Lviv, kültürel mirasa ev sahipiliği yapıyor. Bu şehrin sokaklarında gezerken tarihe uzanan büyülü bir yolculuğa hazır olun.

Lviv
Lviv | Fotoğraf: Gözde Kazak

Ukrayna’nın en çok turist alan şehirlerinden biri olan Lviv, ülkenin en önemli kültürel merkezi. Ayrıca nüfus bakımından batı Ukrayna’nın en büyük şehri olan Lviv,  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor. Resmi dil olarak Ukraynaca ve Rusça konuşuluyor, İngilizce bilen ise yok denecek kadar az. Kış aylarında sıcaklığın eksilerde olması nedeniyle kentte Nisan – Eylül aylarında ziyaretçi sayısı oldukça artış gösteriyor. Lviv, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Pasaportla hatta chipli kimlikle bile ülkeye giriş yapmak mümkün ayrıca  90 gün de ülkede kalma hakkı tanıyor.

Lviv’de Ne Yapılır?

Lviv’de Konaklama

Lviv, küçük bir kent olduğundan Rynok Meydanı ( Lviv’in kalbi) çevresindeki otel ve kiralık evlerde konaklamak kenti yürüyerek dolaşabilme açısından büyük kolaylık sağlıyor. Rynok Meydanı çevresindeki tesislerde konaklama yaptığınızda tarihi yapılara, restorantlara, alışveriş mekânlarına ve eğlence yerlerine birkaç dakikada ulaşmak mümkün oluyor.

Lviv’de Gezilecek Yerler

Rynok Square (Rynok Meydanı)

Rynok Meydanı
Rynok Meydanı | Fotoğraf: Unsplash/@mrrrk_smith

Rynok Meydanı Lviv Old Town ( Eski Şehir) denilen kısım ve  Lviv’in en hareketli bölgesi. Meydanı isterseniz yürüyerek, isterseniz turistik trenle gezebilirsiniz. Genellikle şehir meydanlarında bulunan ve şehri kuş bakışı izlemek için yapılmış kulelerden Lviv’de de bulunuyor. Kuleye meydanda bulunan Belediye Binası içerisindeki merdiveni kullanarak çıkabilirsiniz. Muhteşem manzarası ile Lviv ayaklarınızın altında!

Opera Binası

Opera Binası
Opera Binası | Fotoğraf: greentourua.com

Şehrin merkezinde  1.100 kişi kapasiteli Opera Binası Rönesans ve Barok stillerinin kullanıldığı mimari yapısıyla ziyaretçileri adeta büyülüyor. 1897-1900 yılları arasında inşa edilmiş olan binanın içi de en az dış görüntüsü kadar etkileyici. Genellikle opera ve bale gösterilerinin sergilendiği gecelere mutlaka katılmasınız. Sadece binayı gezmek isteyenler ise yerel rehber eşliğinde düzenlenen 1 saatlik turlara katılabilirler.

Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı
Lychakiv Mezarlığı | Fotoğraf: 123rf.com

Şehir merkezinden tramvay ile ulaşım sağlayabileceğiniz Lychakiv Mezarlığı ,1787 yılında 42 hektarlık alan üzerinde kurulmuş. Bu mezarlıkta toplam 400 bin adet mezar bulunuyor ve mezarlıkların neredeyse tamamı Gotik tarzda yapıldığı için oldukça ilgi çekici. Bu özelliği sayesinde de turist akınına uğradığından son birkaç yıldır müze gibi kullanılıyor. Ayrıca Lychakiv Mezarlığı’nda ülkenin sanatçıları, asilleri ve askerleri gömülü olduğundan Avrupa’nın en önemli mezarlıklarından biri olarak adlandırılıyor.

High Castle (Yüksek Kale)

High Castle
High Castle | Fotoğraf: gezentigo.com

1250 yılında inşa edilmiş olan High Castle, Lviv’in en yüksek noktasına konumlandırılmış. Dolayısıyla zorlu bir yolundan geçerek ulaşılan kale, Lviv’e tepeden bakabileceğiniz eşsiz manzarasıyla sizi büyüleyebilecek bir yerde.  413 metre yükseklikte olan High Castle’ın etrafı yemyeşil ağaçlarla kaplı olduğundan doğayla iç içe zaman geçirmeniz için de ideal bir yer.

St. Olha and Elizabeth Kilisesi

St. Olha and Elizabeth Kilisesi
St. Olha and Elizabeth Kilisesi | Fotoğraf: Gözde Kazak

Gotik mimari ile inşa edilmiş baş yapıtlarından biri olan St. Olha and Elizabeth Kilisesi’ni görmeden Lviv’den dönmeyin. İçeri girişlerin ücretsiz olduğu kilisede bir de şehri tepeden görmek isteyenler için merdivenleri kullanma imkanı sunuluyor.

Museum of Folk Architecture

Museum of Folk Architecture
Museum of Folk Architecture | Fotoğraf: Gözde Kazak

60 hektarlık bir alana kurulu Avrupa’nın en büyük açık hava müzelerinden biri olan Museum of Folk Architecture Lviv’de bulunan en görülesi yerler arasında. Yaklaşık 300 yıl önce Lviv köyü olarak inşa edilmiş olan Museum of Folk Architecture içerisinde gezebilmek için en az 2 saatlik zamana ihtiyaç oluyor. Müze içerisinde döneme ait evler kiliseler, göller, çocuk parkları gibi birçok yaşam alanı farklı tarzdaki mimarisi ile turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Potocki Sarayı

Potocki Sarayı
Potocki Sarayı | Fotoğraf: Gözde Kazak

Fransız mimarisi ve Barok tarzında inşa edilmiş Avrupa’nın önemli ailelerinden Potockiler tarafından kullanılan ve şu anda Lviv’e ait sanat eserlerinin sergilendiği bir saray. Bu saray  konum olarak Ivan Franko Üniversitesi’ne çok yakın dolayısıyla buraya gelirken Lviv’in ünlü Üniversitesi’ni de görme şansınız olacak. Sarayın sadece ziyaretçi kabul ediyor. Aileye ait birçok yaşam alanı ve dönemin eşsiz tabloları sanat severleri karşılıyor. 

Lviv Lezzetleri

Lviv Beer Theatre
Lviv Beer Theatre | Fotoğraf: Gözde Kazak

Slav mutfağı ağırlıklı Lviv’de en çok dikkati çeken farklı konseptleriyle Lviv kafeleri. Geleneksel yemekleri arasında en çok talep görenler pyrizkhy ve varenyky.  Özellikle Rynok Meydanı’nda çok fazla rastlayacağınız birçok kafe ve restoranda bu lezzetleri deneme imkanınız olacak. Özel konseptleriyle dizayn edilmiş Kryyivka, Celentano Restorante, House og Legend, Baczewski ise başlıca önerilerim arasında yer alıyor. Hem yemek yiyip hem de canlı müzik müzik dinlemek isteyenler için Lviv Beer Theatre mutlaka görülesi bir mekan.

Kapak Fotoğraf: Gözde Kazak

İlginizi çekebilir: Esma Esra Hamurcu’dan Lviv Gezi Rehberi