Hollywood tarihi, kadın filmleri ve kadın karakterler açısından oldukça sınıfta kalmış olsa da, son yıllarda güçlü kadın karakterleri ve cinsiyetçilikten kaçınan senaryolarıyla bu durumu değiştirmeye başlamış filmlere daha sık rastlar olduk. Son yıllarda bu özellikleriyle öne çıkan, örnek olan filmlerden bazılarını bu yazıda bulacaksınız.

kadın filmleri - hidden figures

Hidden Figures (2016) kadın filmleri

Onyıllar boyunca erkek bakışıyla yazılmış senaryoların hükmettiği Hollywood film endüstrisinin, biyografi türü dışında kadın karakterlere annelik, eşlik ve cinsel obje olma dışında bir rol imkanı tanıdığı nadiren görüldü. Üstelik kadın oyuncular ve erkek oyuncular arasındaki kaşe farkları, kadın yönetmen, senarist ve sanatçıların ikinci plana atılıyor olması gibi gerçekler da görmezden gelinip durdu. Bu kabul edilemez durumun, son yıllarda endüstriyi silkmeye ve düşünmeye sevk eden #TimeIsUp ve #MeToo hareketlerinin de etkisiyle değişmeye başladığını söylemek mümkün. En azından buna inanmak için biraz ışık var.

Yukarıda gördüğünüz, geçtiğimiz haftalarda sonuçları yayınlanan ve 1990 – 2015 yılları arasında En İyi Film Oscar ödülüne uzanan filmlerin incelendiği bir araştırma. Sonuçlar, bu filmlerde kadın karakterlerin konuşma süresinin erkek karakterlerinkine kıyasla yok denecek kadar az olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. (Araştırmada müzikal Chicago ve sessiz film The Artist değerlendirilmemiş. Sonraki 3 yılda ödüle uzanan 3 filmden Moonlight ve Green Book‘un da bu istatistiği değiştirdiğini söyleyemiyoruz, The Shape of Water ise değerlendirilemiyor, çünkü ana karakteri işitme engelli olduğundan filmdeki diyalog minimum düzeyde.)

kadın filmleri - captain marvel

Captain Marvel (2019) kadın filmleri

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, film endüstrisinde çalışan tüm kadınların emeklerini kutlamak ve onların mücadelesine destek olmak için düzeni değiştirmeye katkıda bulunan kadın filmleri, kadın hikayeleri ve kadın kahramanlara bir göz atalım. (Böyle bir listede dahi sadece 3 filmin yönetmeninin kadın olması, endüstrinin trajikomik durumunu kanıtlıyor.)

 

Hollywood’da Kadın Filmleri

Widows | 2018, Steve McQueen

12 Years a Slave, Shame ve Hunger‘ın yönetmeni Steve McQueen imzalı Widows, kadınların başrolde olduğu bir suç filmi. Filmde, Chicago’nun entrikalarla dolu karanlık suç dünyasında ihanete uğrayan ve dördü de aynı gece hayatlarını kaybeden eşlerinin yasını tutan dört kadınla tanışıyoruz. Suç dünyasının, eşleri öldükten sonra onların peşine düşen zorbalarına ve yozlaşmış politikacılarına boyun eğmeğerek, onların yarım bıraktığı işi tamamlamak için kolları sıvayan bu dört kadını Viola Davis, Elizabeth Debicki, Michelle Rodriguez ve Carrie Coon canlandırıyor, onlara yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor. Filmin senaristi de edebiyatın güçlü kadınlarından, Gone Girl, Sharp Objects gibi romanları da sinemaya uyarlanmış Gillian Flynn.

IMDb Puanı: 7.1/10

Support the Girls | 2018, Andrew Bujalski

Support the Girls, iş hayatındaki kadınlar üzerine bir dayanışma hikayesi anlatıyor. Spor konseptli bir otoban kenarı restoranında çalışan kadınların günlük rutinin bir parçası haline gelmiş olan sözlü tacizin bazen fiziksel boyuta ulaşması bir yana, patronlarının haksızlıkları, müşterilerin taşkınlıkları ve geçim derdi de hayatlarını kolaylaştırmıyor. Regina Hall‘un akılda kalıcı bir performansla canlandırdığı restoran müdürü Lisa’nın bir gününü izleyen film, bu kadının sevgi, ilgi, saygı, merhamet ve iyimserlik dolu yüzünü de, umutsuz, karamsar ve öfkeli hallerini de gösteriyor.

IMDb Puanı: 6.5/10

Hidden Figures | 2016, Theodore Melfi

Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson. 1960’ların ABD’sinde yaşayan bu üç siyahi kadın, hem ırkçılık hem de cinsiyetçilik engellerini aşarak NASA görevleri için kritik önem taşıyan pozisyonlara yükselmiş üç matematikçi. İlham verici gerçek hikayeleri Taraji P. Henson, Octavia Spencer ve Janelle Monáe tarafından beyazperdeye taşınan üç kadın, bugün bile bazı mesleklerin kadınlara uygun olup olmadığını tartışma cüretini gösterenler varken, bundan 60 yıl önce mücadelelerinin karşılığını almışlar.

IMDb Puanı: 7.8/10

Wild | 2014, Jean-Marc Vallée

Wild, Cheryl Strayed‘in anılarını yazdığı kitabından uyarlanan bir kendini keşfetme, kendiyle baş başa kalma ve özgürleşme hikayesi. ABD’nin Batı kıyıları boyunca uzanan 1000 mili aşkın yürüyüş parkuru Pacific Crest Trail’i tek başına kat eden Strayed’i Reese Witherspoon‘un canlandırdığı film, geçmişindeki yaraları sarmak için doğayla baş başa kalmaya ve kendini fiziksel olarak olabildiğine zorlamaya ihtiyaç duyan bir kadının yolculuğunu anlatıyor.

IMDb Puanı: 7.1/10

The Help | 2011, Tate Taylor

Kadınların kadınlara karşı yaptığı ayrımcılığı ele alan The Help, 1960’ların ABD’sinde beyaz ailelere hizmetçilik yapan siyahi kadınların sosyal hak arayışını konu alıyor. Birbirleriyle dayanışma içinde hareket ederek hakları olanı alma yolunda önemli adım atan siyahi kadınların mücadelesi yer yer ilham verici, yer yer kahkahaya boğucu. Filmin başrollerinde Viola Davis ve Octavia Spencer, yardımcı rollerinde ise Emma Stone, Jessica Chastain, Allison Janney ve Bryce Dallas Howard gibi oyuncular yer alıyor.

IMDb Puanı: 8.1/10

The Blind Side | 2009, John Lee Hancock

The Blind Side‘ın dokunaklı ve ilham verici hikayesi, gerçek olaylara dayanıyor. Evsiz, siyahi bir genci evlerine kabul eden, onun okula devam etmesini sağlayan ve futbola olan ilgisini keşfederek onu ulusal bir futbol yıldızına dönüştüren çift Leigh Anne ve Sean Tuohy‘un hikayesine. Filmin de, gerçek olayın da asıl kahramanı, filmde Sandra Bullock‘un canlandırdığı Leigh Anne. Yalnızca kendi çocuğu gibi sahiplendiği bu gence annelik yapmakla kalmıyor, onu ırkçılığa, ayrımcılığa karşı savunan ve maddi manevi destekliyor.

IMDb Puanı: 7.7/10

The Hours | 2002, Stephen Daldry

Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway romanının etkileriyle hayatı kesişen üç kadının hikayesini anlatan The Hours, Hollywood’un üç yıldız oyuncusunu bir araya getiriyor: Nicole Kidman, Julianne Moore ve Meryl Streep. Oyuncular, sırasıyla Woolf’un kendisini, 1950’lerde sözü geçen romanı okuyan bir ev kadınını ve 1990’larda AIDS’den ölmek üzere arkadaşı onuruna bir parti vermeye çalışan modern bir New York kadınını canlandırıyorlar. Üç kusursuz performansı, üç dönemin ruhunu yakalayan sanatsal ve teknik güzellikleri ve Philip Glass imzalı müzikleriyle, kadınlara dair bir güzelleme The Hours. 

IMDb Puanı: 7.6/10

A League of Their Own | 1992, Penny Marshall

Bu beyzbol filmi, erkeklerin başarıdan başarıya koştuğu, kadınların da onları tribünlerden izlediği kalıpların dışına çıkıyor. II. Dünya Savaşı yıllarında kurulan ilk kadın beyzbol ligine katılan iki kız kardeşin hikayesini anlatan A League of Their Own‘da Geena Davis ve Lori Petty, başrolleri Tom Hanks ile paylaşıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise 2018’de kaybettiğimiz, 80’ler ve 90’ların önemli kadın yönetmenlerinden Penny Marshall oturuyor.

IMDb Puanı: 7.2/10

Thelma & Louise | 1991, Ridley Scott

1990’ların en sevilen yol ve suç filmlerinden birine dönüşmüş olan Thelma & Louise, Susan Sarandon ve Geena Davis ikilisinin performanslarıyla dikkat çeken, çizgi dışı bir kadın hikayesi. Eşleri tarafından uğradıkları haksızlıklara dayanamayıp tamamen özgür hisssedebilecekleri bir yolculuğa çıkan Thelma ve Louise ne yazık ki erkek şiddetinden tamamen uzaklaşamıyor, bu da onları (pişman olmadıkları) bir suç işlemeye itiyor. Sonuçları ve bedeli ne olursa olsun birbirlerini desteklemeye devam eden ikili, işledikleri suçlardan kaçarken birbirlerine sımsıkı tutunuyor.

IMDb Puanı: 7.4/10

 

Hollywood’da Kadın Kahramanlar

Captain Marvel | 2019, Anna Boden & Ryan Fleck

Avengers: Infinity War‘un sonunda MARVEL evreni felakete sürüklenmişken, krediler sonrası sahnesinde bir kurtarıcının haberini almıştık: Captain Marvel. İlk kadın süper kahraman filmi olma ünvanını DC’ye kaptıran MARVEL, fazla gecikmeyerek Brie Larson‘un canlandırdığı Captain Marvel‘ı duyurdu. MCU takipçilerinin yeni tanışacağı bu kahramanın köklerini anlatan ve onu hikayenin içine çeken film, iki uzaylı ırkı arasındaki galaktik savaşın arasında kalan Dünya’nın kahramanlarından birine dönüşen Carol Danvers‘ı Avengers: Endgame öncesi daha iyi tanımayı sağlıyor.

IMDb Puanı: 6.0/10

Wonder Woman | 2017, Patty Jenkins

İlk solo kadın süperkahraman filmi olan Wonder Woman, DC sinema evreninin de en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Gal Gadot‘un canlandırdığı Wonder Woman, her şeyden habersiz kendi ütopyalarında yaşayan Amazon savaşçılarının dünyasına kazayla giriş yapan bir savaş pilotu, dış dünyayı sarmış olan savaşın haberini getiriyor, Wonder Woman da onun peşinden giderek dünyayın daha da korkunç ve kötü bir yere dönüşmemesi için güçlerini kullanıyor.

IMDb Puanı: 7.5/10

Mad Max: Fury Road | 2015, George Miller

1980’lerin kültleşenlerinden Mad Max, Mel Gibson’ın başrolde olduğu, çölde geçen distopik bir aksiyon serisiydi. 2015 yılında geri dönen Mad Max ile bu kez, başrollerin bir erkek ve bir kadın kahraman tarafından paylaşıldığı bir dünyaya dönüşüyor. Charlize Theron‘un canlandırdığı Furiosa, aksiyon sinemasının en güçlü kadın figürlerinden birine dönüşüp, Tom Hardy‘i gölgede bırakıyor. Theron’unki, bu denli büyük bütçeli ve bu kadar konuşulan büyük bir yapımdaki ilk kadın başrol aksiyon karakterlerinden biriydi.

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #206

kadın filmleri, kadın kahramanlar

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN