Glencallan, Glengoolie, Balmoor, Glen McKenna, Clyburn, McCleary ve Glen Dochart… Eğer bu viski markalarını hiç duymadıysanız, bu oldukça normal. Çünkü bu markalar sadece dizi ve filmler için yaratılmış, gerçekte satışı olmayan, kurgu viski markaları!

Ürün yerleştirme, farklı sektörlerden birçok markanın tercih ettiği bir pazarlama yöntemi. Bu pazarlama yöntemini kısaca, markanın belli ürünlerini  bir film ya da dizinin doğal akışı sırasında izleyiciye göstermesi olarak özetleyebiliriz. Ülkemizde de son yıllarda sıkça rastladığımız bu yöntemle hedef kitleye ürünlerin doğal kullanımlarını göstermek amaçlanır. Ürün yerleştirmenin en bilinen örnekleri arasında
Cast Away – Fedex, Back to the Future – Nike, The Matrix – Nokia, James Bond – Aston Martin ve Top Gun – Ray Ban sayılabilir.

Özellikle son yıllarda birçok viski markasının da belli dizi ve filmlere ürünlerini yerleştirerek tanıtım yaptığını görüyoruz. Aklıma gelen birkaç örneği aşağıdaki galeride bulabilirsiniz:

Glencallan, Glengoolie, Balmoor, Glen McKenna, Clyburn, McCleary, Glen Dochart, GlenKnolls, MacCutcheon, Stafford TwinWood… Eğer bu markaları hiç duymadıysanız, sakın hemen viski bilginizi sorgulamaya başlamayın, bilmemeniz oldukça normal. Çünkü bu markalar sadece dizi ve filmler için yaratılmış gerçekte satışı olmayan, kurgu viski markaları! Dünyaca ünlü viski markalarına ek olarak, hiç bilinmeyen viski markalarını da dizi ve filmlerde görmek mümkün olabiliyor.

Kurgu viskiler, film/dizilerin sanat ekipleri tarafından detaylı bir çalışma sonucu ortaya çıkıyor. Viskilerin şişelerine dikkatlice bakarsanız, viskinin ülkesi, bölgesi ve yılı gibi detayların bile olduğunu görebilirsiniz. Buna bir de markaların isim ve şişelerinin gerçek markalara olan benzerliğini de katarsanız, bu viskilerin kurgu olduklarını fark etmek gerçekten zor.

HOW I MET YOUR MOTHER
Dizi ve Filmlerdeki Kurgu Viski Markaları

“Peki gerçek markalar yerine neden kurgu markalar kullanılıyor?” diye merak ediyorsanız, buna sebep olarak, yapımcıların markalara verilecek telif ücretinden ve bu anlaşma sürecinden kaçınmak istemesi veya yönetmenlerin eserlerinin herhangi bir marka ile anılmak istememesini gösterebiliriz.

Bir viski meraklısı olarak, bundan sonra izleyeceğiniz dizi ve filmlerde içilen viskilere biraz daha dikkat etmenizi öneririm. Karşınıza çıkacak kurgu markalar sizi şaşırtabilir…

Viski ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için Barış’ın Viski Reklamları ve Viski Hakkında Yanlış Bilinenler yazılarına göz atabilirsiniz.