Bilgilerin dolu dolu aktığı ve karmaşanın olduğu bir çağda yaşadığımız gerçek. Bazen her taraftan bir ses duyuyor ve hangi yöne kafamızı çevireceğimizi bilemiyoruz. Bazen de bilgilerin doğruluğundan şüphe edebiliyoruz. Her an yüzlerce bildirimlere ve uyaranlara maruz kaldığımızda anlıyoruz; bizi tüm hatlarıyla bilgilendirecek, şüphelendirmeyecek ve keyif verecek kaliteli içerikleri tüketmemiz gerekiyor. İşte tam da bu noktada kaliteli ve ilgi çekici içerikleri kısa ve öz bir şekilde bizlere aktarmayı sağlayan platform arayışlarım başladı. Bu yüzden de birçok konuda bilgilenmemi sağlayan ve merakımı körükleyen, takip etmekten büyük bir keyif aldığım mail bültenlerini bu yazımda derleyerek sizlerle buluşturmak istedim. Hazırsanız, keşif dolu yolculuğumuz başlasın!

Mail Bültenleri
Mail Bültenleri | Fotoğraf: Unsplash/@glvrdru

Mail Bültenleri – Newsletter Önerileri

theMagger Newsletter

Mail Bültenleri
Mail Bültenleri | Fotoğraf: theMagger

Bu listede ilk olarak yer vermek istediğim tabii ki TheMagger Newsletter! 🙂 Her pazartesi ve cuma günleri, theMagger.com’dan popüler yazılar, theMagger News’tan haberler ve theMagger Ajanda’dan etkinlikler bizlerle buluşuyor. Bazen ufkunuzu açan ve size ilham verecek içeriklerle, bazen de yepyeni güncel etkinliklerle karşılaşmanız böylece mümkün olabiliyor. Her an bilgilerin aktığı bu dünyada, kaliteli ve özenli içeriklerin bu şekilde bir araya getirilebilmesi açıkçası beni çok sevindiriyor. Siz de birbirinden güzel ve  ilgi çekici içeriklerle anında buluşmak; güncel etkinliklerden, trendlerden ve haberlerden her hafta haberdar olmak istiyorsanız theMagger Newsletter‘a kayıt olmak için asla geç değil! 

5 Kişi

 5 Kişi
 5 Kişi | Fotoğraf: 5kisi.com

Uzun süredir takipçisi olduğum “5 Kişi” platformu da hem podcast bölümleri ile hem de her hafta birçok konuda bilgilenmemi sağlayan mail bülteni ile bana çok fazla ilham verenlerden. “En çok vakit geçirdiğin 5 kişinin ortalamasısın.” sözünü hepimiz mutlaka duymuşuzdur. 5 Kişi platformunun kurucusu Eray Erdoğan da bu sözden ilhamla çıkmış yola aslında. Hem podcastlerinde ağırladığı kişiler ile hem de mail bülteninde paylaştıklarıyla düşünmemizi ve sorgulamamızı çok fazla sağlıyor. Siz de her pazar sabahı size ilham verecek TED konuşmalarını, makaleleri, kitapları, podcastleri, sözleri ve soruları #5Madde’ de mailimde bulmak istiyorum diyorsanız mail listesine kayıt olmak için tıklayabilirsiniz.

Aposto!

Aposto
Aposto | Fotoğraf: Apostonews.com

“Gürültüden uzaklaş!” mottosu ile hayatımıza giren Aposto ve bültenlerini eminim ki birçoğumuz severek takip ediyoruz. İtalyanca’da yerli yerinde, düzenli anlamına gelen Aposto, aslında kelime anlamını da çokça yansıtıyor. Her sabah mailinize düşen bültenler, sizi gerçekten de bu gürültülü sosyal medya çağından uzaklaştırarak az ve öz bir şekilde gündem hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra haftanın farklı günlerinde mailinize gelen tematik bültenleri de mevcut. Örneğin; Benim takip etmeyi en çok sevdiklerimden birisi de Duende. Duende’ de her cuma müzik, sinema, edebiyat, görsel sanatlar ve tiyatro üzerine anektodlar paylaşılıyor.  Siz de diğer bültenlerini keşfetmek ve kaydolmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Monokrom Bülten

Monokrom Bülten
Monokrom Bülten | Fotoğraf: Monokrom Bülten

“Sağlam ve sıkı içerikler” mottosu ile yola çıkan Monokrom Bülten de son zamanlarda sıkı bir takipçisi olduğum bültenlerden birisi. Peki bu bültende neler mi var? Nitelikli makaleler, podcastler, zihnimizi besleyen içerikler, videolar ve Monokrom’a özel içerikler! Her pazar günü kahvenize eşlik edecek ve size ilham verecek bu bültene kayıt olmayı kaçırmayın derim. Eminim ki abone olduktan sonra her hafta bu bülten ile buluşmak için heyecanlanırken bulacaksınız kendinizi.

3-2-1 Thursday/ James Clear

48662c80d0a01170204bfb30f9009f10
3-2-1 Thursday | Fotoğraf: jamesclear.com

“Atomic Habits” kitabı ile tanıdığım James Clear da uzun süredir “3-2-1 Thursday” isimli bülteni ile bilgilerini bizlerle paylaşıyor. 1 milyondan fazla aboneye sahip okuyucusu ile bu bültende James Clear, her perşembe günü kendisinden 3 kısa fikir, 2 anlamlı alıntı ve bizlere sorduğu 1 soru ile düşünmemizi teşvik etmeye çalışıyor.

Bu Hafta Ne İzlesem?

Bu hafta ne izlesem?
Bu hafta ne izlesem? | Fotoğraf Kaynağı: Tersninja.com

Eğer siz de “Bu hafta ne izlesem?” derdinden kurtulmak istiyorsanız; Ters Ninja’nın bu mail bültenini haftalık olarak takip etmenizi şiddetle tavsiye derim. Her hafta Netflix, Mubi, BluTV, BeIN Connect, Amazon Prime gibi birçok platformlardan dizi ve film önerilerini bizler için derleyen bu bülteni her perşembe mail kutunuzda bulabilirsiniz. Kayıt olmak için tıklayın.

Good City Sounds

Good City Sounds
Good City Sounds | Fotoğraf: Good City Sounds 

Seyahat etmek için illa ki bir uçağa, trene binip uzaklara mı gitmeli? ” diyen Good City Sounds platformu, aynı isme sahip olan podcastleri ile de beni bir süredir ışınlayarak merak ettiğim yerleri zihnimde canlandırmamı sağlıyor. Mail bültenlerinde ise her hafta oturduğumuz yerden seyahate çıkararak yeni fikirler, sanatçılar, galeriler, filmler, kitaplar, gizli kalmış lokasyonlar ve daha fazlası bizleri karşılıyor! Siz de oturduğunuz yerden zihnim bir sürü yerde gezinsin, zamanda yolculuk yaparak ışınlanayım diyorsanız bu keyifli ve capcanlı mail bülteni bence tam sizlik! Mail bültenine üye olmak için tıklayabilirsiniz.

Podfresh

Podtail
Podtail | Fotoğraf: podtail.com

Eğer siz de benim gibi sıkı bir podcast dinleyicisiyseniz; mutlaka takip etmeniz gereken platformlardan birisinin de Podfresh olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İlham veren ve harekete geçiren podcastlerle bizi buluşturan Podfresh; aynı zamanda günlük ve haftalık bültenleri ile de podcast ekosistemini yakından tanımak, bilgilenmek ve ilham almak isteyenlerin adeta bir buluşma noktası oluyor.

Going Zero Waste

101-ways-to-go-zero-waste-book-review
Going Zero Waste | Fotoğraf Kaynağı: Honestly Modern

“101 Ways to Go Zero Waste” adlı kitabın yazarı ve Going Zero Waste platformunun kurucusu olarak da tanıdığımız Kathryn Kellogg, mail bülteninde de bizi sıfır atık konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyor. Hem sıfır atık konusunda daha da bilinçlenmek istiyor, hem de Kellogg’un blog gönderilerinden anında haberdar olmak istiyorum diyorsanız mail bültenine siz de şimdi abone olabilirsiniz!

Peki  bu gürültülü çağda, siz en çok hangi platformlarla bilgilenmeyi ve ruhunuzu beslemeyi tercih ediyorsunuz?  Mail bültenleri önerilerinizi merakla bekliyorum! 🙂

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@contentpixie

İlginizi çekebilir: Petite Guide’dan Podcast Önerileri