Her ay müzik dünyasında meydana gelen gelişmelere, magazinsel haberlere göz atmaya devam ediyoruz. Nisan ayında bakalım neler olmuş.

Fotoğraf: Planet Radio

Beyonce’nin kızı Rumi, Billboard Hot 100 listesine giren en genç kadın sanatçı ünvanını kazandı. Üstelik de bu ünvanı kardeşi Blue Ivy’den aldı. Cowboy Carter albümünde bulunan “Protector” parçasının “Mom, can i hear the lullaby please” diyerek açılışını yapan 6 yaşındaki Rumi, parçanın 42 numaradan listeye girmesi ile bu ünvana sahip oldu. Geride bıraktığı kardeşi Blue Ivy ise, Lion King: The Gift filminin soundtrack’i için yapılan “Brown Skin Girl” parçasında annesine eşlik ettiğinde 7 yaşındaydı. Blu Ivy, doğumundan iki gün sonra Jay Z’nin “Glory” parçasında da yer almış ancak o parça Hot 100 listesine girememişti. Tüm zamanlara baktığımızda, Hot 100 listesine giren en genç sanatçı ise, 1992 yılında “Dur Dur D’etre Bebe!” şarkısıyla 4 yaşındayken 58 numaraya ulaşan Fransız şarkıcı Jordy Lemoine.

youtube play youtube play

Spotify abonelik fiyatlarına yeni bir zam daha gelmesi bekleniyor. Geçen yaz bir fiyat artışı yapan platform, bir yıl dolmadan ikinci bir zam daha yapacak. Nisan ayı sonuna kadar İngiltere, Avustralya, Pakistan gibi ülkelerde, önümüzdeki aylarda ise Amerika’da 1 – 2 dolarlık bir artış bekleniyor. Ülkemiz için henüz bir bilgi olmamasına rağmen Türkiye’nin bu zamdan etkilenmemesi pek mümkün görünmüyor. İçinde sesli kitapların yer almadığı yeni bir abonelik planı da dahil olmak üzere, değişik planların kullanıcılara sunulacağı da iddia ediliyor. Spotify ile ilgili bir başka haberse, kullanıcıların parçaları hızlandırma, yavaşlatma ya da remix oluşturmasına olanak sağlayacak yeni bir özellik getirmeyi planlaması.

Taylor Swift’in parçaları TikTok’a geri döndü. Şubat ayında Taylor Swift’in plak şirketi Universal Music Group, TikTok’la yeni lisans anlaşması yapmamıştı. Gerekçe olarak, uygulamının  sanatçılara yeterli para ödemediği ve platformda kullanılan yapay zekanın zararlı etkilerini göstermişti. UMG ve TikTok arasında henüz bir anlaşma yapılmamasına rağmen Taylor Swift’in müziğinin uygulamaya neden geri döndüğü hakkında bir açıklama yapılmadı. Olivia Rodrigo, Billie Eilish, The Weeknd gibi UMG’nin diğer sanatçılarının durumu henüz belirsiz. 

youtube play youtube play

Bonnie Tyler’ın 1983 tarihli klasik parçası “Total Eclipse Of The Heart” (Tam kalp tutulması), güneş tutulmasının yaşandığı pazartesi günü 1.8 milyon dinlenme sayısına ulaştı. Güneş tutulmasındaki önceki 10 günde, günlük ortalama 233 bin kez dinlenen parça, pazar günü 307 bin dinlenme sayısına ulaştıktan sonra bir günde yüzde 486 artarak, pazartesi günü 1.8 milyon kez dinlendi. Müzik servislerindeki dinlenmesinin yanında, satışları da artan parça, pazartesi günü iTunes listesinin zirvesinde yer aldı.

youtube play youtube play

Shakira verdiği bir röportajda Milan ve Sasha ismindeki iki oğlunun Barbie filminden nefret ettiğini söyledi. Filmin, erkekten erkek olma sorumluluğunu çaldığını düşünen oğullarına katıldığını belirten sanatçı, çocuklarının kadınlara saygılı olmasını ama bunu yaparken de kendilerini güçlü hissetmeleri gerektiğini ekledi. 

youtube play youtube play

Nicki Minaj, ilk ayakkabı koleksiyonunu duyurdu. Spor giyim markası Loci işbirliği ile çıkarılan koleksiyonda 11 dizayn bulunuyor. Pembe renklerin hakim olduğu seride erkek ve kadın bedenleri mevcut. Geri dönüştürülebilen malzemeden üretilen ayakkabıların fiyatları ise 185 ile 200 dolar arasında değişirken, her ayakkabının dilinde bir Nicki Minaj damgası bulunuyor.

youtube play youtube play

Ünlü country şarkıcısı Morgan Wallen, Nashville’de Chief’s isimli barın çatısından sandalye fırlattığı gerekçesiyle tutuklandı. Sandalyenin aşağıda bulunan polis memurlarının bir metre uzağına düştüğü açıklandı. Görgü tanıkları, Morgan Wallen’ın çatıdan bir sandalye alıp fırlattığı ve buna güldüğünü söyledi. Kefaletle serbest bırakılan sanatçının mahkeme tarihi ise 3 mayıs.

youtube play youtube play

Son olarak 2020 yılında ses tellerinden ameliyat olan Bon Jovi, her gün yaptığı vokal terapisi sonucunda eğer eski performansını yakalayamazsa bir daha canlı olarak şarkı söylemeyeceğini açıkladı. Stüdyoda olmakla turnede olmanın farklı olduğunu söyleyen sanatçı, “Eskisi gibi şarkı söyleyemezsem, canlı performansları bırakırım, bununla da barışık olurum. Şişman Elvis olmaya ihtiyacım yok” dedi.

Mart Ayında Müzik Dünyasında Neler Olmuştu?

Neil Young Spotify’a geri dönüyor. 2022 yılında Joe Rogan’ın podcastlerinde Covid-19 hakkında yanlış bilgiler verildiği için müziğini Spotify’dan kaldıracağını duyuran sanatçı, bu podcastlerin Spotify’da bitmesi ve daha sonra Apple ve Amazon tarafından alınması üzerine müziğini tekrar Spotify’a koyacağını açıkladı. Ayrıca müzik platformunun ses kalitesinden de memnun olmayan sanatçı, müziğini düşük kalitede yayınladığı için Spotify’ın yayınını, görüntüsü piksel piksel olan bir filme benzetmişti. 

youtube play youtube play

Amerikalı müzisyen Eric Carmen 74 yaşında hayatını kaybetti. Yetmişlerin ünlü power pop grubu Raspberries’in vokalisti olan, ancak daha çok solo kariyerindeki “All By Myself” ve “Hungry Eyes” gibi hit parçalarıyla tanınan sanatçının ölüm nedeni açıklanmazken, uykusunda hayatını kaybettiği belirtildi. 1995 yılında Nicole Kidman, Matt Dillon gibi isimlerin rol aldığı To Die For filminin soundtrackinde yer alan “All By Myself”, Celine Dion tarafından da yorumlanmıştı. Bir başka hayatını kaybeden isim ise yetmişlerin glam rock grubu Cockney Rebel’in solisti Steve Harley oldu. Grubu tanımayanlara “Sebastian” isimli harika parçayı öneririm.

youtube play youtube play

Bu sene en iyi orjinal şarkı dalında Oscar’ı kazanan parça, Barbie filminde yer alan ve benim de favorim olan “What I Was Made For” oldu. Billie Eilish’in seslendirdiği parça, bu yıl en iyi şarkı dalında Grammy ödülünü de kazanmıştı. En iyi film müziği ödülü ise Oppenheimer filmi ile Ludwig Göransson’a gitti. İsveçli besteci, aynı ödülü 2018 yılında Black Panther filmiyle de kazanmıştı.

youtube play youtube play

Avrupa Birliği Apple’a 1.8 milyar dolar ceza verdi. Cezanın nedeni, Apple’ın uygulama geliştiricilerine, iOS kullanıcılarını uygulamaya alternatif daha ucuz müzik abonelik hizmetleri hakkında bilgilendirilmelerini engelleyen kısıtlamalar getirmesi ve bunun antitröst kuralları gereğince yasa dışı olması.

Berlin tekno müzik kültürü, resmi olarak UNESCO kültür miras listesine eklendi. UNESCO, 13 Mart tarihinde yaptığı açıklamada, Almanya’dan aralarında dağcılık, meyve şarabı, Kirchseeoner Perchtenlauf isimli bavyera geçit töreni gibi etkinliklerin yanında Berlin tekno müzik kültürünün de somut olmayan kültürel miras listesine alındığını söyledi.

Elton John iki yeni müzikal üzerinde çalışıyor. Sanatçının eşi David Furnish yaptığı açıklamada, Elton John’un temmuz ayında İngiltere’de prömiyerini yapacak olan The Devil Wears Prada ve  Broadway’de ki Nederlander Tiyatrosu’na taşınan Tammy Faye müzikalleri üzerinde çalıştığını ve 3. bir müzikal fikrine de açık olduğunu söyledi. Ayrıca ocak ayında bir diz ameliyatı geçiren ünlü şarkıcının, önümüzdeki günlerde diğer dizinden de ameliyat olacağı açıklandı. 

youtube play youtube play

Beyonce’nin üçleme albüm serisinin ikincisinin adı belli oldu. İlki 2022 yılında çıkan Act 1: Renaissance albümünün ardından, mart ayında yayınlanacak ikinci albümün ismi Act 2: Cowboy Carter oldu. Country tarzında olacak albümden “Texas Hold’em” ve “16 Carriages” isimli iki single da yayınlandı.

youtube play youtube play

Karaoke makinesinin mucidi Japon Shigeichi Negishi 100 yaşında hayatını kaybetti. Bir elektronik şirketinde çalışan Shigeichi Negishi, 1967 yılında ofisinde kötü bir sesle şarkı söylerken yakalandıktan sonra, karaokenin ilkel versiyonu olan ve jetonla çalışan Sparko Box’ı tasarladı. Shigeichi, Japonca’da boş ve orkestra kelimelerinin kısaltması olan “Karaoke” kelimesini de yarattı. Ancak Japonca’da tabut anlamına gelen “Kanoke” kelimesine benzediği için distribütörler tarafından beğenilmeyen karaoke yerine, Sparko Box ismiyle yola devam etti. Mucidin kızı Atsumi Takano, babasının düşme sonucu doğal nedenlerle öldüğünü açıkladı.

youtube play youtube play

Son haberimiz ise Bruno Mars’tan. Amerikalı şarkıcının 50 milyon dolar kumar borcu olduğu açıklandı. Las Vegas’da dokuz senedir şovlarına devam eden sanatçının, MGM Grand Casino ile yaptığı anlaşmadan 90 milyon dolar kazandığı ancak borçlar ve vergiler çıktıktan sonra gecelik 1.5 milyon dolar eline geçtiği bildirildi.

Şubat Ayında Müzik Dünyasında Neler Olmuştu?

Be Gees | Fotoğraf: biography.com

İlk olarak Grammy Ödülleri ile başlayalım. 66. Grammy Ödülleri sahiplerini buldu. Trevor Noah’ın sunuculuğunu üstlendiği gecede, Billy Joel, Joni Mitchell, Billie Eilish gibi isimler sahne aldı. “What Was I Made For” parçasıyla yılın şarkısı ödülünü Billie Eilish kazanırken, yılın albümü ödülünü Midnights albümü ile kazanan Taylor Swift, bu dalda 4. kez ödül kazanan ilk isim oldu. Diğer kategorilerin bazılarına göz attığımızda ise, yılın kaydı ödülünü “Flowers” parçasıyla Miley Cyrus, en iyi yeni sanatçı ödülünü Victoria Monet, en iyi rock şarkısı ödülünü “Not Strong Enough” parçasıyla Boygenius, en iyi rock albümü ödülünü ise, This Is Why albümüyle Paramore’un kazandığını görüyoruz.

youtube play youtube play

En iyi rap şarkısı, en iyi rap performansı ve Michael albümüyle en iyi rap albümü dallarında 3 Grammy ödülü kazanan Killer Mike, Grammy ödül töreninde ödülünü alıp sahneden indikten hemen sonra gözaltına alındı. Törenin düzenlendiği Crypto.com Arena’da çalışan bir güvenlik görevlisi ile kavga ettiği için tutuklanan Killer Mike, daha sonra serbest bırakıldı. Rap ikilisi Run The Jewels’ın da üyesi olan 48 yaşındaki rapçi, daha sonra katıldığı The View programında hukuki süreç devam ettiği için olay hakkında fazla detay vermezken, Malcolm X, Mandela gibi isimleri kastederek, kahraman olarak gördüğü isimlerin de kelepçelendiğini söyledi.

youtube play youtube play

Taylor Swift hayranları, Londra’yı Taylor Swift’in gözünden, daha doğrusu onun şarkı sözlerinden gezebilecekleri yürüyüş turlarına katılma fırsatı bulacaklar. Sanatçının favori mekanlarını ve 2019 tarihli “London Boy” parçasının sözlerinde geçen bir çok mekanı kapsayan turlar, üç buçuk saatle sekiz saat arasında değişiyor. ToursByLocals tarafından düzenlenen turlarda, ayrıca sanatçının “End Game” gibi parçalarının kliplerinin çekildiği noktalar ve Taylor Swift’in sık ziyaret ettiği yeme – içme noktalarına da uğranacak. Ünlü şarkıcı, “London Boy” parçasını o zamanki erkek arkadaşı Joe Alwyn ile şehre yaptığı ziyaretten ilham alarak yapmıştı.

youtube play youtube play

Beach Boys grubundan tanıdığımız Brian Wilson’a, demans hastalığı yüzünden temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı için, menajeri LeeAnn Hard ve sanatçının halkla ilişkilerini yürüten Jean Sievers vasi olarak atandı. Sanatçının hem menajeri, hem eşi olan Melinda Ledbetter’ın ölümü üzerine, Brian Wilson’ın kendisi, yedi çocuğu, evdeki hizmetçisi Gloria Ramos ve doktorunun ortak değerlendirmesi sonucu bu kararın alındığı açıklandı.

youtube play youtube play

Bee Gees grubunu anlatan biyografik filmin yönetmenliği için Ridley Scott Paramount Pictures  ile görüşme halinde. Film ilk kez 2019 yılında duyurulmuş ve pek çok yönetmenin adı geçmişti. Bee Gees’i oluşturan Gibbs kardeşlerin hayatını ve kariyerini anlatacak filmin şu an için ismi, yayın tarihi ve oyuncu kadrosu belli değil. Ridley Scott’un ayrıca filmin yapımcılarından biri de olacağı tahmin ediliyor. Scott’un Gladiator filmini yazan John Logan senaryoyu kaleme alırken, idari yapımcı ise, grubun hayatta kalan son üyesi Barry Gibb olacak.

youtube play youtube play

Paul McCartney’nin 50 yıldan uzun süredir kayıp olan Höfner marka bas gitarı bulundu. Paul McCartney, birçok Beatles klasiğinin yapılmasındaki rolü nedeniyle tarihteki en önemli bas gitar olarak kabul edilen 1961 Höfner 500/1 marka gitara tekrar sahip olmasından dolayı duyduğu sevinci ve bunu sağlayanlara olan minnettarlığını paylaştı. Gitarı bulmak için 2018 yılından beri “Kayıp Bas Projesi” isimli bir halk kampanyası yürütülüyordu. 1972 yılında Notting Hill bölgesinde bir minibüsten çalınan gitarın izini süren bu kampanya sayesinde, sonunda hırsızın gitarı sattığı kişiye ulaşıldı ve gitar Paul McCartney’e geri döndü. Sanatçının 1961 yılında Hamburg’da aldığı gitar, Beatles’in ilk iki albümünde kullanılmıştı. Gitarın biraz yıpranmış olsa da iyi durumda olduğu ve biraz bakımla tekrar çalınabilir duruma geleceği açıklandı.

youtube play youtube play

Son olarak, Kingsley Ben-Adir’in Bob Marley’i canlandırdığı biyografik film Bob Marley: One Love, ilk 6 günde 46 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. 14 Şubat sevgililer Günü’nde vizyona giren film, ilk 6 günde ulaştığı bu rakam ile, Elton John’un biyografisi Rocketman, Elvis Presley’i anlatan Elvis ve Aretha Franklin’in biyografisi Respect gibi benzer yapımların önüne geçti.

Ocak Ayında Müzik Dünyasında Neler Olmuştu?

Koca bir yılı daha geride bıraktıktan sonra, 2024’ün ilk ayında müzik dünyasında neler olmuş bir göz atalım.

Cant Get Enough | Fotoğraf: Youtube

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında hayatını kaybeden İrlandalı ünlü şarkıcı Sinead O’Connor’ın ölüm nedeni açıklandı. 56 yaşında Güney Londra’daki evinde hayatını kaybeden sanatçının doğal yollarla öldüğü kesinleşti. Sky News’un haberine göre, ölümünün doğal yollardan olduğu kesinleştiği için artık ölüm nedeni ile ilgili araştırmaların durdurulduğu belirtildi.

youtube play youtube play

Daft Punk’dan tanıdığımız Thomas Bangalter’in müziklerini yaptığı Fransız komedi filmi DAAAAAALi!’nin soundtrack’i 7 Şubat’da yayınlanacak. Haber, soundtrack’i piyasaya sürecek olan Ed Banger Records’ın Instagram paylaşımında duyuruldu. Filmin yönetmeni ise aynı zamanda Mr Oizo sahne adıyla DJ olan ve “Flat Beat” parçasıyla tanınan Quentin Dupieux. 

youtube play youtube play

Amerikalı ünlü rapçi Kanye West bir hayranını yumruklamakla suçlanıyor. Justin Poplawski ve eşi Tiffany Marshall, saldırı, darp, manevi zarar gibi nedenlerle Kanye West hakkında Los Angeles bölge mahkemesinde dava açtı. İddiaya göre Justin Poplawski 13 Ocak 2022’de Los Angeles’da Kanye West’den imza istedi. Kanye West ise, önce küfürler etti, sonra da birkaç kez yumruk attı. Olaydan kısa bir süre sonra, Poplawski’nin yerde yattığı ve o sırada Kanye West’in bağırdığı bir video sosyal medyada yayınlanmıştı. Polis delilleri inceledikten sonra, dava açılmasına gerek olmadığına karar verdi.

youtube play youtube play

Jennifer Lopez, 16 Şubat’da çıkacak This Is Me… Now isimli yeni albümünün ilk single’ı olan “Cant Get Enough”ı geçmiş evlilikleri ile dalga geçtiği eğlenceli bir kliple yayınladı. Dave Meyers tarafından yönetilen klipte, geçmiş evliliklerine komik göndermelerde bulunan sanatçı, bir eşten diğerine geçerken, konuklar ise evliliğinin ne kadar süreceğine dair bahse giriyorlar. Çiçek buketini havaya attığında ise, konuklardan biri “Yakalama! Lanetli” diye mırıldanıyor. Videonun sonunda ise kameranın önünde oturan Jennifer Lopez, eski eşlerinden gelen şikayetleri dinliyor.

youtube play youtube play

Selena Gomez, kendisi gibi Meksika kökenli olan, müziğin efsane isimlerinden Linda Ronstadt’ın hayatını anlatan filmde rol alacak. Linda Ronstadt’ı canlandıracak olan sanatçı, sosyal medyada Ronstadt’ın Simple Dreams isimli kitabını paylaşarak projeyi duyurdu. Filmin yönetmeni, oscar adaylığı bulunan David O. Russell olacak. Film projesini yürütenler ise, Linda Ronstadt’ın menajeri John Boylan ve James Keach. Filmde rol alacak diğer isimler ve vizyon tarihi henüz belli değil. 11 Grammy ödülü sahibi Linda Ronstadt, hastalığı nedeniyle 2011 yılında müzik hayatına nokta koymuştu. 

youtube play youtube play

Amerikalı şarkıcı Michael Bolton, beyninde tümör olduğunu ve bu yüzden acil bir operasyon geçirdiğini duyurdu. 70 yaşındaki sanatçı, sosyal medya paylaşımında ameliyatın iyi geçtiğini ve ailesiyle evinde iyileşme sürecinde olduğunu açıkladı. Michael Bolton ayrıca, bir süre sahnelerden uzak kalacağını, ancak iyileşme sürecini hızlı geçirip sahnelere dönmek için elinden geleni yapacağını söyledi.

youtube play youtube play

Taylor Swift hakkında bir komplo teorisi daha üretildi. Amerikan Fox News kanalında çalışan Jesse Watters, Taylor Swift’in Pentagon tarafından kullanıldığını iddia etti. Projenin Pentagon Psikolojik Operasyonlar Birimi tarafından 4 yıl önce başladığını söyleyen Jesse Watters, kanıt olarak da Nato işbirliğindeki siber savunma ile ilgili bir konferansda bulunan bir konuşmacının, küresel etkiye sahip isimlerden biri olarak Taylor Swift’den bahsetmesini gösterdi. Pentagon ise Taylor Swift’in “Shake It Off” parçasını kullanarak iddiaya alaycı bir şekilde yanıt verdi.

youtube play youtube play

Kanadalı şarkıcı The Weeknd, Spotify’da bir rekora imza attı. Sanatçının “Blinding Lights” parçası 4 milyar dinlenmeyi geçen ilk parça oldu. Şarkı, yaklaşık bir buçuk yıl önce, Ed Sheeran’ın “Shape Of You” parçasını geçerek en çok dinlenen parça olmuştu. The Weeknd’in “Starboy” parçası da iki buçuk milyar dinlenme sayısı ile altı numarada bulunuyor. “Blinding Lights” parçası bu dinlenme oranı ile 20 milyon doların üzerinde bir gelir getirecek ancak başta söz yazarları olmak üzere gelirden pay alacak isimlerin olması dolayısıyla, bunun hepsi The Weeknd’e gitmeyecek.

Kapak Fotoğrafı: ig.ft.com

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Ayın Yeni Çıkan Albümleri