Bir moda tasarımcının en büyük hedeflerinden biri ünlü ve zengin olmaktan öte ikonlaşmaktır. Kendine özgün bir imzaya sahip olma ve ona ait bir tarz yaratmaktır. Bir elbiseye bakıldığı zaman ‘Bu X kişinin…’ deniyorsa, o tasarımcı başarılı bir tasarımcıdır. Kimse giysi yığınında farkedilmeyen bir elbiseye sahip olmak istemez. Genelde çok ünlü tasarımcıların da kendilerine özgün bir bakışı vardır.

versace kardeşler
Versace Kardeşler

Amerikan asıllı Lifetime kanalının ‘House of Versace’ adlı filmi de tam olarak bu olayı ve olayın çevresinde gerçekleşenleri işliyor. Gianni ve Donatella’nın rüya ikili olduğu zamanları, Gianni’nin ani ölümünü, Gianni’nin ölümünün ardından elinde nasıl tutacağını bilemediği koca bir miras ve o mirasın ulu ağırlığı altında darmadağın olan yalnız kalmış Donatella, kendisi parçalanırken ailesini bir arada tutmak için savaş veren bir anne ve bir anda kaybettiği kardeşinin neden onu perişan ve fakir bıraktığının merakını ölene kadar geçiremeyecek bir kardeş.

allegra versace by terry richardson
Allegra Versace

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, film şu ana kadar izleyeceğiniz en acıklı moda filmi olabilir. Zaten konunun kendisini düşündükçe bile tüylerim diken diken oluyor. Gianni Versace tartışmasız büyük bir ustaydı, hatta bu gezegene ayak basmış en iyi erkek moda tasarımcısı bile olabilir. Onun ani ölümünü işleyen film de aynı derecede acıklı ancak film Gianni’nin kaybını evrensel bir şekilde değil de aile içinden işliyor. Moda dünyası adına nasıl büyük bir kayıp olduğu film içinde daha çok işlenebilirdi. Film bir süre sonra bir aile filmine doğru dönmeye başlayacak gibi olur olmaz tekrar izini bulup devam ediyor. Bazı sahneler cidden çok Yaprak Dökümü-vari (özellikle Allegra’nın Prenses Diana öldükten sonra ‘neden sevdiğimiz herkes ölmek zorunda’ diye ağlamaya başlaması), ama ne olursa olsun Gianni Versace’nin ölümünü işleyen diğer filmlere göre daha bilgilendirici.  Şu ana kadar yapılan diğer filmler, moda tarihiyle ilgilenen biri için bu konuyla ilgili biraz daha yetersiz kalıyordu. Ancak –diğer filmlerden farklı olarak- film Gianni Versace’nin ölümü hakkında olsa da aslında Donatella’yla da ilgili ve Donatella’nın bu olayın üstesinden nasıl geldiğini ve tahta nasıl geçtiğini anlatıyor.

donatella versace & gina gershon
Donatella Versace & Gina Gershon

Donatella ve Gianni’yi oynayan Enrico Colantoni ve Gina Gershon, gerçek hayattaki ikiliyi büyüleyici bir performansla canlandırmışlar. Donatella’nın kardeşini kaybettikten sonra yaşadığı kaybolmuşluk hissi izleyiciye harika bir şekilde yansıtılabilmiş. Donatella’nın kendini toparlayabilmesi ve yeni bir Versace’yle geri dönmesi hikayesi insanı oldukça yüreklendiriyor.

house of versace
House of Versace

Bu arada Gianni’nin neden öldürüldüğü ile ilgili kesin bir bilgiye hala ulaşılabilmiş değil, bir diğer soru işareti de Gianni’nin neden vasiyetinde markanın %50’lik payını Donatella’ya değil de Donatella’nın kızı (Anoreksinin kraliçesi olarak da bilinen, tabii o yıllarda daha küçücük bir kızdı.) Allegra’ya bıraktığı… Gianni’nin ölümüyle ilgili iki komplo teorisi var,

1) Gianni’nin katili, kendisiyle bir önceki gece bir gay kulübünde tanışan genç bir adam (ki kendisinin seri katil olduğu biliniyor), Gianni’yle tanışmak istiyor ama yaşı yüzünden reddedilince gözünü hırs bürüyor ve Gianni’yi öldürüyor.

2) Bu kişi, rakiplerine o yıllarda zor anlar yaşatan Gianni’nin yok olması gerektiğini düşünen bir moda firması tarafından tutulmuş bir katil ve başka bir deyişle ‘meyve veren ağacın kesilmesi’.

gianni versace by andy warhol
Gianni Versace

Bana sorarsanız, ‘Donatella’nın Versace’si’ (Moda dünyası’nda Versace ikiye ayrılır; Vintage Versace -Gianni’nin dönemleri- ve yeni Versace -21. Yüzyıl’daki marka-) Gianni’nin yarattığı şaheserin yanında oldukça sönük kalmıştır, gerçi son iki senedir Lady Gaga’yla dost olduğundan beri eski aşırı ve renkli markaya geri dönüş hafifçe görülmeye başlandı, bir Gianni’yi uysallaştıran Donatella’ya ihtiyaç olduğu gibi, bir Donatella’yı sınırlara çeken ve o sınırları zorlayan bir Gianni’ye ihtiyaç her zaman olacaktır. Bu birbirine yap-boz parçaları gibi oturan ikilinin birlikte çalışamayacak ve yeni şaheserler sunamayacak olması gerçeği gerçekten çok acı. Siz de modayla ilgiliyseniz ya da moda filmlerini beğeniyorsanız ‘House of Versace’yi izlemenizi kesinlikle öneririm.

lady gaga & versace
Lady Gaga & Versace

Ayrıca bu ay çıkan ARTPOP adlı albümden yakın arkadaşı Donatella Versace için bir doğum günü hediyesi olarak hazırlanan Lady Gaga parçası ‘Donatella’yı kesinlikle dinleyin. Donatella’nın tarzı ve ruhu fevkalade bir şekilde şarkıda işlenmiş.