18 – 29 yaş arasındaki gençlerin kültür ve sanata erişimini teşvik eden proje, YKV Kültür Avcıları bu aydan itibaren ağına takılan etkinlikleri theMagger sayfalarında paylaşacak! Kentin kültür sanat hayatına dair görülmeye dair ne varsa avladığımız projemizde, işte mart ayının olmazsa olmazları…

Yücel Kültür Vakfı ve Kültür Avcıları projesi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

39 Basamak – Zorlu PSM

39 basamak afiş
39 Basamak – Zorlu PSM

39 Basamak’ın sanat hayatındaki serüveni çok eskilere, 1915 yılına kadar uzanıyor. John Buchan’ın yazmış olduğu roman döneminde çok satanlar içerisinde yer almış. Ancak 39 Basamak’ın şöhreti edebiyat ile sınırlı kalmamış. Ardından pek çok kez sinemaya uyarlandı. Uyarlamalar içinden pek çoğumuzun hatırlayacağı elbette ki Hitchcock’unki. Ardından tiyatro sahnesine de uyarlanan eser uzun süre Broadway’de de boy gösterdi. Bu uzun ve keyifli yolculuk eserin Türkçeye çevrilmesi ile 2008 yılında Kenter oyuncuları ile Türkiye izleyicisi tarafından da duyuldu. 2008’de izleyen herkesin dakikalarca ayakta alkışladığı oyun aynı ekibi tekrar toplayarak (Hakan Gerçek dışında), yeniden Zorlu Sahnesi’nde! Engin Hepileri, Demet Evgar, Okan Yalabık ve Bülent Şakrak’ın onlarca kişilik bir kadronun verebileceği enerji ve hareketliliği vaadettikleri 39 Basamak, bu ay Kültür Avcıları’nın en çok merak ettiği yapım.

Balım Müzikali – TİM Show Center

balım müzikal
Balım Müzikali – TİM Show Center

Hollywood’da önce ‘Bazıları Sıcak Sever’di. Ardından Broadway’de ‘Sugar’, şimdi ise ‘Balım’. Türkçeye çevrilirken hikayeye de bizden dokunuşlar eklenen Balım müzikali 15 kişilik kadınlar orkestrası ve 19 kişilik dans ve vokal ekibi ile TİM sahnesinde seni bekliyor! Marilyn Monroe’nun hayat verdiği karakterin Türk versiyonunda Özge Borak ve ona eşlik eden İlker Aksum, Ozan Çobanoğlu, Şebnem Sönmez, Cezmi Baskın ve onlarca kişilik dansçı ve vokalist ekip zaten az olan Türkçe müzikal prodüksiyonları içerisinden enerjisi ile sıyrılıyor.

İDSO 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Konseri – Fulya Sanat

Ülkemizin önemli sanat kurumlarından İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın özel günler için gerçekleştirdiği konserler çoğu zaman repertuvar ve solistler bakımından ilgi çekici olmuştur. 18 Mart Çanakkale Savaşları’nın anısına düzenlenen konser de şüphesiz bunlardan birisi. Hakan Aysev ve Feryal Türkoğlu’nun solistliğini yapacağı konserde orkestra Çanakkale Savaşları’nı anonim halk türkülerinden, Zülfü Livaneli’nin ‘Yiğidim, Aslanım’ bestesine kadar geniş bir repertuvarla dinleyici karşısına çıkacak.

Aydın Karlıbel Konseri – ENKA Kültür Sanat Buluşmaları

Klasiğin oryantalizm ile buluşacağı bir gece için kaçırmamanız gereken bir konser bu seferki!  Cemal Reşit Rey’in yetenekli öğrencisi Aydın Karlıbel, ENKA sahnesinde Strauss, Czerny, Herz ve Moussorgsky’den Doğu Masalları, Türk marşı ve Sultan Mahmut’un gözdelerinin yer aldığı konser size sultanlara layık bir saray resitali deneyimi yaşatacak.

Dil Kuşu – Şermola Performans

dil kuşu
Dil Kuşu – Şermola Performans

Şermola sahnesi dil oyunlarının üçüncüsü, Dil Kuşu ile hepimizi dil üzerine kafa yormaya davet ediyor. Merhaba ve Çena Dengizi‘den sonra sahneye konan Dil Kuşu, Tülin Özen’in kanatları altında yükselen mistik bir masal. Bu masalı belki de en öz ifadesi ile “Düşle başlayan, sabrın, sırrın ve ateşin imtihanından geçip bir kızın hevesli ağzında biten” olarak tanımlamak hiç de yanlış olmaz.

Bu etkinlikler ve çok daha fazlası her an güncellenen etkinlik takvimimizde. Diğer etkinlikleri görmek, ve yılda onlarca etkinliğe katılmak için sen de YKV Kültür Avcısı ailesine katıl!  Ayrıntılı bilgi web sitemizde.