Gezegenimize en çok zarar veren tekstil ürününe, kot pantolonlara sürdürülebilir bir yaklaşımın öncüsü MUD Jeans… Bu çevreci markayı tanımadan önce kot pantolonların çevreye olan zararlarından bahsetmek istiyorum; bir adet kot pantolonun üretimi için 10.850 litre suya ihtiyaç duyuluyor, karbon ayak izi ise yaklaşık olarak 415.0370 kg Co2… Ayrıca kot pantolonların ham maddesi olan pamuk üretimi için de her yıl dünyada üretilen kimyasal ilaçların dörtte biri kullanılıyor. Anlayacağınız raflarda gördüğümüz her bir kot pantolonun geçmişinde bunlar gibi, saymakla bitiremeyeceğimiz çevresel zararlar mevcut. Çok da talep edildiğini de hatırlatayım, her yıl yaklaşık 1 milyar kot pantolon üretiliyor ve gene her sene 1.2 milyar kot pantolon satılıyor. Şimdi bu gerçeklerden sonra gelin, MUD Jeans’i yakından tanıyalım.

download-5-2
Bert van Son | Fotoğraf: mudjeans.eu

MUD Jeans

MUD Jeans, Hollandalı Bert van Son tarafından 2012’de kurulan, kot pantolon üreten ve ileri dönüştüren bir marka. Bert, gelecek nesillerin de dünyadan onların keyif aldığı kadar alabilmesini istediği için bu markayı kurmuş. Kendisi ayrıca dünyayı ve kaynaklarını tahrip etmeden de eğlenebileceğimizin altını çiziyor.

Döngüsel Moda

MUD Jeans ilk olarak “döngüsel moda” diye bir tanımı getiriyor önümüze. Bu da basitçe bir ürünün tekrar kullanılabilmesi veya ileri dönüştürülebilmesi anlamına geliyor. Marka, kiralanabilir kot pantolon modelini 2013’te ortaya çıkararak öncülük ediyor ve döngüsel ekonomi ilkelerini her zaman uyguluyor.

Bu döngüsel moda şöyle gerçekleşiyor; önce uzun yıllar giyilebilir bir kot pantolon tasarlanıyor, tabii bu pantolonlar lokal olarak Hollanda’da üretiliyor. Daha sonra ise tüketiciye iki seçenek sunuluyor, “bu kotu satın alabilir veya kiralayabilirsiniz” diye. Ayrıca tüketicilerin kullandıktan sonra da satın alabilecekleri belirtiliyor. Eğer bir kot pantolon kiralandıysa, kiralanma süresi tamamlandığında MUD Jeans’e geri gönderiliyor ve işte o pantolonlar ileri dönüştürülüyor. “Vintage” başlığı altında yeni kotlar yapılırken kiralanan kotların kumaşları kullanılıyor.

Bütün bunların yanı sıra MUD Jeans’te üretimin tüm aşamaları transparanlıkla paylaşılıyor. Koleksiyonlarındaki her bir kot pantolonun çevresel etkisini tam olarak paylaşabileceklerini söylüyorlar.

Ürettikleri kotlar vegan, kullanılan pamuklar organik, kimyasal içermiyor ve diğer üreticilerin ortalama değerlerine kıyasla yaklaşık %70 oranında Co2 emisyonunu önlediklerini belirtiyorlar. Açıkçası adil üretimde de büyük rol aldıklarını öğrendiğimde daha harika bir marka hayal edemediğimi belirtmeliyim.

Bana göre, MUD Jeans “Ben geleceğin ta kendisiyim!” diye bağırıyor, bize de kulak vermek düşüyor. Katkıda bulunduğu tekstil sektörüne sürdürülebilir hedefler koyup uygulaması ve dünyayı gerçekten önemsemesi çok kıymetli… Yaptıkları işler ve sonuçları hakkında tüm detaylara ise web sitelerinden erişebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: mudjeans.eu

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan Sürdürülebilir Moda