İtalya’yı bilen bilir. Klasik mutfağının yanı sıra en çok da pastaneleriyle meşhurdur. Neredeyse pek çok şehrinde her köşe başında bulabileceğiniz pastaneler geleneksel görünümüyle turistlerin dikkatini çok çekmese de, içine girdiğinizde sunduğu yöresel tatlarıyla benim gibi bir tatlı canavarının tatlı ufkunu genişletmekle kalmayıp, bir de kendine hayran bırakıyor. Di Viole di Liquirizia ise tamamen şansa keşfettiğim, önünden geçerken beni dekorasyonuyla içine çeken şirin mi şirin bir mekan!

Konum

milano_brera
Di Viole di Liquirizia

Milano’nun en sevdiğim semti Brera. Burada dolaşmaktan, çeşitli mekanlar keşfetmekten çok haz alıyorum. Brera semti, “Centro Storico” diye geçiyor. Bir başka deyişle şehrin tarihinin en iyi şekilde korunduğu bölgelerden bir tanesi. Eski evler, eski restoranlar ve eski kafeler…  Brera sokaklarında dolaşırken İtalya’nın eşsiz büyüsünün etkisi altında kalmamak imkansız.

2013-02-15 19.22.45
Di Viole di Liquirizia
Lucia2
Di Viole di Liquirizia

Keşfe çıktığım günlerden birinde rastladım Di Viole di Liquirizia’ya. Bu küçük pastaneye arkadaşımla birlikte sıcak bir kahve içmek için girdik. Bir de ne görelim! Binbir çeşit pasta ve özenle yapılmış taze taze cupcakeler! Oturmak için kendimize nefis bir yer bulduktan sonra hemen menüleri elimize aldık. İlk denemem cupcake’ler oldu. Ben üstü çikolatalı, içi karamel aromalı bir cupcakei tercih ederken, arkadaşım ise çoktan tartları tatmaya başlamıştı bile!

Tatlı Canavarları İçin Milano'dan Bir Mekan: Di Viole di Liquirizia
Di Viole di Liquirizia

Bu nefis tatlıların yanına tam kahve sipariş edecekken gözüm çay menüsüne takıldı. İtalya’da çay yerine kahve tercih edildiği için, menülerde fazla çay çeşidi göremezsiniz. Ancak “Di Viole Di Liquirizia” oldukça geniş çay menüsüyle kalbimi bir kez daha fethetti. Menüye gelince; Fransa’nın meşhur çay markası “Mariage Freres’ye ait neredeyse tüm çay çeşitleri bu menüde mevcut. Üstelik sadece içmekle kalmayıp satın da alabiliyorsunuz bu çayları. Benim favorim Yasemin ve Mandalina aromalı olan. İçmesi oldukça keyifli olan bu çayların servis ediliş biçimi de bir o kadar sempatik.

DS39649-pola
Di Viole di Liquirizia

Eğer sizin de yolunuz bir gün Milano’ya düşerse ve “tatlısız olmaz” diyorsanız Brera’yı gezmeden ve Di Viole Di Liquirizia’ya uğramadan dönmeyin derim. Ben çok sevdim. Çaylardan bir kaç tanesini satın almakla kalmayıp, şimdi de reçellere göz diktim.

4
Di Viole di Liquirizia

Afiyet olsun!

Di Viole di Liquirizia Adres: Via Madonnina, 10 20121 Milano