulunan Rochester’da keşfettiğimiz Joe Bean Coffee’nin de Gimme’den aşağı kalır yanı yok, hatta fazlası var! İçerinin şahane bir dekorasyonu var, eski kahve çuvallarını tavana asmaları ilk başta çok klişe bir fikir gibi gelse de içeride oldukça sempatik durmuş.

Okyanus Ötesi Kahve Önerileri

Ben burada chemex denedim. Gayet güzeldi, zaten bir kahve gurmesi olmayıp yeni olan çoğu tada da açık olduğum için ‘beni rahatsız etmeyen şey beni besler’ mantığıyla buraya da okeyi verdim.

Okyanus Ötesi Kahve Önerileri

İşin fonksiyonelliği yanında estetik olması her zaman önemli, sunum süperdi. Kahve için gelen cuplara bayıldım fakat almaya hemen heyecanla karar vermem tanesinin 12 dolar olduğunu öğrenmemle sona erdi.

Okyanus Ötesi Kahve Önerileri

Ve son durak: New York City – Intelligentsia Coffee

Kahvecimizin ismi, Intelligentsia Coffee. Şanslıyız ki burası New York City dışında Los Angeles ve Chicago’da da bulunmakta. Sabah kahvenizi elinize alın ve turistik yerlerden olabildiğince uzak kalarak şehri keşfetmeye başlayın! Demesi çok kolay duruyor, farkındayım fakat oraya kadar gitmişken her şeyi doyasıya yaşamalı, öyle değil mi?

Okyanus Ötesi Kahve Önerileri
Okyanus Ötesi Kahve Önerileri

Keyifler ve kahveler bol olsun! Benim favorim Gimme Coffee, giderseniz lütfen benim için de bir latte söyleyin ve Ithaca insanının sakinliğinin sebeplerini çözmeye çalışın. Ya da boşverin, herkes keyfine baksın!

Num num.