Nedendir bilinmez; minik, tatlı aydınlatmaları olan bir mekan gördüm mü hayran hayran bakmaktan kendimi alıkoyamam. Fikrimce o yan yana dizili küçük ışıklar ayrı bir büyü katar mekana. İşte bu sihirli dokunuşla birlikte geçtiğimiz günlerde Teşvikiye’de açılan sımsıcak bir mahalle lokantası keşfiyle karşınızdayım: Lokanta Kru!

Konum

Lokanta Kru Nişantaşı
Lokanta Kru: Teşvikiye’de Sımsıcak Bir Mahalle Lokantası

Lokanta Kru, soğuk bir günde içinizi ısıtacak samimiyette bir yer. İçeri girdiğinizde iki farklı konseptin birbiriyle müthiş uyumu karşılıyor sizi. Biri kapıdan girince hemen karşınızda yer alan, birbirinden lezzetli oldukları görünüşlerinden bile belli ev yemekleriyle dolu kısım. İşte bu kısım mekana yerellik katıyor. Bir de gözlerinizi mekanın bütününde gezdirdiğinizde, yeşil ve pembenin ağırlıkta olduğu çok şık bir dekorasyon görüyorsunuz. Açıkçası ben yeşil ve pembe bir arada nasıl bu kadar göze hitap edebilir, diye düşünmekten kendimi alamadım. Bahsettiğim iki konsept birleşince; hem yerel ve ev gibi, hem de şık ve kaliteli, çok ama çok keyifli bir mekanda buluyorsunuz kendinizi. Hızlı ve özenli servisini, bir de çalışanların güleryüzünü de eklediğinizde, dört dörtlük bir mekan Lokanta Kru!

Lokanta Kru Menü
Lokanta Kru: Teşvikiye’de Sımsıcak Bir Mahalle Lokantası

Çoğumuzun müdavimi olduğu Kruvasan İstanbul‘un kardeş mekanı olduğunu öğrendiğim ve tam karşısında yer alan Lokanta Kru’da, Ege mutfağının özgün lezzetlerini bulabilirsiniz. Her gün Ufuk Ügümü’nün elinden çıkan, o günün menüsü tahtaya yazılıyor, size ise taptaze zeytinyağlı ve sebzeli yemeklerin tadına varmak kalıyor. Menüde Balkabağı Çorbasından Limon Soslu Uykuluğa, Ayvalı Yabani Pazıdan Avokadolu Çiğ Brokoliye çok fazla seçenek bulunuyor. Hepsi hem taze, hem hafif. İster şarabınızı açıp keyif yapabilir, ister kendinize güzel bir meze tabağı hazırlayıp rakınızı söyleyebilirsiniz. Mevsim balıklarının olduğu ana yemekler tercih ederseniz de, kerevizli balıkçı işi levreğin çok lezzetli olduğunu duydum.

Lokanta Kru Nerede
Hamsili Pilav

Ben Hamsili Pilav yedim, arkadaşım da Bulgurlu Dana Kol söyledi. İkimiz de kelimenin tam anlamıyla bayıldık! Hamsili Pilavın lezzetine inanamazsınız, hiç bitsin istemedim. Yanında denediğimiz Pancarlı Kinoa da müthişti. Lokanta Kru’da lezzetli yemek deneyiminizi sonlandırmak için Ayva veya Kabak Tatlısı söyleyebilirsiniz. Ben yemedim ama eminim çok güzeldir!

Buranın, kapandığına çok üzüldüğümüz Kantin’e iyi bir alternatif olabileceğini düşünüyorum. Bu civarda oturanlar, işi buralarda olanlar veya Teşvikiye ile hiçbir bağlantısı olmayanlar bile burayı uğrak mekanlarından biri haline getirebilir. Keyifli bir yemek, güzel bir sohbet, hoş bir ambiyans için ideal bir mekan çünkü Lokanta Kru. Sanırım artık ben buraya sık sık gelip, “acaba bugün günün menüsünde ne var” diye düşünerek kendime küçük sürprizler yapacağım. Bence siz de özellikle İstanbul’da yeni açılan mekanları keşfetmeyi seven biriyseniz, en yakın zamanda güzel bir Teşvikiye keşfi turu yapın, acıktığınızda da kendinizi hiç düşünmeden Lokanta Kru’ya atın! Bu arada, gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Instagram

İlginizi çekebilir: Lulucumm’dan Dio Nişantaşı