Kuan ile 2012 yılında yaptıkları Har albümündeki Var parçası sayesinde tanıştım. Dinlemelere doyamadım, uzunca bir süre takıldım kaldım. Özgün müzik dedikleri tam manasıyla bu olsa gerek. Şimdi gelelim Kuan’ın hikayesine…

kuan 3
Kuan

Kuan, 2011 yılında önce “Kök” ismiyle yola çıkan ve “özgün müzik”in hakkını fazlasıyla veren bir müzik topluluğu… Kendileri, gruplarını da yaptıkları müziği de bir gönül meselesi olarak nitelendiriyorlar, hakikaten müziğe nasıl gönül verdiklerini, nasıl ruhlarını koyduklarını da onları biraz biraz dinledikçe anlıyorsunuz. “Kök” ismiyle Barkın Çoruh ve Demircan Demir bu yola birlikte çıkmışlar. Demircan Demir santur, ney, bansuri, dertbaz ve gitar enstrümanları ve müthiş vokaliyle; Barkın Çoruh ise hang drum (handpan) ve perküsyonuyla müzik yapmaya başlıyor ve ortaya gerçekten ilginç, kesinlikle dinlemeye değer eserler çıkıyor. Sonrasında gruba ismini belki de bugüne kadar hiç duymadığımız enstrümanlarıyla Çağrı Akoğlu, Macithan Terzioğlu da katılıyor ve Kuan 2015 Eylül’üne ulaşıyor.

kuan2
Bir Gönül Meselesi : Kuan’ı Dinlemek

2015 Eylül’de ne mi oluyor? Kuan, “bize ayrılan sürenin sonuna geldik.” diyor, “belki kader bizi tekrar bir araya getirir, kim bilebilir lakin şimdilik yola yalnız devam ediyoruz.” açıklaması ile birlikte bizi şu ana kadar yaptıkları şaheserlerle baş başa bırakıyor. Bu durum elbette bugüne kadarki eserlerini, Kuan’ı dinlemeye engel olmuyor zira bize isimleri haddinden fazla manalı dört albüm yadigar kalıyor: Yar (2011), Har (2012), Gam (2013) ve Dem (2013).  Neyzen Tevfik’ten, Ömer Hayyam’a, Yunus Emre’den, Pir Sultan Abdal’a, bu toprakta esin kaynağı olabilecek her kim, her ne varsa, hepsinin izleri Kuan’ın eserlerinde. Kendileri de ilham kaynaklarını, rehberlerini Anadolu’nun erenleri diye belirtiyor zaten.

Kuan pek yakında eski eserlerinin toplandığı bir albüm ile Kuantüm ile tekrar ses vermeye hazırlanıyor. Belki bir gün tekrar bir araya gelecek, yola birlikte devam edecekler, bilinmez, demem odur ki şimdilik bize bıraktıkları ile idare edeceğiz ne yapalım. Kuan’ı facebook sayfalarından takip edebilir, Kuan’ın parçalarına Youtube kanallarından  ulaşabilirsiniz.

Sizi Kuan’la beni tanıştıran parçasıyla baş başa bırakıyorum o halde…