Linç kültürünün gastronomi dünyasındaki yansıması sizce ne olabilir? Yemeksepeti’nde yorumlar bölümünde mutlaka restoran sahiplerini bile şaşırtan saldırgan eleştiriler okumuşsunuzdur. Negatif eleştirilerle ünlü Yelp de bunun benzer bir örneği. Kurucuları arasında şarkıcı John Legend’ın da yer aldığı “It’s Good” da bu farkındalıkla yola çıkıyor ve restoranlarla ilgili yalnızca iyi eleştirilere yer veren bir platform olmayı planlıyor.

Fotoğraf: Getty Images

Peki eğer yalnızca iyilerse bir restoranla ilgili eleştirilere nasıl güvenebiliriz? İşte bu noktada içeriği üreten kişinin ve yayınlayan platformun güvenilirliği devreye giriyor. It’s Good seçkin bir topluluk yaratmayı amaçlıyor. Platformda ilk olarak gurmeler, şefler, ünlüler ve influencerlar gibi iyi yemeği ve buna dair deneyimlerini paylaşmayı seven bir grup yer alacak. Bu ‘network’ün bir parçası olabilmek içinse davetiyeye ihtiyaç duyulacak. Böylece de platform bir eleştiri yeri değil, iyi yemeği gerçekten önemseyen kişilerin tavsiyelerinin alınabileceği bir güvenli alan haline gelecek. Yani Its’s Good’un açılış sayfasında da belirttiği mottosu şöyle: “Güvenilir bir arkadaştan alınan restoran eleştirisinin 10.000 yabancıdan alınandan daha değerli olduğuna inanıyoruz.

Fotoğraf: itsgood.life

Organizasyon temel amacı insanları Yelp ve Google eleştiriler sayfalarından kurtararmak. Bunun için de tanınır isimler üzerinden gastronomiye özel, sosyal medya benzeri bir atmosferde, özel bir topluluk yaratmayı hedefliyorlar. Elbette de-infleuncing‘in yükseldiği şu evrede aklımıza gelen ilk sorular şöyle: Sponsorlu içerikler olacak mı ve bunların samimiyetinden nasıl emin olacağız? Henüz kesin bir yanıtı olmasa da aslında app’in çalışma mantığı restoran tavsiyelerine güvenebileceğimiz insanlardan oluşan bir topluluk yaratmak. Yani sosyal medyada verilen diğer tavsiyelerle ortak noktası güven ilişkisine dayalı oluşu. Farklı noktasıysa negatif yorumlara yer vermemesi.

Kötü eleştiriler yer verilmemesi kararının altındaysa hikayelerinin yayılması, rakip işletmelerin müşterileri oyalamak için sistematik olarak kötü yorumlarla bir restoranı hedef alması veya restoran sahiplerine şantaj yapılması gibi toksik davranış potansiyelini engellemek hedefleri yatıyor. Bir anlamda, alıştığımız marketing hilelerinin geçersiz hale gelmesi amaçlanıyor. App’in ne kadar başarılı olabileceği tartışmalı olmakla birlikte şimdiden Snap, GrubHub ve Nest’in yanı sıra restoran işletmecisi David Chang ve girişimci Jessica Alba gibi düzinelerce şirketi destekleyen Lightspeed Venture Partners’dan milyonlarca dolar yatırım almış olması umut vadediyor.

Kapak Fotoğrafı: itsgood.life