“İşlevini yitirmiş mekanik aksamların doğa ile her zaman bir araya gelebileceğini, doğanın bütünselliğinin ve bitimsiz gücünü kullanma hevesiyle yola çıkan Menderes Güneş, evrensel değerleri korumak, biraz da hatırlamak için “ES” diyor.” Menderes Güneş’in “ES” sergisi 14 Nisan’a kadar devam ediyor.

MS Floral Projects
Menderes Güneş

Teşvikiye Poyracık sokağın 12/B numaralı kapısından harikalar diyarına attığım o ilk adım, komşuculuğun bana kattığı en güzel değerlerden MG Floral Projects ile tanıştırdı beni. Yaklaşık iki yıldır her geçişimde sabahımı, akşamımı güzelim çiçekleriyle umutla doyuran bir yer burası. Şimdiyse gönlümde 5 Nisan günü saat 18:00’da başlayıp, 14 Nisan’a kadar sürecek sıradışı sergisiyle adeta bir farkındalık devi!

Ağır makina parçalarının kuru dallarla dizaynından yola çıkılan bir seçki var bu sergide. Buna aslında “floral art” deniyor, ama tam olarak nasıl? MG Floral Projects’ in yaratıcısı Menderes Güneş’e sorduğumda: “bazen ne yaptığını dillendiremiyorsun ya” diye başlıyor cümlesine ve devam ediyor, “insanlar kendini borçlu hisseder, ne yapabilirim sorusu kemirir ya içini. Tüm amacım birilerini uyandırmak, farkındalık yaratmak.” İşte o yüzden Menderes Güneş, işlevini yitirmiş mekanik aksamların doğa ile her zaman bir araya gelebileceğini düşünüyor, doğanın bütünselliği ve bitimsiz gücünü kullanma hevesiyle çıkıyor yoluna. Evrensel değerleri korumak, biraz da hatırlamak için, “ES” diyor.

Yaklaşık bir yıllık bir birikimin ürünü bu sergi. Mekanik aksamların temizlenmesi, pastan arındırılması tek tek elden geçirilerek doğayla harmanlı bambaşka bir formda hazırlanması hali… Sonuçta çiçekler ile uğraşıldığından “göze hitap etmek” de var oluşunun bir parçası ama her haliyle bir altyazı içeren bir sergi bu. Menderes’in altyazısı: ES!

Peki ya nereden geliyor bu isim? “Menderes” isminin de yankısı var bu Es’te. Akarsuyun ova düzlüklerinde oluşturduğu S harfine benzer kıvrımlara deniyor menderes. Devam eden bir nizam, akan bir süreç ama bir o kadar da süreçle değişen bir ruh da diyebiliriz.

“Yaptığım işlere baktığımda hepsi esle alakalı, hep uzayıp gidiyor menderesin içindeki esler” diyor Menderes Güneş, bunun üzerine koyuyor noktayı. Hiçbir işlevi kalmamış kırank milinden, itfaiye lansına adını bilmediğim, daha önce hiç görmediğim birçok mekanik parçaya kattığı değer ve dokunduğu öğretici eliyle bir kez de bizi selamlıyor. Ortaya çıkardıklarını anlamlandırmak zor, kolay değil. Sadece geri dönüşüm olarak yorumlamak az kalır, içindeki sürdürülebilirlik mesajını büyük harflerle okuyabilmek gerekiyor. Bu serginin bakmak yerine görmeyi bilen herkeste iz bırakabileceği düşüncesindeyim. Ufacık, kısacık bu sergi 14 Nisan’a kadar devam ediyor. Siz görmeden bitmesin derim… Keyifli seyirler 🙂

Instagram

İlginizi çekebilir: Bahar Altay’dan “İstanbul Sergi Takvimi”