Sırp aktör Dragan Bjelogrlic’in ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu, ünlü senaryo yazarları Srdjan Dragojevic ve Ranko Boziç tarafından kaleme alınan Montevideo, bog te video: Prica prva, tam bir tarihi melodram olarak göze çarpıyor. Film, zengin içeriği ve başarılı oyunculuk performanslarının güzel kombinasyonuyla 140 dakika boyunca kendinizi sıcacık bir atmosferin içinde bulmanızı sağlıyor.

Montevideo – Balkanlara Yolculuk

1930’ların Sırbıstan’ında gri bir tonda başlayan film, Belgrad havası soludukça rüyadaymışçasına sıcacık renklere taşıyor sizi. Coğrafya içindeki bütün değerleri spatulasına alıp, en çarpıcı gerçeklerle tablosunu boyayan Bjelogrlic, arka fonda müthiş izlenimler bırakıyor seyirciye.

Tanıdık ve oldukça samimi gelen balkan havasının şaşkınlığından sıyrılınca, ortaya çıkan karakterlere yoğunlaşmaya başlıyorsunuz. Kısıtlı sürelere ve kalabalık sahnelere rağmen çok iyi işlenmiş karakterler, sembolik olarak bütün film boyunca karşımıza çıkıyor. İki yıldızın çevresinde kurulan ve başta futbol olmak üzere resital şeklinde sunulan dönemin değerleri, vurgulanarak izleyicelere aktarılıyor. En büyük forsun bir Ford T’ ye sahip olmak olduğu Belgrad’ın arnavut kaldırımlı sokaklarında, el ele yürüyüp gelecekle ilgili planların yapıldığı bir diyaloğun ortasında bulabiliyorsunuz kendinizi.

Gelelim filmin başrolünü paylaşan iki genç isim Milos Bikovic ve Petar Strugar’a. Bikovic, küçük yaşlarda birçok dizide ekran başına geçmiş olsa da, Strugar ile beraber ilk büyük deneyimlerini hem de başrol olarak, Montevideo, bog te video: Prica prva filminde yaşadılar. Aldıkları rolün altından başarılı oyunculuk performanslarıyla kalkan bu yetenekli ikiliyi, ileride bir çok filmde göreceğimize şüphe yok. Bu yakışıklı ikiliye eşlik edecek güzel kadınlara ihtiyaç olduğu, senaryonun sade kıvrımları arasında göze çarpsa da, Nina Jankovic ve Danina Jeftic filmin genelindeki  oyunculuklarıyla bu gereksimin oldukça üzerine çıkmayı başarıyor. Ressam rolündeki Nina’nın sıradışılığını ve Danina’nın kırsaldan gelip sunduğu saf güzelliği, bir yelpaze şeklinde sırp kadınlarını önümüze koyuyor. Unutmadan bir de filmimizin küçük bir kahramanı var, Predrag Vasic. Baştan sona her sahnenin içinde yer alan Vasic, yazının başındaki cümle ile anlattığı filmi, onun alın terinin kıymetini vurgulayarak, gizli bir teşekkürle noktalıyor senaristler.

Montevideo, bog te video: Prica prva,  her yönüyle seyredilmesi gereken bir film olarak karşımıza çıkıyor…