Fas seyahatimizde en keyif aldığımız şehir, şüphesiz Marakeş’ti. Kültürel, mimari ve tarihi dokusuyla bu şehri oldukça otantik bulduğumu söyleyebilirim. Her yeri görebilmek adına çabuk çabuk gezmektense, yavaşlayıp o şehrin tadını çıkarmayı daha çok seviyorum. Bu nedenle favori Marakeş mekanlarımı sizlerle de paylaşmak isterim. Para biriminin Euro veya Dolar olmadığı, vize gerektirmeyen, aynı zamanda Covid-19 seyahat kısıtlamalarının olmadığı Marakeş’in güzel bir rota olduğunu düşünüyorum.

Marakeş | Fotoğraf: Clive Kim (Pexels.com)

Marakeş Mekan Önerileri

La Mamounia Konum

Marakeş’in en lüks otellerinden biri olan La Mamounia, 2021 yılında Condé Nast Traveler dergisi tarafından dünyanın en iyi oteli seçilmiş. 1923 yılından beri faaliyet gösteren bu otel, çok geniş bir alana yayılıyor. Burada bütün bir gününüzü geçirebilirsiniz. Önce tesisin bahçelerinde gezinmenizi öneririm. Fas mimarisine özgü “riad”ların en zevkli örneklerini burada bulabilirsiniz. Ardından otelin bahçesinde bulunan kafesinde Fas’a özgü ve gümüş demliklerde servis edilen nane çayını içebilirsiniz. Demlenen çayı bardaklara epey bir yukarıdan döküyorlar, bunun amacı çayı havalandırarak daha da aromatik bir tada sahip olmasını sağlamakmış.

Le Salama Konum

Marakeş’in kalbi Jamaa El Fna meydanında bulunan bu mekan, birkaç kattan oluşuyor ve her katı farklı şekilde dekore edilmiş. Teras katı tavandan sarkan bitkileriyle rustik bir dizayna sahipken, kapalı alanlarının oldukça mistik bir havasının olduğunu söyleyebilirim. Burada yemek yiyip kokteyl içebileceğiniz gibi, nargile ve nane çayı eşliğinde Marakeş manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Jamaa El Fna’nın karmaşasından sonra burası size huzur verecek.

Barometre Marrakech Konum

Barometre Marrakech, kokteyl kültürünü bir üst seviyeye taşıyan bir mekan. Denediğimiz kokteyllerin tamamı hem çok orijinal bir sunuma sahipti, hem de lezzet olarak çok sofistikeydi. Barın önünde cam kavanozları içinde envai çeşit baharat var ve bunlardan seçim yaparak kendi kokteylinizi farklılaştırabiliyorsunuz. Barometre Marrakech’in gastronomi anlamında da oldukça tatmin edici olduğunu düşünüyorum.

Café Majorelle Konum

nicolasmatheus
Café Majorelle | Fotoğraf: Nicolas Matheus (matheusphoto.com)

Fransız sanatçı Jacques Majorelle’in 40 yıllık projesi Jardin Majorelle, envai çeşit kaktüs, egzotik bitki ve ağacın bulunduğu bir bahçe. 2.5 dönümlük bu alanda aynı zamanda kübist bir villa da bulunuyor. 1923’ten 1950’ye kadar aktif olarak kullanılan Jardin Majorelle, 1980’lere kadar kaderine terk ediliyor. Neyse ki ardından moda tasarımcısı Yves Saint Laurent ve Pierre Berge burayı satın alarak renove ediyor. Bugün de haftanın her günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında gezebileceğiz bir müze haline getirilmiş. Café Majorelle, buranın içinde yer alan, yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz bir kafe. Jardin Majorelle’in büyüleyici dokusunu taşıdığından burasının mutlaka deneyimlemeniz gereken bir mekan olduğunu düşünüyorum.

Kabana Konum

Latin esintisi alacağınız Kabana, oldukça keyifli bir terasa sahip. Akdeniz, Latin ve Asya mutfağından sağlıklı seçeneklerin bulunduğu geniş bir menü oluşturmuşlar. Özellikle gün batımına denk getirirseniz kokteyl eşliğinde harika bir manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Akşamları belirli bir saatten sonra DJ performansı eşliğinde parti düzenlenebildiğini de ekleyelim.

Four Seasons Resort Marrakech Konum

Mekan önerileri listemi başka bir otel ile sonlandırayım. Four Seasons Resort Marrakech de La Mamounia gibi geniş bir alana yayılmış bir tesis. Konaklamanın yanı sıra havuz ve diğer alanlardan günübirlik faydalanabiliyorsunuz. Biz otelin balkonunda -yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere- otantik manzaraya karşı nane çayı içip enfes hamur işlerinden tatmıştık. Yorucu bir günün ardından dinlenmek için ideal bir mekan.

Kapak Fotoğrafı: kabana-marrakech.com

İlginizi çekebilir: Kadir Sayım’dan Fas’ın En Turistik Şehri Marakeş’ten Notlar

Ceren Kandemir’den Gözünüzün Kamera Olmak İstediği Şehir “Marakeş”