Yaptığı zevkli ve “yaşayan” projelerin hayranı olduğumuz Damla Kılıç Berberoğlu’nun markası MonLab Design’ı daha yakından tanıyalım…

20170328_damlakilic_ev3026 (1)

Damla merhaba! Öncelikle kendinden bahsedebilir misin?

1986 doğumluyum! İHÜ Mimarlık fakültesi mezunuyum.  8 sene boyunca kurumsal şirketlerde edindiğim deneyimlerin ve tecrübelerinin ardından 2015 yılında Monlab Design adında kendi mimarlık ofisimi kurdum.

monlab design

Monlab Design olarak neler yapıyorsunuz? Markanı daha yakından tanıyabilir miyiz?

Monlab Design; birçok projenin mimari / iç mimari ve uygulamalarının yapıldığı bir tasarım ofisi. Projenin tamamına ya da bir bölümüne; tasarım danışmanlığı, proje geliştirme, uygulama ve denetim hizmetleri sunuyoruz. Projelerimiz kişiye, yerine, dokusuna, amacına göre tamamen değişiklik gösterebiliyor. Aynı zamanda evin ihtiyaç duyulan diğer mobilya ve aksesuarlarını da atölyemizde projeye uygun özel üretim yaparak tamamlıyoruz.

Monlab Design

Projelerinin her biri harika! Projelerin başlangıçtan bitişine kadar olan süreçlerinden bahsedebilir misin bize?

Çok teşekkür ederim!! Projelerin başlangıcında konu ve müşterilerimizden aldığımız brief önemli bir altyapı oluşturuyor. Bu doğrultuda birkaç toplantı sonrası tasarımlarımızı modellemeye, detay ve maliyet çalışmaları oluşturmaya başlıyoruz. Burada doğru ürünü seçebilmek ve doğru imalat sürecinden geçmek çok önemli. Sonrasında şantiye ve atölye kısımları başlıyor, herbiri tamamen en ufak detayına göre kendi kontrolümüz ile ilerliyor. Teslim aşamasına kadar gerçekten çok yoğun ve tempolu bir süreçten geçiyoruz. Biten bir projenin ardından güneşli bir havada dışarıda oturmak ve kahve içmek muhteşem bir keyif!

Yaptığın evlerin tarzını nasıl tanımlarsın?

Amacımız estetik ama fonksiyonel, kaliteli, zamansız ve uzun yıllar devamlılığını sürdürebilen, insanın içerisinde iyi hissedebildiği sıcak ve samimi yaşam alanları tasarlamak.

_DSC0407 (1)

Bir evde olmazsa olmaz dediğin aksesuarlar neler? Neden bunlar olmalı?

Aksesuarların eve bir katkısı olmalı, açılmadığı takdirde masanın uzerinde sadece estetik amaçlı konulan kitapların kesinlikle bir anlamı yok. Amacım daha çok yaşayan alanlar yaratmak ve aksesuarları da bu amaca yönelik seçerek doğru dokunuşları elde etmek. Benim için bir evin en güzel aksesuarı yaşayan bitkileri.  Bitkilerin sanatın ve dekorasyonun kendi içerisinde büyük bir tamamlayıcılığı olduğunu düşünüyorum.

Bir mimar olarak hangi şehirler sana ilham veriyor? Bu şehirlerden birkaç öneride bulunabilir misin bize?

Bir mimar olarak en keyif aldığım şeylerden biri ise farklı ülkeler, şehirler gezmek ve aynı zamanda bu şehirlerin kültürlerini deneyimlemek. O bölgeye ait bazen ufak bazen oldukça büyük parçaları evime kadar getirmek. Ve bazen de onları müşterilerimin evi ile buluşturmak.

En sevdiğim şehirlerden biri Barselona. Buraya aşık olmamın en büyük sebebi Antoni Gaudi diyebilirim. Ayrıca sokakları, yemekleri, insanları, yaşam tarzları bana çok ilham veriyor. Fakat Sicilya, Afrika, Bali de muhteşem ve görülmesi gereken yerler.

Gezdiğim her yerden, gördüğüm ufacık şeyden bile etkilenebiliyorum bazen.

1Başlıksız_Panorama11

Peki İstanbul’da hangi semtler ilham veriyor?  

İstanbul’da yaşamayı çok seviyorum, şuan da Emirgan’da oturuyoruz. Eşimin işinden dolayı bebekte çok bulunuyorum. Belki de bu sebeple bana yakın en keyif aldığım semtlerden biri. Tabi ki hafta içi 🙂 Balat, Cihangir, Moda sokaklarını ve her geçen gün buralarda açılan yeni yerleri keşfetmeyi de ayrıca çok seviyorum. Bu yüzden theMagger’ın en büyük takipçisiyim!

Seçme şansın olsaydı; dünyada hangi şehirden ve ne tarz bir evin baştan sona mimarisini yapmak isterdin?

Sydney’de modern mimari yapıda yeşillikler içerisinde bir göl evi yapmak çok isterdim.

Mon Lab Design

İstanbul’da seninle hangi mekanlarda karşılaşabiliriz? Buralara gidince menüden neler seçmeliyiz?

Bebek Uppercrust’ta elimde kafam kadar dilimle beni her daim görebilirsiniz. Buranın menüsünde yer alan 40 pizzaya şans veremeyecek kadar çok seviyorum BBQ Chicken pizzasını. Özellikle acı seviyorsanız kesinlikle denemelisiniz!

Bir diğer yer ise vegan olmamama rağmen yemeklerine bayıldığım Bi’nevi Deli! Burada günün bowl’u ve üzerine ufak tatlı kaçamaklarını muhakkak denemelisiniz.

Seni nerelerden takip edebiliriz?

Yaptığım işleri instagram hesabımdan, facebook sayfamdan ve websitemden takip edebilirsiniz.

İnstagram; monlabdesign ve web-sitesi www.monlabdesign.com