Geçtiğimiz günlerde uzun süre beklenen Malcolm & Marie filminin fragmanı yayınlanmış ve izleyiciyi bir hayli heyecanlandırmıştı. Covid-19 salgınının ilk günlerinde gizlice çekilen ilk uzun metrajlı filmin popülaritesi karantina süresinde kameraya alınan ilk büyük proje olmasından kaynaklanıyor. Siyah beyaz sinematografiyle çekilen Malcolm & Marie’nin başrolünü Emmy ödüllü Zendaya ve Tenet filmiyle adını duyurmuş John-David Washington ikilisi paylaşıyor.

Malcolm & Marie
Malcolm & Marie | Fotoğraf: Dominic Miller/Netflix

Diğer tüm ülkelerde olduğu gibi, Covid-19’un Amerikan film endüstrisini de sekteye uğratmasıyla beraber tüm dizi/film çekimleri durdurulmuştu. Ancak Euphoria dizisinin de sorumlusu olan Sam Levinson, bu filmi 2 haftalık bir sürede gizlice çekmeyi başararak prodüksiyonu Şubat 2021’e hazır hale getirdi. Sam Levinson, tüm dünyanın karantinaya girdiği sırada bir gece Zendaya’nın onu aradığını ve karantina sırasında bir film yazıp, yönetip yönetemeyeceğini sorduğunu belirtiyor bir röportajında. Zendaya’nın bu fikriyle kolları sıvayan Levinson böylelikle tam olarak 6 gün içerisinde Malcolm & Marie hikayesini oluşturmuş.

Marie’ye hayat verecek oyuncu Zendaya olarak belirlenmiş; partner seçiminden yana endişeleri olsa da filmin sorumlusu olan Sam Levinson’un aklına sadece yılın yükselen oyuncusu olarak John-David Washington gelmiş. Levinson bu konu hakkındaki görüşlerini şu sözlerle belirtiyor: “Biraz gergindim çünkü yılın en büyük filminde (Tenet) oynadığının farkındaydım ve ondan yılın küçük filminde oynamasını isteyecektim.” Washington ise röportajlarında Malcolm rolünün kendisine oldukça uygun olduğunu, böyle bir projede yer alma ihtiyacını çok fazla hissettiğini; tüm endüstrinin böyle bir dönemde kendilerini pürdikkat izlemelerinin heyecanını belirtiyor. Zendaya ise film hakkında sadece iki karakterle bir film çekme fikrinin onu büyülediğini ancak tek bir mekânda katı protokoller altında çekildiği için tüm ekibi zorladığını söylüyor.

Malcolm & Marie
Malcolm & Marie | Fotoğraf: Pinterest

Tüm ekibin tek bir alana sıkıştığı mekân hakkında konuşan Sam Levinson, “İzinsiz çekim yapabileceğimiz bir yer bulmalıydık” diyor. “O zamanlar Kaliforniya’da özel mülkte çekim yapmak için izne ihtiyacınız olmayan tek yer Carmel’di. Bu yüzden Carmel’de olması gerekiyordu.” Feldman Architecture’ın yarı yarıya cam ve tahtadan yapılmış Caterpillar Evi bu film için gerçekten de oldukça uygun ve izole görünüyordu. Tüm sağlık ve güvenlik protokollerine uygun bir şekilde set ekibine ve oyunculara sürekli test yapılmış ve 2 hafta boyunca Carmel bölgesinden ayrılmalarına izin verilmemiş.

caterpillar_house15
Carmel ilçesinde bulunan Caterpillar Evi | Fotoğraf: feldmanarchitecture.com

2021’in en çok beklenen filmleri listesinde yerini almış olan Malcolm & Marie, eleştirmenler tarafından Marriage Story filmiyle benzerlikler taşıdığını; aynı zamanda ilişkilerin karantinada deneyimlediği bir dizi sosyal ve romantik temaları işlediğini belirtiyorlar. Film aslında bir aşk hikayesi olmasa da romantik drama olarak sınıflandırılıyor. Hikâye, bir film yapımcısı olan Malcolm’un kız arkadaşı Marie ile başarılı bir galadan dönmelerinin ardından geçmişte yaşadıkları ilişkileri üzerine ihtiraslı bir tartışmaya odaklanıyor. Gala dönüşü ardından, Malcolm’un filmine merakla pozitif eleştiriler bekledikleri sırada, çift beklenmedik bir tartışmayla aşklarının gücünü sınıyorlar.

Malcolm & Marie
Malcolm & Marie | Fotoğraf: Youtube

Fragmanda da izlediğimiz gibi, birbirlerine delicesine aşık çifti bir flört ederken bir delicesine tartışırken görüyoruz. Malcolm’un fragmanda “Hayatım boyunca karşılaştığım en dayanılmaz, zor, dik kafalı ve iğrenç bir kadınsın, Seni seviyorum!” cümlesi aslında ilişkilerinin bir hayli çalkantılı geçeceğine bir işaret. Fragman ilerledikçe geçmişleri hakkında gerçekler ve itiraflar gün yüzüne çıkıyor, duygusal gerilimler artıyor; böylelikle geçmişe dönük varsayımlar, ilişkilerde sabotaj ve beklentiler, duyguların yoğun ve acı verici hakimiyeti üzerine birçok temanın işlendiğini görüyoruz.

youtube play youtube play

Her ilişkinin bir noktadan sonra beklenmedik raddelere doğru evrilmesini derin, dokunaklı ve gerçekçi diyaloglarla izleyiciye sunan filmin yayın haklarını 30 milyon dolara satın alan Netflix, Malcolm & Marie için ayrıca bir Oscar kampanyası başlatmayı planlıyor. Sam Lavinson tarafından yazılıp yönetilen bu film 5 Şubat’ta Netflix üzerinden izleyicisiyle buluşacak. 

Kapak Fotoğrafı: hollywoodreporter.com

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Marriage Story