En İyi Şarap Filmleri” ve “En İyi Yolculuk Filmleri“nden sonra bu haftaki konseptimiz “En İyi Yemek ve Gurme Filmleri!” Julie & Julia’dan Soul Kitchen’a, Big Night’tan Today’s Special’a farklı lezzetler ile hazırladığımız “En İyi Yemek Filmleri” listemizin ayrıntılarına geçelim!

Burnt
Burnt | Fotoğraf: universitychron

En İyi Şef Filmleri

Chef (Jon Favreau, 2014)

youtube play youtube play

Jon Favreau’nün yönettiği ve oynadığı Chef, bir komedi-dram filmi. Bir yemek eleştirmeninin restorana geleceği akşam menüde değişiklik yapmak isteyen şefe izin vermeyen restoran patronu ve ardından yemek eleştirmeninin ağır eleştirisi sonrasında işsiz kalan bir şefin hikayesi…  İşsiz kalmasıyla birlikte şef Carl Casper, oğlu ve arkadaşıyla küçük, seyyar bir yemek kamyonu işletmeye başlar ve böylece film ‘gurme’ bir filme dönüşür. Yemek ve yemek sevgisiyle dolu taşan film, insanın sevdiği işi yapmasının ne kadar iyi hissetmesini sağladığının da bir örneği. Şeflerin ve restoranların dünyasını aktarmayı başaran filmi mutlaka izlemelisiniz.

IMDb Puanı: 7.3/10

Burnt (John Wells, 2015)

youtube play youtube play

Steven Knight tarafından yazılan, John Wells tarafından yönetilen ve Bradley Cooper’ın başrol oynadığı filmin, 2 Michelin Yıldızı alan restoranını sorumsuzlukları yüzünden kaybeden bir şefin kariyerini yeniden inşa etmeye çalışması ve 3. Michelin Yıldızı’nı almaya çalışması üzerine kurulu. Disiplin, hız ve mükemmelliyetçiliğin ağır bastığı mutfakta tutku ile takıntı  arasındaki ince çizgide kalan bir şef ve yardımcıları… Bol lezzet içeren bu filmi tokken izlemenizi öneririz. 

IMDb Puanı: 6.6/10

Toast(S.J. Clarkson, 2010)

youtube play youtube play

S. J. Clarkson tarafından yönetilen, Nigel Slater’ın otobiyografik romanına dayanan biyografik komedi-drama tarzında bir film. Filmin konusu, çocukluğunu, annesi yemek yapmayı bilmediği için kuru ekmek yiyerek geçirmiş ama tutkusu yemek yapmak olan bir gencin hikayesi. Kostümler, oyuncular ve eşyalarla nostaljik bir film olan Toast, Helena Bonham Carter ve Freddie Highmore’un oyunculuğuyla da oldukça başarılı bir film olarak gurme filmler arasına girmeyi başarıyor.

IMDb Puanı: 6.6/10

Big Night (Campbell Scott, 1996)

youtube play youtube play

İtalya’dan Amerika’ya bir İtalyan restoranı açmak için gelen Primo ve Secondo kardeşlerin işleri umdukları gibi gitmez. Aslında başarılı olma potansiyelleri olan kardeşler, restoranlarını ayağa kaldırmak için ünlü bir müzisyen arkadaşlarından bir geceliğine restoranlarında çalmalarını isterler. İşte o gece “Büyük Gece”dir. Her şeyin kusursuz olması için uğraşan ve film boyunca en güzel yemekleri yapmayı amaçlayan ikilinin, bu önemli geceye hazırlanışlarını izlemekten büyük keyif alacaksınız!

IMDb Puanı: 7.3/10

Tortilla Soup (Maria Ripoll, 2001)

youtube play youtube play

Amerika’da yaşayan Meksikalı bir chef olan Martin Naranjo, tat alamaması üzerine emekli olur. Martin, sahip olduğu 3 kızını bir arada tutmak için aile içerisinde yemek yapmaya devam eder. Tortilla Soup, yemeğe tutkun olan Naranjo’ların hikayesini en keyifli şekilde anlatıyor. 2001 yapımı bu filmi aile bağlarından bahseden filmleri seven ve yemek yapma tutkusu olan herkes seyretmeli!

IMDb Puanı: 6.7/10

Kings of Pastry (Chris Hegedus, 2009)

youtube play youtube play

Bir belgesel olan Kings of Pastry, en iyi pasta chef’lerine verilen ödülü almak için yarışan aşçıların 3 gününü anlatıyor. Yarışma sırasında chef’lerin yemek hazırlıklarını gösteren belgeselde, kazana kişiye Sarkozy ödülünü veriyor. Yemek (özellikle tatlı) pişirmeyi ve yemek programlarını seviyorsanız, zamanında Master Chef yarışmasını da kaçırmadan seyrettiyseniz “Kings of Pastry” sizin belgeseliniz!

IMDb Puanı: 6.9/10

Soul Kitchen (Fatih Akın, 2009)

youtube play youtube play

Zinos, Hamburg’da daha çok lokallerin gittiği bir restoranın sahibidir. Hayatındaki her şeyin kötü gittiği bir dönemde, küçük bir kaza geçirir ve yemek pişirememeye başlar. Bunun üzerine restorana yeni bir aşçı alır… Zinos’un macera dolu hikayesini konu alan Fatih Akın’ın Soul Kitchen’ı aksiyon dolu, keyifli bir yemek filmi. Restoranın merkezde olduğu filmin her dakikasından zevk alacağınız garantidir!

IMDb Puanı: 7.3/10

Today’s Special (David Kaplan, 2009)

youtube play youtube play

Manhattan’da bir chef olan Samir, terfi almayınca işini terk eder ve Paris’e kendisini geliştirmek için staj bulmaya gitmeye karar verir. Ancak babasının kalp krizi geçirmesi üzerine, ailesinin Queens’de işlettiği Hint Restoranının başına geçmek zorunda kalır. Samir’in Hint yemekleri pişirmeyi bilmemesi, restorandaki aşçının ayrılmasından sonra problem olur. Bu sırada tesadüfen tanıştığı eski bir aşçı olan Akbar, Samir’e restoranda yardım ederek, Hint restoranına farklı bir vizyon kazandırır… Her anından keyif alacağınız, bol yemekli ve romantik olan bu filmi, izlemeniz gerekenler listenize kesinlikle almalısınız!

IMDb Puanı: 6.6/10

The Trip (Michael Winterbottom, 2011)

youtube play youtube play

Steve Coogan The Observer’dan, ülkenin en güzel restoranlarını gezmesi için teklif alır. Bunun kız arkadaşıyla kusursuz bir program olacağını düşünen Coogan, kız arkadaşının gelememesi üzerine en yakın arkadaşı Rob Brydon’u arar. Farklı karakterlere sahip bu ikili, ülkenin en güzel restoranlarına gitmek için yola çıkarlar. Bu yolculuk sırasında en iyi restoranlara gidip, en güzel yemekleri yiyen ve en lezzetli şarapları içen Steve ve Rob’un deneyimlerini keyifle izleyeceksiniz. Birbirinden çok farklı karakterlere sahip olan arkadaşlar, sohbetleri sırasında sıkça birbirlerinden bıksalar da, geçirdikleri lezzet dolu yolculuk hem ikiliyi birbirine hem de bizi “The Trip”e iyice bağlıyor!

IMDb Puanı: 7.0/10

Chocolat (Lasse Hallström, 2000)

youtube play youtube play

Fransa’nın dağlık bir bölgesindeki kasabaya kızıyla beraber taşınan Vianne Rocher, buraya bir çikolata dükkanı açar. Bu dükkanın kasabayı nasıl değiştirdiğini anlatan filmde, Juliette Binoche ve Johnny Deep başrolleri paylaşıyor. Film boyunca, Vianne’in çikolata dükkanında hazırlanan çikolataları gördükçe ağzınız sulanacak! Size tavsiyemiz, bir kış filmi de olan bu filmi, battaniye altında, bir kadeh kırmızı şarap ve lezzetli çikolatalarla beraber seyretmeniz!

IMDb Puanı: 7.3/10

Ratatouille (Brad Bird, 2007)

youtube play youtube play

Bir animasyon filmi olan Ratatouille, yemek yapmayı çok seven ve Fransız bir chef olmayı isteyen fare Remy’nin hikayesini anlatıyor. Bir fare olduğu için hiçbir zaman iyi bir chef olamayacağını sürekli olarak ailesinden duyan Remy, Paris’e gelir ve istediği gibi iyi yemek yapamayan, bir restoranın mutfağından çalışan Skinner’la tanışır. Skinner, ilk baştan Remy’nin yemek pişirme yeteneğini anlar ve onunla iletişim kurmaya başlar. İkili güçlerini birleştirerek Paris’in en önemli chef’lerinden olmaya çalışırlar. Tabii ünlü bir restoranın mutfağında bir farenin durması, fare açısından çok tehlikelidir…

Ratatouille’u izlerken hem çok gülecek, hem de Remy’yi çok seveceksiniz. Animasyon filmi sevmiyorum demeyin; Ratatouille, senaryosu ve görüntü kalitesiyle en güzel filmlere taş çıkarır!

IMDb Puanı: 8.0/10

No Reservations (Scott Hicks, 2007)

youtube play youtube play

Bir master chef olan Kate, tüm zamanını çalıştığı Manhattan’daki Bleecker Restoran’da geçirir; tabii hal böyle olunca hayatında başka hiçbir şeyle ilgilenemez. Kate her gün muhteşem yemekler yapar, her şeyi kusursuzca hazırlar, ta ki yine kendisi kadar iyi bir chef olan Nick restoranın ekibine katılana kadar Birbirinden başarılı ve hırslı iki chef arasında, bir restoran mutfağında geçen bu romantik- gurme film, yemek yapma isteğinizi arttırıcak. Filmin sonunda sevgilinizle bir yemek kursuna yazılmak isteyeceksiniz. Söylemedi demeyin 😉

IMDb Puanı: 6.3/10

Julie & Julia (Nora Ephron, 2009)

youtube play youtube play

En iyi yemek filmleri listemizin son filmi ise Meryl Streep ve Amy Adams’ın başrollerinde oynadığı “Julie and Julia” iki kadının sonsuz yemek tutkusunu konu alıyor. 60 yıllarda yemek kitaplarıyla Amerikan halkına Fransız mutfağını sevdirmeyi amaçlayan Julia ve onun yemeklerine tutkuyla sarılan, yemeklerini deneyip, deneyimlerini paylaşmak amacıyla “Julie/Julia Project” adında bir blog açan Julie, yemek tutkusunun ne kadar büyük olduğunu anlatıyorlar bize. Bu eğlenceli filmi kesinlikle izlemelisiniz!

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Yemek Belgeselleri