Biraz aile ziyareti, biraz da gezip görmek adına hafta sonu Antakya kaçamağı yaptık. Cumartesi akşamı için uzun süredir sosyal medyada görüp incelediğim Müzeyyen Meyhane için yer ayırtmıştık, fazlasıyla doğru bir tercihmiş, bayıldık. Hadi gelin, ayrıntılara geçelim!

Müzeyyen Meyhane, Antakya
Müzeyyen Meyhane, Antakya | Fotoğraf: Instagram / @sumeyraozakar

Müzeyyen, Antakya’nın en yoğun yerinde, birçok yeme-içme mekanının bulunduğu eski şehir kısmındaki dar sokaklardan birinde bulunuyor. Büyük, tarihi bir binanın içerisinde bulunan meyhane, özellikle tarihi dokusuyla ilk anda bizi büyülüyor. Geniş avlu kısmından geçip merdivenleri çıktığımızdaysa apayrı bir atmosfer bizleri bekliyor. Bu sırada kulağımıza Müzeyyen Senar’ın ve diğer sanatçıların şarkıları ilişiyor. O kadar keyifli bir ortam ki, hem Antakya’da olmak hem de böylesi bir mekanda, sevdiklerimizle bir gece geçirmek epey mutluluk verici…

Bunları düşünürken masaya birer birer siparişlerimiz geliyor. Ailemizde Antakyalı olan ve burada yaşayan kişilerin olması harika! Buraya özgü olan ve sevebileceğimiz tüm yemekleri bir bir söylemiş oluyoruz sayelerinde. 🙂 Buranın vazgeçilmezlerinden; tereyağlı humus, fettah, abugannuş ve muhammara inanılmaz lezzetli… Humus, İstanbul’da yediklerimizden çok farklı; tanesi yok ve çok hafif. Diğer mezeler de öyle. Bu arada yalnızca buraya özel meze ve yiyecekler değil, şakşuka gibi her yerde bulabildiğimiz mezeler de var ama yine ve yine söylüyorum; her bir meze çok leziz!

Et çeşitleri ve kebaplar da denenebilir ama gün boyu Antakya’nın meşhur yiyeceklerini yiyince daha fazla yemek için yeriniz kalmayabilir, aman dikkat! Bahsetmeden geçmeyeyim; Antakya’ya özgü kiremitte peyniri de gitmişken denemelisiniz; tadı enfes. Sarımsak ve tereyağı ile pişirilen peynirlere doyamadık. Yemeğin sonunda da mutlaka ama mutlaka peynirli irmik helvasını denemenizi öneririm. Böylesini hiç tatmamıştım! Son bir öneri olarak; mutlaka gitmeden birkaç gün önce rezervasyon yaptırmalısınız çünkü Müzeyyen çok dolu oluyor. Şimdiden afiyet olsun.

Kapak fotoğrafı: Instagram / @elas_wonderland

İlginizi çekebilir: Nurdan Gündoğdu’dan Antakya’da Ne Yapılır