Şef Batuhan Piatti, Arçelik Mucize Lezzetler YouTube kanalı için hazırladığı Zeytinyağı Hikayesi video serisinde, zeytinyağı mucizesini sizin mutfağınız için bir ilham kaynağına dönüştürüyor. Ege’de zeytin ağaçlarının altında, ağaçların denizle buluştuğu yerde geçen beş bölümlük video serisinde hasat zamanından lezzetli sunumlara, topraktan sofraya zeytinin hikayesine ve zeytinyağıyla hazırlanan lezzetli yemeklerden ilham alınarak et, balık, kahvaltı, meze, pide pişirme sahnelerine konuk oluyoruz.

Arçelik Mucize Lezzetler

Arçelik’in yeme-içme markası olan Mucize Lezzetler’in YouTube kanalı, gerek iştahımızı kabartan tarif videoları, gerek mutfakta ustalaşmamızı sağlayan ipuçları, gerekse ilgi çekici, bilgilendirici içerikleriyle uzun süredir radarımızda. Kanaldaki videolara, şimdi de zeytinyağı mucizesine adanmış bu seri ekleniyor: Batuhan Piatti ile Zeytinyağı Hikayesi

youtube play youtube play

Arçelik Mucize Lezzetler YouTube kanalında yayımlanan video serisinde Şef Batuhan Piatti, zeytinyağının mucizevi hikayesini, binlerce yıllık zeytin ağaçlarının denizle buluştuğu Ege’de anlatıyor. Etten balığa, mezelerden pidelere, zeytinyağıyla hazırlanan, birbirinden lezzetli yemeklerin size ve mutfağınıza ilham vereceği bu belgesel seri, altışar dakikalık beş bölümden oluşuyor. Zeytinyağının Hikayesi video serisi, yemek tarifi video serilerinden çok farklı – çünkü hikâyeyi ön plana çıkaran, zeytinin dünden bugüne mutfağa nasıl ilham verdiğini ve sizin mutfağınızda nasıl olasılıklara önayak olabileceğini anlatan bir seri bu.

İyi bir yemeği masaya koymanın sırrı nedir? Topraktan gelen doğal, mevsiminden malzemeler, yılların tecrübesi, cesaret ve doğru ekipman.

Batuhan Piatti, Bölüm 2
Batuhan Piatti ile Zeytinyağı Hikayesi

Piatti, “Tüm ağaçların ilki denilen bir ağaca nasıl saygı duyulmaz ki?” diyerek zeytinin ve zeytinyağının hikayesini anlatmaya başlıyor ve ilk bölüm Et ile Zeytinyağı Buluşması’nda zeytin ağaçlarının tanıklık ettiği tarih ve bu tarihin kültürlere yansımasından, ayrıca aynı toprakların et ve zeytinyağının kendi uyumunu bulduğundan söz ediyor. Piatti’nin “Pidelere fısıldayan adam” dediği Ramazan Usta’nın konuk olduğu ikinci bölüm Zeytin Hasadı ve Pide‘de hasat sürecinin incelikleri hakkındaki bilgilendirici yolculuğa leziz pideler eşlik ediyor.

Zeytin girdiği her yeri korur. Olduğu toprakta doğayı, yemeğe eklendiğinde yemeği, insanın vücuduna girdiğinde de insanı…

Batuhan Piatti, Bölüm 4
Batuhan Piatti ile Zeytinyağı Hikayesi

Zeytinin Türk kahvaltısındaki yerinden söz edilen Zeytin Meyvesi ve Kahvaltı bölümünde ortaya tavada kavrulmuş zeytin, zeytinyağı, kuru domates ve kuru kekikle hazırlanan mucizevi bir kahvaltılık, zeytinyağında soğuk sıkıma dair sohbet edilen Zeytinyağı ve Meze bölümünde ise çeşit çeşit mezeler çıkıyor. Son bölüm Zeytinyağı ve Balık Buluşması‘nda ise zeytinyağı stoklama aşamalarından söz edilirken, lezzetli deniz ürünleriyle mucizevi bir ziyafet hazırlanıyor.

Arçelik Mucize Lezzetler YouTube kanalındaki birçok videoyla olduğu gibi, bu seriyle de Arçelik Multi Şef profesyonel mutfak makinesinden Arçelik Gurme Şef çok amaçlı pişiriciye, Arçelik Resital Fritöz’den Arçelik Gurme Tost Makinesi’ne birçok küçük ev aleti ve profesyonel mutfak makinesinin kullanım alanlarıyla, ne harikalar yaratabildikleriyle ilgili bilgilenmeniz de mümkün.

Zeytinyağının hikayesini, zeytinyağlı yemekleri ve zeytinyağı mucizesini keşfetmek için Batuhan Piatti ile Zeytinyağı Hikayesi‘ni buradan izleyebilirsiniz.